Setari Cookie-uri

ajutor..simt ca innebunesc !

Buna ziua..sincera sa fiu nu stiu daca ce urmeaza sa scru se incadreaza aici dar fac o incercare...
Am 21 de ani,studenta...problema mele sunt atat psihice cat si fizice...
Pentru inceput voi incepe cu cele psihice:
Parintii mei s-au despartit cand eu aveam 7 ani,motivul:tatal meu avea viciul alcoolului si a batailor..am crescut cu o mare neincredere in mine si foarte timorata,plang repede dar nu doar din cauza divortului dintre parinti(pot spune ca desi ma durut ..am trecut peste) ..eu am ramas cu mama si cu bunica..insa...de mica mama nu a avut incredere in mine,daca aveam note mici la gradiniti si scoala primara ..ma certa ( ca orice parinte ) insa ma si lovea..cand nu stiam sa imi fac temele..eram lovita ,daca cineva strain sau un alt copil ii zicea ca eu am zis o prostie..mama credea mai mult pe oricine altcineva in afara de mine(asta se intampla si acum) ... timpul a trecut ,eu am mai crescut..insa de fiecare data cand nu faceam ce zicea ea eram facuta proasta si lovita si injurata ,la fel pateam si daca voiam sa fiu mai libera ..ea ma tinea in "lesa" ,cand faceam si ziceam cum voia ea,si eram ascultatoare..era bine...mereu ma acuzat ca o mint (mai ales in privinta notelor) ..eu faceam asta de frica..pt ca nu puteam dicuta cu ea normal ca se enerva si tipa la mine..cam asa a fost cei 12 ani de scoala (gradinitia,primara,generala si liceu ) ...
Am avut relatii cu baieti pe ascuns..fara ca ea sa stie pt ca nu era de acord...voia doar sa stau in casa si sa invat ..bine ca niciodata nu am iesit in club,niciodata nu am mers la o aniversare la colegii mei..absolut nimic..doar casa- scoala si atat.cu iubitii vb prin tel,sms si atat si ma vedeam cand mergeam la scoala,in pauze dar precizez ca nu am avut nici un contact sexual cu ei din urmatoarele motive:
1.majoritatea de seama lor vedeau in mine si nu doar in mine ci in fete masini de facut sex fara a tine cont de dorinta fetei
2.mama inca de mica mi-a bagat in minte ca eu daca fac sex ,tinand cont ca sufar de multi ani de ovar polichistic (am facut tratament hormonal dar nimic), voi face o hemoragie si nimeni nu mi-o va putea opri si voi muri
3.mama voia ca eu sa fiu virgina pana la nunta ..ca toate celelalte fete care nu sunt virgine in ziua nuntii sunt niste curve...de multe ori cand aveam o problema cu notele sau eram trista nu puteam sa-i zic mamei , iar cand ma certam cu ea si ii reprosam ca am nevoie de suport moral..sprijin..ea intelegea ca vreau bani,ca vreau sa fiu libertina sa ies in cluburi si ca ea imi da tot ce e nevoie material.
In semestrul 2 al liceului ,pe un site de socializare am cunoscut un barbat ,la inceput eram doar amici ,glume..el stia de situatia mea,de sanatatea mea,de note ,de iubit ,stia si motivele pt care eu la varsta de 18 ani eram virgina..i-am placut pt ca desi am o mama cu un asemena comportament si gandire..eu pot fi sincera,sunt un om cu open minded ,am o oarecare doza de incredere in oameni (nu foarte mare ) ...diferenta de ani intre el si mine este de vreo 25 de ani ..bine ca la inceput si pe el l-am mintitt in privinta imaginii mele reale..insa cum timpul a trecut fara sa vreau ..m-am indragostit de el..stiu ca o sa ma criticati nu e bine..si ca eu caut afectiunea ce mi-a lipsit de la tata ...asa este..in el ..am gasit dragoste,caldura,sprijin moral ,sfaturi cand am o problema la facultate..am o relatie pe ascuns de 2 ani ..nu are copii,nu are sotie (divortat ) face parte din sistemul militar(cu o alta functie si alta ramura dar nu pot zice exact) .nu ma interesat banii,pentru mine el s-a transferat in orasul unde eu fac facultate,am avut despartiri si certuri si impacari din cauza faptului ca el nu-mi poate raspunde cand vreau eu , nu ne putem vedea cand vrem iar daca reusim..uneori primeste tel si trebuie sa mearga la lucru..si vrea sa formam o familie dar departe de orasul meu,rudele noastre..insa eu intre timp am facut niste investigatii medicale si mi-a iesit in septembrie 2012 rana pe col de 1.5 cm (am facut spalaturi ,dupa 2 luni am aplicat ovule cervugid) si fiind ca prezentam si condiloame genitale ..sa zis ca ar putea fi hpv...stiu ca veti arata spre el..asa am facut si eu..am aratat spre el ...insa el si-a facut analize..si este perfect curat:nu are hpv,nu are hiv,nu are sida,nu are nici un bts..atunci stau si ma intreb de unde am contactat eu aceste condiloame...nu l-am inselat...insa inca ma lupt cu acele condiloame
Problema este ca eu am uitat documentele medicale in geanta si de sarbatori..mama ..cum obisnueste sa imi cotrobaie prin lucruri..le-a gasit..a fost un adevart cosmar sarbatorile de iarna pt mine..ma acuzat ca am fost violata,dupa ca m-am dus pe bani,dupa ca am fost posta,mi-a gasit si webcamul (luat de el ca sa ne putem vedea atunci cand eu nu sunt in oras-niciodata nu mi-a propus lucruri perverse sau mai stiu ce ciudatenii) ca fac videochat..ca sunt o infecta..ma si batut..din infecta si curva nu ma scoate nici acum...si ca vrea sa stie tot..eu i-am zis doar ca fost bine,nu ma obligat sa fac oral si anal.am facut sex normal...dar degeaba ..ea crede doar ce gandeste ea...mai nou vrea sa puna oameni s ama urmareasca in oras cat sunt la facultate sa vada ce fac.
Acasa eu nu pot vb la tel pt ca ma asculta pe la usi,tel il tin inchis pt ca altfel umbla ea sa vada ce vb si cu cine, in oras nu pot iesi pt ca daca un baiat/barbat se uita la mine crede ca ma cunoaste,bunica ii zice ei tot ce vb cu mine.la pc daca stau ,imediat vine in camera sa vada ce fac...am avut sesiune si din 7 examene doar 3 am promovat ...pt ca sunt psihic la pamant...acum de cand a aflat acest lucru despre mine..ma tine sub lupa si mai tare....daca incerc sa ma revolt nu pot...nu asculta ce zic si eventual ma face drogata (de multe ori ma facut , iar eu nu am luat niciodata droguri,nici macar nu fumez) ma compara cu altele care sunt virgine ..si imi reaminteste ca eu am infectat-o si pe ea...si ca sunt o infecta si nu am voie sa vb..doar sa ascult si sa execut ce zicea ea...si ma trateaza ca pe un gunoi si din curva ninfomana nu ma scoate


