Setari Cookie-uri

Corelatie - sex/acnee

Fata,22 de ani,probleme cu acneea de pe la 13-14 ani.Mentionez ca:
-Am incercat fel si fel de produse,unele au dat cat de cat rezultate,altele nu,dermatologi - cert este ca am ramas cu cicatrici si cateva bube care INCA imi tot apar in special pe obraji;
-Mi-am inceput viata sexuala la 17 ani cu primul meu prieten.Acum am pe altcineva,suntem in aceeasi grupa,ne intalnim des(cand prind camera libera sau reusesc sa imi ''gonesc'' colegele de camera-stau la camin-facem cate un ''quickie'',ne simtim super bine,am orgasm.Fara prezervativ,nu iau anticonceptionale,folosesc metoda calendarului,iar in restul zilelor fertile-fara ejaculare in interior.Si nu am ramas insarcinata pana acum;
-Nu am streptococ,dieta cat de cat echilibrata,igiena riguroasa,incerc pe cat posibil sa nu ma dau cu fond de ten,folosesc produse non-comedogenice;
-Asta asa ca fapt divers,ma uitam la o colega care nu este foarte inzestrata din punct de vedere fizic,nu o preocupa baietii,cluburile sau alte chestiuni din astea ,ci doar invatatul.Are un ten de portelan,foarte curat si ma intrebam oare asteia nu ii umbla hormonii prin ea?;
-Nu va ganditi ca sunt nu stiu ce buboasa-in niciun caz.Cum am mai precizat,mi-au ramas cicatrici,pete rosii care nu vor sa treaca cu una cu doua si cateva bubite,desi am depasit perioada adolescentei.
Asta nu inteleg,se presupune ca adolescenta s-ar incheia undeva pe la 19-20 de ani,dar eu am aproape 23 si TOT imi apar bube.Mitul conform caruia o data cu inceperea vietii sexuale dispar cosurile,in cazul meu ramane doar un MIT.
Incerc sa imi dau seama ce fel de problema am,de natura hormonala??!!De igiena??!Nici vorba,nu imi zgarm cosurile,imi spal mecla de 2 ori pe zi,folosesc produse de curatare,creme etc.
Nu mai stiu ce sa fac,de ce nu pot sa am si eu un ten ca alti tineri de varsta mea?
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:21
Ce inseamna 'quickie ?
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:45
Adica o partida de sex (mai pe fuga)
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:15
De la: CristiannaS, la data 2015-09-13 17:15:33Adica o partida de sex (mai pe fuga)


A so acum inteleg , sexul nu se face pe fuga , zic si eu
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:20
Da,asta cand vine pe la mine,ne incadram undeva intre 7-10 minute,adica un ''quickie''.Cam asa e viata pe la camin,ne f.... cum si cand apucam,e mai greu cand stai in camera cu inca 3 fete.Nu ne-au prins pana acum,poate altele sunt mai dezinvolte,dar eu cel putin nu pot sa fac sex cu prietenul cand mai e si altcineva in camera,mi-e naspa.
Cand ma duc pe la el insa(sta in chirie)ne permitem mai mult timp pentru giuguleli,are camera lui,nu ne deranjeaza nimeni.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:28
De la: CristiannaS, la data 2015-09-13 17:28:34Da,asta cand vine pe la mine,ne incadram undeva intre 7-10 minute,adica un ''quickie''.Cam asa e viata pe la camin,ne f.... cum si cand apucam,e mai greu cand stai in camera cu inca 3 fete.Nu ne-au prins pana acum,poate altele sunt mai dezinvolte,dar eu cel putin nu pot sa fac sex cu prietenul cand mai e si altcineva in camera,mi-e naspa.
Cand ma duc pe la el insa(sta in chirie)ne permitem mai mult timp pentru giuguleli,are camera lui,nu ne deranjeaza nimeni.



Aha asa e viata la camin
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:30
Din punctul asta de vedere e cam naspa.E greu si cam jenant pana le dai ''afara'' ca vezi doamne,iti vine prietenul;m-as muta cu el dar deocamdata nu pot din unele considerente.In fine.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:35
De la: CristiannaS, la data 2015-09-13 17:35:15Din punctul asta de vedere e cam naspa.E greu si cam jenant pana le dai ''afara'' ca vezi doamne,iti vine prietenul;m-as muta cu el dar deocamdata nu pot din unele considerente.In fine.


