Setari Cookie-uri

Intrebare

Buna ziua. Am si eu o intrebare, zilele trecute am mers la un control ginecologic, si am fost diagnosticata cu chisturi pe ambele ovare, si cu o rana pe uter datorata unei bacterii (nu mai imi aduc exact aminte cum se numea respectivul diagnostic). Mi s-a dat sa iau Tinizol 500mg, Voltaren supozitoare, cervugid ovule si Flamexin. Intrebare mea este daca nu cumva aceste medicamente fac vreo reactie intre ele, pentru ca dupa ce le-am luat nu m-am simtit foarte bine... Desi ma gandesc ca daca medicul mi le-a dat,s-a gandit si la lucrul acesta. Alergie la substantele dijn care sunt facute nu am , din cate stiu eu ..
kudika_28925
Postat pe 8 Februarie 2013 12:42
De la: kudika_28925, la data 2013-02-08 12:42:41Buna ziua. Am si eu o intrebare, zilele trecute am mers la un control ginecologic, si am fost diagnosticata cu chisturi pe ambele ovare, si cu o rana pe uter datorata unei bacterii (nu mai imi aduc exact aminte cum se numea respectivul diagnostic). Mi s-a dat sa iau Tinizol 500mg, Voltaren supozitoare, cervugid ovule si Flamexin. Intrebare mea este daca nu cumva aceste medicamente fac vreo reactie intre ele, pentru ca dupa ce le-am luat nu m-am simtit foarte bine... Desi ma gandesc ca daca medicul mi le-a dat,s-a gandit si la lucrul acesta. Alergie la substantele dijn care sunt facute nu am , din cate stiu eu ..



In ce sens nu te-ai simtit foarte bine,ce simptome ai prezentat?Ai fost diagnosticata cu Tricomoniaza,ai efectuat examenul citologic,analiza secretiei vaginale???Ti s-au recomandat doua tipuri de antiinflamatoare,ai acuzat dureri la nivelul ovarelor????
kudika_15804
Postat pe 8 Februarie 2013 12:50
Am avut senzatie de voma si ameteli. Pe reteta scria diagnostic Bip , nu mai imi aduc aminte exact cum a numit-o. Mi s-a facut o ecografie , si in urma ei mi s-au gasit ovarele inflamate, si chisturi + rana pe uter. Medicamentele pe care mi le-a dat sunt cele prezentate mai sus, din cate am citit pe ele, sunt 2 antiinflamatorii. Am inceput sa le iau de o zi, dar vad ca durerile in partea stanga nu s-au ameliorat inca....
kudika_28925
Postat pe 8 Februarie 2013 17:39
Este bun medicul la care ai fost ?
Ghicicummacheama
Postat pe 8 Februarie 2013 18:17
De la: kudika_28925, la data 2013-02-08 17:39:10Am avut senzatie de voma si ameteli. Pe reteta scria diagnostic Bip , nu mai imi aduc aminte exact cum a numit-o. Mi s-a facut o ecografie , si in urma ei mi s-au gasit ovarele inflamate, si chisturi + rana pe uter. Medicamentele pe care mi le-a dat sunt cele prezentate mai sus, din cate am citit pe ele, sunt 2 antiinflamatorii. Am inceput sa le iau de o zi, dar vad ca durerile in partea stanga nu s-au ameliorat inca....



Starea de voma poate fi generata de administrarea antiinflamatoarelor!!Tratamentul recomandat este agresiv pentru organismul tau,mai ales ca in afara acelei ecografii nu ti m-au efectuat si alte investigatii de specialitate!!Produsele antiinflamatoare,mai ales cel cu administrare orala,fara o hranire mai mult decat suficienta ,iti poate produce probleme digestive severe!!!Diagnosticul "BIP" se traduce ca "Boala inflamatorie pelvina"!!!!Opinia mea,fara intentia de a contrazice diagnosticul stabilit de catre medicul ginecolog este legata de insuficienta analizelor de efectuat! In cazul in care nu poti lua legatura cu medicul respectiv,hraneste-te corespunzator inainte de a lua antiinflamatoarele,ai rabdare ,pentru caci orice tratament facut ,rezultatele se observa dupa minim cinci zile de administrare!In perioada tratamentului,contactul sexual si spalaturile vaginale sunt contraindicate!!!Daca senzatiile de rau se accentueaza prezinta-te la medicul curant si comunica-i aspectele legate de deteriorarea starii tale de sanatate,este posibil ca organismul tau sa raspunda defectuos la substantele medicamentoase administrate!!!Hidrateaza-te cat mai mult intrucat, odata cu urina,se elimina toate toxinele din corp!!
kudika_15804
Postat pe 8 Februarie 2013 18:31
Incearca sa decalezi tratamentul,nu lua toate pastilele odata.Asa vezi care dintre ele-ti face rau.Cate una,pauza,....
Poate ai o sensibilitate gastrica si-ar trebui sa iei o ranitidina,un omez,ceva.N-ai zis nimic de gastrite mai vechi.Sau ficatul?!
Tinizolul cred ca-ti da ameteala,dar si voltarenul e puternic.Ia-l singur si verifica-l.
Orice tratament se poate inlocui,nu intrerupe.Si asta o face medicul care l-a dat.
nicossia
Postat pe 11 Februarie 2013 08:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum as putea sa cresc in inaltime ??? 63 De la: kudika_9549 20 Iunie 2013 22:48
Cistiguri mari reale cu investitie de doar 6 lei... 0 De la: 17 Decembrie 2011 12:21
Info gonartroza 1 De la: kudika_953483 28 Aprilie 2014 12:56
Ucigasul tacut - OSTEOPOROZA! 5 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:31
Scleroza multipla 10 De la: lenalazar66 22 Octombrie 2015 11:18