Setari Cookie-uri

premonitii

prima pacinta pe care am ingrijito in urma cu 8 ani si ceva,am visato in camasa de noapte neagra,apoi am auntat fata despre vis caci ea ma inlocuia si am intrebato cum se simte oma...mi-a spus ca nu prea bine.....cand I-am spus despre vis ,nu eram prea sigura ca va muri,peste scurt timp fica ma anuntat ca murise....si am mai avut asfel de premonitii in vise!
Titanika
Postat pe 23 Aprilie 2014 13:06
De la: Titanika, la data 2014-04-23 13:06:03prima pacinta pe care am ingrijito in urma cu 8 ani si ceva,am visato in camasa de noapte neagra,apoi am auntat fata despre vis caci ea ma inlocuia si am intrebato cum se simte oma...mi-a spus ca nu prea bine.....cand I-am spus despre vis ,nu eram prea sigura ca va muri,peste scurt timp fica ma anuntat ca murise....si am mai avut asfel de premonitii in vise!

si daca le mai dai atentie oo sa mai ai
kudika_950728
Postat pe 23 Aprilie 2014 13:31
pe data de 30.o4.2014,astept sa primesc o veste.Un plic sigilat mi a fost incredintat de bunica mea,defuncta.Rugamintea ei a fost sa l desigilez atunci,data figura pe plic.
indira
Postat pe 23 Aprilie 2014 16:11
De la: perlata, la data 2014-04-23 16:11:58pe data de 30.o4.2014,astept sa primesc o veste.Un plic sigilat mi a fost incredintat de bunica mea,defuncta.Rugamintea ei a fost sa l desigilez atunci,data figura pe plic.


am o premonitie ca ti va incredinta un castel si l faci juma juma cu mn
kudika_950728
Postat pe 23 Aprilie 2014 16:28
De la: kudika_956659, la data 2014-03-26 10:23:13Credeti in predestinare...aveti vise, premonitii... vi se intampla sa visati ceva inainte sa se inample! Vi s-au confirmat vreodata...????
oooo,de atatea ori,,,,cu sotul in urma cu 10 ani,cand mergea cu marfa ,intr/o noapte brusc nu am mai avut somn,si l/am sunat,,,si mi/a zis ca daca nu/l sunam intra in parapetul de beton,ca adormise la volan fiind obosit dupa 15 ore de condus
NEGRUTTTT
Postat pe 23 Aprilie 2014 16:47
De la: kudika_950728, la data 2014-04-23 16:28:28
De la: perlata, la data 2014-04-23 16:11:58pe data de 30.o4.2014,astept sa primesc o veste.Un plic sigilat mi a fost incredintat de bunica mea,defuncta.Rugamintea ei a fost sa l desigilez atunci,data figura pe plic.


am o premonitie ca ti va incredinta un castel si l faci juma juma cu mn

Fii pe faza!Eu sunt darnica,impart cu tine.
indira
Postat pe 23 Aprilie 2014 17:00
De la: perlata, la data 2014-04-23 17:00:09
De la: kudika_950728, la data 2014-04-23 16:28:28
De la: perlata, la data 2014-04-23 16:11:58pe data de 30.o4.2014,astept sa primesc o veste.Un plic sigilat mi a fost incredintat de bunica mea,defuncta.Rugamintea ei a fost sa l desigilez atunci,data figura pe plic.


am o premonitie ca ti va incredinta un castel si l faci juma juma cu mn

Fii pe faza!Eu sunt darnica,impart cu tine.

viseaza si el
Titanika
Postat pe 24 Aprilie 2014 23:38
De la: kudika_950728, la data 2014-04-23 13:31:33
De la: Titanika, la data 2014-04-23 13:06:03prima pacinta pe care am ingrijito in urma cu 8 ani si ceva,am visato in camasa de noapte neagra,apoi am auntat fata despre vis caci ea ma inlocuia si am intrebato cum se simte oma...mi-a spus ca nu prea bine.....cand I-am spus despre vis ,nu eram prea sigura ca va muri,peste scurt timp fica ma anuntat ca murise....si am mai avut asfel de premonitii in vise!

si daca le mai dai atentie oo sa mai ai

sa mori tu ca asa-i? zau ca am mai avut asfel de vise
Titanika
Postat pe 24 Aprilie 2014 23:40
De la: perlata, la data 2014-04-23 17:00:09
De la: kudika_950728, la data 2014-04-23 16:28:28
De la: perlata, la data 2014-04-23 16:11:58pe data de 30.o4.2014,astept sa primesc o veste.Un plic sigilat mi a fost incredintat de bunica mea,defuncta.Rugamintea ei a fost sa l desigilez atunci,data figura pe plic.


am o premonitie ca ti va incredinta un castel si l faci juma juma cu mn

Fii pe faza!Eu sunt darnica,impart cu tine.


ms esti draguta,sa ma anunti
kudika_950728
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:55
exista o predestinare in tot ce este viata ... si nu o spun la misto !
DEJA VU .......