Draga mea , sper sa-ti rezolvi problemele ,si pune mana pe carte ca ai sa iesi buchie din scoala
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:39
Pt tratarea acneei ,apeleaza la un dermatolog sau fa-ti niste analize speciale la un endocrinolog .
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:47
Nu vad rostul acestei ''tentative'' de sfat.Imi armonizez viata intima cu invatatul cat se poate de bine...Trec la medicina anul IV,fara sa fi avut vreo restanta si imi place foarte mult ceea ce fac.
Toate bune si frumoase,nu am alte defecte,complexe,doar acesta mica problema careia incerc sa ii dau de cap.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:52
De la: kudika_988778, la data 2015-09-13 17:47:27Pt tratarea acneei ,apeleaza la un dermatolog sau fa-ti niste analize speciale la un endocrinolog .

Am fost pe la dermatologi,endocrinologi,mi-au facut niste teste si mi-au prescris tot felul de alifii si tratamente scumpe.Un anume dermatolog ,poate cel mai sincer,m-a facut nebuna pe fata pentru ca imi fac prea multe griji,ca nu am nici pe dracu',ca toti avem probleme mai mult sau mai putin cu tenul si a refuzat sa imi dea tratament pe motiv ca nu am vreo acnee severa,e perfect normal sa imi apara in perioada menstruatiei bube,cat despre petele ramase mi-a recomandat dermabraziune,peeling chimic etc.Din ce m-am interesat si astfel de procedee implica riscuri,complicatii si parca nu as apela la ele.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:04
De la: CristiannaS, la data 2015-09-13 17:52:06Nu vad rostul acestei ''tentative'' de sfat.Imi armonizez viata intima cu invatatul cat se poate de bine...Trec la medicina anul IV,fara sa fi avut vreo restanta si imi place foarte mult ceea ce fac.
Toate bune si frumoase,nu am alte defecte,complexe,doar acesta mica problema careia incerc sa ii dau de cap.



N-am dorit sa-ti aduc vreo ofensa , doar ca pe langa viata intima , invatatul este prima prioritate , ori tu ai vb foarte mult de viata ta intima .
Fiindca urmezi medicina , felicitarile mele si succes
Mica ta pb legat de acnee , sunt sigura ca vei gasi o solutie de rezolvare.
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:31
De la: CristiannaS, la data 2015-09-13 18:04:26
De la: kudika_988778, la data 2015-09-13 17:47:27Pt tratarea acneei ,apeleaza la un dermatolog sau fa-ti niste analize speciale la un endocrinolog .

Am fost pe la dermatologi,endocrinologi,mi-au facut niste teste si mi-au prescris tot felul de alifii si tratamente scumpe.Un anume dermatolog ,poate cel mai sincer,m-a facut nebuna pe fata pentru ca imi fac prea multe griji,ca nu am nici pe dracu',ca toti avem probleme mai mult sau mai putin cu tenul si a refuzat sa imi dea tratament pe motiv ca nu am vreo acnee severa,e perfect normal sa imi apara in perioada menstruatiei bube,cat despre petele ramase mi-a recomandat dermabraziune,peeling chimic etc.Din ce m-am interesat si astfel de procedee implica riscuri,complicatii si parca nu as apela la ele.



