Setari Cookie-uri

Tu ce expriente deosebite ai trait in etapa indragostirii si cum vezi lucrurile in continuare?

Dupa ce am analizat iubirea de sine, care este conditie esentiala pentru a putea iubi si impartasi iubirea ta altei persoane, sa trecem la iubirea pentru o persoana de sex opus, la iubirea intr-o relatie – prima etapa.

Biologic, indragostirea are legatura cu programarea noastra pentru perpetuarea speciei, iar daca actionam condusi de puternicii hormoni care navalesc in cantitate uriasa in perioda indragostirii, nu ne deosebim deloc de celelalte animale in perioada caldurilor. De regula barbatii au o capacitate de indragostire la prima vedere mai rapida decat femeile, iar daca indragostitii decid sa se casatoreasca in “saptamana oarba”, cele mai multe mariaje nu rezista mult.

Totusi, fata de celelalte animale, stim ca mai e ceva in plus, ca suntem o farama din iubirea infinita, creati dupa chipul si asemanarea ei si avem un destin spiritual pe care il traducem prin ridicarea dragostei la un nivel superior.

Fluturi in stomac, oxitocina care creeaza senzatia de bine si fericire, bucuria de a te gasi pe aceeasi lungime cu altcineva, nevoia de a fi impreuna cu celalalt cat mai mult timp, savurarea deliciilor apropierii intime sunt “simptomele” care te fac sa crezi ca iubesti si vrei sa mentii aceasta fericire pe timp cat mai indelungat. Acest nivel ridicat al oxitocinei, concomitent cu scaderea nivelului testosteronului la barbati si cresterea lui la femei, face sa se accelereze apropierea intre parteneri si se mentine o perioada de trei pana la noua luni, dupa care imboldurile sexuale revin la normal. Aceasta revenire la normal este momentul de rascruce in relatia nou infiripata, fiindca din acest moment relatia se poate consolida si solda cu casatoria si aparitia copiilor sau se poate destrama, daca fenomenul este interpretat ca o slabire a dragostei si daca apare dependenta de indragostire, consecinta fiind schimbarea deasa a partenerilor si incapacitatea individului de a se statornici intr-o relatie de lunga durata.

Perioada indragostirii si a seductiei, in care ambii parteneri inteleg sa dea tot ce au mai bun in ei si manifesta cea mai mare intelegere pentru a-l castiga pe celalalt este perioada cea mai frumoasa, dar si inselatoare, fiindca datorita scaderii nivelului testosteronului la barbat si cresterii lui la femeie cuplul traieste iluzia ca si la barbati si la femei stimulii sexuali sunt similari si abia dupa ce nivelul hormonilor revine la normal, adica testosteronul creste la barbat si scade la femeie, partenerii pot avea chiar socul sa li se para ca iubitul sau iubita s-a schimbat, nu mai e aceeasi persoana, fiindca el pare un obsedat sexual, iar ea s-a cam saturat de sex! De aceea se recomanda sa nu se ajunga la casatorie inainte de 2 ani de cand partenerii s-au cunoscut.

Cine nu are nostalgia perioadei indragostirii, cand si tu si el sau ea simteati nevoia de a petrece cat mai mult timp impreuna, ascultati aceeasi muzica, va placeau aceleasi lucruri, va facea placere sa stati de vorba, sa radeti si vi se parea ca ati venit in lumea aceasta unul pentru celalalt?! Eu citeam sau invatam pana noaptea tarziu si cand ma bagam in pat langa el, care dormea deja, eram atat de fericita cand el, asa adormit, ma lua la pieptul lui sau cand imi spunea ca nu putea sa ma insele nici in vis.

Oamenii de stiinta au descoperit ca dragostea da dependenta intr-un mod asemanator cu cocaina sau alte substante cu efect halucinogen. Dragostea pasionala se aseamana cu o “groapa-capcana” menita sa-i tina pe parteneri aproape suficient de mult incat sa se creeze intre ei o legatura puternica. Ceea ce simti cand te indragostesti este un extaz similar cu cel pe care il experimenteaza cineva care a luat stupefiante. Asa ajungi sa devii dependent de dragoste si sa nu mai poti iesi nici dintr-o relatie toxica.

