Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Ma pot mandri cu una dintre cele mai frumoase copilarii. Nu era vacanta pe care sa n-o petrec in sanul celor mai buni bunici. Extraordinari oameni. Nu era pofta pe care sa nu mi-o faca, cu o multime de bunatati ma desfatau: orez cu lapte, fidea cu lapte, gris cu lapte, biscuiti de casa, placinte cu branza si mere. Totul natural si deosebit de gustos. De-as mai putea intoarce timpul...
Rocxy555
Postat pe 2 Iulie 2015 14:21
scovergile nu se pot uita
stroevivi
Postat pe 2 Iulie 2015 14:35
Bunicuta mea pregatea cea mai delicioasa dulceata de nuci verzi.Trebuiau culese nucile verzi, insa aceasta era o munca foarte dificila.Aveam in curtea casei un nuc cu o coroana pe cat de vasta pe atat de inalta.Ma urcam cu usurinta in nucul nostru,dar culesul nucilor imi dadea batai de cap deaorece crengile erau lungi,subtiri si cu greu ajungeam sa culeg nucile.Reuseam sa culeg totusi o plasa plina de nuci,ceeace o satifacea pe bunicuta mea.Primeam felicitari de la bunica, dar si promisiunea unei portii mari de dulceata.Prepararea dulcetii de nuci verzi, dura toata ziua,trebuia sa fiarba cateva ore bune si eu imi pierdeam rabdarea asteptand.Bunica curata de coaja nucile verzi si le punea intr-un castron cu zahar peste ele.Mie, mi-a venit ideea de a infasca o mana de nuci din castronul bunicii si am disparut in fundul gradinii pentru a infuleca prada capturata.Am fost foarte surprinsa ca nucile verzi cu zahar erau dulci numai la suprafata, in rest erau groaznic de amare.Bunica, a observat absenta mea cat si a nucilor din castron si a inceput sa strige:vino fata inapoi cu nucile ca nu sunt bune acum,trebuie sa astepti pana cand dulceata de nuci este buna de mancat.Am venit cu nucile in mana si le-am pus in castron.Vai, ce rusine mi-a fost de bunica, as fi dorit sa-i cer iertare, dar bunica mi-a luat-o inainte spunandu-mi: mai, gagauta de fetiscana ce esti,nu te-ai gandit ca trebuie sa muncesti pentru a face o dulceata minunata. Da,era foarte buna, gustoasa, delicioasa dulceata de nuci verzi a bunicii, dar pacat ca bunica nu mai este, ar fi vazut ca acum cu Gelfix indulcitor cu stevie,Gelifiant fructoza dietetic de la Dr.Oetker, dulceata se prepara in maxim 10 minute de la momentul fierberii. Esti scutita de efort, oboseala si iti ramane timp si pentru relaxarea ta.Draga mea bunicuta, nu a vut parte de toate acestea.
kudika022872
Postat pe 2 Iulie 2015 14:39
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...

adrianas18
Postat pe 2 Iulie 2015 15:16
Mama mea a fost o gospodina desavarsita! Toate le facea cu mana ei, in bucataria de acasa.
Imi aduc aminte cu mare placere de zilele friguroase de toamna, cand de dimineata, scotea din camara faina si ce mai trebuia pe langa ea si se apuca sa ne faca strudel! Mai bine zis strudele.
Mie imi p[laceau cu mar (dintre cele dulci) si cuvarza (dintre cele sarate), tata prefera cu dovleac, fratele meu cu branza de vaci si stafide, si mama cu visine! Va dati seama ce festin era? 4-5 feluri intr-o singura zi? Si nu erau oricum, erau senzationale! Mereu ne luam niste farfurii mai largi, pentru ca atunci cand muscam din strudel, atat era de crocant incat se imprastia in toate directiile!
Dar mama nu mai este, a ramas amintirea ei si a bunatatilor pe care ni le facea, si de la ea incoace nu a mai reusit nimeni sa imi faca strudele asa de gustoase!
kudika_990108
Postat pe 2 Iulie 2015 15:31
Gustul copilariei mele este puiul la ceaun cu usturoi,sambata seara,cand toata familia era acasa.
bella75
Postat pe 2 Iulie 2015 17:35
Bunicii, minunile nostre blande din vremea copilariei, trebuiesc pretuiti pentru ca sunt daruri unice cu care nu ne mai putem intalni nicicand in aceasta viata. Ii iubeam mult, iar ei ma rasfatau cu povesti imbracate in cuvinte atat de frumoase, incat aproape ca uitam sa respir atunci cand le ascultam. Bunica mea gatea de la nemaipomenit in sus, mancarea ei, gatita dupa retete demult uitate, avea un gust aparte, un gust pe care, oricat l-am cautat pe parcursul vietii, nu l-am mai regasit in nici o alta farfurie. Clatitele cu dulceata de visine ar fi una dintre acele mancaruri ce ieseau atat de perfecte incat parca o bagheta magica venea si facea o vraja la ea in bucatarie astfel incat perfectiune sa-si atinga limita maxima.
sanda61
Postat pe 2 Iulie 2015 19:45
In copilaria mea de vara, din satul bunicilor mei, imi amintesc ca, dupa ce bunica reusea sa rastoarne crema de zahar ars pe platou, se dadea batalie mare pentru ea. Apoi, acest deliciu special pentru noi, disparea indata. Asa cum disparuta-i si copilaria noastra.