Cristiana, daca recomandarile unui medic de specialitate , nu iti sunt de folos si exagerezi pt doua bubite , te intreb de ce faci o corelatie intre sex si acnee , stii destul de bine cu nu au nimic in comun una cu alta :)
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:50
Am facut presupusa corelatie pentru ca fraza conform careia ''faci sex si te cureti de bube'' a capatat o oarecare notorietate.Iti astamperi astfel hormonii nazdravani prin schimbul de fluide.Nu stiu cat s-a adeverit in alte cazuri,dar la mine nu sau poate la femei in general -nu ar avea vreo legatura.
Insa la baieti tind sa cred ca are veridicitate- am vazut la fratemiu(e mai mare ca mine cu 1 an),dupa ce si-a gasit o prietena stabila, s-a ''curatat'' ca lumea de bube(si era plin),dar nu avea el treaba,nu il afecta,in timp ce eu faceam mare caz pentru cateva bubite.
Asta datorita nivelului crescut de testosteron la barbati care poate fi scazut pe ''cai naturale''.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:05
te-am pupat , lasa-ma in pace imi place ca stii sa-ti sustii punctul de vedere i toate astea pt o bubita
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:09
De la: kudika_988778, la data 2015-09-13 20:09:08 te-am pupat , lasa-ma in pace imi place ca stii sa-ti sustii punctul de vedere i toate astea pt o bubita

O bubita,2,3 si cateva cicatrici hiperpigmentare postacneice inestetice de care nu reusesc sa scap.Peelingurile astea chimice implica unele riscuri,plus faptul ca sunt costisitoare(pot ajunge pana la 5000 RON sedintele-ceea ce deocamdata nu imi permit).
Momentan folosesc Contractubex,dar nu vad cine stie ce rezultate si de aceea as vrea sa le rog pe cele care se confrunta cu o problema asemanatoare - daca imi pot recomanda vreo crema,ceva,care le-a ameliorat cicatricile.
Recunosc,e frustrant si le invidiez pe cele care au un ten fara imperfectiuni.
CristiannaS
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:28
Sunt de acord cu tine ,esti foarte convingatoare, dar cred ca medicul care ti-a zis ca exagerezi , are dreptate
kudika_988778
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:37
eu am folosit o apa trecuta prin filtrul de apa vie GAV , il gasesti aici www.apa-vie-romania.ro , intra pe forul lor si vezi acolo ce spun si alti
stefaniaforyou
Postat pe 16 Septembrie 2015 13:51
De la: stefaniaforyou, la data 2015-09-16 13:51:17eu am folosit o apa trecuta prin filtrul de apa vie GAV , il gasesti aici www.apa-vie-romania.ro , intra pe forul lor si vezi acolo ce spun si alti



"Alti" sau "altii"...sau poate ai vrut sa spui "ce zic si alti batuti in cap"?
kudika226898
Postat pe 18 Septembrie 2015 17:35
poti incerca crema effaclar duo de la roche posay care te ajuta sa scapi de cosuri si semne dar inainte sa incepi sa o folosesti intreabati medicul dermatolog
kudika_35527
Postat pe 4 Octombrie 2015 10:24
sa incerci sa folosesti capsule de drojdie.
Mai cauta pe net despre drojdie si acnee.

https://www.youtube.com/watch?v=sC4rzAIhbiA

http://www.puterea.ro/monden/elixir-al-frumusetii-drojdia-de-bere-alimentul-miraculos-cu-multiple-beneficii-pentru-sanatate-trateaza-acneea-caderea-parului-sau-afectiunile-stomacului-76327.html

