Setari Cookie-uri

Va rog,un sfat,o parere va rog !

Sunt Delia,am 24 de ani si la ora aceasta nu pot dormii!!Am usturimi la urinare ,senzatia de vezica plina mereu chiar abdomen dureros, intepaturi...sa fie o infectie urinara?am dus azi analizele de urocultura dar nu pot astepta pana ies pt ca nu mai pot dormii de dureri si disconfort..Antibiotice nu pot lua pt ca nu stiu sigur DACA SUNT INSARCINATA..Pe data de 10 iulie mi a venit ciclul,m a tinut 6 zile...urmatorul ciclu ar trebuii sa vina pe 8-10..insa pe data de 1 am avut contCT SEXUAL NEPROTEJAT,cu eliminare inauntru..Nu este problema pt ca l-am pastra oricum..Insa oare as putea ramane?Tin sa mentionez ca dupa acel act sexual durerile s au accentuat si senzatia de urinare...insa...nu pot lua antibiotice nestiind daca am ramas sau nu :(...si nu mai pot de dureri..Va multumesc !
Delia-
Postat pe 5 August 2014 02:23
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 02:23:54Sunt Delia,am 24 de ani si la ora aceasta nu pot dormii!!Am usturimi la urinare ,senzatia de vezica plina mereu chiar abdomen dureros, intepaturi...sa fie o infectie urinara?am dus azi analizele de urocultura dar nu pot astepta pana ies pt ca nu mai pot dormii de dureri si disconfort..Antibiotice nu pot lua pt ca nu stiu sigur DACA SUNT INSARCINATA..Pe data de 10 iulie mi a venit ciclul,m a tinut 6 zile...urmatorul ciclu ar trebuii sa vina pe 8-10..insa pe data de 1 am avut contCT SEXUAL NEPROTEJAT,cu eliminare inauntru..Nu este problema pt ca l-am pastra oricum..Insa oare as putea ramane?Tin sa mentionez ca dupa acel act sexual durerile s au accentuat si senzatia de urinare...insa...nu pot lua antibiotice nestiind daca am ramas sau nu :(...si nu mai pot de dureri..Va multumesc !



Iti trebuie si examenul "Sumar urina"!!!Pentru inceput poti lua "Urinal",pliculete sau tablete orale!!!Poti bea ceai de merisor,se gaseste la farmacie sau Plafar!!!Pentru dureri poti lua produsul "NO-SPA" de 80 mg. sau "Nurofen!!!Urocultura trebuie sa fie insotita de Antibiograma pentru a identifica nivelul infestarii si antibioticul la care microbul este sensibil!!!Ai facut o Colibaciloza!!!Atentie la igiena intima!!!

In ceea ce priveste contactul sexual,ce pot sa iti spun,s-ar putea sa fii la limita,dar poti discuta cu medicul ginecolog despre aceasta problema!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 07:17
Asta suna clar a infectie urinara. NO_SPA e intr-adevar bun si mai fa-ti si un compot de prune fara zahar , in care ai dizolvat doua aspirine la litru. Bea zeama pe parcursul zilei.
Insanatosire grabnica.
Rotty_
Postat pe 5 August 2014 07:42
De la: Rotty_, la data 2014-08-05 07:42:34 Asta suna clar a infectie urinara. NO_SPA e intr-adevar bun si mai fa-ti si un compot de prune fara zahar , in care ai dizolvat doua aspirine la litru. Bea zeama pe parcursul zilei.
Insanatosire grabnica.



kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 07:45
Va multumesc f mULt..Iau Urinal si Flamexin,in dimineata asta ma simt mai binisor ...Nu stiu ce sa zic in legatura cu sarcina,ma sperie gandul de infectie si sarcina in acelasi timp..Daca este sarcina nu as zice NU,dar oare sa fii ramas?Am facut sex neprotejat cu eliminare inauntru cu 7-8 zile inainte sa mi vina..hmm Analizele de urina si Papanicolau vor iesii peste 5 ,6 zile abea :(
Delia-
Postat pe 5 August 2014 11:00
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 11:00:54Va multumesc f mULt..Iau Urinal si Flamexin,in dimineata asta ma simt mai binisor ...Nu stiu ce sa zic in legatura cu sarcina,ma sperie gandul de infectie si sarcina in acelasi timp..Daca este sarcina nu as zice NU,dar oare sa fii ramas?Am facut sex neprotejat cu eliminare inauntru cu 7-8 zile inainte sa mi vina..hmm Analizele de urina si Papanicolau vor iesii peste 5 ,6 zile abea :(


Acesta este intervalul corect de timp pentru culturile respective!!!!Nu ai ce sa faci!!!Cumpara de la farmacie Albastru de Metilen si ia ,dimineata si seara,cate cinci picaturi puse intr-o lingurita cu zahar,pentru a atenua gustul amar adus de Albastru de Metilen!!Sa nu te sperii,culoarea urinei va fi Albastru!!Continua cu Urinal!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 12:00
Am inteles..dar din tot ce ai zis nu dauneaza sarcinii?? Nici nu stiu daca raman sau nu...cu 7-8 zile inainte de ciclu DACA INTRETII RELATII SEXUALE NEPROTEJATE,exista posibilitatea de sarcina,oare cat la suta?
Delia-
Postat pe 5 August 2014 12:12
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 12:12:36Am inteles..dar din tot ce ai zis nu dauneaza sarcinii?? Nici nu stiu daca raman sau nu...cu 7-8 zile inainte de ciclu DACA INTRETII RELATII SEXUALE NEPROTEJATE,exista posibilitatea de sarcina,oare cat la suta?


Daca respect cele spuse de tine si daca ai ciclul menstrual regulat,NU EXISTA POSIBILITATEA DE A FI RAMAS INSARCINATA!!Daca contactul sexual neprotejat are loc in afara celor zece zile ,calculate ca nefiind periculoase, inainte si dupa menstra,poti ramane insarcinata!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 12:17
Nu stiu ce sa zic ...oricum trebuie sa-mi vina ori peste 2 zile ori peste 3 ..daca intarzie..o sa am un bebeee ...Sau daca vine si este anormal iar pun problema sarcinii ..
Delia-
Postat pe 5 August 2014 12:23
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 12:23:47Nu stiu ce sa zic ...oricum trebuie sa-mi vina ori peste 2 zile ori peste 3 ..daca intarzie..o sa am un bebeee ...Sau daca vine si este anormal iar pun problema sarcinii ..



Vei avea menstra la timpul sorocit!!! Draga mea,daca nu ai incredere in ceea ce ti-am spus ,contacteaza-ti medicul ginecolog si solicita-i o informatie privind perioada fertila din viata unei femei!!

LA UN CICLU REGULAT,CELE ZECE ZILE DE DINAINTEA MENSTREI SI DUPA ACEASTA ,NU PREZINTA RISC IN CEEA CE PRIVESTE INSTALAREA UNEI SARCINI!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 12:28
Imi cer scuze,nu am zis ca nu am incredere ,pentru ca si eu stiam de aceste zile..bn nu chiar asa multe dar stiam...Acum ramne de vazut cat de fertila sunt eu Daca se prinde repoede sau nu..
Delia-
Postat pe 5 August 2014 12:33
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 12:33:07Imi cer scuze,nu am zis ca nu am incredere ,pentru ca si eu stiam de aceste zile..bn nu chiar asa multe dar stiam...Acum ramne de vazut cat de fertila sunt eu Daca se prinde repoede sau nu..



