Setari Cookie-uri

am nevoie de ajutor

Buna seara!

Mi-am facut acest cont special pentru a primi ajutor in legatura cu relatia mea. Nu sunt genul de om care sa isi impartaseasca trairile cu alti oameni asa ca m-am gandit ca este mult mai bine sa cer ceva sfaturi pe un forum, loc in care nimeni nu ma cunoaste.
Totodata imi dau seama ca sfaturile primite aici vor fi partial in necunostinta de cauza pentru ca veti auzi doar partea mea de poveste. Imi asum acest risc si va rog, pe cei mai experimentati, sau cei mai cu capul pe umeri ca mine, sa-mi dati un sfat sincer.
Sunt cu o fata de putin peste doi ani. Am avut un inceput groaznic, multa indiferenta din partea ei(pot spune ca ii era rusine cu mine, nici nu voia sa ma sarute la inceputul relatiei). Incet, incet, lucrurile s-au mai destins intre noi si totul a inceput sa fie frumos. Cred ca a durat cam sase luni aceasta perioada frumoasa. Apoi au inceput certurile intre noi, in mare parte din nimicuri. Ea este genul de persoana foarte suparacioasa. Daca i se pare ca ceva nu este la locul lui, nu ma mai baga in seama o perioada sau ajungem sa ne certam(oriunde, in fata prietenilor, acasa, in oras, pentru ea locul nu conteaza).
A urmat o perioada in care nu stiu ce a fost in capul meu, dar vorbeam pe ascuns cu o alta fata care ma placea. Fata era foarte frumoasa, tot timpul imi batea apropouri, dar am reusit sa ma abtin si nu am calcat stramb. Intr-un final i-am recunoscut ce se intampla si am incheiat orice legatura cu acea fata.
Se pare totusi ca si ea vorbea pe ascuns cu un baiat, mi-a marturisit ca aceasta i-a propus sa faca sex cu ea(spune ca l-a refuzat).
Lucrurile au revenit la normal intre noi o buna perioada de timp, pana am plecat amandoi la facultate in alt oras. De aici, totul s-a schimbat. Am ajuns sa avem certuri aproape saptamanal. A ajuns sa ma minta.(in general nimicuri, dar totusi deranjant). Cand aflam ceva despre ea si o intrebam, ma mintea in fata. Desi stiam ca nu e adevarat ce zice si ii spuneam asta, continua sa ma minta. Apoi, la cateva zile recunostea si isi cerea scuze. Totul a culminat cu minciuna suprema: m-a mintit ca ia anticonceptionale. Faceam sex neprotejat, stiind ca ia acele pastile. De multe ori pleca in alta camera si-mi spunea ca se duce sa ia pastila, desi nu avea asa ceva. Ne-am despartit cateva zile dupa aceasta minciuna, dar apoi ne-am impacat. Nu am putut sa o las...
Acum, un an nou universitar a inceput. La fel au inceput si reprosurile ei: ca nu stau suficient timp cu ea, ca nu doarme de suficiente ori la mine, ca nu mai sunt distractiv.
Recunosc si eu, am evitat sa o chem la mine, de multe ori am bagat scuze penibile. Dar cand suntem impreuna, nu putem face nimic(si aici nu ma refer la sex, ci la alte activitati cum ar fi sa vedem impreuna un film-majoritatea pe care le aleg eu nu ii plac, etc.)
Este de asemenea si o fire dificila, se cearta cu toata lumea. Ba chiar am ajuns si eu sa ma cert cu prieteni buni de-ai mei din cauza ei. O data chiar m-a mintit ca un prieten de-al meu i-a spus o vorba urata desi altcineva a spus-o. Chiar si cand acea persoana care i-a vorbit urat(o ruda de-a ei) a recunoscut ca ea a fost, mi-a reprosat ca de ce trebuie sa ii pun mereu spusele la indoiala si ca de ce imi pun prietenii pe primul loc, in loc sa o pun pe ea cum face ea cu mine.

