Setari Cookie-uri

Care recunoaste ca e anorexica?

Salut.Am 21 de ani si sunt pe cale sa termin anul 2 de facultate. De cand ma stiu am fost o fire singuratica si destul de melancolica . Sentimente provocate de nemultumirile mele in ceea ce priveste aspectul meu fizic. Mereu m-am considerat “grasa” grupului si mereu eram complexata de cum arat. Cu toate astea in liceu am avut o forma mai usoara a bolii. La sfarsitul clasea a12-a am slabit revolutionar. Ajunsesem de la 68 kg la 48 , la o inaltime de 1,74. Primul an de facultate m-am mentinut la acea greutate . Faptul ca slabisem m-a facut sa ma schimb mult, Am iesit din starea de anxietate si am devenit o persoana noua!Am prins incredere in mine, ieseam tot timpul , eram optimista.

Insa toate astea au disparut odata cu venirea verii. Am mers acasa, pe timpul vacantei si din cauza ca eram foarte slaba parintii insistau sa mananc cate putin repetandu-mi ca o sa ajung in spital la modul cum arat daca voi continua sa ma infometez. La inceput am mancat putin , apoi pofta de mancare a reaparaut si am ajuns sa pierd controlul asupra a ceea ce mancam fapt care m-a costat mult . Am pus 10 kg si anxietatea si izolare , neincrederea, tristetea, lacrimile s-au instalat iar in viata mea.

Acum traiesc in fiecare zi cu speranta ca voi putea slabi din nou dar umbrita de teama ca nu mai sunt in stare sa o fac.

Daca treceti prin perioade similare mi-ar prinde bine “o colega de suferinta”.

Am povestit in mare despre problema mea, dar anorexia e mult mai complexa. O sa vedeti!

PS: Pentru cei care nu sunt de acord cu mine , as prefera sa ignore pur si simplu ceea ce am scris si sa nu imi spuna ca am o gandire bolnava. Sunt constienta ca sunt “obsedata” in privinta slabitului si ca imi doresc sa ajung “schelet ” cum zic unii.Eu am scris toate aceste marturisiri din dorinta de a gasi persoane cu care sa pot vorbi despre lucrurile care ma framanta nu pentru a gasi persoane care sa ma judece si care sa incerce sa imi vindece gandirea.
Anaisss
Postat pe 2 Iunie 2015 21:06
De la: Anaisss, la data 2015-06-02 21:06:58 Salut.Am 21 de ani si sunt pe cale sa termin anul 2 de facultate. De cand ma stiu am fost o fire singuratica si destul de melancolica . Sentimente provocate de nemultumirile mele in ceea ce priveste aspectul meu fizic. Mereu m-am considerat “grasa” grupului si mereu eram complexata de cum arat. Cu toate astea in liceu am avut o forma mai usoara a bolii. La sfarsitul clasea a12-a am slabit revolutionar. Ajunsesem de la 68 kg la 48 , la o inaltime de 1,74. Primul an de facultate m-am mentinut la acea greutate . Faptul ca slabisem m-a facut sa ma schimb mult, Am iesit din starea de anxietate si am devenit o persoana noua!Am prins incredere in mine, ieseam tot timpul , eram optimista.

Insa toate astea au disparut odata cu venirea verii. Am mers acasa, pe timpul vacantei si din cauza ca eram foarte slaba parintii insistau sa mananc cate putin repetandu-mi ca o sa ajung in spital la modul cum arat daca voi continua sa ma infometez. La inceput am mancat putin , apoi pofta de mancare a reaparaut si am ajuns sa pierd controlul asupra a ceea ce mancam fapt care m-a costat mult . Am pus 10 kg si anxietatea si izolare , neincrederea, tristetea, lacrimile s-au instalat iar in viata mea.

Acum traiesc in fiecare zi cu speranta ca voi putea slabi din nou dar umbrita de teama ca nu mai sunt in stare sa o fac.

Daca treceti prin perioade similare mi-ar prinde bine “o colega de suferinta”.

Am povestit in mare despre problema mea, dar anorexia e mult mai complexa. O sa vedeti!

PS: Pentru cei care nu sunt de acord cu mine , as prefera sa ignore pur si simplu ceea ce am scris si sa nu imi spuna ca am o gandire bolnava. Sunt constienta ca sunt “obsedata” in privinta slabitului si ca imi doresc sa ajung “schelet ” cum zic unii.Eu am scris toate aceste marturisiri din dorinta de a gasi persoane cu care sa pot vorbi despre lucrurile care ma framanta nu pentru a gasi persoane care sa ma judece si care sa incerce sa imi vindece gandirea.