Cei care vor sa traiasca mereu senzatii si emotii la cote inalte si dupa perioada de seductie vor crede ca schimbarea continua a partenerului/ei este solutia si vor actiona exclusiv pe orizontala, nereusind sa ajunga in etapa a doua, a dragostei mature si sa cunoasca dragostea in profunzime, pe verticala.

Barbati si femei – suntem diferiti ca structura a creierului si din punct de vedere al motivatiilor. Barbatii se indragostesc mai repede decat femeile pentru ca sunt mai motivati din punct de vedere vizual, iar stimulii vizuali sunt imediati si transmit pe loc un semnal catre creier prin care este stimulata secretia hormonala. Acest lucru explica de ce este mai probabil ca un barbat sa se indragosteasca la prima vedere decat o femeie. Barbatii isi folosesc ochii in primul rand pentru a evalua potentialul unei femei si le este suficient deoarece ceea ce cauta un barbat la o femeie, din perspectiva perpetuarii speciei, sunt aspecte evaluabile vizual: tinerete, sanatate si fertilitate.

Pentru o femeie nu este suficient doar sa priveasca un barbat pentru a se lamuri daca este un om onest si de incredere, daca are bune capacitati de a obtine resurse sau daca se va invoi sa le imparta cu ea. Fiindca femeia are rolul serios de a aduce pe lume copii si sarcina de a-i proteja si ingriji pana cand acestia se pot descurca pe cont propriu, ea are nevoie de sprijin si protectie, motiv pentru care tine cont de mult mai multe aspecte pentru a evalua un barbat, proceseaza amintiri despre numerosi barbati si pune cap la cap mai multe informatii din diverse surse. Pentru o relatie pe termen scurt, si la femei este suficienta o evaluare vizuala, insa cele mai multe femei au in vedere o relatie pe termen lung si in acest sens vor avea in vedere, printre altele, in special sinceritatea partenerului, capacitatea de a obtine resurse si disponibilitatea de a le imparti cu ea, atitudinea fata de copii.

Deoarece barbatul are ridicat nivelul testosteronului si inradacinata in creier dorinta de a-si raspandi genele cat mai des si in cat mai multe locuri cu putinta, sexul este pe primele locuri intre prioritatile unui barbat, iar ideea unei monogamii eterne il sperie. “Pana ce moartea ne va desparti” este, de regula, pentru multi dintre barbati, doar o vorba frumoasa spusa in cadrul unui ritual si cam atat. Pentru femeie, sexul nu se afla pe primele locuri intre prioritatile ei, de aceea nici nu afirma ca face sex, ci dragoste, iar dupa incheierea perioadei indragostirii, femeia il va vedea pe barbat ca pe un obsedat sexual. In schimb, ea este monogama si ii va fi mai greu sa se implice in alta relatie dupa divort, iar dupa mai multe despartiri femeile pot deveni cinice, ajungand la concluzia ca nu exista pe lume vreun barbat demn de incredere.

Ca fiinte spirituale, care avem de invatat niste lectii pe parcursul trecerii noastre prin aceasta dimensiune, avem ocazia sa experimentam ambele etape ale dragostei in cuplu si sa ne confruntam cu tot felul de situatii menite sa ne ajute sau sa ne sileasca sa evoluam pe calea iubirii. Este alegerea noastra daca vrem sa traim doar etapa indragostirii la nesfarsit sau mergem mai departe.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:15






Mai bine scrie o carte.
criszoe
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:21
Decat sa citesti tot felul de prostii, mai bine asta, din care mai inveti cate ceva. Io de exemplu, nu le stiam pe astea cu perioadele indragostirii.
Si ca sa raspund totusi, eu una am trecut de etapa asta
luchianramona
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:44
De la: luchianramona, la data 2013-10-14 15:44:59Decat sa citesti tot felul de prostii, mai bine asta, din care mai inveti cate ceva. Io de exemplu, nu le stiam pe astea cu perioadele indragostirii.
Si ca sa raspund totusi, eu una am trecut de etapa asta



mai iesim din cotidian
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:32
eu_ovidiu
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:35
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:35:43


Ce nedumeriri ai? Asa de trist esti ca mi se rupe sufletul cand vad fetita asta plangand. Nu te-ai vindecat pana acum? O suferinta nu trece si nu ti-o poate alina nimeni daca nu incerci sa o impartasesti cuiva.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:38
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:38:05
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:35:43


Ce nedumeriri ai? Asa de trist esti ca mi se rupe sufletul cand vad fetita asta plangand. Nu te-ai vindecat pana acum? O suferinta nu trece si nu ti-o poate alina nimeni daca nu incerci sa o impartasesti cuiva.