Imi cer scuze ca am scris atat, dar chiar simt ca sunt nefericit. Si am impresia ca toate lucrurile pe care mi le face fata asta sunt din cazua ca nu stiu eu sa ma port cu ea. Simt ca nu ii mai pot oferi afectiune, simte si ea asta si imi reproseaza mereu ca m-am schimbat fata de inceputul relatiei. Simt ca nu i-am acordat destul de mult timp si ca toate astea se intorc asupra mea. Nu stiu daca sunt orbit de iubire, daca sunt prost, dar cred ca fata asta ma iubeste mult si nu cred ca o sa gasesc alta fata care sa tina asa mult la mine.

Poate multe din toate pe care le-am scris vi se pare copilarii(si poate ca e adevarat, sunt inca tanar) dar va rog sa imi dati un sfat sincer. Nu as fi scris niciodata pe un forum daca nu eram la limita disperarii. Sper doar sa nu intru intr-o depresie cat de curand.

P.S. de la inceputul relatiei parintii mei nu o suporta si intotdeauna mi-au spus sa ma despart de ea. M-am luptat cu ei cat am putut, ba chiar am ajuns sa ii mint ca nu mai sunt cu ea.
kudika_975522
Postat pe 25 Octombrie 2014 20:50
mda ati inceput sa va da ti seama ca se aude o singura parere,,

in primul rand noi nu suntem ma sfatuitori ca o situatie nu seamana cu alta cine o sa ti zica sa faci cumva sau altcumva nu inseamna si ca ti a dat un ,,,sfat,,bun,tu sti cel mai bn cum e ea nu noi

nu mai vorbii niciodata cu alta fata daca esti cu alta ,si sa o lasi sa se certe cu toata lumea iar nu i bn,,si lasa protejatu,,asa relatia voastra o sa mearga bn
kudika_950728
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:03
Boala lunga saracia omului!

Ce asteptati ca sa va despartiti?

Sa apara un copil si in loc de doi nefericiti sa fie trei nefericiti.

Sper sa ai rabdarea si concentrarea necesara pentru a urmarii filmuletul si a trage concluziile potrivite in privinta bazelor unei relatii de cuplu armonioase :

www.youtube.com/watch?v=SEg2xz3zNsA


Din punctul meu de vedere amandoi va doriti eliberarea din relatia toxica in care va aflati in prezent dar niciunul nu are curaj sa deschida subiectul.




Radu_Cristian_1
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:15
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-10-25 21:15:12Boala lunga saracia omului!

Ce asteptati ca sa va despartiti?

Sa apara un copil si in loc de doi nefericiti sa fie trei nefericiti.

Sper sa ai rabdarea si concentrarea necesara pentru a urmarii filmuletul si a trage concluziile potrivite in privinta bazelor unei relatii de cuplu armonioase :

www.youtube.com/watch?v=SEg2xz3zNsA


Din punctul meu de vedere amandoi va doriti eliberarea din relatia toxica in care va aflati in prezent dar niciunul nu are curaj sa deschida subiectul.






punctul tau de vedere e eronat,,1 pentru ca ai auzit o parere deci nu poti vorbi de ce si doresc amandoi si 2 copilul este acelasi lucru cu relatia,,cand incepi o relatie o incepi ca ai incredere in cel de langa tn,,nu incepem relatii doar sa facem sex fara responsabilitati
kudika_950728
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:41
si mai lasa filmuletele de clasa a 3 ia,,e total irelevant
kudika_950728
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:42
522 cati ani ai ? Cu aproximatie cred ca ai vreo 15 ..
kudykkka
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:44
chiar conteaza ce varsta am? Eu am scris aici sa primesc niste sfaturi/ critici constructive. Daca nu ai nimic de adaugat, nu cred ca e cazul sa tregi la comentarii jignitoare
kudika_975522
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:48
kudykkka
Postat pe 25 Octombrie 2014 21:53
De la: kudika_975522, la data 2014-10-25 21:48:46chiar conteaza ce varsta am? Eu am scris aici sa primesc niste sfaturi/ critici constructive. Daca nu ai nimic de adaugat, nu cred ca e cazul sa tregi la comentarii jignitoare


Am niste dileme tehnice legate de site.

