Setari Cookie-uri

Am nevoie..

Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..
mallena
Postat pe 22 Mai 2014 21:11
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..


Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi (desi o sa incerc), sunt la fel de confuz cas si tine, dar nu lasa defectele sa te darame. Caracterul unui om se construieste din interior. INcearca sa-ti gasesti ceva de lucru, chiar daca o sa fie mai greu sau nu o sa fie pe placul tau, dar macar ai ceva de facut si capeti incredere in tine (sa nu accepti orice, nu rezolvi nimic daca devi sclava vreunei firme de 2 lei).
Problemele de sanatate nu sunt intelese de cei care nu le au.
kidd_o
Postat pe 23 Mai 2014 00:01
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..



Te inteleg foarte bine,caci oamenii,societatea in general,limiteaza oamenii, care au oarecare probleme,care le ingradesc libertatea de desfasurare!!Regret comportamentul parintilor tai,domniile lor uita ca tocmai ei pot fi cauza genetica a declansarii deficientelor tale fizice!!

Draga mea,ai incredere in tine,in capacitatile tale,fiecare dintre noi are un loc bine determinat pe aceasta planeta,urmeaza sa iti gasesti calea si idealul potrivit tie!!

Gaseste-ti un loc de munca,este foarte important sa o faci,asa vei deveni independenta!!Gandeste pozitiv,aceasta este solutia!!!Construieste-ti viata,aceasta cere rabdare si efort,dar fa-o totusi!!!!!Nu regreta ce ai facut in viata ta ,ci regreta ca nu ai incercat sa faci ceea ce ai dorit!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2014 08:19
De la: kudika_15804, la data 2014-05-23 08:19:47
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..



Te inteleg foarte bine,caci oamenii,societatea in general,limiteaza oamenii, care au oarecare probleme,care le ingradesc libertatea de desfasurare!!Regret comportamentul parintilor tai,domniile lor uita ca tocmai ei pot fi cauza genetica a declansarii deficientelor tale fizice!!

Draga mea,ai incredere in tine,in capacitatile tale,fiecare dintre noi are un loc bine determinat pe aceasta planeta,urmeaza sa iti gasesti calea si idealul potrivit tie!!

Gaseste-ti un loc de munca,este foarte important sa o faci,asa vei deveni independenta!!Gandeste pozitiv,aceasta este solutia!!!Construieste-ti viata,aceasta cere rabdare si efort,dar fa-o totusi!!!!!Nu regreta ce ai facut in viata ta ,ci regreta ca nu ai incercat sa faci ceea ce ai dorit!!



intru totul de acord din nou cu tine curcubeu !
Draga mea , nu te descuraja , parintii tai gresesc mult si din pacate din partea lor ai nevoie de cea mai mare sustinere!Si eu am baiatul cel mic inca sta cu noi dar este anul 1 la a doua facultate , face voluntariat pentru experienta caci un job nu isi poate lua . Desi fusese la mai multe firme si fusese acceptat cand am discutat despre avantaje si dezavantaje am hotarat sa isi termine intai scoala !In ceea ce te priveste incearca sa gasesti ceva de facut si foloseste-ti aptitudinile adica ceva pe computer unde nu trebuie sa vrebalizezi prea mult si nici auzul nu iti este foarte pus la incercare !nu stiu ce scoala ai facut tu daca imi dai ceva detalii poate te indrum mai cu folos ! o zi buna si fruntea sus !iti scriu in particular te pup succes !
kudika_956659
Postat pe 23 Mai 2014 10:05
poate pare teorie dar citeste