va rog ajutati-ma pt ca simt ca innebunesc
kudika502950
Postat pe 12 Februarie 2013 15:43
Incearca sa-ti gasesti de lucru, ca sa te poti muta de acasa. Nu-i mai permite mamei tale sa te umileasca sau sa te jigneasca. Riposteaza de cate ori te jigneste sau te umileste, atragandu-i atentia ca are o atitudine care nu face onoare niciunei mame. Repeta-i lucrurile astea pana cand o sa le accepte.

In ceea ce priveste problema ta de sanatate: daca acel barbat mai in varsta a fost primul barbat din viata ta, e posibil ca el sa te fi infectat. Degeaba sustine el ca si-a facut nu stiu ce analize medicale, unii medici sau unele laboratoare medicale pot, contra unei sume de bani, sa-ti scrie orice la rezultatul analizelor.

Important e sa-ti tratezi acele condiloame genitale, deoarece netratate se pot transforma in cancer.

Iti doresc multa sanatate si mai multa stima de sine!
kudika_32792
Postat pe 22 Mai 2013 07:52
Sesizez faptul ac au fost eliminate toate commenturile anterioare,este de admirat,insa,ca se mentin toate cretinitatile postate pe acest forum!!Bravos,KUDIKA!!!



Pentru autoarea topicului:nu sunt prea multe de facut in conjunctura data de dependenta ta de familie!!!!Ai rabdare cu tine si cu mama ta,pana in momentul in care vei deveni independenta profesional si material!!!Toate problemele de sanatate se pot constata la medic si tratate corespunzator!!!In ceea ce o priveste pe mama ta,daca comportamentul ei nu are justificare de ordin medical,ma tem ca ,intr-o buna zi va sfarsi foarte rau!!!!In rest,multa vointa,rabdare si toleranta!!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Mai 2013 12:27
nu am vazut toate comentariile...mama continua..iar eu din pacate ampierdut anuluniversitar..nu i-am zis si stiu ca am facut rau dar mi-e tare frica de reactia ei..sunt traumatizata psihic de toate certurile ei..sis ao aud ca tipa...cu acel barbat...desi il iubesc mult datorita serviciului sau...nu ne-am mai vazut demult ba chiar ne-am despartit din nou...a fost singurul care mi-a fost alaturi cand am aflat vestea cu facultatea..chiar ttin la el din pacate si in ciuda a tot ce s-a intamplat..cu condiloamele..m-am trat..am reusit..cu crema Aldara si vreo 3 cauterizari...precizez ca singura am fost la medic..si am suportat toata durerea...medicul deramto-venerolog mi-a recomandat o analiza beta sau ceva in genul care era de fapt :test pap si inca doua dar nu mai retin exact ce...si la papanicolau..nu mi-a iesit HPV...doar gardenella care e posibil sa o am dinainte sa fiu cu acest barbat pt ca secretii am tot avut...cand am mers din noula medic cu analize...mi-a zis ca el are incredere in acel test si daca nu mi-a iesit inseamna ca am avut doar o forma papilonara si nu am virusul in sine..acum na..nu mai stiu nimic..am facut tratament pt gardenella...iar luna aceasta am folosit ovule betadine..sper sa imi treaca..si sa fiu bine...
kudika502950
Postat pe 3 Septembrie 2013 15:37
sunt de acor cu Mis 15804,ascult a sfatul medicului si pana vei fi independenta financiar,iti trebuie multa rabdare si sa fi mai increzatoare in tine!!!
Titanika
Postat pe 3 Septembrie 2013 15:57
gasestete pe tine insuti, si vezi ce vrei de la aceasta viata, da nu uita niciodata cat vei trai ca:
CUM ITI ASTERNI ,ASA DORMI!
Alien_People
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:05
ma simt foarte rau...si mi-e teama..iar psihic ma simt ca si cum am decazut foarte tare si..ma simt ca si cum am intrat intr-o oarecare depresie
kudika502950
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:10
daca nu ai alaturi de tine persoane care sa te ajute e foarte greu sa iesi dintr-o depresie...
yumy
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:17
De la: kudika502950, la data 2013-09-06 13:10:11ma simt foarte rau...si mi-e teama..iar psihic ma simt ca si cum am decazut foarte tare si..ma simt ca si cum am intrat intr-o oarecare depresie

