Setari Cookie-uri

Preacuvesc , deci exist !

"P7. Sa nu preacurvesti!". Astfel suna porunca a 7-a, asa cum i-a dat Forward Moise catre israeliti. Sa nu preacurvesti ... Asta inseamna ca sa curvesti e OK, cu preacurvitul are Dansul o problema. Mult mi-a trebuit sa ma prind cum stau treburile. Acum ca m-am luminat nu pot decat sa dau Reply All si sa va scriu: "Re: P7. Deci sa curvesti e OK. Sa preacurvesti nu e OK. Caci de vei preacurvi, nu vei mai fi preafericit." Ce bine ca nu m-a atras niciodata prea mult preafericirea. Asta inseamna ca pot sa preacurvesc in liniste.

Acum, la modul cel mai serios, sa zicem ca as fi avut vreun interes sa respect intru totul aceasta porunca: cred ca mai aveam vreo sansa (mica, zic eu) inainte sa apara Isus. Pana la Acesta, lucrurile pareau cat de cat in regula:

- fara sex (a se citi orice fel de atingere mai patimasa) pana la casatorie - pentru femei sunt foarte clar si de mai multe ori specificate atat regulile cat si pedepsele; pentru barbati trebuie sa deduci: burlac fiind, daca te culcai cu femeia altuia se numea preacurvire, daca era vaduva sau "lasata" se numea preacurvire, daca era virgina si nelogodita se numea ca inlesnesti preacurvirea; singura exceptie nespecificata in Biblie, singura sansa sa te culci cu mai mult de un partener intr-o viata este acordata doar barbatilor si doar in cazul in care raman vaduvi si a doua/ enspea partenera e tot virgina si nelogodita,
- fara partide neconsimtite de ambii parteneri,
- partenerii sa fie doar doi si musai de sexe diferite,
- iar dupa casatorie, doar cu a ta/ al tau, in nici un caz cu a/al altuia/ alteia.

Bun. Complet nedezirabil dar partial realizabil. Asta pana cand, urmand principiul "oul e mai destept decat gaina", nu mai demult de doua mii si ceva de ani, vine Isus si iata ce glasuieste noroadelor (adica multimilor) ce il urmau peste tot, ca americanii pe Forrest Gump in filmul cu acelasi nume: "Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: „Sa nu preacurvesti.”. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie, ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. Daca deci ochiul tau cel drept te face sa cazi in pacat, scoate-l si leapada-l de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale, si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena. Daca mana ta cea dreapta te face sa cazi in pacat, taie-o si leapada-o de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale, si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena."

Bai, eu zic ca Isus a fost un tip foarte destept, dar care a vorbit prea mult si nu a lasat scris nimic. Drept urmare au scris altii pentru el si asa l-au mai tradus si adaptat ca cu greu mai poti acum sa mai desprinzi din Biblie ceva din istetimea autorului original.

Pai bine mai oamenilor, voi astia de v-a chinuit talentul cand ati scris Ce ati scris, daca Dumnezeu chiar ar fi vrut sa fim atat de abstinenti, ne facea naibii de la inceput niste robotei din tinichea si ne lasa sa colindam pamantul urmand programele si softulete bine puse la punct cu upgrade-uri din 100 in 100 de ani si cu asta basta. Fara liber arbitru, fara sentimente, fara dorinte, doar tabla, sticla si ceva material izolant, sa nu ni se scurtcircuiteze legaturile neuronale ale creierului pozitronic. Eu zic ca daca asta si-ar fi dorit si am iesit ce am iesit, se trezea El frumos in a 7-a zi foarte de dimineata, stergea tot si o lua de la capat.

Mai, pai chiar si roboteii aia din tabla, sticla si material izolant si-ar mai fi dorit din cand in cand sa isi duca stecherul la priza sa isi mai incarce bateriile. Asta pana se gaseau unii dintre ei cu mai multa sticla decat metal sa scrie un Manual de Functionare in care sa specifice ca:

- nici un robotel nu are voie sa isi bage stecherul intr-o priza pana cand cuplajul nu este aprobat si inregistrat de catre si la Hub-ul Oficial al Cuplajelor,
- priza trebuie musai sa fie la prima folosire; acest fapt va fi garantat de catre producatorul prizei iar dovezile ce sustin acest fapt vor fi trimise de catre acesta la HOC, dupa prima folosire,
- in cazul in care exista plangeri legate de "virginitatea prizei", acestea vor fi depuse la HOC de catre robotelul inselat. Daca plangerile se dovedesc a fi fondate, priza va fi scurcicuitata si lapidata( batuta cu pietre). Daca plangerile se dovedesc a fi nefondate, robotelul va fi batut cu pietre si va fi obligat sa pastreze priza pana la iesirea din functiune a unuia dintre ei,
- roboteii nu au voie sa se conecteze la prizele altora. Motive precum "a scanteiat si nu m-am mai putut abtine" sau "era acelasi tip si am crezut ca e priza mea" nu vor fi acceptate de catre instanta HOC,
- roboteii nu au voie sa se incarce unul de la celalalt si nici sa se cupleze, serial sau paralel, la mai mult de o priza,
- si, in ultimul rand, dar cel mai important: Robotei! Pentru siguranta voastra si a intregii retele, nu udati prizele inainte de folosire!!! :)

