Setari Cookie-uri

Copilul iubitului meu

Buna,
deschid acest subiect in convingerea ca exista mai multe persoane care trec prin experiente similare, care ar putea sa ma ajute cu niste sfaturi.
Iubitul meu are o fetita de aproape 11 ani din casnicia anterioara, casnicie care a durat putin, a fost impanzita de probleme si s-a terminat in urma cu 8 ani.
Am fost foarte receptiva la ideea ca el are un copil, nu ma deranjeaza absolut deloc - ea vine in vizita o data la doua saptamani si in vacante.
Problemele mari si deranjante exista din cauza ca este un copil cumplit de dificil-sunt constienta ca este din cauza experientelor prin care a trecut si imi este foarte mila de e, incerc sa ii fiu alaturi cum pot. Mama ei este extraordinar de problematica, este santajista, amenintatoare si rea, dar mai urat decat orice este faptul ca ii ofera copilului o educatie....oribila. La varsta asta, fetita nu are voie sa se spele singura pe par, ea nu este invatata sa faca nici cele mai banale lucururi, de genul sa isi puna singura un pahar cu apa.
Am stabilit impreuna cu iubitul meu ca ii voi fi alaturi copilului, dar ca nu este inteligent sa ii fac eu educatie- ar fi deja prea mult:are o mama, un tata si pe sotul mamei cu care traieste in aceeasi casa.

Din nefericire, trebuie sa inghit si sa accept un comportament foarte urat, cu care nu sunt de acord -cand vine la noi, profita cat poate de faptul ca amandoi avem un alt statut financiar decat cel pe care il are mama ei si a ajuns, invatata de mama ei, sa ne ameninte ca nu vine la noi decat daca o ducem la film sau ii cumparam nu stiu ce.

Pe langa asta, este invatata de acasa sa se uite noaptea la televizor, cand incercam sa o adormim face crize pur si simplu de isterie, cu amenintari. Nu a fost invatata sa aiba limite la absolut nimic, nici la mancare, nici la cat se uita la TV, nici la faptul ca nu e ok nu tragi apa la WC.
Nu o pot educa eu, dar nici nu stiu cum sa fac acele 4 zile pe luna mai suportabile.

A mai trecut cineva prin experiente similare?

Mai pot adauga doar ca iubitul meu este un om extraordinar, este calm, este deschis si un parinte pe care si eu mi l-as fi dorit...cu el vorbesc deschis si constructiv despre tot, deci nu pot spune ca nu comunicam
oana_alice
Postat pe 14 Iulie 2015 10:27
Ar mai fi ceva important: copilul este copil, stiu, incerc sa o ajut asa cum este, dar are apucaturi surprinzatoare de adult care ma supara extraordina de tare si pe care nu stiu sa le gestionez: ne minte fara rusine cand vrea sa obtina ceva, este invatata de mama ei prin tot felul de metode ingenioase sa ne usuce de bani, mult peste frumoasa pensie de intretinere pe care o primeste lunar. Cu toate astea, si-a exprimat deschis aprecierea pe care o are fata de noi, ca fiind altfel si ca sa o citez:
" ce imi place mie cel mai mult si mai mult la voi este ca sunteti modesti, draguti ca nu tipati la mine si incercati sa ma ajutati, ca nu vorbiti urat cu nimeni si nici intre voi"
Si cu toate astea, nu vede in noi decat niste oameni de pe urma cararoa isi poate satisface mofturile pe care nu i le accepta mama ei.
oana_alice
Postat pe 14 Iulie 2015 10:32
De la: oana_alice, la data 2015-07-14 10:32:46Ar mai fi ceva important: copilul este copil, stiu, incerc sa o ajut asa cum este, dar are apucaturi surprinzatoare de adult care ma supara extraordina de tare si pe care nu stiu sa le gestionez: ne minte fara rusine cand vrea sa obtina ceva, este invatata de mama ei prin tot felul de metode ingenioase sa ne usuce de bani, mult peste frumoasa pensie de intretinere pe care o primeste lunar. Cu toate astea, si-a exprimat deschis aprecierea pe care o are fata de noi, ca fiind altfel si ca sa o citez:
" ce imi place mie cel mai mult si mai mult la voi este ca sunteti modesti, draguti ca nu tipati la mine si incercati sa ma ajutati, ca nu vorbiti urat cu nimeni si nici intre voi"
Si cu toate astea, nu vede in noi decat niste oameni de pe urma cararoa isi poate satisface mofturile pe care nu i le accepta mama ei.


