Setari Cookie-uri

Am slabit 16 kg

Buna ziua! Initial am trecut pe aici cautand raspunsuri pt ingrijirea parului, apoibam vazut atat de multe subiecte pe tema slabitului incat am zis, hai sa dau o mana de ajutor, pt colegele de suferinta in lupta ci kg. Incerc sa povestes cam pe scurt, din lipsa timpului.Pe timpul sarcinii am ajuns la ininimaginabila cifra 98 la cantar,la 1.65 m, putea fi aplicata vorba aia: mai bine ma sari decat sa ma ocolesti.Dupa nasterea aveam 89, tot era f mult pt mine.De la 89 kg am ajuns la 79 asa fara sa fac nimic, alaptatul, trezitul de noapte si in 3 luni am fost la 79.Si acolo am ramas pana intr-o zi cand am constatat ca nimic nu ma mai incape, eram aproape de depresie , insa nu vroim o dieta care sa iti zica mananci la ora cutare, un pumn de seminte de nush ce si bei apa.Intelegeti ca nu am vrut nimic strict.Apoi absolut accidental am aflat de dieta Dukan,de la tv, povestea Ioana din Lalaband ca o tine, asa ca am rascolit internetul pt informatii si intr-o saptamana m-am apucat.Asta e pt mine.Inca sunt la dieta, e o dieta pt termen lung si foarte lung, asta pt persoanele care vor sa priceapa ca slabitul rapid nu e sanatos, si mai ales pielea se retrge frumos cand slabesti incet si sigur.
Pe scurt depre dieta: E o dieta pe baza de proteine(lapte, carne,oua),se consuma doar cele fara grasimi, pui, peste, vita slaba, porc parti slabe cum ar fi muschiuletul(4%).Lactate degresate , aici atentie la iaurturi , majoritatea au zahar adaugat asa ca usurel cu ele.Oua , cat de mult albus, cat mai putin galbenus.
Dieta e impartita in 4 faze, iar primele doua (atacul si croaziera) sunt f importante , sunt cele de slabire efectiva.In croaziera e super lejer, se consuma legume alaturi de proteine, alternand zilele.
Se manaca oricat, la orice ora din alimentele permise,si pe propria piele zic, cu cabmanaci mai multa proteina, cu atat slabesti mai bine, si mai repede.
ATENTIE!Din cauza consumului de proteine, rinichii pot avea de suferit, creste acidul uric, respectiv aparitia gutei, in special la barbati.Acest lucru nu se intampla daca se consuma 2 litri de apa pe zi, cel putin, acestia sunt obligatorii.
Si ar ma fi ff multe de adaugat, despre dieta asta care mie mi-a schimbat viata, app acum am 63 kg, insa cu siguranta gasiti f multe pe internet pe tema aceasta.inclusiv testul care trebuie facut inainte pt a afla cat sa tineti prima faza, si a 2-a ,in functie de nr kilogramelor care le vreti topite, de inaltime, nr de sarcini, strtuctura corpului etc etc.
Ca sa va faceti o idee, iata meniul meu de azi:
-omleta cu ciuperci si sunculita degresata
-ciorba de burta dreasa cu iaurt slab, in loc de smantana, si pui la cuptor in sos dijon cu iaurt,busuioc si usturoi
-Turtite de tarate la cuptor, cu chimen, pe care intind o salata de vinete fara maioneza.
Ideea principala, fara grasimi si fara zahar.
Spor la slabit!
Evidence
Postat pe 29 Octombrie 2013 09:04
De la: Evidence, la data 2013-10-29 09:04:55Buna ziua! Initial am trecut pe aici cautand raspunsuri pt ingrijirea parului, apoibam vazut atat de multe subiecte pe tema slabitului incat am zis, hai sa dau o mana de ajutor, pt colegele de suferinta in lupta ci kg. Incerc sa povestes cam pe scurt, din lipsa timpului.Pe timpul sarcinii am ajuns la ininimaginabila cifra 98 la cantar,la 1.65 m, putea fi aplicata vorba aia: mai bine ma sari decat sa ma ocolesti.Dupa nasterea aveam 89, tot era f mult pt mine.De la 89 kg am ajuns la 79 asa fara sa fac nimic, alaptatul, trezitul de noapte si in 3 luni am fost la 79.Si acolo am ramas pana intr-o zi cand am constatat ca nimic nu ma mai incape, eram aproape de depresie , insa nu vroim o dieta care sa iti zica mananci la ora cutare, un pumn de seminte de nush ce si bei apa.Intelegeti ca nu am vrut nimic strict.Apoi absolut accidental am aflat de dieta Dukan,de la tv, povestea Ioana din Lalaband ca o tine, asa ca am rascolit internetul pt informatii si intr-o saptamana m-am apucat.Asta e pt mine.Inca sunt la dieta, e o dieta pt termen lung si foarte lung, asta pt persoanele care vor sa priceapa ca slabitul rapid nu e sanatos, si mai ales pielea se retrge frumos cand slabesti incet si sigur.
Pe scurt depre dieta: E o dieta pe baza de proteine(lapte, carne,oua),se consuma doar cele fara grasimi, pui, peste, vita slaba, porc parti slabe cum ar fi muschiuletul(4%).Lactate degresate , aici atentie la iaurturi , majoritatea au zahar adaugat asa ca usurel cu ele.Oua , cat de mult albus, cat mai putin galbenus.
Dieta e impartita in 4 faze, iar primele doua (atacul si croaziera) sunt f importante , sunt cele de slabire efectiva.In croaziera e super lejer, se consuma legume alaturi de proteine, alternand zilele.
Se manaca oricat, la orice ora din alimentele permise,si pe propria piele zic, cu cabmanaci mai multa proteina, cu atat slabesti mai bine, si mai repede.
ATENTIE!Din cauza consumului de proteine, rinichii pot avea de suferit, creste acidul uric, respectiv aparitia gutei, in special la barbati.Acest lucru nu se intampla daca se consuma 2 litri de apa pe zi, cel putin, acestia sunt obligatorii.
Si ar ma fi ff multe de adaugat, despre dieta asta care mie mi-a schimbat viata, app acum am 63 kg, insa cu siguranta gasiti f multe pe internet pe tema aceasta.inclusiv testul care trebuie facut inainte pt a afla cat sa tineti prima faza, si a 2-a ,in functie de nr kilogramelor care le vreti topite, de inaltime, nr de sarcini, strtuctura corpului etc etc.
Ca sa va faceti o idee, iata meniul meu de azi:
-omleta cu ciuperci si sunculita degresata
-ciorba de burta dreasa cu iaurt slab, in loc de smantana, si pui la cuptor in sos dijon cu iaurt,busuioc si usturoi
-Turtite de tarate la cuptor, cu chimen, pe care intind o salata de vinete fara maioneza.
Ideea principala, fara grasimi si fara zahar.
Spor la slabit!
,,,,minti
Negrutt
Postat pe 18 Ianuarie 2016 21:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un program special pt slabit: nutritionist + kinetoterapeut 7 De la: Kitty_the_cat 24 Ianuarie 2010 00:16
Montignac sau Weight Watchers? 15 De la: kudika_972249 23 Octombrie 2014 15:40
dieta disociata pe mese 2 De la: Katte02 14 Iunie 2010 02:02
supa/ciorba de varza....cum si ce? 7 De la: danieline 22 Noiembrie 2009 12:23
slabiti usor si sanatos 7 De la: kudika192550 4 Iunie 2010 11:24