Eu am mers, intotdeauna, doar pe opt zile ,inainte si dupa menstra,pentru siguranta!!! Gandeste-te foarte bine inainte de a lua decizia de a aduce pe lume un copilas,nu este ca si cum ai bea apa!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 12:38
Da stiu...insa daca este sa raman nu as face niciodata un avort!!! Asta este ,daca asa vrea Dumnezeu dc nu?Un copil este o minune,nu as putea omora propiul copilas!Poate fii decat o singura sansa in viata..
Delia-
Postat pe 5 August 2014 13:19
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 13:19:25Da stiu...insa daca este sa raman nu as face niciodata un avort!!! Asta este ,daca asa vrea Dumnezeu dc nu?Un copil este o minune,nu as putea omora propiul copilas!Poate fii decat o singura sansa in viata..



Draga mea,nici nu s-a pus problema unui eventual avort!!!! Nu privi viata hazardat!!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 13:51
Heyy am citit pe net la rezultatele mele pt urocultura...
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:23
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:23:11Heyy am citit pe net la rezultatele mele pt urocultura...


Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:24
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:25
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:23:11Heyy am citit pe net la rezultatele mele pt urocultura...



Si ce anume spun?????
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 14:26
Nu inteleg de ce nu imi apare ce scriu ???
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:30
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:33
< 1000 UFC / Ml ( Neg ) A trebuit sa scriu rezultatul asa cu spatiu intre ele pt ca nu a mers de catava ori si nu inteleg dc
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:34
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:34:53< 1000 UFC / Ml ( Neg ) A trebuit sa scriu rezultatul asa cu spatiu intre ele pt ca nu a mers de catava ori si nu inteleg dc




< 1000 UFC / Ml ( Neg ) Acesta este rez
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:35
La Papapnicolua mi au iesit decat urmatoarele :
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare
Tip frotiu : citologie mediu lichid
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare celule endocervicale prezente
Infectii candida
Alte modificari non neoplazice : inflamatorii
Delia-
Postat pe 5 August 2014 14:39
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:35:45
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:34:53< 1000 UFC / Ml ( Neg ) A trebuit sa scriu rezultatul asa cu spatiu intre ele pt ca nu a mers de catava ori si nu inteleg dc




< 1000 UFC / Ml ( Neg ) Acesta este rez



Nu indica prezenta E-coli????Ciudat!!!!S-ar putea sa fie doar o cistita rebela,dar tot iti trebuie tratament!!!Drag mea,sunt sincera cu tine,este ciudat si surprinzator acest rezultat dat intr-un timp foarte scurt!!!Ti-as recomanda sa repeti analiza la urina la alt laborator!!!Vreau sa te intreb ceva!!!Urina ta are un miros specific,nu cel obisnuit de urina!!!!?????Este tulbure????
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 14:43
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:39:29La Papapnicolua mi au iesit decat urmatoarele :
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare
Tip frotiu : citologie mediu lichid
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare celule endocervicale prezente
Infectii candida
Alte modificari non neoplazice : inflamatorii



Nu crezi ca ar fi indicat sa mergi la medic sa-ti interpreteze analizele, eventual le poti repeta si in urma rezultatelor ti se va da un tratament...nu te grabi cu medicamente luate dupa ureche, mai ales ca exista posibilitatea sa fii insarcinata. Nu te mai stresa atat inainte sa fii sigura pe diagnosticul tau! Eu iti doresc multa sanatate, pentru ca toti avem cea mai mare nevoie de ea si stai linistita, suntem in 2014 si exista tratamente si medici buni care te pot ajuta!!!!
Sasha_Criss
Postat pe 5 August 2014 15:14
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:39:29La Papapnicolua mi au iesit decat urmatoarele :
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare
Tip frotiu : citologie mediu lichid
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare celule endocervicale prezente
Infectii candida
Alte modificari non neoplazice : inflamatorii



Cate zile au trecut de la efectuarea acestei analize???Prezinti semne de Candidoza,asa inteleg!!!!
Draga mea,oricum,aceste rezultate trebuie citite de catre medici,cel de familie si ginecologul tau!!!

