Setari Cookie-uri

Se poate sa fie sarcina?

Acum o luna si jumatate mi-am inceput viata sexuala.. Nu ne-am protejat si nici urmatoarele da-ti, totusi el a avut grija sa ejaculeze in exterior, niciodata in interior. Prima menstruatie dupa ce mi-am inceput viata sexuala a fost pe 10, a2a pe 30 in aceeasi luna, la o diferenta de 20 de zile intre ele. In timpul acesta, pana la a2a menstratie, cred ca am racit la ovare fiindca am avut dureri de mijloc, si o mancarime in zona genitala. Acum la a2a menstruatie am avut dureri mari in prima zi si scurgeri foarte abundente sub forma de cheaguri. Am presupus ca asta s-a intamplat din cauza racelii. Tin sa mentionez ca eu de obicei nu am dureri iesite din comun iar in ultimele 3-4 zile, inainte de aceasta menstruatie am avut un apetit foarte crescut, mancam aproape fara oprire. Acum in a2a zi de menstratie, scurgerile nu mai sunt asa abundente, nu mai apar atat de multe cheaguri, sunt din ce in ce mai putine, aproape deloc, si am inceput sa mananc normal. Totusi prietenul meu vrea sa mergem la un ginecolog. Credeti ca este rost de vreo sarcina? Eu sincer cred ca nu, dar el are dubii.
anacorina
Postat pe 1 Noiembrie 2013 00:47
O vizita la medic e bine venita. Nu trebuie sa te sperii. Ti-ai inceput viata sexuala, este normal sa apara modificari in corpul tau....si vor mai aparea pe parcurs. E vorba de hormoni, o sa iti explice doctorul in detaliu. Dar vreau sa iti dau un sfat : niciodata sa nu dai astfel de detalii prietenului tau. Te iubeste, te adora,te vrea....dar nici un barbat nu doreste sa afle cum sunt scurgerile ei, ce dureri de ovare are. Pastreaza o mica intimitate in zona asta delicata. Sunt lucruri pe care le spui doar unui doctor.Parerea mea
GHEISA_
Postat pe 1 Noiembrie 2013 08:00
De obicei ma intreaba el ca sa se asigura ca e totul in regula, altfel nu zic. Si crezi ca nu este rost de vreo sarcina? Adica din moment ce menstruatia a aparut...
anacorina
Postat pe 1 Noiembrie 2013 08:25
De la: anacorina, la data 2013-11-01 00:47:01Acum o luna si jumatate mi-am inceput viata sexuala.. Nu ne-am protejat si nici urmatoarele da-ti, totusi el a avut grija sa ejaculeze in exterior, niciodata in interior. Prima menstruatie dupa ce mi-am inceput viata sexuala a fost pe 10, a2a pe 30 in aceeasi luna, la o diferenta de 20 de zile intre ele. In timpul acesta, pana la a2a menstratie, cred ca am racit la ovare fiindca am avut dureri de mijloc, si o mancarime in zona genitala. Acum la a2a menstruatie am avut dureri mari in prima zi si scurgeri foarte abundente sub forma de cheaguri. Am presupus ca asta s-a intamplat din cauza racelii. Tin sa mentionez ca eu de obicei nu am dureri iesite din comun iar in ultimele 3-4 zile, inainte de aceasta menstruatie am avut un apetit foarte crescut, mancam aproape fara oprire. Acum in a2a zi de menstratie, scurgerile nu mai sunt asa abundente, nu mai apar atat de multe cheaguri, sunt din ce in ce mai putine, aproape deloc, si am inceput sa mananc normal. Totusi prietenul meu vrea sa mergem la un ginecolog. Credeti ca este rost de vreo sarcina? Eu sincer cred ca nu, dar el are dubii.



Te intreb un singur lucru,ai incredere in prietenul tau????De ce o fac???Pentru ca acele mancarimi ,la care ai facut referire, sunt specifice unei afectiuni ,sper sa nu fi contractat vreo boala!!

In primul rand,daca ai inceput viata sexuala,ai datoria,ca femeie vorbind,sa mergi la medicul ginecolog pentru controalele periodice,ceea ce trebuie sa faci acum!!!Menstra insotita de cheaguri nu este normala,ca si durerile acute,ambele indica un proces inflamator,accentuat de prezenta menstrei!!pErsonal,nu cred ca este vorba de existenta unei sarcini,dar numai medicul iti poate confirma si infirma asa ceva!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Noiembrie 2013 08:43
DA, am incredere in prietenul meu! Si acele mancarimi sunt din cauza racelei sau din alte cauze dar singur nu am contactat vreo boala. Adica am mai avut de vreo 2 ori problema asta si cu mult timp inainte cand eram inca virgina.. Am presupus ca este candida, o afectiune pe care toate femeile o au cel putin o data in viata. Stiu ca sunt sensibila acolo si de aceasta ma irit foarte repede si patesc asa. Aveam nevoie si de alte pareri pentru ca ma ingrijoram cat de cat de aparitia unei sarcini nedorite, totusi dupa cateva zile de la disparitia menstrei voi face un test de sarcina sa ma asigur.
anacorina
Postat pe 2 Noiembrie 2013 12:33
De la: anacorina, la data 2013-11-01 00:47:01Acum o luna si jumatate mi-am inceput viata sexuala.. Nu ne-am protejat si nici urmatoarele da-ti, totusi el a avut grija sa ejaculeze in exterior, niciodata in interior. Prima menstruatie dupa ce mi-am inceput viata sexuala a fost pe 10, a2a pe 30 in aceeasi luna, la o diferenta de 20 de zile intre ele. In timpul acesta, pana la a2a menstratie, cred ca am racit la ovare fiindca am avut dureri de mijloc, si o mancarime in zona genitala. Acum la a2a menstruatie am avut dureri mari in prima zi si scurgeri foarte abundente sub forma de cheaguri. Am presupus ca asta s-a intamplat din cauza racelii. Tin sa mentionez ca eu de obicei nu am dureri iesite din comun iar in ultimele 3-4 zile, inainte de aceasta menstruatie am avut un apetit foarte crescut, mancam aproape fara oprire. Acum in a2a zi de menstratie, scurgerile nu mai sunt asa abundente, nu mai apar atat de multe cheaguri, sunt din ce in ce mai putine, aproape deloc, si am inceput sa mananc normal. Totusi prietenul meu vrea sa mergem la un ginecolog. Credeti ca este rost de vreo sarcina? Eu sincer cred ca nu, dar el are dubii.

Prietenul tau are dreptate. Du-te la ginecolog. Si protejeaza-te.
cuba_libre
Postat pe 2 Noiembrie 2013 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti ma de tupeul lui Stephen Hawking 402 De la: pickard 11 Iunie 2011 15:34
sex in cuplu 44 De la: mady_puppy 6 Februarie 2010 13:19
Sexul in afara relatiei 50 De la: blaa 7 Decembrie 2009 23:54
In timpul SEXULUI, de ce femeile gem mereu , iar barbatii aproape niciodata? :-? 150 De la: riimaruca 12 Decembrie 2012 21:19
ce credeti? 19 De la: kentfarafiltru 5 Decembrie 2009 15:35