...cum poti sa fi rea cu fetita asta.. mica si nevinovata? pupe ..la telefonul ala..ca faci aditionale..
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:42
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:38:05
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:35:43


Ce nedumeriri ai? Asa de trist esti ca mi se rupe sufletul cand vad fetita asta plangand. Nu te-ai vindecat pana acum? O suferinta nu trece si nu ti-o poate alina nimeni daca nu incerci sa o impartasesti cuiva.





nu m-am vindecat...ca...leacu` nu-i asa...pe toate drumurile...si...nimeni nu-i dispus sa te vindece...asa...gratuit...
eu_ovidiu
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:46
mai , mai, mai fetelor.. cine..pana mea are rabdare la ora sa citeaca tot.. no..pup scriitoarea!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:47
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:46:00
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:38:05
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:35:43


Ce nedumeriri ai? Asa de trist esti ca mi se rupe sufletul cand vad fetita asta plangand. Nu te-ai vindecat pana acum? O suferinta nu trece si nu ti-o poate alina nimeni daca nu incerci sa o impartasesti cuiva.





nu m-am vindecat...ca...leacu` nu-i asa...pe toate drumurile...si...nimeni nu-i dispus sa te vindece...asa...gratuit...


Nu stiu la ce "leac" te referi, dar daca e cauzat de o persoana apropiata si nu te-ai vindecat pana acum , pot fi doua mari motive. Ori este foarte recenta, ori nu ai avut un prieten adevarat care sa-ti fie alaturi la greu si sa te sustina moral in astfel de cazuri. Un prieten este aproape si te ajuta neconditionat. D-aia se numeste PRIETEN.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:50
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 22:47:04mai , mai, mai fetelor.. cine..pana mea are rabdare la ora sa citeaca tot.. no..pup scriitoarea!



cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:52
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:50:37
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:46:00
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:38:05
De la: eu_ovidiu, la data 2013-10-14 22:35:43


Ce nedumeriri ai? Asa de trist esti ca mi se rupe sufletul cand vad fetita asta plangand. Nu te-ai vindecat pana acum? O suferinta nu trece si nu ti-o poate alina nimeni daca nu incerci sa o impartasesti cuiva.





nu m-am vindecat...ca...leacu` nu-i asa...pe toate drumurile...si...nimeni nu-i dispus sa te vindece...asa...gratuit...


Nu stiu la ce "leac" te referi, dar daca e cauzat de o persoana apropiata si nu te-ai vindecat pana acum , pot fi doua mari motive. Ori este foarte recenta, ori nu ai avut un prieten adevarat care sa-ti fie alaturi la greu si sa te sustina moral in astfel de cazuri. Un prieten este aproape si te ajuta neconditionat. D-aia se numeste PRIETEN.





adica...zici tu...c-ar fi cazu` de o consiliere...ceva?...ca...lumea...e asa cum e...si...n-o schimba nimeni...doar pt ca...i-e greu...cuiva...
eu_ovidiu
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:54
adica...zici tu...c-ar fi cazu` de o consiliere...ceva?...ca...lumea...e asa cum e...si...n-o schimba nimeni...doar pt ca...i-e greu...cuiva...



Eu nu stiu care iti sunt problemele si de ce natura, dar cert este ca un prieten te poate sustine moral daca te vei destainui si vei incerca sa gasesti solutii. Nu exista probleme, fara solutii. Matematica ne-a invatat asta.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 22:59
yap..teorema lui Pitagora ..repede...
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:01
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:01:51yap..teorema lui Pitagora ..repede...



cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:03
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 23:03:22
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:01:51yap..teorema lui Pitagora ..repede...