Daca nu iti autoimpui un control asupra acestei patimi,va veni ziua cand nu vei mai putea vorbi cu nimeni!!!Eu,una,nu sunt de acord cu aceasta "moda" fara rost,este o mare si perfida tampenie!!!!Anorexia este una dintre cele mai distrugatoare si devastatoare boli,care afecteaza multe tinere!!!Nu te incurajez la asa ceva,dimpotriva,o fac,insa, vis-a-vis de trairea unei vieti echilibrate!!!Ce framantari pot sta la baza acestei afectiuni psihice???? Nicio problema nu este atat de grava, incat sa puna o tanara in situatia de a deveni anorexica!!Cred ca acele framantari,ar fi indicat sa i le prezinti mamei tale!!!Nu stiu si nici nu inteleg de ce tinerii se arunca in niste prapastii ale vietii,imatur si infantil,cand au parintii langa ei,singurele persoane care ii pot ajuta cu adevarat!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Iunie 2015 07:35
De la: Anaisss, la data 2015-06-02 21:06:58 Salut.Am 21 de ani si sunt pe cale sa termin anul 2 de facultate. De cand ma stiu am fost o fire singuratica si destul de melancolica . Sentimente provocate de nemultumirile mele in ceea ce priveste aspectul meu fizic. Mereu m-am considerat “grasa” grupului si mereu eram complexata de cum arat. Cu toate astea in liceu am avut o forma mai usoara a bolii. La sfarsitul clasea a12-a am slabit revolutionar. Ajunsesem de la 68 kg la 48 , la o inaltime de 1,74. Primul an de facultate m-am mentinut la acea greutate . Faptul ca slabisem m-a facut sa ma schimb mult, Am iesit din starea de anxietate si am devenit o persoana noua!Am prins incredere in mine, ieseam tot timpul , eram optimista.

Insa toate astea au disparut odata cu venirea verii. Am mers acasa, pe timpul vacantei si din cauza ca eram foarte slaba parintii insistau sa mananc cate putin repetandu-mi ca o sa ajung in spital la modul cum arat daca voi continua sa ma infometez. La inceput am mancat putin , apoi pofta de mancare a reaparaut si am ajuns sa pierd controlul asupra a ceea ce mancam fapt care m-a costat mult . Am pus 10 kg si anxietatea si izolare , neincrederea, tristetea, lacrimile s-au instalat iar in viata mea.

Acum traiesc in fiecare zi cu speranta ca voi putea slabi din nou dar umbrita de teama ca nu mai sunt in stare sa o fac.

Daca treceti prin perioade similare mi-ar prinde bine “o colega de suferinta”.

Am povestit in mare despre problema mea, dar anorexia e mult mai complexa. O sa vedeti!

PS: Pentru cei care nu sunt de acord cu mine , as prefera sa ignore pur si simplu ceea ce am scris si sa nu imi spuna ca am o gandire bolnava. Sunt constienta ca sunt “obsedata” in privinta slabitului si ca imi doresc sa ajung “schelet ” cum zic unii.Eu am scris toate aceste marturisiri din dorinta de a gasi persoane cu care sa pot vorbi despre lucrurile care ma framanta nu pentru a gasi persoane care sa ma judece si care sa incerce sa imi vindece gandirea.



Cred ca ajutata de parinti si impreuna cu ei ar trebui sa ceri asistenta medicala de specialitate.
Nu trebuie sa fii agresiva, chiar daca te-ar judeca careva ar face-o in binele tau , sa traga un semnal de alarma.
O "sora de suferinta"nu ti-ar folosi la nimic .Nu e nevoie de cineva care sa-ti cante in struna ci de cineva care sa iti arate ca gresesti si te distrugi.
Da din pacate ai nevoie sa iti fie vindecata gandirea!
Arno_28
Postat pe 7 Iunie 2015 07:52
Cel mai important este ca tu sa te simti bine in pielea ta , slaba sau nu. Daca tu iti doresti sa revii la 48-49 kg , pt ca asa te simti tu mai bn si poti relationa mai bn cu cei din jur, atunci fa-o !
Eu te sfatuiesc totusi sa vorbesti cu un nutritionist si sa ii spui cat ai dori sa slabesti si acesta iti va face o dieta care sa ti se potriveasca tie, de care te vei putea tine , iar dupa ce nu vei mai tine acea dieta ar fii bine sa te apuci de sport ca sa te menti, de exemplu inotul te poate ajuta foarte mult si este si placut.

Daca ai unele neplaceri in legatura cu unele zone ale corpului tau( unde consideri tu ca ai fii mai grasa) ai putea incerca tratamente localizate la saloanele de remodelare corporala ( dermocel, masaj anticelulitic si nu numai, electrostimulare, impachetari cu struguri, cafea, menta, paprika...etc), care vor da rezultate spectaculoase alaturi de dieta de la nutritionist si vei avea moralul mult mai ridicat ca data trecuta
Succes, multa voita, incredere in fortele proprii si o viata minunata!
verraa
Postat pe 12 Iunie 2015 23:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sucurile naturale slabesc? 30 De la: alexandra082571 17 Iulie 2016 20:43
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:44
Intrebari despre diete si alimentatia sanatoasa 25 De la: thadoogback 4 Aprilie 2011 09:54
MASAJ ANTICELULITIC-PT SLABIT 1 De la: andreea_costachi 6 Decembrie 2009 13:11
Un raspuns ceva? :) 10 De la: Arutzu28 28 August 2011 05:16