Setari Cookie-uri

Intrebare

Buna. As dori o parere cu o problema ce ma jeneaza in ultimele 2 zile destul de tare.. precizez inainte ca am programare la medicul de familie pentru o trimitere abia peste 2 zile, timp in care, as avea nevoie de pareri si eventual ajutor. Dupa ce mi s-a terminat CM, am inceput sa am o senzatie puternica de arsura si prurit.. foarte puternica, incat nu reusesc sa stau jos sau sa merg, atat de tare ma jeneaza. Am incercat spalaturi cu bicarbonat de sodiu, dar trece efectul calmat in cateva ore. De asemenea, crema de galbenele si lomexil. Nu cred ca este candida (desi anul trecut am avut de 3 ori, din diverse cauze- antibiotice in mare)pentru ca nu prezit nici un fel de scurgere..As dori o parere despre ce ar putea fi si un remediu/ crema pentru aceasta senzatie de arsura si prurit. Iau anticonceptionale de ceva timp, poate fi si asta una din cauze? Astept un raspuns.
kudika_10589
Postat pe 23 Ianuarie 2013 10:21
Nu neaparat ai si scurgeri, in caz de candida.
Daca ai mai avut candida, este in mod clar o recidiva.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Ianuarie 2013 10:35
De la: kudika_10589, la data 2013-01-23 10:21:56Buna. As dori o parere cu o problema ce ma jeneaza in ultimele 2 zile destul de tare.. precizez inainte ca am programare la medicul de familie pentru o trimitere abia peste 2 zile, timp in care, as avea nevoie de pareri si eventual ajutor. Dupa ce mi s-a terminat CM, am inceput sa am o senzatie puternica de arsura si prurit.. foarte puternica, incat nu reusesc sa stau jos sau sa merg, atat de tare ma jeneaza. Am incercat spalaturi cu bicarbonat de sodiu, dar trece efectul calmat in cateva ore. De asemenea, crema de galbenele si lomexil. Nu cred ca este candida (desi anul trecut am avut de 3 ori, din diverse cauze- antibiotice in mare)pentru ca nu prezit nici un fel de scurgere..As dori o parere despre ce ar putea fi si un remediu/ crema pentru aceasta senzatie de arsura si prurit. Iau anticonceptionale de ceva timp, poate fi si asta una din cauze? Astept un raspuns.



In primul rand,pana la efectuarea controlului ginecologic,te poti trata ,extern,prin efectuarea unor bai de sezut,in infuzii de ceai de galbenele sau pelin!!!Toaletarea zonei intime se va face cu apa calduta ,fara utilizarea sapunurilor agresive,cu PH ridicat,dimpotriva,se va face cu sapun cu PH neutru(gen sapunurile folosite la baia sugarilor)!!!!Nu,administrarea de contraceptive nu aduce prurit,implicit senzatia de arsura!!!Lenjeria intima trebuie sa fie numai din bumbac,in momentele de relaxare,dupa baia de sezut,incearca sa stai fara chilot pe tine,macar pana la calmarea usturimii respective!!Nu se aplica crema ,decat la sfatul medicului!!!Nu face spalaturi vaginale,caci vei agrava situatia prezenta!!Schimba prosoapele de corp ,zilnic,pana la eliminarea problemei!!!Inclin sa cred ca ai contractat o vaginita,dar medicul va decide asupra diagnosticului,numai dupa efectuarea controlului ginecologic!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2013 10:39
crema si spalaturile le-am facut pentru ca nu reuseam sa fac nimic sa se amelioreze, pana reusesc sa ajung la medic.. multumesc frumos..totusi, chiar daca ar recidiva, ar trebui sa existe un motiv pentru asta.. fac tot ceea ce trebuie sa nu fac candida din nou (spalaturi, sapun fara ph, lenjerie bumbac),. chiar am foarte mare grija de subiectul asta, de asta nici nu inteleg de ce revine incontinuu..am mentinat de contraceptive pentru ca sunt singurele pastile ce la iau in mod regulat..
kudika_10589
Postat pe 23 Ianuarie 2013 15:28
Eu am luat Omicral pastile 2 dimineata si 2 seara. Pe langa astea ovule Klion timp de 10 zile seara. Insa mare atentie, daca partenerul nu a fost tratat cu pasile orale, la primul contact l-ai luat. Barbatii, de obicei, sunt asimptomatici si doar purtatori.
Ghicicummacheama
Postat pe 23 Ianuarie 2013 15:33
De la: kudika_10589, la data 2013-01-23 15:28:30crema si spalaturile le-am facut pentru ca nu reuseam sa fac nimic sa se amelioreze, pana reusesc sa ajung la medic.. multumesc frumos..totusi, chiar daca ar recidiva, ar trebui sa existe un motiv pentru asta.. fac tot ceea ce trebuie sa nu fac candida din nou (spalaturi, sapun fara ph, lenjerie bumbac),. chiar am foarte mare grija de subiectul asta, de asta nici nu inteleg de ce revine incontinuu..am mentinat de contraceptive pentru ca sunt singurele pastile ce la iau in mod regulat..



Daca partenerul tau este purtator de Candida Albicans si nu a urmat niciun tratament pentru disparitia acestei ciuperci,la primul contact sexual neprotejat,vei recidiva in ceea ce priveste contractarea Candidozei vaginale!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2013 16:32
Luni voi avea rezultatele analizelor, dar din prima discutie cu medicul gineco ar fi o raceala la burta netratata, un inceput de infectie.. va voi tine la curent.. multumesc pentru raspunsuri!
kudika_10589
Postat pe 25 Ianuarie 2013 09:04
De la: kudika_10589, la data 2013-01-25 09:04:45Luni voi avea rezultatele analizelor, dar din prima discutie cu medicul gineco ar fi o raceala la burta netratata, un inceput de infectie.. va voi tine la curent.. multumesc pentru raspunsuri!




Grija la starea de sanatate!!!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Ianuarie 2013 09:29
sanatate la pasare.
kind_er
Postat pe 25 Ianuarie 2013 09:35
De la: kudika_10589, la data 2013-01-23 15:28:30crema si spalaturile le-am facut pentru ca nu reuseam sa fac nimic sa se amelioreze, pana reusesc sa ajung la medic.. multumesc frumos..totusi, chiar daca ar recidiva, ar trebui sa existe un motiv pentru asta.. fac tot ceea ce trebuie sa nu fac candida din nou (spalaturi, sapun fara ph, lenjerie bumbac),. chiar am foarte mare grija de subiectul asta, de asta nici nu inteleg de ce revine incontinuu..am mentinat de contraceptive pentru ca sunt singurele pastile ce la iau in mod regulat..


Daca tot faci candida, e posibil sa ai imunitatea scazuta.
Viorica_Franziska
Postat pe 25 Ianuarie 2013 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AZOOSPERMIA 11 De la: ema_rice 18 Octombrie 2010 12:01
Citate despre educatie 31 De la: franziska_eu 31 Martie 2012 13:33
Litoralul pentru Toti 2012 1 De la: Euroteamtravel_Romania_1 30 Mai 2012 08:54
Dupa 25 de ani de casnicie, e normal sa iti doresti "altceva"?? 43 De la: blackvelvet10 3 Februarie 2016 16:35
un pic de ajutor? 5 De la: jhg20 28 Iulie 2010 11:53