depresia ta din pacate are un nume...si-anume MAMA solutia: distanteaza-te sub orice forma de ea, pt ca din pacate este otravitoare!
MissDarine
Postat pe 6 Septembrie 2013 13:24
revin cu comentariu...de fiecare data cand nu i-am raspuns la tel cand voia ea...a inceput sa ma insulte in toate felurile...chiar si aseara...nu va puteti imagina cearta din prostituata si drogata si muulte altele nu ma scoate....si nu fac absolut nimic din ce zice ea dar tot ce vede la tv la emisiuni precum " pe banii parintilor" si altele..crede ca fac si eu ...orice zic eu ..nu este adevarat sau ia afirmatiile mele cum vrea ea...ba mai mult ma ameninta ca ma insoti la facultate, ma va controla si urmari ...nu mai rezist pur si simplu...acum vb calm , dupa iar incepe...este instabila pur si simplu..nu mai suport de 1 an de zile o tine doar asa...pt ca nu mai sunt virgina...iar daca ii zic ca am vreo senzatie neplacuta in zona genitala , ma acuza cu am fost cu infecti si m-au imbolnavit dar nici de cum ca am vreo reactie alergica la ceva sau poate nu trebuia sa folosesc vreun medicament ( am folosit sapt trecuta ovule ginosept , pt o inlfamatie la nivelul colului dar fara prescriptie medicala si din a 5 a zi de folosire am inceput sa am prurit si usturime si cand i-am zis ..a si inceput cu aberatiile ei ) ...datorita reactiile ei ( care le are asa din totdeauna si mereu a incercat sa ma controleze , sa fac cum zice ea...niciodata nu am poutut vb cu ea pt ca o lua ca si cum eu vreau sa fiu parasuta ) si nu am putut sa ii zic ca de la stresul care ea mi-l provoaca si care il mai am si la o facultate care tot ea a vrut-o ...am pierdut un an universitar...dar ea nu stie si nici nu indraznesc sa ii zic pt ca ar face muuuult mai urat...sunt psihic praf ...i-am zis ca nu are dreptate...dar nimic...nu stiu ce sa fac...intr-un singur an ,mi-a cazut ffff mult parul si m-am trezit si cu nodul la glanda si pe la sani de la anticonceptionalele date de presupusi dr cunoscuti de ea...dar ea mai nou acuza ca am fost lovita si fostul iubit nu a dat o palma in mine ....va rog ajutati-ma cu un sfat caci eu nu stiu ce sa mai fac ...
kudika502950
Postat pe 1 Martie 2014 10:24
Incearca sa-ti gasesti de lucru, ca sa te poti muta de acasa.
Mama ta nu se va schimba nicodata.
Ideal ar fi sa iti gasesti serviciul intr-un oras cat mai indeparat.
Parintii nu accepta ca sunt supusi greselilor si dintr-o dragoste si grija exagerata fac mai mult rau.
Tatal tau nu te poate ajuta in nici un fel ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 1 Martie 2014 13:22
Dragã ”fetițã”,
În expunerea ta e prea multã „sinceritate” (detalii). Mai clar, sunt evenimente din viațã pe care nu le spui nimãnui, indiferent de situație... Sigur cã o mare vinã o are familia din care faci parte și nu-i vina ta... Acum ești destul de mare ca sã știi ce sã spui și ce sã ții pentru tine. Cred cã te-ai îndrãgostit de domnul din cadrul armatei. DAR!Fixeazã-ți câteva obiective prioritare: însãnãtoșirea grabnicã și nu neglija școala( ia-ți examenele cu note cat mai mari) pentru cã doar așa vei putea sã gãsești și un serviciu mai ușor. Nu întreb în ce oraș stai pentru cã acum sunt facultãți în toate ...comunele. Când un bãrbat iubește protejeazã ființa iubitã. Certurile dintre voi, fãrã legãturã cu vârsta, spun cã dragostea nu-i așa mare...Certurile nu se fac cu și din iubire. El e divorțat. Știi motivul? Analizeazã. Te gândești la el zilnic, abia aștepți sã-l vezi? Simți o bucurie imensã și inima-ți tresare doar când te gândești la el? Asta e dragoste, adevãrat... Uneori TREBUIE sã renunți chiar și când ai astfel de simțãminte.. Doar tu ești cea care va hotãrâ. Cadru militar: are bani, are...are o ținutã atleticã, îi cam place sã dea ordine și sã-i fie ascultatã ...comanda.