Cristina_Constanta_1
Postat pe 2 Iulie 2015 22:06
eu imi amintesc de prajitura cu mar din copilarie..nu aveam frigider si mama o tinea in cuptor..pe cand deschidea usita, nu mai gasea nimic..mancam tot..!!
kudika_990162
Postat pe 3 Iulie 2015 07:48
Imi aduc aminte cu placere de gustul laptelui fiert in ceaunul din care tocmai fusese rasturnata mamaliga. Rad si acum cand ma gandesc ca ma certam cu fratele meu, fiecare vrand sa manance direct de acolo din ceaun, pentru ca era supergustos laptele proaspat muls, in combinatie cu coaja de mamaliga...sau de colacii fierbinti, proaspat scosi din cuptor, in zilele de iarna...cand veneam de la derdelus inghetati bocna si ii infulecam cu o pofta nebuna
MIHAELA34
Postat pe 3 Iulie 2015 09:41
adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne trezea bunica cu un teanc imens de turte facute pe plita pe care le mancam cu dulceata de cirese negre...

adrianas18
Postat pe 3 Iulie 2015 10:10
Vino mai des pe la mine, maica, ca dorul de tine ma macina uneori" Imi spunea biata bunica-mea cand eu, luata cu jocurile copilariei, uitam sa mai trec s-o vad. Dar si cand ma duceam, ramaneam zile intregi pentru ca ea imi pregatea numai bunatati, imi pastra mereu ce era mai special, mai deosebit si ma incanta mereu cu noi si noi retete. Seara, cand obosea dupa munca trudnica de peste zi, o mai gaseam stand acolo, in lumina asfintitului, privind undeva in zare, gandind la ceva nestiut.Ea se regaseste in cele mai dragi amintiri, in franturile zilelor de vara si in mirosul dulcetii de zmeura.
coryalecs
Postat pe 3 Iulie 2015 10:28
Gustul sfarsitului de vara cu porumb copt si povesti la gura cuptorului din curtea bunicii mele.
dora116
Postat pe 3 Iulie 2015 14:28
Tavile cu placinta de branza pregatite de bunica si coapte la cuptorul de lut din curtea casei tot facut de ea.
Nanu_Ramona_1
Postat pe 3 Iulie 2015 15:51
Cele mai frumoase clipe din copilaria mea sunt de departe cele din vacanta de vara,petrecuta de fiecare data la casa de la tara a bunicilor. Acea casa magica, in care se simtea mereu mirosul cozonacilor si placintelor traditionale facute de mainile harnice ale bunicii. Inca imi mai amintesc cu ce entuziasm si bucurie o ajutam pe buni sa stranga ouale gainilor,sa mulga vacile,sa hraneasca animalele sau chiar sa prepare tot felul de bunatati, de la cozonac,placinta si gogosi pana la dulceata de fructe. Bineinteles, atunci cand ea nu ma vedea luam o lingura mare si mancam dulceata, si oricat de discreta incercam sa fiu,tot isi dadea seama dupa mainile lipicioase de la dulceata. Uneori,cand ieseam pe ulita sa ma joc cu ceilalti copii,luam borcanul cu mine pentru a ne bucura cu totii de dulceata facuta de bunica.
Adriana_Tudor_1
Postat pe 3 Iulie 2015 16:01
Cele mai frumoaunse clipe din copilaria mea sunt petrecute la casa bunicilor de la tara, mergeam la ei infiecare vacanta . Acea casa magica, in care se simtea mereu mirosul cozonacilor si placintelor facute de mainile bunicii mele. Inca imi mai amintesc cu ce entuziasm si bucurie o ajutam pe buni sa stranga ciresele sa facem dulceata .