Eu ti-am dat un rspuns in care ti-am sugerat sa vizionezi ceva pe youtube.

Tu regasesti acel raspuns al meu cand iti accesezi subiectul ?

Daca raspunsul este DA, acel link sugerat de mine se deschide sau da eroare?


PS. Iti multumesc anticipat daca imi vei raspunde la cele doua intrebari.

Radu_Cristian_1
Postat pe 25 Octombrie 2014 23:40
De la: kudika_950728, la data 2014-10-25 21:41:30
1. punctul tau de vedere e eronat,,
2. pentru ca ai auzit o parere deci nu poti vorbi de ce si doresc amandoi
3. copilul este acelasi lucru cu relatia,,

4.cand incepi o relatie o incepi ca ai incredere in cel de langa tn,,nu incepem relatii doar sa facem sex fara responsabilitati


Zi zau!

Daca nu ai fi atat de carcotas si croit sa demolezi orice raspuns ce nu iti convine poate ca ai fi capabil sa tragi niste concluzi simple si banale.

1. El e nefericit.
De unde stiu asta?
Daca era fericit nu venea cu un astfel de subiect pe forum.

2. Ea e nefericita si nemultumita.
De ce?
Pentru ca o persoana fericita si multumita nu se cearta cu toata lumea.

3. Referitor la copii numai imi bat capul sa am discutii cu tine pentru ca avem puncte de vedere ce nu au nici o sansa sa ajunga la un numitor comun atat timp cat tu ramai la convingerea ca are Dumnezeu grija de copii si din acest motiv parintii nu ar tebuii sa-si mai faca atatea griji.

4. Cand o sa te mai maturizezi si o sa fi capabil sa percepi realitatea inconjuratoare nu cea prezentata in anumite carti pe care le studiezi tu multa asiduitate, o sa descoperi ca motivatia de a incepe o relatie este una la 18 ani si alta la 30, 40, 50 sau 60 de ani.

Nu toate relatiile pleca de la incredere neconditionata si dragoste la prima vedere.
In multe cazuri dragostea si increderea apar pe parcurs.


Radu_Cristian_1
Postat pe 25 Octombrie 2014 23:58
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-10-25 23:58:39
De la: kudika_950728, la data 2014-10-25 21:41:30
1. punctul tau de vedere e eronat,,
2. pentru ca ai auzit o parere deci nu poti vorbi de ce si doresc amandoi
3. copilul este acelasi lucru cu relatia,,

4.cand incepi o relatie o incepi ca ai incredere in cel de langa tn,,nu incepem relatii doar sa facem sex fara responsabilitati


Zi zau!

Daca nu ai fi atat de carcotas si croit sa demolezi orice raspuns ce nu iti convine poate ca ai fi capabil sa tragi niste concluzi simple si banale.

1. El e nefericit.
De unde stiu asta?
Daca era fericit nu venea cu un astfel de subiect pe forum.

2. Ea e nefericita si nemultumita.
De ce?
Pentru ca o persoana fericita si multumita nu se cearta cu toata lumea.

3. Referitor la copii numai imi bat capul sa am discutii cu tine pentru ca avem puncte de vedere ce nu au nici o sansa sa ajunga la un numitor comun atat timp cat tu ramai la convingerea ca are Dumnezeu grija de copii si din acest motiv parintii nu ar tebuii sa-si mai faca atatea griji.

4. Cand o sa te mai maturizezi si o sa fi capabil sa percepi realitatea inconjuratoare nu cea prezentata in anumite carti pe care le studiezi tu multa asiduitate, o sa descoperi ca motivatia de a incepe o relatie este una la 18 ani si alta la 30, 40, 50 sau 60 de ani.