succes!
gbarzan
Postat pe 4 Octombrie 2015 16:55
Bunã,
Am citit postarea ta despre aceasta corelație intre sex si acnee,este doar un mit.Eu sufãr de acnee de la 12 ani,acum am 27si sunt cãsãtoritã,iar acnee tot cu mine este.Evident ca am urmat si eu multe tratamente scrise de diversi dermatologi,majoritatea fara rezultate vizibile.Analize peste analize,hormonale ma refer,totul in regula, nimic suspect.Am inteles de la mai multe cunostinte ca sarcina ar putea sa schimbe ceva in privința asta,insa si aici depinde de organismul fiecaruia.
Prin recomandare unei cunostinte am ajuns la un medic dermatolog care a reusit cât de cat sa.mi dea de cap acneei si sa o tina in frâu,atât de bine încât nici in perioada menstruatiei nu apãreau eruptii.Toate acestea pe o perioada lunga de timp.Acolo mi.a fost explicat si faptul ca pielea fetei are si ea nevoie de protectie,asemeni pieli de pe trunchi,picioare pe care o protejãm de frig cu haine si asa mai de parte.Mi.a spus ca ar fi bine sa folosesc fondul de ten,mi.a recomandat unul special pentru ten gras,care era chiar mai ieftin decat ce.l pe care obisnuia sa.l folosesc eu la diferite ocazii (destul de rar).Iar pentru dermaabraziune mi.a dat un tratament cu o solutie chimicã pe care am cumparat.o din farmacie,si mi.a spus sa nu apelez la cele de la saloane deoarece nu sunt potrivite pentru un ten sensibil ca al meu,evident ca decizia o iau eu,dar ea asa îmi recomandã.Sincer solutia a functionat de minune,dar mi.a sensibilizat pielea fetei si mai tare,am fost in vacanta la mare si am renuntat sa mai aplic solutia cu ceva timp inainte si mi.am pregãtit pielea pentru soare.Am folosit protectie mereu,indiferent de activitatea pe care o drsfasuram si tot m.am ales cu ceva arsuri solare pe fațã, si datoritã schimbarii apei am venit acasã cu acneia de mult uitatã.Acum astept sa merg la control sa vad ce facem mai departe.Acestea sunt produsele pe care mi le.a recomandat:fond de ten de la Vichy (dermablend);iar pentru pete:MASK PLUS GEL (se aplica seara, de 2ori pe sãptãmânã,interzis contactul cu soarele).Ti.am spus de gelul pentru pete deoarece acum urmeazã o perioada mai rece,astfel ca nu cred ca o sa intampini problemele pe care le.am intampinat eu☺
Alte detalii legate de curãțare si hidratare nu cred ca.si au rostul deoarece ma gândesc ca dupã atata timp cu acnee sti destul de bine ce e de fãcut.
Sper sa.ti fie de folos si mult succes in noul an universitar!
kudika458445
Postat pe 5 Octombrie 2015 11:26


Nu exista nicio legatura intre cele doua,se interpreteaza total eronat!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Octombrie 2015 11:30
Buna! Si eu am aceasta problema de la varsta 14-15 ani, mentionez ca acum am 28 de ani. Am fost la mai multi dermatologi, la endocrinolog... Chiar am avut probleme hormonale, am luat anticonceptionale, tot feluri de pastile, am incercat o gramada de creme. Am avut momente cand mi s-a curatat fata destul de bine, dupa aceea iara au revenit cosurile. In momentul de fata, tot mai am probleme,nu chiar atat de grave, dar mai ies cateodata cosuri. Cicatrici nu am prea multe, dar tot ma deranjeaza foarte mult, ca am multe puncte negre si porii dilatati. Pot sa te inteleg foarte bine, este super naspa, cand stii ca faci toate tratamentele dupa carte, si tot nu scapi. Eu ce concluzie am tras, ca in primul rand tenul acneic este un ten foarte sensibil, si trebuie mai mult tratat cu produse pentru ten sensibil. Plus si stresul de la facultate poate sa fie o cauza. Ce as putea sa-ti recomand:nu incerca sa-l cureti tenul in abundenta, incearca uleiul de jojoba este buna pentru inflamatii, pe mine cel putin m-a ajutat, foloseste apa termala cateodata,sa te duci la cosmetica regulat,foloseste o crema abraziva de 2 pe saptamana, incearca o cura de detoxifiere. Eu urmez sa consult si un nutritionist si un alergolog, sa vad daca nu cumva am o alergie la ceva. Pupici
kudika006937
Postat pe 23 Octombrie 2015 00:55
Buna,si eu am avut probleme cu acneea deoarece am tenul gras. Eu am folosit sapun cu sulf. Se gaseste in farmacii si este destul de accesibil. Incearca pe cat posibil sa nu pui mana prea des pe fata si sa nu le spargi.
kudika425581
Postat pe 14 Septembrie 2016 11:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceptionale luate greșit ?! 2 De la: Madallina16 7 Decembrie 2014 10:39
lumea hi5,6 5 De la: ilustrul 5 Februarie 2009 21:41
ce parere aveti despre "labioplastie"? 37 De la: pickard 23 Decembrie 2010 16:32
schimbare de sex??? 20 De la: scorpyow10 13 Mai 2009 18:32
O sarcina nedorita!Cum se poate remedia situatia? 57 De la: Ionyssa 31 Martie 2011 16:24