Setari Cookie-uri

Ce anume mai citesti?

Pentru ca a disparut topicul despre ce anume citim la ora actuala, m-am gandit sa relansez aceasta tema, pentru ca eu, una, citesc cu foarte mare placere, dar imi place sa aflu ce alte carti ii incanta si pe ceilalti oameni.

Eu citesc la acest moment "The Windup Girl" - Paolo Bacigalupi, desi deocamdata am luat o pauza de la ea, pentru ca, pe alocuri, ma cam plictiseste cu pasajele atat de pline de detalii lipsite de semnificatie, dar si pentru ca abunda in termeni din limba thailandeza si pentru ca acest roman nu are un glossar, mi-e greu sa inteleg acei termeni.

In paralel m-am apucat sa citesc "The Wise Man's Fear" - Patrick Rothfuss, acesta fiind cel de-al doilea roman din trilogia "The Kingkiller Chronicle". Primul roman, "THe Name Of The Wind", mi-a placut foarte mult, acel roman chiar reprezinta una dintre cartile mele preferate.
kudika_10817
Postat pe 19 Octombrie 2012 18:21
"Il cacciatore di occhi" – Sebastian Fitzek
(Vanatorul de ochi)
rondina
Postat pe 19 Octombrie 2012 20:36
De la: rondina, la data 2012-10-19 20:36:48 "Il cacciatore di occhi" – Sebastian Fitzek
(Vanatorul de ochi)


L-am citit si eu, in germana insa, si e cam dur, insa mi-au placut mai mult alte romane ale lui Fitzek - "Das Kind", "Die Therapie, "Amok Spiel", "Der Seelenbrecher", "Splitter", pur si simplu am devorat aceste romane.
kudika_10817
Postat pe 19 Octombrie 2012 20:46
De la: kudika_10817, la data 2012-10-19 20:46:56
De la: rondina, la data 2012-10-19 20:36:48 "Il cacciatore di occhi" – Sebastian Fitzek
(Vanatorul de ochi)


L-am citit si eu, in germana insa, si e cam dur, insa mi-au placut mai mult alte romane ale lui Fitzek - "Das Kind", "Die Therapie, "Amok Spiel", "Der Seelenbrecher", "Splitter", pur si simplu am devorat aceste romane.

Stiu Vio' si eu devorez thriller-ile...le las greu din mana! Anna Jannsson iarasi este scriitoarea mea favorita!
rondina
Postat pe 19 Octombrie 2012 20:51
O sa retin sugestia ta, n-am citit pana acum nimic de acea autoare! Si eu sunt dependenta de thrillere, mai ales daca sunt psihologice sau stiintifice, cu atat mai mult imi plac.

Daca ai ocazia sa citesti Michael Robotham, sa nu ratezi ocazia, asta-i un alt autor care-mi place.

Si mai am niste recomandari: Michael Crichton (il ador pur si simplu), Tom Rob Smith, Robert Harris, iar daca ai nervii tari, iti recomand Dean Koontz sau Stephen King, desi eu am cosmaruri noaptea, dupa ce am citit vreun capitol din romanele celor doi.

Rondi, iti urez o seara frumoasa in continuare! Te pup si ne mai citim!
kudika_10817
Postat pe 19 Octombrie 2012 21:04
Supeeeer...merci Vio'! Hmmm...curioas cum de avem niste reactii atat de contrare, in functie de ceea ce ochii mintii ne ingaduie sa intelegem si sa "privim" in momentul citirii...Imi amintesc cum m-am inecat in lacrimi cand am citit "Fefeleaga" sau cum am avut cosmaruri dupa "Vedenia, Jandarmul" ale lui Agarbiceanu...
Noapte buna, Vio' !
rondina
Postat pe 19 Octombrie 2012 21:21
mie mi pl m. drumes, invitatia la vals sau scrisoare de dragoste
kudika_21633
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:27
Dragostea in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez

Acum ma apuc de ea.


O noapte placuta.
criszoe
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:33
De cand nu am mai trecut pe la acest topic am mai citit "Revenge of the Tide" - Elizabeth Haynes, si pe cat de mult mi-a placut primul roman scris de aceasta autoare (e vorba de "Into the darkest Corner), pe atat de mult m-a dezamagit acest roman.

