Setari Cookie-uri

Nu sunt fericita

Buna fetelor, nu ma pricep in a scrie starile sufletesti pe o ''foaie'' asa ca va spun cum simt..am 24 ani, sunt casatorita de 6 luni si in momentul de fata nu sunt sigura daca a fost cea mai buna alegere facuta...el e un om bun,ma respecta etc..la mine undeva in suflet e problema...am ajuns la doar 24 de ani sa slabesc de la 57 kg (1.70m) la 46, nu stiu ce sa intampla cu mine insa simt ca nu mai rezist psihic...de la 15 ani am grija de buncii mei care sunt batrani si bolnavi, ii iubesc din toata inima insa recunosc ca pur si simplu m-am saturat sa aud de boli, probleme etc..nu am dat niciodata 2 bani pe mine din cazua altor responsabilitati, la 18 pana la 20 ani am tot plecat cate 2 luni la munca in agricukltaura in strainatate pt bani,veneam acasa si iar dai mai departe, parintii mei sunt mai rigizi , maia les tata, nu m-am sustinut niciodata , si mereu au aplicat regula ''santajului emotional'' care la mine functioneaza maxim si uite asa au trecut anii si m-am casatorit sa scap odata de ..nu stiu...pur si simplu am vrut sa fiu odata mai libera,nu ma simt implinta deloc, fata de prietenele mele ma simt ca o mahalagioaica ca sa nu zic taranca sa nu se faca diferente,sunt atat de frumose pe langa mine, fericite,ma simt atat de nesemnificativa pt ca nu am avut timp niciodata pt mine si mereu am facut ce au zis altii sa nu se supere si mereu sa fie ei fericiti,insa am uitat complet de mine.. din cauza disperarii sau nu stiu, m-am casatorit fara sa pun in balanta faptul ca nu avem absolut nimic in comun, viitorul il vedem foarte diferit, la pat nu ne intelegm in sensul ca eu am o problema si cu asta...am inhibitii, sunt pudica, mi se pare ceva extrem de scarbos etc...nu stiu daca as sta sa detaliez tot poate se intelge mai bine insa asta mi-ar lua multe pagini de scris...plang apropae non stop si din orice...nu am curaj sa divortez, dupa cum am zis,ma iubeste mult e vede,dar el in momentul de fata este un om implinit, nu vrea sa schimbe nimic la viata lui...eu daca as putea as pleca maine din locul asta unde traiesc, sa o iau de la capat cu o noua viata, am fost de 2 ori intr-un club,nu am fost la un majorat nicodata pt ca mereu trebuia sa fac cate ceva,ba curat ba mancare ba sa dau la animale sa le fac curat sa le duc bunicilor de mancare la pat ca sunt si in ziua de azi tot asa bolnavi,sa merg sa le rezolv problemele la ai mei ca tata e un lenes si nu ii in stare nici sa isi faca cafeau singur fara slugi si tot asa a fost in toata tineretea asta a mea,cand am fost dincolo mi sau furat bani,cand am renovat o camera cu banii munciti ca o sclava la taiat de flori in olanda,a luta foc din cauza unei prize,doamne si mai cate...nu mai pot...nu mai suport sa ma uit in oglinda sa vad doar tristete in ochii mei...recunosc ca imi este extrem de frica sa iau o decizie, pe sotul meu nu vreau sa il ranesc ca e un om de milioane dar viata lui apartine aici , a mea simt din tot sufletu ca nu e aici..am bagat pt acte in canada si spre surprindera mea imi sunt acceptate,m-am interesat e un demers destul de complicat dar nu imposibil, i-am spus sotului sa meregm sa o luam de la capat,nic vorba el are aici job bun ,casa pusa la punct si e fericit aici,dar eu nu..cu toate ca acum am un loc de munca bun,nu stiu nu ma simt implinita deloc.. dar cum am zis suntem diferiti...singura sa plec recunosc ca nu am curaj..unde merg la capatu lumii singura??? nici macar daca il iubesc nu stiu, ce stiu este ca e un om minunat dar...exista un dar...nu stiu daca am nevoie de sfaturi sau de sustinere habar nu am...
kudika_952600
Postat pe 22 Ianuarie 2014 14:54
chiar habar n-ai ce vrei!
kiss_my_ass
Postat pe 22 Ianuarie 2014 15:42
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-22 15:42:33chiar habar n-ai ce vrei!

