Setari Cookie-uri

expusa la Urgente

Buna dimineata,

Este primul meu mesaj pe acest forum, dar va citesc demult.Am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre ce mi s-a intamplat ieri, si aici mi se pare mai usor, pentru ca nu ma cunoasteti. Va rog sa nu radeti de mine.

Ma numesc Maria, am 19 ani si jumatate, nu sunt din Bucuresti, am venit la facultate in Bucuresti. Nu vreau sa ma credeti cu capul in sac, dar nu prea am reusit sa imi fac prieteni de cand sunt in Bucuresti, totul este asa de diferit fata de orasul din care sunt eu (este un oras mic). In plus, eu sunt mai altfel, nu-mi place sa ies in cluburi si sa ma "distrez", prefer sa stau in camin serile si sa invat.

Imi cer scuze pentru introducerea lunga, a-am povestit asta despre mine ca sa intelegeti de ce nu am prietene cu care sa discut si de va scriu voua aici.

Pe scurt, aseara a inceput sa ma doara capul tare de tot, asa ca am sunat-o pe mama, care mi-a zis ca daca nu mai pot, sa ma duc la Floreasca la urgente. M-am dus, m-am rugat de toti, si pana la urma m-a primit intr-o camera de garda, plina ochi cu lume (si barbati si femei). M-a intrebat despre ce este vorba, am povestit de durerea ingrozitoare de cap, si mi-a zis sa ma consulte. A scos un stetoscop si m-a ascultat pe piept, peste tricou. Apoi mi-a zis "da jos tricoul, te rog". Eu m-am inrosit (camera era plina, si mai mult de jumatate erau barbati), dar el a insistat. N-am avut incotro si am ramas in sutien de fata cu toata lumea. Poate a fost doar impresia mea, dar mi s-a parut ca ranjeau toti la mine.

La final, a chemat o asistenta si i-a zis "fa-i un scobutil". Iar asistenta a luat o seringa si a inceput sa o pregateasca. Am rugat-o insistent sa mergem in alta camera, pentru ca imi era extrem de rusine sa imi faca injectie de fata cu toti. Mi-a zis rastit "Donsoara, crezi ca eu am toata noaptea la dispozitie ? Pe pat, si fundul in sus !". Am zis ca pica cerul pe mine, eram rosie ca racul.

N-am avut incotro, m-am urcat in pat, si asistenta intentionat mi-a tras pantalonii in jos pana la genunchi, si dupa aia mi-a lasat si chilotii in jos. Practic, am ramas in fundul gol complet in fata tuturor Am zis ca mor de rusine.

Cand a terminat, n-am stiut cum sa fug mai repede de acolo.

Imi cer scuze ca v-am retinut asa de mult, dar ma simt violata, m-a facut sa ma simt ca o bucata de carne. De aseara ma gandesc ca poate asa se face in Bucuresti, poate asa e normal si eu sunt anormala. Chiar asa se intampla in Bucuresti in mod normal la o consultatie la urgente ? Chiar te consulta de fata cu toti din camera ? Nu au si ei o camera separata ?

Va multumesc mult oricum, faptul ca am scris astea ma face sa ma simt mai bine...



kudika_969452
Postat pe 24 Iunie 2014 05:42
De la: kudika_969452, la data 2014-06-24 05:42:42Buna dimineata,

Este primul meu mesaj pe acest forum, dar va citesc demult.Am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre ce mi s-a intamplat ieri, si aici mi se pare mai usor, pentru ca nu ma cunoasteti. Va rog sa nu radeti de mine.

Ma numesc Maria, am 19 ani si jumatate, nu sunt din Bucuresti, am venit la facultate in Bucuresti. Nu vreau sa ma credeti cu capul in sac, dar nu prea am reusit sa imi fac prieteni de cand sunt in Bucuresti, totul este asa de diferit fata de orasul din care sunt eu (este un oras mic). In plus, eu sunt mai altfel, nu-mi place sa ies in cluburi si sa ma "distrez", prefer sa stau in camin serile si sa invat.