Damaris_Horja_1
Postat pe 3 Iulie 2015 16:52
gustul si mirosul cozonacilor abia scosi din cuptorul de lut al bunicii...
eusitata
Postat pe 3 Iulie 2015 17:01
Sunt indragostita de gustul dulcetii de zmeura ,fragi si afine. Provenind din muntenia si ajunsa la bunici in fiecare vara intr-un sat in apropierea Borsecului , bunica ma lua pe mine si verisoara mea la cules de zmeura.Ne facea dulceata aromata de zmeura de mirosea o saptamana in casa iar la sfasitul vacantei cand veneau parintii sa ne ia acasa plecam cu geamantanele pline de borcane de dulceata de zmeura facuta de mamaia ,afine facuta de matusa si de fragi facuta de vecina de peste drumul casei lui bunica .Ca sa fie si mai frumos dulceata o baga mama printre rufe deci va inchipuiti ce se intampla daca se spargea vreun borcan , dar "ne-a ferit dumnezeu":))). Iarna bunica imi trimitea pachet cu multe bunatati de iarna printre care si borcanel de dulceata de zmeura infofolit cu lana.De aceea in casa mea este nelipsita dulceata de zmeura si am reusit sa fac ca si baieteulul meu sa o adore.Anul trecut parintii mei au fost la bunica, care la 98 de ani mi-a trimis un borcan de zmeura si fragi , saraca in toamna sa stins ,dumnezeu sa o odihneasca . Dulceata o am si acum ,nu ma induplec sa desfac borcanele. Sarmana stia ca imi place atat de mult.
cara112
Postat pe 3 Iulie 2015 17:08
imi amintesc cu duiosie gogosile facute de bunica
violettvlasceanu
Postat pe 3 Iulie 2015 17:14
imi amintesc cand mergeam duminica la bunica si ea ne pregatea placinta cu bostan si nuci ..un deliciu
porumbnicusor
Postat pe 3 Iulie 2015 17:32
imi amintesc cozonacum facut de bunica ..era incredibil de bun
Porumb_Maria_1
Postat pe 3 Iulie 2015 17:45
Clatitele cu dulceata de visine ca la bunica nu am mancat niciodata si se pare ca nici nu voi mai manca .Si acum cand merg la ea ma asteapta cu clatite
Gaby_N_Gaby_1
Postat pe 3 Iulie 2015 17:48
clatitele servite la bunica imi aduc aminte de copilaria mea fericita
misha
Postat pe 3 Iulie 2015 17:52
imi amintesc zilele in care mergeam la bunica , care ne astepta in prag cu o farfurie mare de gogosi calde de care nu ne mai saturam
Mary_Pmb_1
Postat pe 3 Iulie 2015 17:58
Minciunelele pe care le facea bunica rapid si ne bucuram nespus
lami
Postat pe 3 Iulie 2015 20:23
Gogosile cu flori de salcam erau preferatele mele cand ma duceam la bunici. Erau atat de aromate si gustoase, erau irezistibile.
Crystyna_Nichita_1
Postat pe 3 Iulie 2015 20:29
Tin foarte bine minte cum eram copil si cu inca 3 verisori mergeam la vecina, la furat zarzare, searal cu lumanarea le culegeam dupa cel mai zdravan se urca in copac si-l scutura. Apoi mergeam acasa cu galetusa de zarzare si le curatam si le puneam la fiert. Intre timp faceam clatite: jumatate in tigaie si jumatate pe jos, norocul ratustelor care culegeau tot si nu era necesar sa mai facem curatentie
slly
Postat pe 3 Iulie 2015 21:33
clatitele cu gem imi aduc aminte cu drag de copilarie
kudika420223
Postat pe 3 Iulie 2015 23:25
Gogosile bunicii cu gemul de capsul facut acasa ramane un gust de neuitat!
mmonika1304
Postat pe 3 Iulie 2015 23:55
Imi amintesc toate nazdravaniile pe care le faceam impreuna cu verii mei . Intram in bufet si mancam pandispanul , dulceturile si toate bunatatile preparate din timp pentru sarbatori . Acum ma uit la bufet si ma minunez ca puteam incapea in el si cate 2 deodata.
Mergeam pe campul din spatele curtii si faceam baie la aspersoare , ne jucam in noroi sau praf de o palma . Saream garduri, furam fructe, ne cocotam in pomi ca maimutele, mergeam cu gastele la pascut , de dimineata si pana noaptea tarziu bateam maidanele fericiti.
kudika_25184
Postat pe 4 Iulie 2015 02:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga cupcakes-uri delicioase de la Stephany's.ro! 144 De la: stelya 25 Octombrie 2012 02:54
Concurs: Castiga un roman cu autograf de Paulo Coelho! 678 De la: concursKudika 24 Februarie 2012 21:18
Twist Secret de la BaByliss Paris este solutia perfecta pentru cosite, codite sau orice fel de impletituri! 243 De la: concursKudika 10 Martie 2016 09:10
Concurs Vazutlatv.ro 2553 De la: concursKudika 19 Martie 2010 17:54
Castiga saptamanal un set de produse dermocosmetice Ivyss Plant! 1381 De la: naturistul1 17 Decembrie 2011 12:19