Fata dragaaaaaaaaaaaa !!!!
Di cand ti pandesc !
luchianramona
Postat pe 22 Ianuarie 2014 15:48
Sotul tau ce varsta are ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 22 Ianuarie 2014 15:57
Fa ceea ce simti... si cel mai important scapa de frica.. nu ai nevoie de asa ceva, fii curajoasa! :)
mauuu1987
Postat pe 22 Ianuarie 2014 17:19
28 ani, cu patru ani mai mare ca si mine
kudika_952600
Postat pe 23 Ianuarie 2014 09:46
De la: kudika_952600, la data 2014-01-22 14:54:27Buna fetelor, nu ma pricep in a scrie starile sufletesti pe o ''foaie'' asa ca va spun cum simt..am 24 ani, sunt casatorita de 6 luni si in momentul de fata nu sunt sigura daca a fost cea mai buna alegere facuta...el e un om bun,ma respecta etc..la mine undeva in suflet e problema...am ajuns la doar 24 de ani sa slabesc de la 57 kg (1.70m) la 46, nu stiu ce sa intampla cu mine insa simt ca nu mai rezist psihic...de la 15 ani am grija de buncii mei care sunt batrani si bolnavi, ii iubesc din toata inima insa recunosc ca pur si simplu m-am saturat sa aud de boli, probleme etc..nu am dat niciodata 2 bani pe mine din cazua altor responsabilitati, la 18 pana la 20 ani am tot plecat cate 2 luni la munca in agricukltaura in strainatate pt bani,veneam acasa si iar dai mai departe, parintii mei sunt mai rigizi , maia les tata, nu m-am sustinut niciodata , si mereu au aplicat regula ''santajului emotional'' care la mine functioneaza maxim si uite asa au trecut anii si m-am casatorit sa scap odata de ..nu stiu...pur si simplu am vrut sa fiu odata mai libera,nu ma simt implinta deloc, fata de prietenele mele ma simt ca o mahalagioaica ca sa nu zic taranca sa nu se faca diferente,sunt atat de frumose pe langa mine, fericite,ma simt atat de nesemnificativa pt ca nu am avut timp niciodata pt mine si mereu am facut ce au zis altii sa nu se supere si mereu sa fie ei fericiti,insa am uitat complet de mine.. din cauza disperarii sau nu stiu, m-am casatorit fara sa pun in balanta faptul ca nu avem absolut nimic in comun, viitorul il vedem foarte diferit, la pat nu ne intelegm in sensul ca eu am o problema si cu asta...am inhibitii, sunt pudica, mi se pare ceva extrem de scarbos etc...nu stiu daca as sta sa detaliez tot poate se intelge mai bine insa asta mi-ar lua multe pagini de scris...plang apropae non stop si din orice...nu am curaj sa divortez, dupa cum am zis,ma iubeste mult e vede,dar el in momentul de fata este un om implinit, nu vrea sa schimbe nimic la viata lui...eu daca as putea as pleca maine din locul asta unde traiesc, sa o iau de la capat cu o noua viata, am fost de 2 ori intr-un club,nu am fost la un majorat nicodata pt ca mereu trebuia sa fac cate ceva,ba curat ba mancare ba sa dau la animale sa le fac curat sa le duc bunicilor de mancare la pat ca sunt si in ziua de azi tot asa bolnavi,sa merg sa le rezolv problemele la ai mei ca tata e un lenes si nu ii in stare nici sa isi faca cafeau singur fara slugi si tot asa a fost in toata tineretea asta a mea,cand am fost dincolo mi sau furat bani,cand am renovat o camera cu banii munciti ca o sclava la taiat de flori in olanda,a luta foc din cauza unei prize,doamne si mai cate...nu mai pot...nu mai suport sa ma uit in oglinda sa vad doar tristete in ochii mei...recunosc ca imi este extrem de frica sa iau o decizie, pe sotul meu nu vreau sa il ranesc ca e un om de milioane dar viata lui apartine aici , a mea simt din tot sufletu ca nu e aici..am bagat pt acte in canada si spre surprindera mea imi sunt acceptate,m-am interesat e un demers destul de complicat dar nu imposibil, i-am spus sotului sa meregm sa o luam de la capat,nic vorba el are aici job bun ,casa pusa la punct si e fericit aici,dar eu nu..cu toate ca acum am un loc de munca bun,nu stiu nu ma simt implinita deloc.. dar cum am zis suntem diferiti...singura sa plec recunosc ca nu am curaj..unde merg la capatu lumii singura??? nici macar daca il iubesc nu stiu, ce stiu este ca e un om minunat dar...exista un dar...nu stiu daca am nevoie de sfaturi sau de sustinere habar nu am...