Am mai citit si "The Fifth Vial" - Michael Palmer, iar daca romanul acesta contine un sambure de adevar (si eu tare cred ca pe undeva exista ceva adevar in acest roman) putem fi in primejdie, oricand, oriunde. Aceeasi tema oarecum am mai gasit-o dezbatuta si in romanul lui Michael Crichton - "Next". Foarte bune cele doua carti, atat cea a lui Crichton, cat si cea a lui Palmer. Le recomand din tot sufletul pe amandoua.

Am inceput deja sa citesc "Die Prophezeiung" - Sven Böttcher.

Romanul "The Windup Girl" l-am abandonat pentru ca, desi am citit jumatate din el, nu reuseste sa-mi captiveze atentia.
Viorica_Franziska
Postat pe 27 Martie 2013 12:48
"Die Prophezeiung" e destul de plictisitoare deocamdata, asa ca am citit, intre timp, un alt roman, cel mai nou roman semnat Sebastian Fitzek - "Der Nachtwandler", un roman care mi-a placut si care trateaza tema somnabulismului. Recomand acest roman.

Acum, m-am apucat de citit romanul " The Einstein Girl" - Philip Sington, si inca de la primele pagini acest roman m-a frapat, pur si simplu. O sa revin cu mai multe pareri, dupa ce il voi citi complet. :)
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 10:28
Trenul de noapte spre Lisabona scrisa in urma cu cativa ani de Pascal Mercier. Foarte frumos ilustrata, cuvinte bine alese si mai ales traducerea foarte reusita. Este o carte care te face sa te indragostesti de Lisabona, fara sa fi fost acolo. Abia astept sa o termin si apoi sa vizionez ecranizarea. :)
rodorei
Postat pe 10 Mai 2013 23:55
Am terminat de citit "The Einstein Girl" si va marturisesc ca am lacrimat cand am ajuns la finalul romanului. M-au impresionat povestile de viata ale celor ce apar in roman, m-a impresionat tristetea si suferinta lor, bunatatea lor sufleteasca, desi trecusera prin atatea incercari cumplite de viata. Mai ales povestile de viata ale lui Martin Kirsch, Marjia si Senka Draganovic, Eduard Einstein, m-au impresionat cel mai mult.

Aceste roman a devenit una dintre cartile mele de suflet. Va recomand din toata inima sa cititi acest roman si va spun de pe acum ca nu veti regreta.


Voi incepe sa citesc un roman semnat Lisa Unger, roman care se numeste "Fragile". N-am mai citit nimic de acesta autoare si sper sa nu fiu dezamagita.
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 14:56
Am terminat de citit "Fragile", iar cartea este destul de buna, astfel incat m-am hotarat ca, in viitor, sa mai citesc romane scrise de Lisa Unger.

In acest roman - "Fragile", destinele personajelor sunt legate, cu fire invizibile, unele de celelalte. Inca o data s-a dovedit ca lumea e mai mica decat credem noi si ne suntem cu mult mai aproape decat am putea crede...

Am inceput sa citesc o alta autoare, ale carei romane nu le-am mai citit pana acum, e vorba de Nele Neuhaus, iar cartea ei, pe care o citesc la momentul de fata, se numeste "Unter Haien".
kudika_32792
Postat pe 26 Mai 2013 11:16
Kudika
criszoe
Postat pe 26 Mai 2013 12:06
Vroiam sa ma deloghez, insa nu inainte de a scrie ca am inceput sa citesc, in paralel cu acel roman "Unter Haien", o carte scrisa de doi medici americani, Alexander Loyd si Ben Johnson, si sunt absolut fascinata de aceasta carte.

Dupa ce o voi fi citit-o complet, voi reveni cu amanunte.
kudika_32792
Postat pe 10 Iunie 2013 20:47
De la: kudika_32792, la data 2013-06-10 20:47:52Vroiam sa ma deloghez, insa nu inainte de a scrie ca am inceput sa citesc, in paralel cu acel roman "Unter Haien", o carte scrisa de doi medici americani, Alexander Loyd si Ben Johnson, si sunt absolut fascinata de aceasta carte.

Dupa ce o voi fi citit-o complet, voi reveni cu amanunte.