Te cunosc de undeva; am in minte vocea ta
La tine-mi zboara orice gand, oricum, oriunde
Te cunosc de undeva

Mi-ai zis ca nu ma mai cunosti
Ca tot ce-a fost s-a dus si acum suntem niste fosti
Doi prosti
Cand tu strigi, eu strig mai tare
Si parca-mi place sa te vad atunci cand te doare
Asta-i dragoste si ura
Nu mai am cuvinte cand linistea asta urla
Loveste tare inima, spune ce ai de spus
Inca sunt aici, fiindca eu pot sa le duc
Fara frica, ca la inceput
Cand nu stiai nu ma priveai ca un necunoscut
Si acum ai scut, tu nu ma asculti
Ne stim din alta viata, te rog sa nu uiti!

*Te cunosc de undeva; am in minte vocea ta
Spre tine-mi zboara orice gand, oricum, oriunde
Te cunosc de undeva

Si stiu ca timpul nu asteapta ca o femeie desteapta
Nimic normal in lumea asta aberanta
Totul e-n panta, tine-te de mine
Ca uite cum se uita toti, dar nu ne vede nimeni
Singuri impotriva lumii, cine ne opreste?
Cliseul clasic, trebuie sa iubesti orbeste
Inima priveste, inca n-am ajuns
Nu ma intreba chestii care nu au raspuns
Ca nu vreau sa te mint
Stii ca nu prea pot sa vorbesc despre tot ce simt
Trebuie sa ma simti, orgoliul nu te lasa
Poate nu acum, poate-n alta viata

Te cunosc de undeva; am in minte vocea ta
Spre tine-mi zboara orice gand, oricum, oriunde
Te cunosc de undeva

E o linie subtire intre dragoste si frica

kudika_956659
Postat pe 3 Mai 2014 15:53
melodie ieftina
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 16:13
stiu dar imi place ...
kudika_956659
Postat pe 3 Mai 2014 16:16
ti o placea tie dar asta nu inseamna ca are vreo baza reala versurile
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 16:18
175. Ce sunt visele si vedeniile, care este deosebirea intre ele si de cate feluri sunt ?

Va raspund cu cuvintele Sfantului Ioan Scararul, care zice : " Visul este miscarea mintii in vremea nemiscarii trupului. Iar nalucirea ( vedenia falsa ) este amagirea ochilor cand doarme cugetarea. Nalucirea este iesirea mintii cand trupul vegheaza. Nalucirea este o vedere a ceva fara ipostas ( nereal ) " ( Filocalia, vol. IX, Cuvantul 3, p. 75 ) . Iata dar ce sunt visele si vedeniile. Ele sunt de doua feluri : vise si vedenii bune si rele. Iar deosebirea dintre ele este aceasta : Visele si vedeniile bune sunt de la Dumnezeu, prin care se descopera voia Lui cea mare, numai la cei ce sunt cu totul desavarsti si sfinti si care fac poruncile Lui, precum a fost dreptul Iosif, caruia i s-a aratat Arhanghelul Gavriil in vis, poruncindu-i sa fuga cu Pruncul Iisus si cu Fecioara Maria in Egipt. Visele bune vin de la ingeri si ne amintesc de moarte si de osanda, iar dupa ce ne desteptam, ne indeamna la rugaciune si la pocainta. Dimpotriva, visele si nalucirile rele sunt de la diavoli, prefacuti in ingeri de lumina sau in sfinti, care ne amagesc prin somn ca suntem buni si vrednici de rai, iar dupa ce ne desteptam " ne scufundam in mandrie si bucurie " ( Filocalia, vol. IX, Cuvantul 3, p. 76 ) .
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 16:22
Este pacat sa creada crestinii in vise si vedenii ?