Oricum robotel, nerobotel, recunosc, daca vreti voi si cu capul in pamant, ca nu am respectat si ca nu voi respecta, partial, comanda, pardon, porunca a 7-a. Eu cel fara de tabla si fara de sticla, doar ceva material izolant si in rest carne pacatoasa, eu cel care nu crede in viata voastra de apoi, ci in viata mea de dinainte, exist in viata asta ca sa ispasesc pedepse si ca sa ridic recompense. Cu accent pe ultima parte.

Exist ca sa fac excese, ca sa doresc, ca sa simt, ca sa traiesc. Drept urmare ma voi aseza la dreapta lui Descartes si voi scrie aici, ca sa ramana scris, negru pe alb, "Preacurvesc, deci exist!" sau, daca vreti voi ... "Moechor, ergo sum!".

Stãteam io pe balcon aºa ºi cugetam în timp ce, c-o þigarã, îmi afectam negativ potenþa ca mãcar sã ºtiu de la ce mi se trage, când m-a lovit o foarte mare problemã existenþialã.
Problema mea este: dom'ne criza asta a ajuns ºi în matrimoniale? Adicã aº fi curios sã ºtiu cu câte procente din total a scãzut numãrul de anunþuri de genul "domn generos/ doamnã generos(asã) ºi discret(ã) caut amant(ã)". Sau poate, din contrã, numãrul a crescut cã noh, nici una, nici alta, mãcar sex sã fie...
Nu de alta dar io-s încã ºomer. [And by that I don't mean anything!]
life_coaching
Postat pe 29 Aprilie 2013 23:44
Acuma tu ce faci, cauti scuze ca sa te "tavalesti" fara mustrari de constiinta?
kidd_o
Postat pe 30 Aprilie 2013 00:09
De la: kidd_o, la data 2013-04-30 00:09:48Acuma tu ce faci, cauti scuze ca sa te "tavalesti" fara mustrari de constiinta?

Incerc sa fiu realist ,caci exista si opinii ce ma fac sa cred ca e forumul lui Daniel . Preaorientatul spre profit.
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 00:53
Cea mai mare plãcere în viaþã e sã faci lucrurile despre care oamenii spun cã nu ai voie sã le faci.
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 08:39
aiaiaiaiiiiiiiii,acum inteleg de unde atata filozofie de viata ai vreme nu gluma...ei las ca o sa te angajezi si poate ti se repara suruburile
againpiscotica
Postat pe 30 Aprilie 2013 08:56

Tentatiile conduc la vicii,nu ca ar fi ceva nou in cotidian!!!!

Referitor la subiectul tau,site-urile matrimoniale nu mai sunt in voga!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:05
De la: kudika_15804, la data 2013-04-30 09:05:57
Tentatiile conduc la vicii,nu ca ar fi ceva nou in cotidian!!!!

Referitor la subiectul tau,site-urile matrimoniale nu mai sunt in voga!!!!

mda ... dar si suma viciilor cica e constanta ...

nu mai sunt la moda site-urili de matrimo ? la naibaaaaaaaaaa ce ramas in urma sunt . dar ce e fata la moda ? citeam recent un sondaj la care au participat femei cu vârste cuprinse între 18 ºi 65 de ani a arãtat cã o treime din femei ar da cel puþin un an din viaþã ca sã aibã un corp perfect, potrivit unui studiu britanic, citat de Daily Mail. Acelasi cu chilotii Fundawear...

Întrebarea care se pune e la ce an ar renunþa, la unul dinspre 18 sau la unul dinspre 65? Cât despre bãrbaþi, ei nu trebuie sã meargã la salã sau sã renunþe la ani din viaþã, e destul sã se însoare cu secretara, dacã vor sã aibã un corp perfect la îndemânã.
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:18
De la: life_coaching, la data 2013-04-30 09:18:16[quote name='
mda ... dar si suma viciilor cica e constanta ...

nu mai sunt la moda site-urili de matrimo ? la naibaaaaaaaaaa ce ramas in urma sunt . dar ce e fata la moda ? citeam recent un sondaj la care au participat femei cu vârste cuprinse între 18 ºi 65 de ani a arãtat cã o treime din femei ar da cel puþin un an din viaþã ca sã aibã un corp perfect, potrivit unui studiu britanic, citat de Daily Mail. Acelasi cu chilotii Fundawear...