Personal,nu cred in aceste rezultate,am avut experiente asemanatoare,cand am fost fortata sa efectuez aceleasi analize,la laboratoare diferite,si fiecare laborator prezenta un rezultat diferit de al celorlalte!!Le-as repeta!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 15:23
Va multumesc fetelor,,si eu m am mirat ca papanicolau a iesit asa repede...5 zile..iar urina am dus-o Ieri...Hmm ciudat..oricum astept sa aisa rezultatul secretiei (ciudat ca ea nu a iesit,in schimb a iesit papa inainte :)) ) M am programat Vineri pt interpretare analize..si tot pana vineri trebuie sa vina si menstruatiaa urg ..Va pup si multumesc :D
Delia-
Postat pe 5 August 2014 18:07
De la: kudika_15804, la data 2014-08-05 15:23:37
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:39:29La Papapnicolua mi au iesit decat urmatoarele :
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare
Tip frotiu : citologie mediu lichid
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare celule endocervicale prezente
Infectii candida
Alte modificari non neoplazice : inflamatorii



Cate zile au trecut de la efectuarea acestei analize???Prezinti semne de Candidoza,asa inteleg!!!!
Draga mea,oricum,aceste rezultate trebuie citite de catre medici,cel de familie si ginecologul tau!!!

Personal,nu cred in aceste rezultate,am avut experiente asemanatoare,cand am fost fortata sa efectuez aceleasi analize,la laboratoare diferite,si fiecare laborator prezenta un rezultat diferit de al celorlalte!!Le-as repeta!!!


Da le as repete in conditiile in care nu ar costa asa mlt...pai toate analizele acestea m au dus in jur de 300-350 Ron...Plus ca Vineri urmeaza sa platesc o taxa de 60 ron pt interpretarea rezultatelor..Mda nu ai bani ,mori !
Delia-
Postat pe 5 August 2014 18:11
Pssst!!Fetelor!!Stim toate ca frumusetea este cheia succesului feminin
Va astept la mine sa impartasim cateva dintre secretele noastre
Va pup si va astept www.facebook.com/UnghiifalseSonia

Sonia_Ioana
Postat pe 5 August 2014 18:49
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 18:11:19
De la: kudika_15804, la data 2014-08-05 15:23:37
De la: Delia-Maya, la data 2014-08-05 14:39:29La Papapnicolua mi au iesit decat urmatoarele :
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare
Tip frotiu : citologie mediu lichid
Calitate frotiu satisfacator pt. evaluare celule endocervicale prezente
Infectii candida
Alte modificari non neoplazice : inflamatorii



Cate zile au trecut de la efectuarea acestei analize???Prezinti semne de Candidoza,asa inteleg!!!!
Draga mea,oricum,aceste rezultate trebuie citite de catre medici,cel de familie si ginecologul tau!!!

Personal,nu cred in aceste rezultate,am avut experiente asemanatoare,cand am fost fortata sa efectuez aceleasi analize,la laboratoare diferite,si fiecare laborator prezenta un rezultat diferit de al celorlalte!!Le-as repeta!!!


Da le as repete in conditiile in care nu ar costa asa mlt...pai toate analizele acestea m au dus in jur de 300-350 Ron...Plus ca Vineri urmeaza sa platesc o taxa de 60 ron pt interpretarea rezultatelor..Mda nu ai bani ,mori !



Draga mea,nu te-ai dus prin Casa de sanatate???Stiam ca,interpretarea rezultatelor se face gratuit,caci se face in contul platii de baza!!!
kudika_15804
Postat pe 5 August 2014 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa trec peste ce a facut? 10 De la: georgya29 2 Iulie 2012 15:46
Fetelor, cine vine la un focus grup? 2 De la: kudika_14361 12 Septembrie 2012 15:25
Castiga Premii ! 2 De la: violet_m00n 26 Noiembrie 2011 16:22
Menstruatie 6 De la: monik21 12 Octombrie 2011 16:24
intreruperea menstruatiei 4 De la: merrytzushu 4 Decembrie 2014 14:42