Imi cer scuze pentru introducerea lunga, a-am povestit asta despre mine ca sa intelegeti de ce nu am prietene cu care sa discut si de va scriu voua aici.

Pe scurt, aseara a inceput sa ma doara capul tare de tot, asa ca am sunat-o pe mama, care mi-a zis ca daca nu mai pot, sa ma duc la Floreasca la urgente. M-am dus, m-am rugat de toti, si pana la urma m-a primit intr-o camera de garda, plina ochi cu lume (si barbati si femei). M-a intrebat despre ce este vorba, am povestit de durerea ingrozitoare de cap, si mi-a zis sa ma consulte. A scos un stetoscop si m-a ascultat pe piept, peste tricou. Apoi mi-a zis "da jos tricoul, te rog". Eu m-am inrosit (camera era plina, si mai mult de jumatate erau barbati), dar el a insistat. N-am avut incotro si am ramas in sutien de fata cu toata lumea. Poate a fost doar impresia mea, dar mi s-a parut ca ranjeau toti la mine.

La final, a chemat o asistenta si i-a zis "fa-i un scobutil". Iar asistenta a luat o seringa si a inceput sa o pregateasca. Am rugat-o insistent sa mergem in alta camera, pentru ca imi era extrem de rusine sa imi faca injectie de fata cu toti. Mi-a zis rastit "Donsoara, crezi ca eu am toata noaptea la dispozitie ? Pe pat, si fundul in sus !". Am zis ca pica cerul pe mine, eram rosie ca racul.

N-am avut incotro, m-am urcat in pat, si asistenta intentionat mi-a tras pantalonii in jos pana la genunchi, si dupa aia mi-a lasat si chilotii in jos. Practic, am ramas in fundul gol complet in fata tuturor Am zis ca mor de rusine.

Cand a terminat, n-am stiut cum sa fug mai repede de acolo.

Imi cer scuze ca v-am retinut asa de mult, dar ma simt violata, m-a facut sa ma simt ca o bucata de carne. De aseara ma gandesc ca poate asa se face in Bucuresti, poate asa e normal si eu sunt anormala. Chiar asa se intampla in Bucuresti in mod normal la o consultatie la urgente ? Chiar te consulta de fata cu toti din camera ? Nu au si ei o camera separata ?

Va multumesc mult oricum, faptul ca am scris astea ma face sa ma simt mai bine...







Tot ce este posibil sa se fi profitat putin de tineretea si timiditatea ta,dar sa stii ca in conditiile prezentate de tine procedura respectiva este normala!!Da,asa se intampla in sistem de urgenta,te-ai dus la o unitate spitaliceasca ,in care personalul nu are timp de fineturi si delicatete!!!Din pacate,intimitatea garantata lasa mult de dorit in sistemul sanitar!!!

Draga mea,atunci cand ai dureri mari de cap poti lua de la farmacie orice produs medicamentos cu aceasta destinatie!Poti cumpara "Antinevralgic Forte",se elibereaza fara reteta si il poti folosi atunci cand acuzi durere de cap sau cand ai crize de migrena!!Nu te poti prezenta la Unitatea de Urgenta pentru dureri de cap,risti sa fii tratata intr-un mod neplacut!!Te vei obisnui cu ritmul de viata din Capitala!!Sanatate!
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 07:37
Buna,


Iti multumesc mult pentru mesaj si pentru incurajari.

