Setari Cookie-uri

de ce mi-e rau

am si eu o nedumerire pe care as vrea s-o elucidez.as vrea sa mananc cu post sau sa mananc cat mai putin,dar organismul nu-mi da voie.daca nu mananc mancare consistenta,dupa cateva ore mi se face foame si mi-e rau.nelamurirea mea consta in faptul ca daca mi-e foame eu nu simt acea senzatie de gol in stomac,ci direct incep sa tremur si simt o mare slabiciune si senzatie de lesin,pana si creierul il simt incetosat.oare de ce acest lucru,mai ales ca nu stau chiar nemancata?
adri_ela2000
Postat pe 15 Aprilie 2013 10:34
De la: adri_ela2000, la data 2013-04-15 10:34:01am si eu o nedumerire pe care as vrea s-o elucidez.as vrea sa mananc cu post sau sa mananc cat mai putin,dar organismul nu-mi da voie.daca nu mananc mancare consistenta,dupa cateva ore mi se face foame si mi-e rau.nelamurirea mea consta in faptul ca daca mi-e foame eu nu simt acea senzatie de gol in stomac,ci direct incep sa tremur si simt o mare slabiciune si senzatie de lesin,pana si creierul il simt incetosat.oare de ce acest lucru,mai ales ca nu stau chiar nemancata?




Organismul iti dicteaza ce trebuie sa faci pentru el,inclusiv sa te hranesti corespunzator!!!Cand ti-ai facut ultimele investigatii medicale curente??Este posibil sa prezinti anumite deficiente de vitamine si minerale,corpul uman este ca un ceasornic bine reglat,isi cere drepturile zilnic!!!

Sfat--intrucat cred ca nu iti urmaresti starea de sanatate,fa-o,prin control medical!!!!Si hraneste-te echilibrat,in caz contrar,corpul tau te va atentiona,cum o face deja!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2013 10:40
De la: adri_ela2000, la data 2013-04-15 10:34:01am si eu o nedumerire pe care as vrea s-o elucidez.as vrea sa mananc cu post sau sa mananc cat mai putin,dar organismul nu-mi da voie.daca nu mananc mancare consistenta,dupa cateva ore mi se face foame si mi-e rau.nelamurirea mea consta in faptul ca daca mi-e foame eu nu simt acea senzatie de gol in stomac,ci direct incep sa tremur si simt o mare slabiciune si senzatie de lesin,pana si creierul il simt incetosat.oare de ce acest lucru,mai ales ca nu stau chiar nemancata?


Iti scade foarte mult glicemia, atunci cand ti se face foame si resimti destul de puternic scaderea glicemiei. O solutie ar fi sa ai intotdeauna la tine plicutele mici de zahar, bomboane mici sau ciocolatele. Si dupa ce ingerezi rapid ceva dulce, neaparat sa mananci mancare ca lumea, adica nu chestii fast-food.

Sper ca nu suferi de diabet zaharat de tip 1?

In orice caz, eu iti recomand sa-i faci o vizita medicului de familie si sa-l rogi sa-ti masoare glicemia. Sau iti poti masura glicemia si la farmaciile care ofera acest serviciu.

Multa sanatate iti doresc!
kudika_32792
Postat pe 15 Aprilie 2013 10:47
Ar trebui sa iti faci investigatii, ca nu cumva sa suferi de diabet tip 1.
Diabeticii sunt asa, dar nu te speria, caci daca pana acum te-ai hranit bine si acum nu vrei sa mai dai aceasi cantitate de hrana organismului, acesta se apara.
Cand te apuci de diete, ia-o incetisor, caci origanismul se apara si nu vrea sa consume din resursele ei la inceput....si atunci iti cere. :)
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Aprilie 2013 10:58
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.o sa incerc sa merg si la doctor si sa imi fac si analizele
adri_ela2000
Postat pe 15 Aprilie 2013 19:29
De la: adri_ela2000, la data 2013-04-15 19:29:50va multumesc tuturor pentru raspunsuri.o sa incerc sa merg si la doctor si sa imi fac si analizele



Nu inainte de a-i spune medicului,ce anume te deranjeaza,aci in functie de simptomele prezentate,va sti ce set de analize sa iti prescrie!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Aprilie 2013 19:36
De la: adri_ela2000, la data 2013-04-15 19:29:50va multumesc tuturor pentru raspunsuri.o sa incerc sa merg si la doctor si sa imi fac si analizele


Multa sanatate si sa ne spui ce a zis medicul! Te pup!
kudika_32792
Postat pe 16 Aprilie 2013 07:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A murit creatorul Buddha Bar - 15 Octombrie 2010 3 De la: gya29 16 Octombrie 2010 02:11
fiole aminexil pro vichy 4 De la: kendra_ro 3 Iunie 2013 17:44
Parul meu ... 5 De la: kudika_15269 13 Septembrie 2012 10:48
buna 4 De la: kudika472186 15 Noiembrie 2011 23:26
Termen limita pt. a face un copil 18 De la: _black_betta_ 16 Octombrie 2013 12:36