Setari Cookie-uri

alimente

Buna, all ! Aveti idee de alimente cu calorii cat mai putine ? Dati-mi, va rog, idei de preparate cu putine calorii.Trebuie sa slabesc 15 kg in 6 luni, si nu stiu ce sa mai gatesc. Cred ca o sa mor de foame..
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:47
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:49
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 14:47:24Buna, all ! Aveti idee de alimente cu calorii cat mai putine ? Dati-mi, va rog, idei de preparate cu putine calorii.Trebuie sa slabesc 15 kg in 6 luni, si nu stiu ce sa mai gatesc. Cred ca o sa mor de foame..


Gateste mai mult cu legume, de preferat sa le fierbi si nu sa le prajesti, si cu mai putina carne.

Si fa miscare, chiar si o plimbare conteaza.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 15:39
Saru'mana ! Miscare fac de trei ori cate 15 minute pe zi (acasa), nu la sala (nu-mi permite buzunarul), mananc de vreo 4 zile numai legume, supa de legume, iaurt, branza degresata, varza murata si alte minuni care nu tin de foame !:(Ma gandeam...nu merge un orez cu legume ? Adica vreau sa calesc legumele in ulei (2,3 linguri), ar fii grav ? Cred ca e mai satios, si as manca !
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 15:45
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 15:45:30Saru'mana ! Miscare fac de trei ori cate 15 minute pe zi (acasa), nu la sala (nu-mi permite buzunarul), mananc de vreo 4 zile numai legume, supa de legume, iaurt, branza degresata, varza murata si alte minuni care nu tin de foame !:(Ma gandeam...nu merge un orez cu legume ? Adica vreau sa calesc legumele in ulei (2,3 linguri), ar fii grav ? Cred ca e mai satios, si as manca !


Incearca niste orez nedecorticat, are mai putine calorii decat cel alb. Si mai incearca sa nu depasesti 2 linguri de ulei pe zi, atunci cand gatesti. Iar daca ai consumat aceasta cantitate de ulei pe zi, n-o mai consuma si sub forma de unt in acea zi.

In ceea ce priveste foamea, corpului ii ia cam doua saptamani sa se obisnuiasca cu noul regim alimentar.

Si uite, mananca paine integrala la mancarurile din legume, e foarte sanatoasa si satioasa si n-o sa ti se mai faca foame, atat de repede.

Iar dulce ai putea manca 2 cubulete de cioco amaruie pe zi, insa doar atat. Iar daca ti-e pofta de carne, mananca niste carne slaba, de preferat pui, peste, curcan, insa doar de doua-trei ori pe saptamana. Preferat gatit la abur sau pe gratar.

Eu sunt mare fana alimentatie sanatoasa si sunt destul de informata in domeniu.

Iti urez mult succes si sa ai rabdare si vointa, caci o sa reusesti, o sa vezi!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:08
*scuzati cacofonia din expresia "sa se obisnuiasca cu"
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:09
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 16:08:31
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 15:45:30Saru'mana ! Miscare fac de trei ori cate 15 minute pe zi (acasa), nu la sala (nu-mi permite buzunarul), mananc de vreo 4 zile numai legume, supa de legume, iaurt, branza degresata, varza murata si alte minuni care nu tin de foame !:(Ma gandeam...nu merge un orez cu legume ? Adica vreau sa calesc legumele in ulei (2,3 linguri), ar fii grav ? Cred ca e mai satios, si as manca !


Incearca niste orez nedecorticat, are mai putine calorii decat cel alb. Si mai incearca sa nu depasesti 2 linguri de ulei pe zi, atunci cand gatesti. Iar daca ai consumat aceasta cantitate de ulei pe zi, n-o mai consuma si sub forma de unt in acea zi.

In ceea ce priveste foamea, corpului ii ia cam doua saptamani sa se obisnuiasca cu noul regim alimentar.

Si uite, mananca paine integrala la mancarurile din legume, e foarte sanatoasa si satioasa si n-o sa ti se mai faca foame, atat de repede. Multumesc muuuul ! gsesc la orice magazin orezul asta decorticat ?

Iar dulce ai putea manca 2 cubulete de cioco amaruie pe zi, insa doar atat. Iar daca ti-e pofta de carne, mananca niste carne slaba, de preferat pui, peste, curcan, insa doar de doua-trei ori pe saptamana. Preferat gatit la abur sau pe gratar.