Sant aici scumpo..
ati gasit...rezolvarea?
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:05
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 22:59:53adica...zici tu...c-ar fi cazu` de o consiliere...ceva?...ca...lumea...e asa cum e...si...n-o schimba nimeni...doar pt ca...i-e greu...cuiva...



Eu nu stiu care iti sunt problemele si de ce natura, dar cert este ca un prieten te poate sustine moral daca te vei destainui si vei incerca sa gasesti solutii. Nu exista probleme, fara solutii. Matematica ne-a invatat asta.





mno`...s-ar putea sa ai dreptate...ar trebui sa existe rezolvare la orice problema...doar ca...viata...nu-i chiar asa...ca o ora de matematica...unde se expune problema...si...cautand intr-o culegere...gasim si solutia...undeva...la sfarsitul ei...
e atat de usor...sa vezi lucrurile de pe margine si...sa crezi ca solutia e simpla...insa...cand incepi sa sapi....nitel in problema respectiva iti dai seama ca nu-i taman...asa cum parea...iar daca esti in cauza...devine si mai complexa problema cu pricina!!!
eu_ovidiu
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:06
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:05:11
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 23:03:22
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:01:51yap..teorema lui Pitagora ..repede...




Sant aici scumpo..
ati gasit...rezolvarea?



Nu am primit niciun raspuns......astept!
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:07
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 23:07:15
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:05:11
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-14 23:03:22
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-10-14 23:01:51yap..teorema lui Pitagora ..repede...




Sant aici scumpo..
ati gasit...rezolvarea?



Nu am primit niciun raspuns......astept!

Scumpetea mea.. cum ma sti pe mine ..asa diplomata telas pe tine si pe Ovidelu sa dezbati problema, faca este cazul intervin cu un radical, paranteza, ma rog..spr sa ajungeti la un coeficient comun...
Seara frumoasa sa ai scumpa!
Fulg-de-nea
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:10

mno`...s-ar putea sa ai dreptate...ar trebui sa existe rezolvare la orice problema...doar ca...viata...nu-i chiar asa...ca o ora de matematica...unde se expune problema...si...cautand intr-o culegere...gasim si solutia...undeva...la sfarsitul ei...
e atat de usor...sa vezi lucrurile de pe margine si...sa crezi ca solutia e simpla...insa...cand incepi sa sapi....nitel in problema respectiva iti dai seama ca nu-i taman...asa cum parea...iar daca esti in cauza...devine si mai complexa problema cu pricina!!! [/quote]


Imi imaginez viata ca pe o carte de povesti ,cand una se termina o alta abia a inceput. Te simti singur,debusolat,constati ca viata ta s-a schimbat in totalitate si esti putin speriat.Daca pana ieri totul era bine si frumos aveai anumite teluri si responsabilitati acum totul s-a schimbat.Esti constient ca viata merge mai departe dar trebuie sa te aduni si sa gasesti puterea de a lupta.

Nu poti primi nimic, daca nu esti dispus sa dai.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:12

Seara frumoasa sa ai scumpa! [/quote]


Multumesc asemenea, draga mea!
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:13
mda...interesant mod de abordare...cu detasare...si...optimism...
revenind...nu-s asa...debusolat...pentru ca...am grija mereu...sa fiu cu un pas...inaintea problemei care sta sa apara...
eu...vorbeam despre acest mod de abordare...simplist...si...care lasa impresia ca totul e atat de usor...incat...pare de mirare ca multa lume...nu reuseste sa-si rezolve atat de usor problemele...
curios este si faptul ca...vrei sa lasi impresia ca...deja ...stii totul...cunosti rezolvarea tuturor problemelor...ceea ce...imi aduce o usoara urma de indoiala...avand in vedere varsta si...implicit experienta ta...oricata psihologie ar sta la baza acestor exprimari...
cat priveste chestia cu..."nu poti primi daca nu esti dispus sa dai"...e o paradigma...totusi...
te poti trezi ca...ai dat tot...si...nu vei primi niciodata...nimic...
eu_ovidiu
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:37

cat priveste chestia cu..."nu poti primi daca nu esti dispus sa dai"...e o paradigma...totusi...
te poti trezi ca...ai dat tot...si...nu vei primi niciodata...nimic...[/quote]


In momentul cand "dai".....esti destul de capabil sa iti dai seama la inceput, daca paretenerul/partenera incepe sa iti returneze favorurile sau atentiile. Daca este obisnuit/a sa primeasca doar, atunci te opresti.....la timp.....ZIC EU!
cristina_boeru_30
Postat pe 15 Octombrie 2013 11:10
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-15 11:10:55
cat priveste chestia cu..."nu poti primi daca nu esti dispus sa dai"...e o paradigma...totusi...
te poti trezi ca...ai dat tot...si...nu vei primi niciodata...nimic...