Fii mai sigurã pe tine, ai încredere în tine. Cu mama trebuie sã discuți amical, blând...Tot cu blândețe sã-i spui ce nu-ți place la modul în care discutã cu tine. Multã sãnãtate și succes!
Titita4
Postat pe 1 Martie 2014 14:26
Emisiunile gen „pe banii pãrinților” sunt proaste! Lasã televizorul”! Nu înveți nimic...Repet :impune-ți sã fii calmã și discutã cu mama ta, nu la telefon, ci fațã-n fațã... Spune-i cã lipsa ei de încredere în tine este greșitã, spune-i motivele, fã-o sã aibã încredere în tine... Dacã țipați una la alta atunci las-o baltã! Pe de altã parte o femeie trebuie sã aibã independențã materialã, nu trebuie sã depinzi de nimeni, de aceea învațã. Dacã îți rezolvi problema de sãnãtate ai putea sã-ți iei și un serviciu 4-5 ore pe zi. Aici nu sunt medici, pe forum, mergi la medic pentru problemele medicale. Fii optimistã, dar pentru asta nu aștepta sã pice din cer o minune. Creeaza tu minunea!Numai bine!
Titita4
Postat pe 1 Martie 2014 14:40
pe tata nu il prea intereseaza daca traiesc...
Titita4 , da , poate ca exista facultati in toate comunele dar nu sunt la o facultate de acest tip , el a renuntat la functia care o avea din motive de sanatate...
Cu mama am incercat sa discut pe cale amiabila,autoritara,la telefon,fata-n fata dar absolut nici un rezultat si asta am incercat in tot acest timp...
kudika502950
Postat pe 2 Martie 2014 09:52
Daca esti 100% dependenta financiar de mama este foarte dificil sa gasesti o solutie in care mama sa nu aiba un cuvant de spus.
Pana nu te pui pe picioare din punct de vedere al sanatatii orice alta discutie este de prisos.
Trebuie sa te faci bine in primul rand.
NU stiu in ce masura iti permite sanatatea sa te ocupi de facultate la un nivel optim.
Cred ca poti amana anul pe baza adeverintelor medicale.
Cred de asemenea ca trebuie sa faci pace cu mama ta. Trebuie sa iti ceri iertare si sa-i ceri ajutorul ca sa te poti face bine.
Invinge mai intai boala si mai apoi poti sa te gandesti si la altele.
Pe primul plan sunt acum problemele de sanatate.
Ignora restul problemelor fiindca nu fac altceva decat sa iti lungeasca perioada de insanatosire.
Daca esti credincioasa cauta pe net rugaciuni pentru redarea sanatatii , pentru iertare si pentru sprijin divin.
Incearca cand te rogi sa o faci cu sufletul deschis si mai ales cu credinta.
Simpla lectura rugaciunilor nu are intotdeauna efectele asteptate.
Cauta sa folosesti rugaciunile cu care simti ca rezonezi cel mai bine.
Evident ca in primul rand trebuie sa mergi la medic pentru a gasi tratamentul potrivit pentru ce ai tu.
Trebuie sa iti invingi frica pe care o ai fata de mama ta. Gandeste-te ca in felul ei ea te iubeste si isi face griji pentru tine.
Tu trebuie sa gasesti calea de a o vindeca de dezamagirea pe care i-ai provocat-o.
Cred ca poti face asta aratandu-i ca o iubesti si ca iti pare rau ca ai dezamagit-o.
Prioritar este sa repari starea de sanatate si relatia cu mama ta. Restul trebuie sa mai astepte si trebuie sa dispara din gandurile tale.
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Martie 2014 14:31
De la: kudika502950, la data 2014-03-02 09:52:26
Cu mama am incercat sa discut pe cale amiabila,autoritara,la telefon,fata-n fata dar absolut nici un rezultat si asta am incercat in tot acest timp...


