Setari Cookie-uri

Copil foarte plangacios

Buna ziua! Am o mare problema cu fetita mea de 2ani si 10 luni.Plange incontinuu, toata ziua, noaptea se trezeºte si plange, tipa si arunca cu lucruri prin casa.Ma termina psihic si sotul meu, care e o fire foarte calma, nu mai face fata! Nu vorbeste bine inca,e greu sa se faca inteleasa, si crrd ca asta e frustrant pt ea, dar intelege tot, in ambele limbi (suntem in Italia) si e foarte prietenoasa cu copii, nu e timida deloc.Nu mai stim ce sa i facem, toata lumea spune ca e rasfatata, poate asa pare din exterior, dar noi incercam sa nu ii favem toate mofturile, o pedepsim si o lasam sa planga, sperand ca se va opri odatã, dar are o energie in ea, poata sa planga ore intregi!!! Nu mai putem, am ajuns la capatul rabdarii, eu una simt ca innebunesc....sper ca au mai fost si altii in aceeasi situatie, au rezolvat cumva si acum ma sfatuiti si pe mine....PS:am fost la psiholog, unde s a comportat exemplar,asa ca dr. a spus ca e un copil cu un comportament normal...
lucignola
Postat pe 26 Aprilie 2014 15:16
Este o mica alintatura :) cu rabdare vei reusi sa treci peste faza asta
-Iulya
Postat pe 26 Aprilie 2014 22:46
De la: lucignola, la data 2014-04-26 15:16:05Buna ziua! Am o mare problema cu fetita mea de 2ani si 10 luni.Plange incontinuu, toata ziua, noaptea se trezeºte si plange, tipa si arunca cu lucruri prin casa.Ma termina psihic si sotul meu, care e o fire foarte calma, nu mai face fata! Nu vorbeste bine inca,e greu sa se faca inteleasa, si crrd ca asta e frustrant pt ea, dar intelege tot, in ambele limbi (suntem in Italia) si e foarte prietenoasa cu copii, nu e timida deloc.Nu mai stim ce sa i facem, toata lumea spune ca e rasfatata, poate asa pare din exterior, dar noi incercam sa nu ii favem toate mofturile, o pedepsim si o lasam sa planga, sperand ca se va opri odatã, dar are o energie in ea, poata sa planga ore intregi!!! Nu mai putem, am ajuns la capatul rabdarii, eu una simt ca innebunesc....sper ca au mai fost si altii in aceeasi situatie, au rezolvat cumva si acum ma sfatuiti si pe mine....PS:am fost la psiholog, unde s a comportat exemplar,asa ca dr. a spus ca e un copil cu un comportament normal...



Cum ati crescut-o,asa o aveti!!!!Plansul persistent nu se justifica decat in conditiile existentei unei afectiuni fizice sau psohice,in rest,este doar o forma de manipulare a parintilor!!
Stiu ca este dificil,dar incercati sa tratati tipetele si gesturile ei ca pe simple manifestari ale unui copil ,care profita de slabiciunile parintilor,este nevoie de multa rabdare si perseverenta in luarea unei atitudini categorice,dar nonviolenta in relatia cu fetita voastra!!!Daca copilul este sanatos clinic,trebuie sa va inarmati cu multa tenacitate in aplicarea unei educatii corespunzatoare varstei ei!!!Copiii sunt isteti si simt orice portita lasata deschisa de catre parinti si profita foarte mult de aceasta!!!Ati fost la psiholog,nu stiu cat de inspirata a fost actiunea voastra,caci copilul nu are nevoie de asa ceva,intrucat ,in relatia cu cei din exterior,fetita se comporta normal,deci,problema este in remodelarea voastra,ca parinti vorbind!!!Copiii transforma parintii in jucariile lor,daca acestia nu stiu sa se impuna in fata lor!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Aprilie 2014 08:08
Ati facut foarte bine ca ati fost la un psiholog. Parerea mea este ca si dvs. Aveti nevoie de el. Ma mira faptul ca acel psiholog nu v-a sfatiut si pe dvs. Ce comportament sa adoptati fata de copil. Este foarte important ca un parinte sa stie cum sa isi joace rolul de parinte . Sunt asistenta pediatra si consider ca imi pot permite sa va dau un sfat. Copii dupa cum stiti nu sunt toti la fel. Dar o teorie se aplica pt toti : copilul nu plange niciodata fara motiv. Dvs. trebuie sa va straduiti sa va intelegi copilul, sa descoperiti ce anume il supara. Poate fi un motiv legat de sanatate sau un motiv corelat cu emotionalul copilului. Un simplu motiv, foarte important este acela ca doreste mai multa atentie. Si copilul , ca si adultul, are necesitatile sale. Parintii trebuie sa I le respecte. E bine ca sa va atrageti copilul in jocuri care il atrag si care sa fie constructive. Nu uitati de metoda recompensei atunci cand copilul face o fapta buna sau raspunde la doleantele dvs. Un simplu sticker ( lipit pe manuta) cu smiley face ori cu un animalut care ii este drag e suficient. De asemenea conditionarea : ii explicati ca nu va obtine lucrul respectiv daca nu va fi un copil bun. Pe tema aceasta sunt foarte mule de discutat. Deci nu uitati , copilul are nevoie de o dieta adecvata, sanatoasa, la cerere , in concordanta cu placerea lui; tot asa de important este sa va jucati cu copilul si sa il atrageti, sa ii faca placere sa alerge, sa va jucati cu mingea si alte activitati in aer liber. Nu uitati , copilul nu este un robot, este un adult in miniatura cu necesitatile si doleantele lui care trebuie intelese si respectate.
kudika_21018
Postat pe 19 Mai 2014 09:58
draga mamica tanara , nu este usor sa cresti un pui de om , inarmati-va cu multa rabdare , evitati sa -i spuneti cuvantul NU ...inlocuiti-l cu poate ar fi mai bine sa ... si oferiti-i solutii alternative ... nu o lasa-ti la tv decat la animal planet sau la documentare pentru varsta ei .atunci cand plange spuneti-i clar ,dar bland ca o intelegeti si incet incet veti intelege ce spune ea pe limba ei . la aceasta varsta chiar ar trebui sa va intelegeti cu ea !... ea merge in comunitate sau sta cu cineva pe timpul zilei...?o pedeapsa sa fie doar de max 3, 4 minunte si sa aveti un spatiu un colt unde sa fie pedepsita . explicati-i de ce o pedepsiti si la coltul de pedeapsa nu sunt jucarii sau alte distractii , evitati dulciurile ii agita mult pe copii , intr-un fel nedorit . poti sa imi scrii si iti mai spun si altele ...eu sunt bona si ma ocup de puii de om pana la 3 ani !mult succes si ganduri bune !






