In momentul cand "dai".....esti destul de capabil sa iti dai seama la inceput, daca paretenerul/partenera incepe sa iti returneze favorurile sau atentiile. Daca este obisnuit/a sa primeasca doar, atunci te opresti.....la timp.....ZIC EU! [/quote]


Draga mea,apreciez postarea ta ca atare,din punct de vedere al bagajului de informatie,dar continutul postului tau este exact viata insasi,cu toate etapele ei!!!Fiecare persoana,ca vrea sau nu,trece prin aceste etape de evolutie sentimentala,multi recunosc aceste cicluri ale vietii ,si si mai multi le traiesc in virtutea inertiei!!

Ca raspuns personal,nu exista iubire fara angajament reciproc si complet,total,cine spune ca iubeste in unitati de masura,se amageste!!!Ca sa primesti,trebuie sa daruiesti,aceasta este legea fundamentala a iubirii,dar problema reala apare in cazul in care constati ca ti-ai daruit sufletul,trupul,viata intreaga unui "Nimeni",indiferent daca este femeie sau barbat!!Ai dreptate,trebuie sa te opresti la timp,multi o fac,dar foarte multi se umilesc cersind iubirea si atentia celuilalt!!Ar fi o dezbatere ampla,daca am continua pe marginea acestui subiect de discutie!!

Varsta detinuta ma abliga sa recunosc faptul ca am trecut prin toate etapele acestui tip de viata!!M-am regasit in fiecare dintre ele,caci daca nu reusesti sa te identifici cu eroul povestii totul se transforma intr-un joc fara justificare!!Am daruit si am primit sau am daruit si nu am primit,aceasta este intrebarea!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Octombrie 2013 11:45
lumea...e asa cum e...si...n-o schimba nimeni...doar pt ca...i-e greu...cuiva... [/quote]


Sunt persoane care te inteleg dintr-o singura privire si persoane care nici dupa mii de cuvinte nu vor fi in stare sa o faca.
cristina_boeru_30
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:04
Cea mai mare prostie omeneasca, sa dai totul pe cineva, care nu merita si sa dezamagesti pe cineva care ar face totul pentru tine.
cristina_boeru_30
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:10
uuuuuiiii, fluturi in stomac
Muse__
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:41
haha, mi-a placut asta "Barbatii se indragostesc mai repede decat femeile pentru ca sunt mai motivati din punct de vedere vizual"
Muse__
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:48
De la: Muse__, la data 2013-10-15 14:48:39haha, mi-a placut asta "Barbatii se indragostesc mai repede decat femeile pentru ca sunt mai motivati din punct de vedere vizual"




Fata meaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,buna ziua!!!


Da,pentru ca barbatii au vazul foarte bine dezvoltat,cand este vorba de femei,mai ales,din cele extrafamilie!!! Este direct proportionala cu deschiderea slitului pantalonilor!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:16
De la: cristina_boeru_30, la data 2013-10-15 14:10:37Cea mai mare prostie omeneasca, sa dai totul pe cineva, care nu merita si sa dezamagesti pe cineva care ar face totul pentru tine.




Sunt cele doua talere ale balantei!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inselarea 64 De la: kudika228167 13 Noiembrie 2010 10:02
cat de greu te inpaki ku o relatie in kand nu esti sigura pe tine? 19 De la: kudika322026 1 Octombrie 2010 13:48
sugestii amenajare living 1 De la: kudika498265 15 Ianuarie 2012 17:31
Cine a mai trecut prin asa ceva ? 25 De la: Fusun_ge 29 Ianuarie 2014 08:46
STERILETUL INGRASA? 2 De la: kudika385208 18 Aprilie 2011 17:11