Cel mai tare m-a enervat asistenta. Nici mama cand imi face injectii acasa nu imi lasa pantalonii jos pana la genunchi, mi-i trage un pic in jos si gata. Aici, de fata cu toti, m-a lasat complet in fundul gol, si pantalonii si chilotii trasi pana sper genunchi...asta nu cred ca e normal si nu ar fi trebuit sa faca asa.
kudika_969453
Postat pe 24 Iunie 2014 07:49
Draga mea, este bine ca ai scris, macar te-ai descarcat. Cum au zis si fetele dinainte, sa stii ca nu e ceva deosebit. Da, poate s-ar fi putut respecta mai mult intimitatea, dar sa stii ca asa se poarta doctorii. Sa vezi la ginecologie cum este, pana nu te despoi la pielea goala nici nu te baga in seama. Si nu o data s-a deschis usa ca sa intre asistenta cand eu eram complet despuiata in cabinet.. Pe langa barbati-mio care era pe hol, m-au "admirat" si restul care asteptau...Si sunt sigur ca s-a mai intamplat si altor fete, asa e Bucuresti-ul...totul e pe graba.
kudika_969454
Postat pe 24 Iunie 2014 08:02
De la: kudika_969453, la data 2014-06-24 07:49:21Buna,


Iti multumesc mult pentru mesaj si pentru incurajari.

Cel mai tare m-a enervat asistenta. Nici mama cand imi face injectii acasa nu imi lasa pantalonii jos pana la genunchi, mi-i trage un pic in jos si gata. Aici, de fata cu toti, m-a lasat complet in fundul gol, si pantalonii si chilotii trasi pana sper genunchi...asta nu cred ca e normal si nu ar fi trebuit sa faca asa.



Cred ca acea asistenta era certata cu etica si discretia,dar faptul este consumat,incearca sa depasesti momentul si fii preocupata de viitorul tau!!Personalul auxiliar din spitale a devenit imun la orice comportament civilizat,si impunerea disciplinei medicale in nebunia din oras a contribuit foarte mult la deteriorarea atitudinii!!! Esti o tanara aflata la inceput de drum,Capitala este extravaganta din toate punctele de vedere,dar te vei obisnui cu ritmul trepidant!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 08:43
De la: kudika_969453, la data 2014-06-24 07:49:21Buna, Iti multumesc mult pentru mesaj si pentru incurajari. Cel mai tare m-a enervat asistenta. Nici mama cand imi face injectii acasa nu imi lasa pantalonii jos pana la genunchi, mi-i trage un pic in jos si gata. Aici, de fata cu toti, m-a lasat complet in fundul gol, si pantalonii si chilotii trasi pana sper genunchi...asta nu cred ca e normal si nu ar fi trebuit sa faca asa.




Sa stii ca treaba asta cu lasatul pantalonilor in jos de tot s-ar putea sa aiba motiv. Am fost o data la un doctor mai batran care mi-a zis ca daca faci asa muschiul sta relaxat si te nu doare. S-ar putea sa fi avut dreptate, eu de atunci imi las singura chilotii jos de tot, daca asistenta nu mi-i lasa destul.
kudika_969454
Postat pe 24 Iunie 2014 13:39
kudika 452 ,eu cred ca ai fost crescuta bine si cu educatie de parintii tai,ceea ce a facut asistenta aceea mi se pare ca a facuto sub forma de gluma si pt tine afost f jenant.Acum,ce sa mai spui?-lasa,bine ca atrecut toate si altadata sa-ti faci un punct sanitar cu tot ce ai nevoie in caz de urgenta,adica:-medicamente pt dureri de de cap,burta,dinti
-in caz ca ai dearie
-pt raceala
-pansamnt
-plasturi
-sirop de tuse
-spirt
-medicamente contra balonarii-nu strica niciodata sa ai o gentuta mica si sa le ai mereu la indemana.
Uite ,eu pt ca plec mai mereu la drum,am in permanenta la mine in poseta mea-Emetostop,care ma ajuta sa merg la drum lung si ibalgin-in caz ca trag curent si 2-3 augumentine in caz daca fac acces la dinti.
Nu este rau sa fi precauta!

Titanika
Postat pe 24 Iunie 2014 15:37
De la: kudika_15804, la data 2014-06-24 08:43:22
De la: kudika_969453, la data 2014-06-24 07:49:21Buna,


Iti multumesc mult pentru mesaj si pentru incurajari.