Spune Sfantul Ioan Scararul ca " cel ce crede in vise este asemenea celui ce alearga dupa umbra sa si incearca s-o prinda " . Tot el spune, ca " diavolii slavei desarte sunt in visuri prooroci. Ei inchipuiesc, ca niste vicleni, cele viitoare si ni le vestesc mai dinainte. Iar daca se implinesc vedeniile ne minunam si ne mandrim cu gandul, ca si cum am avea darul inaintevederii ( proorociei ) . Cei ce asculta de diavolul, acestia s-au facut adeseori proorocimincinosi " . Si mai departe zice : " Diavolii nu stiu nimic din cele viitoare, dintr-o cunostinta de mai inainte, caci si doctorii pot sa ne spuna moartea de mai inainte " . Apoi incheie, zicand : " Cand incepem sa credem in visele diavolilor, ei isi bat joc de noi, chiar si cand suntem treji. Cel ce crede visurilor si nalucirilor din somn este cu totul necercat. Iar cel ce nu crede nici unora este filosof ( Filocalia, vol. IX, Cuvantul 3, pag. 76 ) . Deci, este pacat sa credem in visuri si vedenii, ca prin acestea ne amagesc foarte usor diavolii si ne arunca in pacatul cel cumplit al mandriei si slavei desarte, cand omul se increde in sine mai mult decat in cuvantul lui Dumnezeu. Cu acest mestesug ispititor, diavolul a amagit pe multi crestini si calugari, aruncandu-i apoi in prapastia pierzarii. Iar daca cineva are totusi indoiala de visul sau vedenia sa, sa se spovedeasca la duhovnic si sa-i ceara sfatul lui, ca prin duhovnic graieste Dumnezeu.
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 16:22
Din cate pricini se inseala oamenii de vedenii si de visuri desarte ?

Din sapte pricini se insala crestinii de vedenii si visuri, ca si cum ar fi de la Dumnezeu, si anume : din mandrie, din slava desarta, care este prima fiica a mandriei; din cauza mintii slabe si neiscusite a crestinilor; din cauza ravnei nesocotite a unor crestini, care se roaga si postesc mult ca sa aiba vedenii, de care spune Sfantul Isaac Sirul : " Cu mare boala boleste cel ce are ravna cea rea " ( Filocalia, vol. X, Cuvantul 58 ) ; a cincea pricina a amagirii prin vedenii si visuri este neascultarea de duhovnici si indaratnicia unor credinciosi, mai ales a celor mandri, din care pricina usor sunt vanati de diavolul; a sasea pricina vine din cauza vietii de sine, ascunse, a unora si din nemarturisirea curata a gandurilor la duhovnic; iar ultima pricina prin care se insala crestinii cu visuri si vedenii mincinoase este necunostinta de sine si lipsa de citire a Sfintei Scripturi si a Sfintilor Parinti. Despre acestea spune si inteleptul Sirah, zicand : " Visurile cele rele sunt desertaciune, ca vrajile si descantecele, si pe multi visurile i-au inselat si au cazut toti cei ce au nadajduit intr-insele " ( Isus Sirah 34, 1-7 ) . Cel ce crede lesne in visuri si vedenii, fara multa cercetare si sfat, sa se canoniseasca, la fel cu cei ce merg la vraji si descantece, adica pana la 7 ani sa se opreasca de la Sfanta Impartasanie.
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 16:25
Biblia,consemneaza visuri premonitorii.Daca o cititi,veti crede.
indira
Postat pe 3 Mai 2014 17:26
biblia consemneaza cu totul altceva,,,si anume ca visele de la dumnezeu sunt extrem de rare,,iar tu daca nu esti oocrotit de dumnezeu nu ai de unde sa sti ce si cum si mai bn iti vezi de treaba ta ca majoooritatea sunt de la draci,,in biblie tocmai asta iti zice sa te duci la duhovnic sa i zici si sa nu te ei dp mintea ta,,pe cn a chemat faraon pe iosif vz tu cn a fooost el si ce ia zis lui faraon,,nu eu ci dumnezeu iti va talmacii visul,,deci incetati cu visele si vedeti va de treaba voastra
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 18:02
VIATA,ESTE DE LA DUMNEZEU,VISUL E VIATA!!
indira
Postat pe 3 Mai 2014 18:17
viata nu o visezi ci este reala
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 18:20
nu i bine sa judecam ,ca sa nu fim judecati.
indira
Postat pe 3 Mai 2014 18:23
TOATE CELE SCRISE IN CARTILE RELIGIOASE SUNT ADEVARATE , RAMAN INSA LA STADIUL DE TEORII!DAR CAND VIATA ITI OFERA DOVEZI PALPABILE DESPRE CEEA CE VA FI DE CE NU AI CREDE ...? CU DOUA ZILE INAINTE DE MAORTEA TATALUI MEU L-AM VISAT CUM IMI STRIGA IN SOMN CA SE INEACA ....SI SA IL AJUT ... DAR EU NU STIU SA INOT , NU IL PUTEAM AJUTA ERAM PREA DEPARTE DE EL !ASTA A FOST DUMINICA SEARA , MARTI SEARA LA ORA 20 TATAL MEU S-A INECAT IN DUNARE CHIAR LANGA VAPORUL PE CARE URMA SA PLECE IN VOIAJ! CE SPUN SFINTELE SCRIPTURI DESPRE ASTA ...?
kudika_956659
Postat pe 3 Mai 2014 18:25
De la: perlata, la data 2014-05-03 18:23:50nu i bine sa judecam ,ca sa nu fim judecati.