Scoate pe piata un roman de doi lei, precum romanele din topicurile pe care le postezi, la misto!

Poate asa n-o sa te mai plictisesti atat!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:15
De la: kudika_952600, la data 2014-01-23 09:46:5828 ani, cu patru ani mai mare ca si mine


Citind ce ai scris am crezut ca a cu cel putin 10 ani mai mare ca tine.
Se pare ca nu diferenta de varsta dintre voi si implicit tot ce ar putea rezulta din asta a generat nemultumirea ta.

In aceasta situatie , eu consider ca tu esti vinovata pentru ca te consideri nefericita.

De ce spun asta ?

Pentru ca faci gresala sa te compari cu alte fete care probabil nu sunt in situatia ta.
Probabil ca marea lor majoritate au parinti care le sprijina , nu trebuie sa aiba grija de bunici si poate ca nu sunt nici casatorite.

Esti intr-un moment de rascruce.
Tu alegi daca fugi in lume ca sa te mai zbantui o leaca sau constientizezi ca esti femeie la casa ta si zbantuiala trebuie pusa ceva mai la urma pe lista de prioritati.

De fapt ai de decis intre a avea responabilitati si a fugii de ele.

In opinia mea, la 24 de ani ar trebuii sa privesti altfel viata. Casnicia nu inseamna libertate prin fuga de parinti. Libertate era daca plecai de capul tau in lume si aplicai zicala "Capul face , capul trage."

PS. Te sfatuiesc sa rezolvi cumva problema legata de relatiile intime. Faptul ca privesti asta ca ceva scarbos e piatra de moara atarnata de gatul relatiei voastre conjugale.
El este barbat tanar, precis te doreste macar o data la doua zile asta insemnand ca tu traiesti senzatia de sila la fel de des. La un moment dat o sa te saturisi o sa il refuzi si uite asa el va merge la alta iar tu vei avea un motiv in plus sa fi nefericita.
In opinia mea femeile care privesc sexul ca ceva scarbos nu ar trebui sa se marite niciodata sau sa o faca cu un barbat impotent.
Radu_Cristian_1
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:20
De la: kudika_952600, la data 2014-01-22 14:54:27Buna fetelor, nu ma pricep in a scrie starile sufletesti pe o ''foaie'' asa ca va spun cum simt..am 24 ani, sunt casatorita de 6 luni si in momentul de fata nu sunt sigura daca a fost cea mai buna alegere facuta...el e un om bun,ma respecta etc..la mine undeva in suflet e problema...am ajuns la doar 24 de ani sa slabesc de la 57 kg (1.70m) la 46, nu stiu ce sa intampla cu mine insa simt ca nu mai rezist psihic...de la 15 ani am grija de buncii mei care sunt batrani si bolnavi, ii iubesc din toata inima insa recunosc ca pur si simplu m-am saturat sa aud de boli, probleme etc..nu am dat niciodata 2 bani pe mine din cazua altor responsabilitati, la 18 pana la 20 ani am tot plecat cate 2 luni la munca in agricukltaura in strainatate pt bani,veneam acasa si iar dai mai departe, parintii mei sunt mai rigizi , maia les tata, nu m-am sustinut niciodata , si mereu au aplicat regula ''santajului emotional'' care la mine functioneaza maxim si uite asa au trecut anii si m-am casatorit sa scap odata de ..nu stiu...pur si simplu am vrut sa fiu odata mai libera,nu ma simt implinta deloc, fata de prietenele mele ma simt ca o mahalagioaica ca sa nu zic taranca sa nu se faca diferente,sunt atat de frumose pe langa mine, fericite,ma simt atat de nesemnificativa pt ca nu am avut timp niciodata............................................


Esti o femeie cu foarte multe probleme,ce tin mai mult de suflet,decat de latura materiala a vietii tale,si care sunt accentuate in latura intima a vietii tale de familie!!Sunt convinsa ca nu iti iubesti partenerul,si,cu atat mai mult,este inutil sa te intreb despre motivul care a stat la baza casatoriei voastre!Trecutul tau incarcat cu multe atributii gospodaresti si devotiunea accentuata fata de nevoile bunicilor tai au condus la instalarea situatiei in care te afli!!Poti iesi din aceasta,dar eu,una,nu te percep ca fiind o femeie puternica,capabila sa isi rearanjeze viata!!Chiar daca vei ajunge in situatia de a te desparti de sotul tau,nu vei putea sa mergi mai departe ,caci esti foarte sensibila,esti o femeie nemultumita de propriul sine!!Tot ce ti se intampla este numai din culpa ta,caci tu ai ales o astfel de viata!!