Întrebarea care se pune e la ce an ar renunþa, la unul dinspre 18 sau la unul dinspre 65? Cât despre bãrbaþi, ei nu trebuie sã meargã la salã sau sã renunþe la ani din viaþã, e destul sã se însoare cu secretara, dacã vor sã aibã un corp perfect la îndemânã.

]

Constanta sumei este data de suma constantei viciilor,in periodicitate si frecventa!!!!!

Referitor la acel sondaj,hmmmmmmmmmmm,imi pare rau ca nu am participat la acel sondaj,caci l-as fi dezechilibrat!!!!!
Personal,nu as renunta la nimic pentru a arata perfect,de ce as face-o????In cel mai rau caz,as adauga ceva in viata mea ,pentru a ma incadra in tiparul acelei perfectiuni fizice!!

In ceea ce priveste barbatii,este cunoscuta superficialitatea lor in selectii asupra femeilor,aleg,intotdeauna,cantitatea in schimbul calitatii,fara ofensa!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:42
HA!
contessyna
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:58
De la: life_coaching, la data 2013-04-29 23:44:49"P7. Sa nu preacurvesti!".


damezule ai incercat ceva mijto dar te-ai cam pierdut in detalii
Cotoiu_ucigas
Postat pe 30 Aprilie 2013 13:33
De la: life_coaching, la data 2013-04-30 00:53:47
De la: kidd_o, la data 2013-04-30 00:09:48Acuma tu ce faci, cauti scuze ca sa te "tavalesti" fara mustrari de constiinta?

Incerc sa fiu realist ,caci exista si opinii ce ma fac sa cred ca e forumul lui Daniel . Preaorientatul spre profit.


Incearca sa fii realist pt. tine nu pt. altii.
kidd_o
Postat pe 30 Aprilie 2013 13:53
De la: Cotoiu_ucigas, la data 2013-04-30 13:33:29
De la: life_coaching, la data 2013-04-29 23:44:49"P7. Sa nu preacurvesti!".


damezule ai incercat ceva mijto dar te-ai cam pierdut in detalii

macar ... am incercat
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 17:47
De la: contessyna, la data 2013-04-30 09:58:40HA!

HAI ... ?
life_coaching
Postat pe 30 Aprilie 2013 17:47
De la: life_coaching, la data 2013-04-30 17:47:53
De la: contessyna, la data 2013-04-30 09:58:40HA!

HAI ... ?


HA !
contessyna
Postat pe 30 Aprilie 2013 20:24
In traducerea ortodoxa a Bibliei s-au folosit termenii desfranati (in loc de curvari) si adulteri ( in loc de preacurvari).

“Nu ºtiþi oare cã nedrepþii nu vor moºteni împãrãþia lui Dumnezeu? Nu vã amãgiþi: Nici desfrânaþii, nici închinãtorii la idoli, nici adulterii, nici stricaþii de tot felul nici sodomiþii, nici hoþii, nici lacomii, nici beþivii, nici batjocoritorii sau hrãpitorii nu vor moºteni împãrãþia lui Dumnezeu” (1 Corinteni 6:9-10)

Cred ca e corect si preacurvesti, asta implica “ceva” mai mult decat curvia, (prea-) pentru ca tu incalci si legamantul casatoriei, fata de unul care intretine relatii intime premaritale.
prazlea
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:45
Curvie este acel în care sunt implicaþi 2 persoane necãsãtorite. Dacã eºti necãsãtorit încã ºi te implici într-un act sexual, eºti curvar (curvã).
Preacurvie, este acel în care eºti cãsãtorit dar întreþii relaþii sexuale cu altã persoanã, fie cãsãtorit fie necãsãtorit. Deci, înºelarea ta în cãsãtorie este preacurvie. Dacã eºti cãsãtorit ºi întreþii alte relaþii sexuale decât în cadrul cãsãtoriei, eºti preacurvar (preacurvã).
prazlea
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:46
Io zic ca ti-ai zis bine punctul de vedere...e alegerea ta cum traiesti, liberul tau arbitru ...cine e fara pacat sa arunce primul piatra Sau vorba aia...te intelegem dar nu e pt toti
kudika885397
Postat pe 5 Mai 2013 12:43
yes
kudika_26205
Postat pe 6 Mai 2013 08:51
esti "tare"!mai scrie!felicitari!!!!
armiedi_19665
Postat pe 21 Mai 2013 07:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
flori,gradina si apartament 2 De la: polin 6 Decembrie 2011 22:22
Ma minte sau nu??? 15 De la: Biank_kudika 17 Septembrie 2010 15:58
IMI CADE PARUL FOARTE TARE !! 10 De la: healthy014814 31 Martie 2012 22:57
Teren Bragadiru sau Magurele 1 De la: kudika_34313 28 Aprilie 2013 10:42
Alimentatie si sanatate 17 De la: kudika410890 16 Mai 2013 15:49