Oamenii puternici mental: 13 lucruri pe care le evitã Iatã o listã cu lucrurile pe care le evitã persoanele puternice mental, întocmitã de Amy Morin, psihoterapeut și asistent social clinic licențiat.
1. Nu pierd timpul compãtimindu-se.
N-ai sã întâlnești oameni puternici mentali care sã se plângã de circumstanțele în care se gãsesc sau sã insiste asupra faptului cã nu au fost tratați cum trebuie. Ei au învãțat sã-și asume responsabilitatea pentru acțiunile și rezultatele lor și au o înțelegere intrinsecã a faptului cã, adesea, viața nu e corectã. Ei sunt capabili sã iasã din situațiile dificile cu conștiințã de sine și recunoștințã pentru lecțiile învãțate. Când o situație se terminã rãu, ei rãspund cu expresii cum ar fi „Ei, bine…” Sau poate, pur și simplu, „Mergem mai departe!”
2. Nu-și cedeazã puterea . Oamenii puternici psihic evitã sã dea altora puterea de a-i face sã se simtã inferiori sau prost. Ei înțeleg cã sunt în control în ceea ce privește acțiunile și emoțiile lor. Ei știu cã puterea lor stã în capacitatea de a-și gestiona modul în care rãspund.
3. Nu sunt timizi în fața schimbãrii. Oamenii puternici psihic îmbrãțișeazã schimbarea și întâmpinã provocarea. Cea mai mare „fricã” a lor – dacã au una – nu este de necunoscut, ci de a deveni impasibili și de a stagna. Un mediu de schimbare și chiar incertitudinea poate energiza o persoanã puternicã mental și scoate ce e mai bun din ea.
4. Nu își pierd energia cu lucruri pe care nu le pot controla.Oamenii puternici mental nu se plâng (mult) de traficul îngreunat, bagajele pierdute sau, mai ales, de alte persoane, pentru cã ei își dau seama cã toți acești factori sunt dincolo de controlul lor. Într-o situație proastã ei își dau seama cã singurul lucru pe care îl pot controla este întotdeauna propriul lor rãspuns și atitudinea pe care o au, și folosesc aceste atribute cât se poate de bine.
5. Nu se preocupã sã le facã altora pe plac.
Cunoști persoane care cautã mereu sã facã pe plac celorlalți? Sau invers, oameni care provoacã neplãceri altora ca o modalitate de a-și consolida propria imagine de putere? Nici o poziție nu este una bunã. O persoanã puternicã mental se strãduiește sã fie bunã și corectã și sã îi mulțumeascã pe alții, dupã caz, dar nu îi este teamã sã-și susținã poziția. Ei sunt capabili sã reziste posibilitãții ca cineva sã se supere din cauza lor și sã navigheze prin aceastã situație cu grație.
6. Nu le este teamã sã își ia riscuri calculate. O persoanã puternicã mental este dispusã sã își asume riscuri calculate. Acesta este un lucru cu totul diferit de a sãri cu capul înainte în riscuri prostești. Cu puterea sa mentalã, o persoanã poate sã evalueze riscurile și beneficiile, cât și dezavantajele, și sã ia în calcul cele mai rele scenarii înainte de a stabili mãsuri.
7. Nu trãiesc în trecut. Ai nevoie de forțã sã îți accepți trecutul și, în special, sã înveți din experiențele trecute. O persoanã puternicã mental însã, evitã sã își împotmoleascã energia mentalã în dezamãgiri trecute sau în fantezii legate de zilele de glorie de altãdatã. Ei își investesc majoritatea energiei în a crea un prezent și un viitor optim.
8. Nu fac aceleași si aceleași greșeli din nou și din nou. Știm cu toții definiția nebuniei, nu? Este atunci când faci același lucru sperând cã vei obține un rezultat diferit și mai bun decât înainte. O persoanã puternicã mental își asumã întreaga responsabilitate pentru comportamentul din trecut și este dispusã sã învețe din greșeli. Cercetãrile aratã cã abilitatea de a fi auto-reflexiv într-un mod precis și productiv este una din cele mai mari forțe ale managerilor și antreprenorilor de succes.