"The Healing Code" se numeste cartea acelor medici.
kudika_32792
Postat pe 10 Iunie 2013 20:48
Eu m-am apucat de Rat Pack - Frank Sinatra si prietenii lui in anii de glorie ai lui Kennedy si ai Mafiei. Interesant sa vezi cat de mult seamana ce se intampla pe la noi cu ce prin anii 60 la ei...
ina_74
Postat pe 6 Iulie 2013 21:25
Recomand Filip Florian si Matei Florian-Baiuteii, iar din literatura universala, am facut o obsesie pentru Steinbeck-Pasunile Raiului, La est de Eden.
cuba_libre
Postat pe 15 Septembrie 2013 16:40

Am terminat de citit "Unter Haien" si nu pot sa spun ca e un roman deosebit, ci unul obisnuit, din punctul meu de vedere. Un lucru mi-a placut la acest roman: faptul ca autorea lui a prezentat destul de bine cat de mult, in sens negativ, pot afecta un om setea de putere, setea de bani si faima si o siguranta de sine exagerata.

Intre timp am mai terminat de citit si cel mai recent roman semnat Khaled Hosseini "And The Mountains Echoed", iar acest roman roman m-a impresionat foarte mult. M-au impresionat enorm povestile de viata ale aproape tuturor personajelor care apar in carte, dar mai ales m-a impresionat puternica legatura afectiva dintre Abdullah si sora sa, Pari. Doar cine are frati, surori, poate intelege cat de puternica poate fi o astfel de legatura sufleteasca...
Recomand din tot sufletul acest roman.

In curand, intentionez sa incep sa citesc un roman al uneia dintre scriitoarele mele preferate, e vorba despre romanciera Marian Keys, iar romanul ei se numeste "The Brightest Star in the Sky". Sper sa nu ma dezamageasca nici de data aceasta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 11 Octombrie 2013 18:26
Am terminat de citit "Brightest Star In The Sky" si nu pot sa spun ca am fost extrem de multumita de calitatea acestui roman. Singurul motiv pentru care nu am abandonat cartea, au fost personajale Lydia si Jemima, foarte simpatice amandoua. Replicile lor mai dadeau un plus de culoare, umor si voie buna, acestui roman.

Am inceput deja sa citesc "The Farm", cel mai recent roman al lui Tom Rob Smith, si, va marturisesc, cu greu mai pot lasa cartea din mana, atat de palpitanta este. :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 4 Noiembrie 2013 11:12
Crescandu-l pe Cain, Mike Thompson. Este o carte pentru parintii de baieti. O recomand cu caldura.
cuba_libre
Postat pe 4 Noiembrie 2013 13:48
bine ca am dat peste topicul asta, nu am mai citit de ceva vreme o carte, cred ca ies la cumparaturi si sa caut una pe gustul meu
yumy
Postat pe 4 Noiembrie 2013 14:38
De la: Viorica_Vio, la data 2013-11-04 11:12:41Am terminat de citit "Brightest Star In The Sky" si nu pot sa spun ca am fost extrem de multumita de calitatea acestui roman. Singurul motiv pentru care nu am abandonat cartea, au fost personajale Lydia si Jemima, foarte simpatice amandoua. Replicile lor mai dadeau un plus de culoare, umor si voie buna, acestui roman.

Am inceput deja sa citesc "The Farm", cel mai recent roman al lui Tom Rob Smith, si, va marturisesc, cu greu mai pot lasa cartea din mana, atat de palpitanta este. :)


*The Brightest Star in the Sky
Viorica_Ecaterina
Postat pe 5 Noiembrie 2013 12:12
Am terminat de citit "The Farm" si, pur si simplu, cartea e atat de fascinanta incat n-o poti lasa din mana. Cartea aceasta mi-a confirmat, din nou, ca aparentele inseala. Excelent roman. Recomand din tot sufletul romanele lui Tom Rob Smith, deoarece sunt extrem de interesante si captivante.


Am inceput deja sa citesc "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children" - Ransom Riggs si mi se pare, deocamdata, interesanta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 5 Noiembrie 2013 12:20

Am terminat de citit "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children" si, cu mana pe inima, va spun ca acesta e unul dintre cele mai bune romane fantastice pe care le-am citit vreodata. Mi-a placut foarte mult cum autorul romanului, Ransom Riggs, a creat din persoanele care apar in pozele (pozele sunt autentice) din carte, personaje ale creatiei sale. Romanul este insotit de poze alb negru, autentice. Mi-as dori atat de mult o continuare a acestui roman, ca sa aflu ce au facut acei copii cu puteri speciale pe mai departe.

Recomand din tot sufletul acest roman.