treaba ta tu fa ce vrei eu nu te am judecat
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 18:39
De la: kudika_956659, la data 2014-05-03 18:25:13TOATE CELE SCRISE IN CARTILE RELIGIOASE SUNT ADEVARATE , RAMAN INSA LA STADIUL DE TEORII!DAR CAND VIATA ITI OFERA DOVEZI PALPABILE DESPRE CEEA CE VA FI DE CE NU AI CREDE ...? CU DOUA ZILE INAINTE DE MAORTEA TATALUI MEU L-AM VISAT CUM IMI STRIGA IN SOMN CA SE INEACA ....SI SA IL AJUT ... DAR EU NU STIU SA INOT , NU IL PUTEAM AJUTA ERAM PREA DEPARTE DE EL !ASTA A FOST DUMINICA SEARA , MARTI SEARA LA ORA 20 TATAL MEU S-A INECAT IN DUNARE CHIAR LANGA VAPORUL PE CARE URMA SA PLECE IN VOIAJ! CE SPUN SFINTELE SCRIPTURI DESPRE ASTA ...?



in primul rand cele scrise in ,,,,,,,,,,,,,nu sunt nicidecum teoorii ci realitati lucruri care se intampla daca vrei iti umplu eu pagina cu exemple,,,,


te intreb eu altceva acum ,pana se se intample ce sa intamplat cu tatal tau ai stiut ca e voorba despre asta dp ce ai visat?????,,,dumnezeu sa l ierte
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 18:43
SI PANA SA MOARA TATA AM MAI AVUT MOMENTE IN CARE STIAM DESPRE LUCRURI CE SE VOR INTAMPLA INAITE SA SE INTAMPLE ... NU IMI GHIDEZ VIATA DUPA ASTA DAR NU POT SA NU OBSERVA CAND LUCRURI VISATE SE INTAMPLA , PENTRU CA SUNT CONSTIENTA CA NU POT INFLUENTA IN NICIUN FEL CURGEREA TIMPULUI SAU DESFASUIRAREA LUCRURILOR !
kudika_956659
Postat pe 3 Mai 2014 18:56
te intreb ceva si eviti sa raspunzi,,,,tu iti dai seama doar in momentul cand se intampla despre ce era visul,deci nu pprea conteaza daca nu poti face nimic,,tocmai de aia ti se zice daca e un vis care intradevar te macina sa te duci la duhovnic,pentru ca te duci unde trebui nu unde nu trebui
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 19:02
Eu,m am saturat de popi,duhovnici...oi fii unul dintre ei?!Cand un om este in necaz,sacalii astia il mananca,exista si exceptii,nu ii bag pe toti in aceiasi oala.
indira
Postat pe 3 Mai 2014 23:31
daca citesti cateva postari mai sus ziceai nu judeca sa nu fi judecat,,decide te
kudika_950728
Postat pe 4 Mai 2014 15:12
uneori un vis frumos iti da imboldul de ati trai mai frumos viata searbada si gri uneori !
kudika_956659
Postat pe 5 Mai 2014 12:26
https://www.youtube.com/watch?v=AX4DQ46rxv4&list=RD1ViC7myUiGU&index=0
kudika_956659
Postat pe 5 Mai 2014 18:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde te vezi peste 10 ani? ce vise ai? ce realizari ai facut pana acum?ce iti doresti de la viata? in ce domeniu ti-ar place sa lucrezi? 21 De la: lilone 26 Iunie 2013 09:51
premonitii 101 De la: kudika_956659 12 Februarie 2015 00:19
Nu recunosc semnatura de pe tablou 4 De la: kudika_980495 2 Februarie 2015 11:07
filme bune . 117 De la: Fusun_ge 28 Martie 2014 09:58
FETELE HELP, CUM SA IES BASMA CURATA???? 9 De la: pisicuta_trista 1 Mai 2009 10:44