Mama ta a acumulat o frustrare si o dezamagire atat de mare incat sansele de a avea o discutie echilibrata sunt nule.
NU ai nici o sansa sa-ti fie ascultate argumentele. Pana cand se va mai calma va fi foarte dificil sa comunicati eficient.
Momentan te afli in pozitia in care tu trebuie doar sa asculti.
Stiu ca este dificil, stiu ca este nedrept dar cam asa este viata dupa ce copilaria a luat sfarsit si incepi sa ai responsabilitati pe care nu le poti gestiona singur.
In conjunctura in care te afli momentan, din punctul meu de vedere, ajutorul cel mai sincer si dezinteresat tot de la mama ta il poti obtine iar pentru asta trebuie sa redevi copilul ascultator pe care il stia mama ta.
Important este sa inveti ceva din aceasta lectie de viata.

Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Martie 2014 14:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bunnaa :D 5 De la: kudika_23539 15 Decembrie 2012 21:16
lamuriti-ma!!!!! 13 De la: Georgia99 5 Noiembrie 2008 22:47
Alex are nevoie urgenta de ajutor!!! 54 De la: iffiuanamaria 5 Noiembrie 2009 14:59
menstruatia 9 De la: valy90 1 Martie 2011 19:01
Durerei in partea dreapta 1 De la: Morrigan 25 Iunie 2010 22:39