Aseara am inceput sa citesc un alt roman, "Rupture" se numeste si este scris de Simon Lelic.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Noiembrie 2013 11:19
Am aflat, in weekend, ca va exista o continuare a romanului lui Ransom Riggs!!! Sunt atat de fericita!

http://shelf-life.ew.com/2013/10/07/miss-peregrine-sequel-hollow-city-cover-reveal/
Viorica_Ecaterina
Postat pe 11 Noiembrie 2013 10:45
Am terminat de citit "Rupture", iar acest roman trateaza tema mobbing-ului in cadrul unei scoli. Aceasta tema, a mobbing-ului, este omniprezenta in societatea actuala, indiferent de locul unde traim.

Revenind la carte, mi-a parut rau ca acel profesor, Samuel Szajkowski, n-a gasit, intr-un final, decat acea solutie radicala de a scapa de supliciul la care il supuneau unii dintre elevii sai, acoperiti fiind de alti profesori, dar mai ales de directorul liceului si de sistem.

Daca as fi putut, l-as fi protejat pe Elliot Samson, un elev, la aceeasi scoala unde preda profesorul Szajkowski, de acei elevi care il chinuiau si care, in cele din urma, l-au determinat pe acest copil sa faca un gest tulburator.

Romanul este extrem de apasator, de ravasitor, mi-a fost foarte greu sa citesc acest roman.

Voi incepe sa citesc "The Lord Of The Rings - Part One: The Fellowship Of The Ring" - J.R.R. Tolkien. Sotul meu mi-a recomandat-o, el deja a citit de doua ori intreaga colectie si e super incantat. Sa vedem daca o sa-mi placa si mie.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 13 Noiembrie 2013 11:04
Si iubitoare de carti?! Bravo tie! Ma gandesc cum iti imparti ziua de ai timp sa vezi filme si sa si citesti. Eu ma lupt cu o carte de ceva vreme si nu o mai termin.
Cum iti alegi cartile?
cuba_libre
Postat pe 13 Noiembrie 2013 12:25
De la: cuba_libre, la data 2013-11-13 12:25:41Si iubitoare de carti?! Bravo tie! Ma gandesc cum iti imparti ziua de ai timp sa vezi filme si sa si citesti. Eu ma lupt cu o carte de ceva vreme si nu o mai termin.
Cum iti alegi cartile?


N-am copil/copii, asa ca am timp destul sa ma dedic filmelor si cartilor. Filmele le vad seara, impreuna cu sotul meu, ori punem un dvd sau blu-ray, ori mergem la cinema, iar cartile le citesc inainte de culcare sau cand nu am somn, iar daca imi place o carte, o citesc rapid, nici nu-mi dau seama cand zboara timpul.

Daca ma lupt cu o carte, inseamna ca nu-mi place sau e asa si asa. In ultima vreme am inceput sa abandonez cartile care nu m-au convins desi le-am citit pana la jumatate, sau incerc sa merg in paralel cu mai multe romane, revenind, din cand in cand, si asupra romanului mai putin convingator.

Imi aleg atat filmele, cat si cartile, in functie de recenzii, de ceea ce citesc in presa online sau printata despre ele, dar si in functie de ceea ce citesc pe coperta cartii sau pe coperta dvd-ului (exemplu: pareri ale altor scriitori, daca e vorba de carti) si in functie de subiectul abordat, daca acel subiect ma intereseaza cu siguranta ca o sa incerc sa vad acel film sau sa citesc acea carte.

Sper ca ti-am raspuns suficient de detaliat.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 13 Noiembrie 2013 12:51
Da, super minutioasa.
Cartea pe care o citesc, chiar daca imi ia destul timp sa o termin, e scrisa de doi psihologi americani care lucreaza cu adolescentii, are ca public-tinta profesorii, educatorii, parintii de baieti si se refera la viata emotionala a baietilor. O parcurg cu creionul in mana, subliniez lucruri importante pentru mine, fac insemnari pe margine etc. E plina de cazuri cu adolescenti traumatizati, rebeli, agresivi... Te emotioneaza, te inspaimanta, te ingrijoreaza, te face sa iti pui zeci de intrebari despre calitatea de parinte, despre lumea in care traiesti, despre oamenii de langa tine... Tocmai din cauza asta imi mananca timp.
cuba_libre
Postat pe 13 Noiembrie 2013 18:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române 298 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
Ma simt coplesita ..:( 10 De la: andreussa 27 Martie 2014 12:49
NOU * Soni - de Andrei Ruse 15 De la: andres13 28 Februarie 2010 15:38
Ce carti citeste femeia secolului XX?! 148 De la: angelradios 2 Septembrie 2010 11:56
Cele 5 carti din raft 14 De la: angelradios 15 August 2010 20:47