Nu toate relatiile pleca de la incredere neconditionata si dragoste la prima vedere.
In multe cazuri dragostea si increderea apar pe parcurs.





total eronat eu am zis ce am avut de zis si nu demontez orice parere ce nu mi convine ci orice parere nerealista
ca el e ,,,nefericit,,,sti ca ea e nefericita in relatia cu el si de aia se cearta cu toata lumea habar n ai,,sunt unele persoane care asa sunt ele nu din motiv ca nu se inteleg cu partenerii

din nou intelegi gresit sau intelegi asa cum vrei,iti mai zic a 3 oara,daca esti sarac si ai convingerea ca dumnezeu te va ajuta daca vei face un copil sa l cresti adica sa fi mai bn platit sa ti gasesti un serviciu mai bun,,,,,,asa se va si intampla nicidecum tu sa nu faci nimic asta e scornirea ta
kudika_950728
Postat pe 26 Octombrie 2014 00:13
De la: kudika_975522, la data 2014-10-25 20:50:51Buna seara!

Mi-am facut acest cont special pentru a primi ajutor in legatura cu relatia mea. Nu sunt genul de om care sa isi impartaseasca trairile cu alti oameni asa ca m-am gandit ca este mult mai bine sa cer ceva sfaturi pe un forum, loc in care nimeni nu ma cunoaste.................................................
Parere personala___Acolo unde exista minciuna si o lupta acerba intre cei doi implicati,nu se poate lua in calcul adevarul unei relatii!!!

O iubesti??Nu cred,pentru ca te-ai angrnat si in alta relatie,chiar daca pentru scurt timp!!Daca totusi ai sentimente nobile pentru ea este foarte bine,dar te vei confrunta,in permanenta ,cu firea ei dificila si vei fi intr-o vesnica controversa cu ea!!!
Te iubeste???Nu cred,nici in cazul ei,caci daca te iubea si te respecta,nu flirta cu alt barbat!!!

Prea multe certuri intre voi!!!!Niciun cuplu nu trebuie sa functioneze astfel!!!Asa cum niciun cuplu nu are viata perfecta,dar ,daca exista angajament si sentimente sincere ,totul decurge normal!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Octombrie 2014 12:20
Draga Radu ,vorba luna ii saracia omului.Asa zice o vorba din batrani.Cat despre tanarul care si-a postat istoria-i trista ce sa zic.Probabil nici unul si nici altul nu sunt destul de maturi.Nu stiu inca ce vor de la viata.Si este normal,asa este tineretea.Poate ar fi bine sa se desparta un timp.In acest timp in care stau despartiti isi vor da seama cum sta situatia. Eu asa gandesc.In rest sa auzim numai de bine.
kudika_973046
Postat pe 9 Noiembrie 2014 08:11
Nu prea ai motive sa te superi pe prietena ta.Dupa mine pentru ea relatia voastra este un mod de a se distra.nu pare sa te iubeasca prea mult.Pe deasupra pare pusa mereu pe harta.Te ai gandit ce s ar intampla daca te ai casatori cu ea si ai avea parte de asemenea tratament cum ai suporta...Daca esti student inseamna ca esti baiat destept. trezeste te, nu este cazul sa stai mereu in scandal.Dupa toate statisticile sunt mai multe fete decat baieti ai de unde sa alegi.Ai nevoie de ambitie si multa hotarare.
kudika922786
Postat pe 9 Noiembrie 2014 21:17
De la: kudika_973046, la data 2014-11-09 08:11:19Draga Radu ,vorba luna ii saracia omului..


...si vorba soare ...ce e?
placinta_cu_mere
Postat pe 9 Noiembrie 2014 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre.... 4 De la: miss_darine 26 August 2010 21:17
sunt pe cale de a face o intrerupere de sarcina 19 De la: marco918 26 Noiembrie 2011 01:15
Ce va deranjeaza la barbatii din ziua de azi? 191 De la: leo_ 30 Iulie 2010 08:45
VA DURA RELATIA ? 4 De la: yumalai 2 Mai 2009 18:23
cum trebuie sa te comporti k s fie totul bine? 52 De la: razz 30 Iulie 2011 00:50