Eu sunt mare fana alimentatie sanatoasa si sunt destul de informata in domeniu.

Iti urez mult succes si sa ai rabdare si vointa, caci o sa reusesti, o sa vezi!
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:11
Unde gasesc orezul decorticat ? Am un magazin in scara blocului, sa ma duc sa intreb...n-am mai folosit pana acum. Multumesc !
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:14
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 16:14:06Unde gasesc orezul decorticat ? Am un magazin in scara blocului, sa ma duc sa intreb...n-am mai folosit pana acum. Multumesc !


Se gaseste in orice hypermarketuri, dar vezi ca are un gust mai special. Daca n-o sa-ti placa la gust, incearca sa mananci orez alb, dar nu in cantitate mare.

Si uite, poti incerca pastele integrale. Sunt minunate alaturi de legume gatite sau crude, si asezoneaza cu un pic de ulei, un pic de sare si plante aromatice, gen busuioc, spre exmeplu.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:18
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 16:18:51
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 16:14:06Unde gasesc orezul decorticat ? Am un magazin in scara blocului, sa ma duc sa intreb...n-am mai folosit pana acum. Multumesc !


Se gaseste in orice hypermarketuri, dar vezi ca are un gust mai special. Daca n-o sa-ti placa la gust, incearca sa mananci orez alb, dar nu in cantitate mare.

Si uite, poti incerca pastele integrale. Sunt minunate alaturi de legume gatite sau crude, si asezoneaza cu un pic de ulei, un pic de sare si plante aromatice, gen busuioc, spre exmeplu.
N-are aici la magazin, dar merg la Profi ca-i aproape. Imi fac un orezel bun, cu legume ! Sper sa-mi placa gustul ! Pastele integrale, adica din grau dur ?
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:21
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 16:21:36
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 16:18:51
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 16:14:06Unde gasesc orezul decorticat ? Am un magazin in scara blocului, sa ma duc sa intreb...n-am mai folosit pana acum. Multumesc !


Se gaseste in orice hypermarketuri, dar vezi ca are un gust mai special. Daca n-o sa-ti placa la gust, incearca sa mananci orez alb, dar nu in cantitate mare.

Si uite, poti incerca pastele integrale. Sunt minunate alaturi de legume gatite sau crude, si asezoneaza cu un pic de ulei, un pic de sare si plante aromatice, gen busuioc, spre exmeplu.
N-are aici la magazin, dar merg la Profi ca-i aproape. Imi fac un orezel bun, cu legume ! Sper sa-mi placa gustul ! Pastele integrale, adica din grau dur ?


Scrie pe pachet paste integrale. Da, din grau dur sunt, o sa vezi ca sunt mai intunecate la culoare decat cele obisnuite. Chiar sunt bune, noua ne plac. :)

Si pe langa faptul ca sunt atat de satioase si bune, au si putine calorii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:26
Da ! Perfect ! Am ce sa maanc in urmatoarele zile vezi tu, daca n-am mancat pana acum mai sanatos, nu stiam ce sa combin. Merci mult, Vio ! Nici nu stii cat m-ai ajutat ! Acum plec sa-mi cumpar orez si paste. Ne mai citim !
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:29
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 16:29:53Da ! Perfect ! Am ce sa maanc in urmatoarele zile vezi tu, daca n-am mancat pana acum mai sanatos, nu stiam ce sa combin. Merci mult, Vio ! Nici nu stii cat m-ai ajutat ! Acum plec sa-mi cumpar orez si paste. Ne mai citim !


Niciodata nu e prea tarziu, Fusun. Eu ma bucur mult ca ai ales sa mergi pe calea asta. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Te pup si-ti urez o zi cat mai buna!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 16:32
Merci, Vio ! Seara placuta !
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 22:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga best-seller-ul “Castigatorii” de Jack Welch 1 De la: catalog_cursuri 20 Ianuarie 2011 16:03
Recomandare 2 De la: eu_ovidiu 19 Decembrie 2010 16:33
Ce carti citim? 4 De la: andres13 7 Martie 2011 12:11
Reperele copilariei romanesti 3 De la: anastasia_m 12 Ianuarie 2011 16:06
Dedicaþie pentru profesor 1 De la: elisa18 7 Martie 2011 22:58