9. Nu se simt iritați de succesul altor persoane. Ai nevoie de tãrie de caracter sã simți bucurie autenticã și entuziasm pentru succesul altora.Oamenii puternici mental au aceastã capacitate. Ele nu devin geloși și nu poartã picã altora atunci când aceștia reușesc (deși pot învãța din ceea ce ei au fãcut bine). Sunt dispuși sã lucreze din greu pentru propriile șanse la succes, fãrã a se baza pe comenzi rapide.
10. Nu renunțã dupã eșec. Fiecare eșec este o șansã de a îmbunãtãți.
Chiar și cei mai mari antreprenori sunt dispuși sã admitã cã eforturile lor timpurii le-au adus multe eșecuri. Oamenii puternici mental sunt dispuși sã eșueze din nou și din nou, dacã este necesar, atât timp cât experiența de învãțare de la fiecare „eșec” îi poate duce mai aproape de obiectivele lor finale.
11. Nu le este teamã de timpul petrecut în singurãtate. Oamenii puternici mental se bucurã și chiar prețuiesc timpul petrecut singuri. Ei folosesc aceste perioade pentru a reflecta, a planifica și pentru a fi productivi. Cel mai important, fericirea și stãrile lor de spirit nu depind de alții. Ei pot fi fericiți cu alții, pot și fericiți și singuri.
12. Nu simt cã lumea le datoreazã ceva.În special în economia actualã, managerii și angajații de la fiecare nivel încep sã realizeze cã lumea nu le datoreazã un salariu, un pachet de beneficii și o viațã confortabilã, indiferent de pregãtirea și școlarizarea lor. Oamenii puternici mental intrã în lume pregãtiți sã lucreze și sã aibã succes pe meritele lor, în fiecare etapã a jocului.
13. Nu se așteaptã la rezultate imediate. Fie cã e vorba de un plan de antrenament, un regim nutrițional sau de a începe o afacere, oamenii puternici mental se implicã pe termen lung. Ei își folosesc energia și timpul în doze mãsurate și sãrbãtoresc fiecare piatrã de hotar de care trec pe drumul succesului. Ai forțã mentalã? Sunt aceste atitudini pe lista lucrurilor de care ai mai multã nevoie?
kudika_956659
Postat pe 23 Mai 2014 10:10
http://www.youtube.com/watch?v=itrt_xS8JLI
http://www.youtube.com/watch?v=jsoTFRDw-5E
kudika_956659
Postat pe 23 Mai 2014 10:30
multumesc frumos pentru tot ce ai scris..multumesc!
mallena
Postat pe 23 Mai 2014 17:33
parintii mei sunt surzi amandoi, dar vorbesc si au serviciu.ei au urmat acele scoli profesionale speciale pt ei si le-au gasit meseriile adecvate. eu nu m-am nascut asa, nici ei, nu este ceva genetic. timp de 6 ani bunica mea din partea tatalui, m-a educat doar cu pumni si picioare in cap..cu timpul..a inceput sa-mi scada auzul..ai dreptate..parintii mei(mai ales mama) ma termina psihic..ma dezarmeaza complet..o sa incerc din rasputeri sa nu ma mai las afectata de tot ce zice.exact cum ai spus tu "independenta" acesta este visul meu. nu va inchipuiti ca toata viata nu am facut nimic. aproape toate verile de la 14 ani am muncit la terase..am renuntat in anul 2 la drept ca sa plec in Italia sa muncesc, nu ma ajungeam cu banii.a mers acolo cat a mers si toti banii stransi..a trebuit sa pun apartamentul la punct..am aproape 3 ani de cand m-am intors si inca nu s-a lipit nimic de mine..
mallena
Postat pe 23 Mai 2014 17:40
De la: kidd_o, la data 2014-05-23 00:01:04
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..


Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi (desi o sa incerc), sunt la fel de confuz cas si tine, dar nu lasa defectele sa te darame. Caracterul unui om se construieste din interior. INcearca sa-ti gasesti ceva de lucru, chiar daca o sa fie mai greu sau nu o sa fie pe placul tau, dar macar ai ceva de facut si capeti incredere in tine (sa nu accepti orice, nu rezolvi nimic daca devi sclava vreunei firme de 2 lei).
Problemele de sanatate nu sunt intelese de cei care nu le au.


exact. cei care nu au o problema de genul acesta..nu pot intelege mare lucru. iti multumesc pentru ce ai scris
mallena
Postat pe 23 Mai 2014 17:50
in urma cu o luna aproximativ, am gasit un anunt in ziar cum ca au nevoie de vorbitor de limba italiana avansat(nu sunt la nivel avansat insa ma descurc destul de bine), am format numarul, mi s-a dat sa traduc o fraza si apoi m-a intrebat ca ce am de vorbesc asa. am incercat sa evit putin subiectul insa pana la urma am spus adevarul. "chiar ma intreb la ce ati mai sunat domnisoara" si bip bip bip..mi-a inchis telefonul :) d-apai..cum sa o mai scot la capat..?
mallena
Postat pe 23 Mai 2014 17:59
DRAGA MEA , stiu ca este greu sa iti gasesti un job , iar cand ai si ceva probleme de sanatate cu atat mai mult, de multe ori insa solutia este sa incerci sa ceri ajutorul la o fundatie , in sensul sa faci voluntariat la ei cateva luni si apoi sa fii angajata cu jumate de norma si tot asa ... cauta detalii pe net despre activitatile fundatiilor neguvernamentale in cadrul carora te-ai putea face utila tu insati , eventual lucrul cu copii cu probleme de auz ...
kudika_956659
Postat pe 25 Mai 2014 20:11
De la: kudika_956659, la data 2014-05-25 20:11:59DRAGA MEA , stiu ca este greu sa iti gasesti un job , iar cand ai si ceva probleme de sanatate cu atat mai mult, de multe ori insa solutia este sa incerci sa ceri ajutorul la o fundatie , in sensul sa faci voluntariat la ei cateva luni si apoi sa fii angajata cu jumate de norma si tot asa ... cauta detalii pe net despre activitatile fundatiilor neguvernamentale in cadrul carora te-ai putea face utila tu insati , eventual lucrul cu copii cu probleme de auz ...

nu este rau deloc ce spui, la asta chiar nu m-am gandit, multumesc mult pentru sugestie
mallena
Postat pe 26 Mai 2014 19:24
vezi tu , de multe ori in viata cea mai usoara cale de a te ajuta pe tine insati este sa incerci sa ii ajuti tu pe altii care au mai multa nevoie! DIN tot sufletul iti spun acest lucru , eu personl la un moment greu al vietii mele am adescoperit ca ajutandu-i pe ceilalti , problemele mele se ajusteaza din mers !si mai este si interventia divina in care cred cu tot sufletul!Sa iti lumineze Dumnezeu sufletul si mult succes !
kudika_956659
Postat pe 27 Mai 2014 08:01
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..




Nici unul nu suntem perfecti, toti avem defecte mai mult sau mai putin vizibile.
Nu inceta sa cauti acel loc de munca care pe undeva iti aduce o recunoastere in fata familiei si a propriei persoane.
Fiecare om se naste cu scop, cu un rol pe lumea asta.Si tu ai unul si il vei gasi la momentul potrivit, numai ca va trebui sa mai ai rabdare si sa nu incetezi sa cauti.
Arno_28
Postat pe 1 Iunie 2014 10:29
De la: Arno_28, la data 2014-06-01 10:29:30
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..




Nici unul nu suntem perfecti, toti avem defecte mai mult sau mai putin vizibile.
Nu inceta sa cauti acel loc de munca care pe undeva iti aduce o recunoastere in fata familiei si a propriei persoane.
Fiecare om se naste cu scop, cu un rol pe lumea asta.Si tu ai unul si il vei gasi la momentul potrivit, numai ca va trebui sa mai ai rabdare si sa nu incetezi sa cauti.