Draga mea,ca sa iesi din ceea ce traiesti iti trebuie multa incedere in tine si curaj sa devii independenta,esti in stare de asa ceva??

Esti scarbita de latura intima a vietii tale!!De ce???Nu stiai ca esti refractara la actul sexual???De ce nu ai discutat acest aspect cu sotul tau,dar inainte de a va casatori??Viata intima este esentiala in cadrul cuplului,si daca nu vei reusi sa te deschizi in aceasta directie,vei avea si mai multe probleme,caci niciun barbat nu coabiteaza cu o femeie,care nu il satisface din punct de vedere sexual!!Acesta este doar un punct din lista ta plina de nemultumiri!!

Daca sotul tau nu accepta sa plecati impreuna in strainatate,nu poti face nimic, va trebui sa renunti la intentia de a pleca,daca nu vrei sa destrami familia,caci acesta va fi epilogul casniciei voastre,daca te vei hotari sa pleci pe alte meleaguri!Nimeni nu te poate sustine in rezolvarea dorintei tale,este numai problema voastra si trebuie sa comunicati mai mult!Esti trista pe toate planurile,si,din pacate,nici iubirea sotului tau nu te va revigora,caci sentimentele nu sunt reciproce!!!

Nu vad o rezolvare fericita a cazului tau!!Ori iti iei viata in maini si iesi din mediul in care te afli,ori te remontezi singura prin resemnare,complacandu-te in atmosfera deja existenta si multumindu-te cu iubirea sotului tau si cu viata neentuziasmanta,pe care o traiesti!! !!In orice caz,esti labila,cu greu vei reusi sa pui in practica oricare dintre cele doua variante,viata grea ,pe care o duci te-a marcat definitiv!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:50
De la: luchianramona, la data 2014-01-22 15:48:18
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-22 15:42:33chiar habar n-ai ce vrei!

Fata dragaaaaaaaaaaaa !!!!
Di cand ti pandesc !


m-ai pandit?! noroc cu telenovelele astea ca m-ai prins!
kiss_my_ass
Postat pe 23 Ianuarie 2014 14:21
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-23 14:21:59
De la: luchianramona, la data 2014-01-22 15:48:18
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-22 15:42:33chiar habar n-ai ce vrei!

Fata dragaaaaaaaaaaaa !!!!
Di cand ti pandesc !


m-ai pandit?! noroc cu telenovelele astea ca m-ai prins!

Da, da, kissuletz, pentru ca-mi esti tare draga!
luchianramona
Postat pe 23 Ianuarie 2014 15:08
De la: luchianramona, la data 2014-01-23 15:08:23
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-23 14:21:59
De la: luchianramona, la data 2014-01-22 15:48:18
De la: kiss_my_ass, la data 2014-01-22 15:42:33chiar habar n-ai ce vrei!

Fata dragaaaaaaaaaaaa !!!!
Di cand ti pandesc !


m-ai pandit?! noroc cu telenovelele astea ca m-ai prins!

Da, da, kissuletz, pentru ca-mi esti tare draga!


Si mie imi este draga fata noastra, Kissulina!

Kissulina, m-as bucura mult daca ai intra mai des pe aici!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Ianuarie 2014 09:43
Salut kudika_952600,

Eu te sfatuiesc sa inveti sa inveti sa te iubesti pe tine insuti. Eu zic ca faptul ca te-ai obosit sa intri pe acest forum este primul pas spre succes.....
Ce-ar fi sa incerci sa faci in fiecare zi macar un lucru care te face sa te simti mai bine....esti norocoasa ca ai langa tine un om bun, insa vad ca ai mai putin noroc la luarea unor decizii importante....
Poate ti se pare un lucru care nu merita de incercat, insa, din experienta stiu ca vizionarea unui film bun, citirea unei carti care te face sa te simti mai bine te poate ajuta pe drumul de a-ti accepta soarta sau din contra sa incepi sa schimbi cateva lucruri in viata ta....
diuska
Postat pe 25 Ianuarie 2014 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eternul conflict intre generatii? 7 De la: moodygirl 21 Iulie 2011 16:05
Am dubii 31 De la: kudika196009 11 August 2012 01:07
sora de 36 29 De la: yumalai 11 Februarie 2010 18:08
parintii, orice opinie e binevenita 23 De la: mirelacm 18 Mai 2009 12:34
E posibil ca iubitul meu sa fie posedat de diavol??? 85 De la: drakushorul 19 Ianuarie 2014 16:16