Iubitul tau trebuie sa isi educe copilul,nu tu!!!Intrucat se pare ca "cei sapte ani de acasa" lipsesc cu desavarsire din educatia copilului,este cam tarziu sa intervii in ajustarea comportamentului ei,caci radacinile ei s-au dezvoltat langa mama biologica,care,se pare,nu a stiut sa i le orienteze corespunzator!!!Copilul este inca in formare,dar este necesara o depunere uriasa, de rabdare si tact in canalizarea furiilor acelui copil!!!!Faptul ca petrece putin timp cu voi,nu va va ajuta foarte mult,caci o remodelare a caracterului unei persoane solicita stabilitate,statornicie,nicidecum baleiere de la un camin,la altul!!!Tatal are un rol important in ceea ce priveste educarea copilului,cel putin in perioada in care se afla la voi!!Impune-ti o atitudine concilianta,dar ferma si obiectiva,nu incerca sa ii impui ceva,lasa-l pe iubitul tau sa isi controleze copilul!!!Copilul este traumatizat si marcat psihic,intrucat divortul parintilor l-au prins sensibil si tocmai in perioada in care se formeaza caracterul unui copil!!!Ea refuleaza intr-un comportament neadecvat tocmai datorita esecului casniciei parintilor ei!!!Nu a avut un exemplu bun in mama sa ,si de aici deriva angoasele si nemultumirile descrise de tine!!!Sunt necesare multa rabdare,intelegere si hotarare in decizii luate!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Iulie 2015 11:03
Iti multumesc pentru raspuns.

Nu incerc sa o educ, incerc sa imi fac mie viata mai suportabila...Iubitul meu a mers pe principiul exemplului,calm si rabdare, dar exact asa cum spui tu, degeaba o invata el 4 zile pe luna ce si cum daca acasa tot gaseste altceva.

La noi a invatat ca exista si alta mancare in afara de "ceva pe paine" sau cartofi prajiti, ca exista si alte activitati in afara de tableta, si e incatata de toate aceste lucruri, din cauza asta nu inteleg de ce insista in a ne minti atat de nonsalant...stiam ca cei mici exagereaza si santajeaza, dar nu credeam ca poate fi chiar atat de malefic....eu nu am copii si experienta asta ma face sa ma simt complet debusolata.
oana_alice
Postat pe 14 Iulie 2015 13:05
De la: oana_alice, la data 2015-07-14 13:05:15Iti multumesc pentru raspuns.

Nu incerc sa o educ, incerc sa imi fac mie viata mai suportabila...Iubitul meu a mers pe principiul exemplului,calm si rabdare, dar exact asa cum spui tu, degeaba o invata el 4 zile pe luna ce si cum daca acasa tot gaseste altceva.

La noi a invatat ca exista si alta mancare in afara de "ceva pe paine" sau cartofi prajiti, ca exista si alte activitati in afara de tableta, si e incatata de toate aceste lucruri, din cauza asta nu inteleg de ce insista in a ne minti atat de nonsalant...stiam ca cei mici exagereaza si santajeaza, dar nu credeam ca poate fi chiar atat de malefic....eu nu am copii si experienta asta ma face sa ma simt complet debusolata.



Copiii sunt cei mai priceputi speculanti,draga mea,ei profita de slabiciunile parintilor,care ,ori din prea multa dragoste fata de copiii lor,ori din nepasare crasa si toleranta excesiva,uita de rolul lor, avut in formarea copiilor lor!!!Nu trebuie sa fii debusolata ,ci sa fii atenta si sa inveti ,din mers,din pacate,sa fii parinte,chiar si daca vorbim despre a fi mama vitrega!!!Va trebui sa va straduiti sa o educati,cel putin pana la varsta atingerii majoratului,cand va decide singura asupra cursului vietii ei,dar mai sunt multi ani plini de frustrari,realizari si esecuri aparute in dezvoltarea copilului,pana atunci!!!Daca aveti alte principii,si acealea sanatoase si de bun simt,va trebui sa atrageti copilul de partea voastra,astfel incat sa prefere sa petreaca mai mult timp cu voi doi!!!Aceasta se face creand un program diversificat pentru orele in care fetita se afla la voi,atractiv,incitant,care sa ii umple mintea,sa o preocupe din ce in ce mai des si mult!!!!Dorinta de a fi cu voi,mai mult decat cu mama sa,care,se pare ca este indiferenta la ce se intampla cu fiica ei,trebuie sa apara la ea si puterea exemplului personal oferit de voi doi poate fi decisiva in reorientarea copilului!!!

Daca fetita este dezvoltata din punct de vedere fizic,este posibil sa apara tulburari hormonale,data fiind cresterea ei,care ii pot suplimenta starea de nervozitate,si aici va trebui sa intervii cu o apropiere de ea,ca femeie vorbind,astfel incat sa se simta in siguranta alaturi de tine!!!Copilaria copiilor,in special,a fetitelor,poate fi tumultoasa,tocmai datorita transformarilor fiziologice ce au loc in corpul lor,probleme in cazul caror trebuie sa primeasca sfaturi si sprijin emotional din partea mamei!!!Nu stiu daca ceea ce spun acum este valabil in aceasta perioada,dar,cu siguranta,fetita va trece si prin asa ceva!!!