ma bucur nespus ca mai sunt si oameni ca voi, care stiu sa-si aleaga cuvintele potrivite pentru a incuraja o persoana. era musai sa scriu despre asta caci simteam ca o iau razna..insa ma asteptam sincer si la comentarii rautacioase, insa..uite ca mai sunt si Oameni. va multumesc pt incurajari
mallena
Postat pe 2 Iunie 2014 10:35
De la: mallena, la data 2014-06-02 10:35:48
De la: Arno_28, la data 2014-06-01 10:29:30
De la: mallena, la data 2014-05-22 21:11:43Buna tuturor.. sunt o fata de 25 de ani care a trecut prin mult prea multe, nu o sa stau acum sa-mi scriu biografia si o sa incerc sa ma limitez strict la problema mea..poate sunt multi altii care au fost in aceasta situatie si si-au gasit sorti de izbanda.
la cei 25 de ani ai mei, nu am inca un loc de munca. familia imi sufla in ceafa si ma judeca spunand ca de fapt, eu nu vreau sa muncesc, ca imi place sa fiu o intretinuta s.a.m.d.
cel mai tare ma doare faptul ca mama ma vede ca pe o ratata. de fapt asta si sunt, o ratata.ma intreb mereu, ce rost am eu? ce imi place sa fac? de multe ori privesc in gol si nu stiu incotro..nu stiu ce-i cu mine. sunt frumoasa (mi-au spus-o toti), ma duce capul (mai ales cand vine vorba de oameni-intuitie ft buna) am cateva calitati de care sunt constienta insa..nu sunt de ajuns. eu... eu nu aud bine. am fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala cu perceptii. si dat fiind faptul ca auzul si vorbitul sunt corelate..sunt si peltica. acestea ma slabesc, imi slabesc increderea in mine, imi seaca ambitia si ma trage inapoi..am nevoie..nu stiu..de ceva..care sa ma scoata din starea asta..




Nici unul nu suntem perfecti, toti avem defecte mai mult sau mai putin vizibile.
Nu inceta sa cauti acel loc de munca care pe undeva iti aduce o recunoastere in fata familiei si a propriei persoane.
Fiecare om se naste cu scop, cu un rol pe lumea asta.Si tu ai unul si il vei gasi la momentul potrivit, numai ca va trebui sa mai ai rabdare si sa nu incetezi sa cauti.

ma bucur nespus ca mai sunt si oameni ca voi, care stiu sa-si aleaga cuvintele potrivite pentru a incuraja o persoana. era musai sa scriu despre asta caci simteam ca o iau razna..insa ma asteptam sincer si la comentarii rautacioase, insa..uite ca mai sunt si Oameni. va multumesc pt incurajari


ce nr ai?
kudika_950728
Postat pe 2 Iunie 2014 11:06
ai putea sa incerci sa predai intr-o scoala speciala pentru hipoacuzici ..fa o faculytat de spihopedagogie speciala unde vei invata si un limbaj mimico gestual ..nu te lasa infleuentata de parinti ..si nu e fruos din partea mamei tale s anu te sustina ..eu am o fata cu handicap si nu i-am reprosat niciodata ca e o intretinuta ..iar cealalta fata a mea nu s-a vaitat niciodata ca o intretine pe cealalta bolnava ..
have a nice life
marjan
Postat pe 22 Iunie 2014 16:30
Draga mea, in ceea ce priveste hipoacuzia ta , exista acum aparate care se introduc in urechi si auzul se imbunatateste foarte mult....aproape ca nimeni nu isi va da seama ca nu auzi.
Dupa aceea ai nevoie de cateva sedinte la logoped , vei invata sa pronunti correct si clar....si parte din probleme tale sunt rezolvate....Unde locuiesti?
Daca parintii tai au si ei probleme , aparatele auditive le vei primi cu reducere...oricum du-te la un centru -Audinova, sau Clarfon ...., vb cu medical de familie sa vedeti cum rezolvati problema cu bani putini...
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 19:12
Sansa ta este tot undeva in strainatate, unde vei castiga mai bine decat in Romania si vei cunoaste altfel de oameni.Chiar daca lucrezi la ingrijit batrani.
In strainate din 2 salarii vei reusi sa iti cumperi aparatele despre care ti-am vorbit...si apoi ai sa vezi ca viata ti se va schimba..
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 19:18
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 19:18:33Sansa ta este tot undeva in strainatate, unde vei castiga mai bine decat in Romania si vei cunoaste altfel de oameni.Chiar daca lucrezi la ingrijit batrani.
In strainate din 2 salarii vei reusi sa iti cumperi aparatele despre care ti-am vorbit...si apoi ai sa vezi ca viata ti se va schimba..

