Setari Cookie-uri

orhidee phalalenopsis

buna ziua.
am o orhidee phalaenopsis si i-am tiat tijele (nu de jos cum am mai auzit) pentru reinflorire. vreau sa stiu daca tijele pe care le-am taiat le pot replanta. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
kudika495392
Postat pe 6 Noiembrie 2013 10:16
http://www.horticultorul.ro/flori-de-apartament-gradina/orhideele/
sper sa te ajute aceste date, o zi buna!
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Noiembrie 2013 10:24
iti multumesc pentru link. asta am mai gasit, dar nu stiu daca bucatele taiate din tija de pot replanta. daca le tin in apa sa faca radacini le-as putea replanta? nu a facut pui. i-au trecut florile si au ramas cele doua tije ale "mamei". pe alea eu le-am scurat un pic si ma intereseaza daca din bucatile ramase dupa taiere as putea face alte phalenopsis. parca nu ma indur sa le arunc si ma gandesc ca se pot face alte plantutze dragutze din ele, dar nu stiu exact.
kudika495392
Postat pe 6 Noiembrie 2013 11:16
De la: kudika495392, la data 2013-11-06 10:16:09buna ziua.
am o orhidee phalaenopsis si i-am tiat tijele (nu de jos cum am mai auzit) pentru reinflorire. vreau sa stiu daca tijele pe care le-am taiat le pot replanta. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.

deea...tijele taiate nu se replanteaza...orhideele se inmultesc prin keiky nu prin tije...adica pe tija ei...netaiata la un moment dat poate apare un puiut de phala.care se separa de tija dupa ce are radacinile bine crescute.
de obicei tijele dupa ce au trecut florile se taie ,pentru a lasa floarea sa-si refaca frunzele...iar ulterior o sa-si dea drumul la alte tije,...exista situatii in care pe tija netaiata sa mai faca alte ramurele cu floricele.
piscotica
Postat pe 6 Noiembrie 2013 12:52
De la: piscotica, la data 2013-11-06 12:52:06
De la: kudika495392, la data 2013-11-06 10:16:09buna ziua.
am o orhidee phalaenopsis si i-am tiat tijele (nu de jos cum am mai auzit) pentru reinflorire. vreau sa stiu daca tijele pe care le-am taiat le pot replanta. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.

deea...tijele taiate nu se replanteaza...orhideele se inmultesc prin keiky nu prin tije...adica pe tija ei...netaiata la un moment dat poate apare un puiut de phala.care se separa de tija dupa ce are radacinile bine crescute.
de obicei tijele dupa ce au trecut florile se taie ,pentru a lasa floarea sa-si refaca frunzele...iar ulterior o sa-si dea drumul la alte tije,...exista situatii in care pe tija netaiata sa mai faca alte ramurele cu floricele.


aha ... deci cu alea taiate nu am ce sa fac ... iti multumesc pentru raspuns ... pe un site gasisem ca se pot replanta alea vechi si am zis ca poate asa e, dar uitandu-ma pe mai multe site-uri nu am mai gasit aceeasi informatie si am zis saa intreb ca poate stie cineva... e prima orhidee pe care o am si tin mult la ea.
kudika495392
Postat pe 6 Noiembrie 2013 14:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASA NOASTRA RULOTA AUTO 36 De la: kudika506914 14 Februarie 2012 02:59
softuri sau programe de grafica 7 De la: condo010101 16 Noiembrie 2009 10:29
alee placata cu piatra 45 De la: fm77roen 23 Februarie 2013 16:49
stalp in sufragerie. 14 De la: gigi_braicovici 24 Februarie 2010 13:10
TREMINAREA UNEI CASE 9 De la: condo003386 1 Iunie 2010 17:43