Setari Cookie-uri

Cluj sau Bucuresti?!

Buna ziua! In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu este asta categoria potrivita in care sa postez.
Ma aflu intr-un moment de cumpana, si am MARE NEVOIE de sfaturi si pareri. Momentan sunt in strainatate, urmeaza sa dau Bac-ul si sa ma mut in tara, pentru ca nu mai pot sta aici, din motive personale. Problema sta in felul urmator: eu sunt din Teleorman, si, de-asta, poate ca cea mai potrivita decizie ar fi sa raman in capitala, la facultate. Dar ideea asta nu-mi surade catusi de putin.
Pe de alta parte, am avut ocazia sa stau la Cluj aproape doua luni, si-am plecat de-acolo cu o impresie extraordinar de buna. Oameni, mod de a trai, linistea, civilizatia si ordinea... mi-a placut foarte mult totul. Din acest motiv as alege Clujul. Plus ca, sa nu uitam ca la Cluj se afla una din cele mai bune universitati din Romania: Babes-Bolyai.

Acum, nu stiu daca se merita sa raman in capitala doar pentru ca sunt aproape de casa.

Am nevoie de multe, multe pareri si argumente. In capitala as avea, oare, mai multe oportunitati? Iar faptul ca as fi departe de casa, sa reprezinte oare un dezavantaj atat de mare? As putea incerca sa merg acasa o data pe luna...

Am nevoie, repet, de foarte multe pareri. Apreciez orice raspuns sincer, multumesc anticipat.
RoxannaST
Postat pe 1 Februarie 2013 17:47


Consulta-te cu familia ta si ia decizia finala!!Personal,iti recomand Bucurestiul,dar tu hotarasti!!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Februarie 2013 17:54
Multumesc... dar am nevoie de argumente, de ce Bucuresti? De ce nu Cluj?
RoxannaST
Postat pe 1 Februarie 2013 19:08
De la: RoxannaST, la data 2013-02-01 19:08:30Multumesc... dar am nevoie de argumente, de ce Bucuresti? De ce nu Cluj?



Parere personala:cunosc majoritatea Universitatilor din Bucuresti,mai ales,pe cele de stat,au cadre universitare de exceptie!!!Ce Facultate doresti sa urmezi,ce profil??
In al doilea rand,distanta fata de localitatea de domiciliu este mult mai mica decat cea fata de Cluj,ceea ce iti va inlesni deplasarea in sanul familiei!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Februarie 2013 19:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reguli de circulație 20 De la: TIGRA 20 Februarie 2011 14:36
DOAR PENTRU IUBIS 22 De la: yumalai 10 Mai 2009 07:14
Naomi batuta si tunsa 442 De la: _dulcik_ 23 Aprilie 2009 11:40
joc nou! "get to know each other" 1513 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:01
Imagini pentru desktop 2 De la: luchianramona 19 Octombrie 2011 12:18