Viata ta nu poate fi suportabila acum,caci iubitul tau are o fiica,care prezinta unele abateri,dar care pot fi corectate daca se intervine la timp si eficient!!!

Daca mama biologica prezinta probleme,care o influenteaza negativ pe fetita,se poate cere modificarea custodiei copilului in instanta,mai ales dupa implinirea de doisprezece ani de catre copil,intrucat atunci copilul poate fi audiat ,caz in care copilul isi poate exprima opinia si dorinta de a locui cu tatal ei,si nu cu mama ei!!!!!

S-a invatat sa minta datorita mediului in care traieste,probabil a vazut ,ca minciuna functioneaza in relatia cu mama sa!!!DAR,se poate corecta stand de vorba cu ea si daca va fi atentionata de fiecare data cand greseste in acest sens!!!

Voi doi decideti daca puteti incepe aceasta lupta de a determina copilul sa renunte la apucaturile dobandite in casa mamei sale!!!Cred ca daca aveti ambitie,veti reusi sa formati copilul asa cum va doriti,aceasta fiind bine si benefic pentru copil!!!NU UITATI,exemplul personal este invicibil in directia educatiei oricarui copil!!Ea nu trebuie sa cunoasca natura discutiilor voastre,ci,doar sa profite de roadele unei cresteri exemplare!!
kudika_15804
Postat pe 14 Iulie 2015 13:38
Ai intuit foarte bine, fetita a avut prima ei menstruatie acum doua saptamani, cand era la noi. Am fost socata sa vad ca nu stia nimic despre acest subiect, a trebuit sa ii explic eu totul si, spre norul meu, totul a decurs foarte ok.
Avand in vedere mancarea pe care a mancat-o pana acum, are 44 de kg, in conditiile in care eu am 47... M-am zbatut de la inceput ca macar atunci cand vine sa gatesc numai lucruri sanatoase si acum a trebuit sa intervin sa mearga la analize, noi suspectam un exces de testosteron din cauza pilozitatii excesive:( sper din suflet sa nu fie totusi cazul.
Ma simt coplesita ca a trebuit sa preiau rolul acesta si ma simt descurajata cu fiecare vizita.
oana_alice
Postat pe 14 Iulie 2015 13:51
Scuze de intrebare, dar esti casatorita de mult cu sotul tau?
Black-white
Postat pe 14 Iulie 2015 14:11
De la: oana_alice, la data 2015-07-14 13:51:09Ai intuit foarte bine, fetita a avut prima ei menstruatie acum doua saptamani, cand era la noi. Am fost socata sa vad ca nu stia nimic despre acest subiect, a trebuit sa ii explic eu totul si, spre norul meu, totul a decurs foarte ok.
Avand in vedere mancarea pe care a mancat-o pana acum, are 44 de kg, in conditiile in care eu am 47... M-am zbatut de la inceput ca macar atunci cand vine sa gatesc numai lucruri sanatoase si acum a trebuit sa intervin sa mearga la analize, noi suspectam un exces de testosteron din cauza pilozitatii excesive:( sper din suflet sa nu fie totusi cazul.
Ma simt coplesita ca a trebuit sa preiau rolul acesta si ma simt descurajata cu fiecare vizita.



Capul sus,draga mea,a fi mama este un lucru fantastic,dar si care implica multa responsabilitate!!!

Draga mea,mergi la un medic Endocrinolog cu fetita,alaturi de tatal copilulu,este bine sa ii urmariti evolutia din acest punct de vedere!!Fetita trebuie sa faca multa miscare si,in ceea ce priveste rolul tau,asigura-i alt tip de alimentatie,fructe multe,mai ales ca acestea o vor fortifica!!Copilul este in formare,deci trebuie sa fie ajutata si sprijinita!!!Discuta cu ea,firesc de altfel in relatia mama/fiica,chiar vitrega,explica-i ce inseamna menstra,ce implica prezenta ei,prezinta-i articole bazate pe acest subiect,cum ii va influenta viata,igiena aplicata,tot ce trebuie sa cunoasca la aceasta varsta!!SA nu iti fie jena sa abordezi astfel de subiecte,trebuie sa si le insuseasca!!!TREBUIE SA SIMTA SI SA TRAIASCA APROPIEREA DE VOI!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Iulie 2015 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetele an nevoie de voi 4 De la: selin32 19 August 2013 12:39
amintiri... 2 De la: pardoxion 23 August 2013 14:10
sex 11 De la: kudika_nikole 4 Aprilie 2012 09:14
CARD DE SANATATE obligatoriu?? 127 De la: leo_ 29 Ianuarie 2011 00:16
Costume de baie 1 De la: mirelaiones 29 Aprilie 2011 13:30