Setari Cookie-uri

intrebare anticonceptionale

buna. as dori si eu cateva informatii despre anticonceptionale, si aici ma refer la "reactii adverse" in general... de ex: am o prietena care a ramas insarcinata dupa exact 6 luni in care le.a luat regulat. voi ce credeti: e mai bine sa fac un consult amanuntit inainte sa iau si eu??
kudika_27357
Postat pe 24 Ianuarie 2013 00:15
De la: kudika_27357, la data 2013-01-24 00:15:07buna. as dori si eu cateva informatii despre anticonceptionale, si aici ma refer la "reactii adverse" in general... de ex: am o prietena care a ramas insarcinata dupa exact 6 luni in care le.a luat regulat. voi ce credeti: e mai bine sa fac un consult amanuntit inainte sa iau si eu??



Obligatoriu!!!Inainte de a lua un contraceptiv ,fa un control ginecologic si setul de analize pentru stabilirea nivelului hormonal,prescris de medicul endocrinolog!!!Este foarte important istoricul tau,privind anumite afectiuni,care ar putea fi agravate prin administrarea anticonceptionalelor,dar tu cunosti cel mai bine cum te prezinti din punct de vedere medical!!!Nu te orienta dupa incidentele din viata prietenelor tale!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 11:39
De la: kudika_27357, la data 2013-01-24 00:15:07buna. as dori si eu cateva informatii despre anticonceptionale, si aici ma refer la "reactii adverse" in general... de ex: am o prietena care a ramas insarcinata dupa exact 6 luni in care le.a luat regulat. voi ce credeti: e mai bine sa fac un consult amanuntit inainte sa iau si eu??


Daca prietena ta a luat regulat anticonceptionale, nu are cum sa fi ramas insarcinata. Poate a uitat sa ia vreo pastiluta, dar nu vrea sa recunoasca lucrul asta.
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 11:41
De la: kudika_27357, la data 2013-01-24 00:15:07buna. as dori si eu cateva informatii despre anticonceptionale, si aici ma refer la "reactii adverse" in general... de ex: am o prietena care a ramas insarcinata dupa exact 6 luni in care le.a luat regulat. voi ce credeti: e mai bine sa fac un consult amanuntit inainte sa iau si eu??


Si ca sa-ti raspund referitor la efecte adverse: in urma utilizarii anticonceptionalelor poate aparea riscul de tromboza, leziuni ale ficatului, cancer la san etc. Alte efecte adverse care pot aparea: dureri de cap, greata, ingrasare, sangerari genitale.

Dureaza cam 4 saptamani pana corpul se obisnuieste cu anticonceptionalele, iar starea de rau manifestata prin greturi, spre exemplu, dispare dupa aceasta perioada.

Demn de mentionat este si faptul ca, daca iei tratament cu antibiotic, dar ai de luat si anticonceptionale, cele din urma nu-si mai fac efectul, iar femeia in cauza trebuie sa se protejeze de o sarcina nedorita printr-o alta metoda decat cea a pastilutelor anticonceptionale pe toata perioada tratamentului cu antibiotice.
Viorica_Franziska
Postat pe 24 Ianuarie 2013 11:50
mai bine ar fi sa nu ei anconceptionale...Chiar prietenul tau ar trebui sa insiste asupra lucrului acesta daca aveti o relatie serioasa...Daca o sa ajungi sa le ei permanent atunci cind chiar iti vei dori un copil nu o sa il mai poti avea!!!...Cel mai bine e sa ai un partener de incredere sau sa folositi intotdeauna prezervativ.
kudika460216
Postat pe 27 Ianuarie 2013 22:41
De la: kudika460216, la data 2013-01-27 22:41:54mai bine ar fi sa nu ei anconceptionale...Chiar prietenul tau ar trebui sa insiste asupra lucrului acesta daca aveti o relatie serioasa...Daca o sa ajungi sa le ei permanent atunci cind chiar iti vei dori un copil nu o sa il mai poti avea!!!...Cel mai bine e sa ai un partener de incredere sau sa folositi intotdeauna prezervativ.


Tu sugerezi cumva ca pastilele anticonceptionale iti pot afecta fertilitatea pentru totdeauna?

Pai daca-i pe asa, ma mir cum de mai e populat Pamantul, daca pricepi ironia...
kudika_32792
Postat pe 9 Iunie 2013 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sanatate pe tremen nelimitat 1 De la: kill_me_sweet2007 30 Decembrie 2008 01:25
rivanol sau apa oxigenata? 6 De la: alexandra97 13 Iulie 2009 12:27
SA VORBIM DESPRE HIPERTENSIUNE 4 De la: vieriusinziana 14 Decembrie 2009 18:07
lamuriti-ma!!!!! 13 De la: Georgia99 5 Noiembrie 2008 22:47
TERAPIA BOWEN - O SANSA DATA UMANITATII 1 De la: kudika104129 15 Ianuarie 2010 10:09