kudika_956659
Postat pe 19 Mai 2014 10:14
Va multumesc la toti pt raspunsuri si ma scuzati ca raspund asa tarziu! Da, psihologul mi a sugerat sa ma inarmez cu multa rabdare si calm, ceea ce este foarte greu...Fetita merge la gradinita de la 8:30 pana la 16:00, unde se comporta cat de cat normal, nu e agresiva, si banuiesc ca toti copii acolo plang mai mult sau mai putin, deci nu iese in evidenta ca fiind exagerat de plangacioasa.Mananca foarte bine, cam tot ce i se da, mananca singura , fara ajutor si fara mofturi.Are coltul ei de pedeapsa, si cand o amenint cu pedeapsa ne sfideaza mereu, refuza tot ceea ce ii cer sa faca; de exemplu , ii spun sa se incalte cu papuceii de casa si refuza cu vehementa, chiar si dupa ce sta la colt , refuza in continuare, si asa face cu orice lucru ii cer sa faca!desene ii dau foarte puþine, mai mult se uita pe computer la cantecele in romaneste, pe care le fredoneaza, dar daca incerc sa intru in jocul ei, sa cant cu ea sau sa topai prin casa, se enerveaza brusc si inchide calculatorul...nu accepta nici macar sa o felicit ca a terminat de mancat tot din farfurie! Dulciuri nu ii dau deloc, cateodata mai cere ciocolata si ii dau o bucatica f mica, dar rar.in schimb seara sta doar cu mine, ma mangaie si ma pupa, e foarte afectuoasa, chiar daca dupa o pun in patutul ei! Si ultima faza care o face acum e ca are o ftica extrema de toaleta!!! I am scos pampersul de anul trecut, din august, fara prra mari probleme, dar de o saptamana, refuza sa se punape wc, tipa si urla ca din gura de sarpe, se tine pana nu mai poate si cateodata se scapa pe ea, ceea ce nu a mai facut de 10luni! Oare a patit ceva la gradi? Nu stiu ce sa fac, refuz sa ii dau pampersul innapoi, fara sa incerc macar ceva sa o induplec...am stat cu ea la baie, am tinut o in brate, i am adus jucarii care i am aratat ca faceau si ele pipi si nu au frica...offfff
lucignola
Postat pe 30 Mai 2014 23:33
Draga kudika15804, sunt convinsa ca pe undeva gresim si noi, dar nu prea stim unde!!! Mai avem un baietel de 8ani si jumatate care e exact opusul ei! E cuminte, ascultator, respectuos, nu spune "nu"la nici un fel de mancare nici el, chiar daca mananca intr o ora, si asta pt ca sunt destul de severa, cu el am stiut cum sa ma comport si a functionat.cand e de pedepsit,pedepsesc, niciodata fizic, ci ii i au jucariile sau are interzis la desene.chestia e ca el stie ca vorbesc serios, cand il amenint cu pedeaspsa, stie si ea, dar nu o intereseaza, pe cand el face tot ce spun, doar sa nu fie pedepsit! Poate de asta sunt si asa distrusa, ma asteptam si la ea sa functioneze acelasi mod de a o educa, dar e prea incapatanata! Bineinteles ca nu pot fi la fel, fiecare individ e divers,si acum ma gasesc in dificultate, trebuie sa schimb toata tehnica si e al naibii de dificil cateodata!!!
lucignola
Postat pe 30 Mai 2014 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: RALU_27 19 Februarie 2013 14:40
cum sa-mi vopsesc parul? 4 De la: mimi_ca29 4 Aprilie 2011 07:20
Eu sagetatoare, el..leu! 2 De la: Celia_1 24 Noiembrie 2010 10:59
sunt complexata de felul cum arat 25 De la: roxy4rox 12 Aprilie 2012 15:09
IMPORTANT!!! 2 De la: guru_ion 21 Noiembrie 2011 08:26