Cel mai tare m-a enervat asistenta. Nici mama cand imi face injectii acasa nu imi lasa pantalonii jos pana la genunchi, mi-i trage un pic in jos si gata. Aici, de fata cu toti, m-a lasat complet in fundul gol, si pantalonii si chilotii trasi pana sper genunchi...asta nu cred ca e normal si nu ar fi trebuit sa faca asa.



Cred ca acea asistenta era certata cu etica si discretia,dar faptul este consumat,incearca sa depasesti momentul si fii preocupata de viitorul tau!!Personalul auxiliar din spitale a devenit imun la orice comportament civilizat,si impunerea disciplinei medicale in nebunia din oras a contribuit foarte mult la deteriorarea atitudinii!!! Esti o tanara aflata la inceput de drum,Capitala este extravaganta din toate punctele de vedere,dar te vei obisnui cu ritmul trepidant!!!

da,asa este si parerea mea este ca a etichetato cu tineretul mai vulgar din ziua de azi !
Titanika
Postat pe 24 Iunie 2014 15:41
Discutam cu colega de camera, si se pare ca nu doar in Bucuresti se practica.

Imi povestea ca a fost prin clasa a 11-a in tabara cu clasa, au facut toxinfectie, si i-a dus in grup la spital.

I-a bagat pe toti in camera de garda, i-a intind pe burta cu fata in jos pe pat cate unul pe rand, pantalonii si chilotii jos, si injectie in fund la fiecare . Baieti, fete, n-a mai contat, toti la rand, in aceeasi camera. Imi povestea prietena mea ca le-au tachinat baietii mult timp dupa aia, pentru ca lor, fetelor adica, le-a lasat pantalonii in jos de tot, fundul gol complet , in timp ce baietilor doar putin (poate pentru ca doctorul era barbat ?)

Eu cred ca totusi exagereaza ca sa ma faca sa ma simt mai bine...nu prea imi vine sa cred ca la varsta aia e normal sa te lase in fundul gol de fata cu toti din clasa ta...
kudika_969454
Postat pe 24 Iunie 2014 20:13
De la: kudika_969454, la data 2014-06-24 20:13:26Discutam cu colega de camera, si se pare ca nu doar in Bucuresti se practica.

Imi povestea ca a fost prin clasa a 11-a in tabara cu clasa, au facut toxinfectie, si i-a dus in grup la spital.

I-a bagat pe toti in camera de garda, i-a intind pe burta cu fata in jos pe pat cate unul pe rand, pantalonii si chilotii jos, si injectie in fund la fiecare . Baieti, fete, n-a mai contat, toti la rand, in aceeasi camera. Imi povestea prietena mea ca le-au tachinat baietii mult timp dupa aia, pentru ca lor, fetelor adica, le-a lasat pantalonii in jos de tot, fundul gol complet , in timp ce baietilor doar putin (poate pentru ca doctorul era barbat ?)

Eu cred ca totusi exagereaza ca sa ma faca sa ma simt mai bine...nu prea imi vine sa cred ca la varsta aia e normal sa te lase in fundul gol de fata cu toti din clasa ta...



Bineinteles ca nu a fost si nu este normal ce s-a intamplat!!!Trebuia sa existe departajarea in functie de sex,dar totul este posibil in sistemul nostru medical!!!Medicul respectiv,daca era mai mult decat un barbat si daca si-ar fi respectat profesia si-o exercita cu decenta si profesionalism,nu ca la abatorul de vite,este vorba de principii si etica medicala!!!Sunt curioasa,in ce localitate s-au intamplat cele descrise de tine????
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cabinet psihologic Bucuresti, Sector.2 1 De la: kudika_3130 27 Februarie 2012 10:44
Spitalul Groazei 20 De la: kyru 24 Martie 2010 21:12
Un doctor psiholog 4 De la: franziska_eu 31 Decembrie 2011 10:18
deviatie de sept - unde ma pot opera cu laser? 22 De la: amalia79_healthy 1 Decembrie 2013 17:09
cabinete gastroenterologice 5 De la: office_salinasusesi_ro 4 Martie 2010 09:05