pai tu pe unde iti faci veacul?
Titanika
Postat pe 25 Iunie 2014 19:25
de ce te intereseaza '' pe unde imi fac veacul''?
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 19:59
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 19:59:10de ce te intereseaza '' pe unde imi fac veacul''?


da pe tn ce te intereseaza dc o intereseaza
kudika_950728
Postat pe 25 Iunie 2014 20:09
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 19:12:59Draga mea, in ceea ce priveste hipoacuzia ta , exista acum aparate care se introduc in urechi si auzul se imbunatateste foarte mult....aproape ca nimeni nu isi va da seama ca nu auzi.
Dupa aceea ai nevoie de cateva sedinte la logoped , vei invata sa pronunti correct si clar....si parte din probleme tale sunt rezolvate....Unde locuiesti?
Daca parintii tai au si ei probleme , aparatele auditive le vei primi cu reducere...oricum du-te la un centru -Audinova, sau Clarfon ...., vb cu medical de familie sa vedeti cum rezolvati problema cu bani putini...


-Iulya
Postat pe 25 Iunie 2014 23:47
De la: marjan, la data 2014-06-22 16:30:49ai putea sa incerci sa predai intr-o scoala speciala pentru hipoacuzici ..fa o faculytat de spihopedagogie speciala unde vei invata si un limbaj mimico gestual ..nu te lasa infleuentata de parinti ..si nu e fruos din partea mamei tale s anu te sustina ..eu am o fata cu handicap si nu i-am reprosat niciodata ca e o intretinuta ..iar cealalta fata a mea nu s-a vaitat niciodata ca o intretine pe cealalta bolnava ..
have a nice life

stiu ca mama nu este rau intentionata insa probabil nu isi da seama cat de mult rau face prin atitudinea ei, multumesc pt sfat, la asta chiar nu m-am gandit, stiu limbajul semnelor, parintii mei sunt surzi..
mallena
Postat pe 26 Iunie 2014 15:32
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 19:12:59Draga mea, in ceea ce priveste hipoacuzia ta , exista acum aparate care se introduc in urechi si auzul se imbunatateste foarte mult....aproape ca nimeni nu isi va da seama ca nu auzi.
Dupa aceea ai nevoie de cateva sedinte la logoped , vei invata sa pronunti correct si clar....si parte din probleme tale sunt rezolvate....Unde locuiesti?
Daca parintii tai au si ei probleme , aparatele auditive le vei primi cu reducere...oricum du-te la un centru -Audinova, sau Clarfon ...., vb cu medical de familie sa vedeti cum rezolvati problema cu bani putini...

am fost deja la medic, aparatele care sunt pe piata sunt destinate persoanelor care nu aud bine(probleme cu timpanele sau cu nervii auditivi), nici unul dintre aceste cazuri nu ma caracterizeaza, la mine este totul perfect normal,nu este ceva ce se repara cu aparatul, acela imi va face si mai mult rau pentru ca voi deveni intr-un fel dependenta de el si atunci cand il voi scoate..chiar nu voi mai auzi cum trebuie. de asta este atat de pacatoasa hipoacuzia de perceptie. totul tine de cum prelucreaza creierul meu tot ce aude..
mallena
Postat pe 26 Iunie 2014 15:36
deocamdata singura solutie pentru problema mea este implantul cohlear care nu este decat vreo 20.000 euro..o nimica toata
cat despre ceea ce am eu nevoie..deocamdata nu am gasit un raspuns..
mallena
Postat pe 26 Iunie 2014 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii taur... 69 De la: Fusun_ge 13 Februarie 2014 06:15
ALO se aude tot mai tare! E ultima speranþa pentru romanii liberi, independenti politic! 6 De la: Fulg-de-nea 23 Septembrie 2013 19:26
Miscarea zilnica 86 De la: kudika_34238 26 Aprilie 2013 16:14
Ce ar trebui sa fac... 19 De la: Alle___sebi 19 Octombrie 2011 18:47
cel mai bun produs de slabit...????? 12 De la: i_love_kudika 27 Iunie 2012 00:04