Setari Cookie-uri

Cununia religioasa

Buna fetelor! Am si eu cateva intrebari pe care nu stiu cui le-as putea adresa si am decis sa apelez la voi. In primul rand, ma voi casatori anul viitor si voiam sa stiu, cununia religioasa este obligatoriu sa se desfasoare in biserica, sau nu are importanta atata timp cat este oficiata de un preot? In al 2-lea rand, daca nu se oficiaza cununia religioasa ci doar cea civila, ce se poate intampla? ma intereseaza urmari strict reale, nu ca ma pedepseste Dumnezeu sau mai stiu eu ce.Va multumesc frumos!
Alexandra_Dinca_2
Postat pe 14 Septembrie 2015 10:05
De la: Alexandra_Dinca_2, la data 2015-09-14 10:05:15Buna fetelor! Am si eu cateva intrebari pe care nu stiu cui le-as putea adresa si am decis sa apelez la voi. In primul rand, ma voi casatori anul viitor si voiam sa stiu, cununia religioasa este obligatoriu sa se desfasoare in biserica, sau nu are importanta atata timp cat este oficiata de un preot? In al 2-lea rand, daca nu se oficiaza cununia religioasa ci doar cea civila, ce se poate intampla? ma intereseaza urmari strict reale, nu ca ma pedepseste Dumnezeu sau mai stiu eu ce.Va multumesc frumos!



1.Intrucat Romania este o tara conservatoare si traditionalista,se cuvine ca celebrarea religioasa sa aiba loc in biserica,dar,atat timp cat va fi ofciata de catre un preot,aceasta poate avea loc oriunde,este un obicei occidental,care nu are fluenta in tara noastra!!!
2.Nu se intampla nimic rau fizic,dar normele religioase crestine impun casatoria incheiata in fata Domnului,singura cu adevarat valabila,din punct de vedere religios,cea civila fiind instaurata in spiritul bunului mers al societatii,fiind o randuiala lumeasca!!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Septembrie 2015 10:13
romania nu este o tara conservatoare ca dumnezeu nu i conservator,,,hristos a infiintat biserica in care se desfasoara taina cununiei
kudika_991915
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:26
E doar o simpla formalitate si la nivelul moral din ce in ce maai scazut al preotilor , lumea nu mai considera necesara oficierea in biserica a cununiei. Eu, personal nu o consider necesara desi sunt credincios. Preotul in care am mare incredere mi-a spus la ultima vizita ca biserica lui D-zeu se afla in inima oamnilor si nu in cladirile poleite cu aur. Am fost socat sa aflu asta de la un preot dar mi-a deschis mintea. Biserica e creatia omului nu a lui Dumnezeu si cea mai sfanta cununie este cea sufleteasca.
Darius_
Postat pe 14 Septembrie 2015 17:25
la mintea ta creata logic,biserica se afla in sufletele oamenilor pentru ca noi suntem madularele ei,noi suntem in acele cladiri ,,,poleite cu aur,,,
kudika_991915
Postat pe 14 Septembrie 2015 17:43
Ani de-a rândul, oficierea cununiei religioase a fost posibilã ºi în aer liber, în prezent,
Patriarhia Românã nu mai permite oficierea Tainei Cununiei ºi a Botezului în aer liber. Aºadar, aceste slujbe au loc numai în bisericile parohiale, lãcaºuri unde se pot respecta întru totul rânduielile liturgice ºi se poate pãstra sacralitatea ºi solemnitatea acestor Sfinte Taine.
Totusi, traiam in Romnia, tara unde totul este posibil! Anul acesta am asigurat sonorizarea si buna dispozitie pe ringul de dans la 2 petreceri de nunta care au avut loc in restaurante pe malul unui lac sau cu o frumoasa gradina/pajiste/terasa! Cununia religioasa a fost oficiata in aceste locatii! Din cate am inteles de la miri,au gasit foarte greu un preot care sa accepte oficierea cununiei religioase in aer liber! Iar cand l-au gasit, preotul le-a cerut sã facã slujba înainte de apusul soarelui, asta a fost singura interdicþie! Si probabil o "donatie" ceva mai consistenta catre Biserica :)
Dj_Ciprian_Alexandru
Postat pe 28 Noiembrie 2015 13:35
De la: Dj_Ciprian_Alexandru, la data 2015-11-28 13:35:03Ani de-a rândul, oficierea cununiei religioase a fost posibilã ºi în aer liber, în prezent,
Patriarhia Românã nu mai permite oficierea Tainei Cununiei ºi a Botezului în aer liber. Aºadar, aceste slujbe au loc numai în bisericile parohiale, lãcaºuri unde se pot respecta întru totul rânduielile liturgice ºi se poate pãstra sacralitatea ºi solemnitatea acestor Sfinte Taine.
Totusi, traiam in Romnia, tara unde totul este posibil! Anul acesta am asigurat sonorizarea si buna dispozitie pe ringul de dans la 2 petreceri de nunta care au avut loc in restaurante pe malul unui lac sau cu o frumoasa gradina/pajiste/terasa! Cununia religioasa a fost oficiata in aceste locatii! Din cate am inteles de la miri,au gasit foarte greu un preot care sa accepte oficierea cununiei religioase in aer liber! Iar cand l-au gasit, preotul le-a cerut sã facã slujba înainte de apusul soarelui, asta a fost singura interdicþie! Si probabil o "donatie" ceva mai consistenta catre Biserica :)


Posibil!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Noiembrie 2015 13:40
De la: kudika_15804, la data 2015-11-28 13:40:18
De la: Dj_Ciprian_Alexandru, la data 2015-11-28 13:35:03Ani de-a rândul, oficierea cununiei religioase a fost posibilã ºi în aer liber, în prezent,
Patriarhia Românã nu mai permite oficierea Tainei Cununiei ºi a Botezului în aer liber. Aºadar, aceste slujbe au loc numai în bisericile parohiale, lãcaºuri unde se pot respecta întru totul rânduielile liturgice ºi se poate pãstra sacralitatea ºi solemnitatea acestor Sfinte Taine.
Totusi, traiam in Romnia, tara unde totul este posibil! Anul acesta am asigurat sonorizarea si buna dispozitie pe ringul de dans la 2 petreceri de nunta care au avut loc in restaurante pe malul unui lac sau cu o frumoasa gradina/pajiste/terasa! Cununia religioasa a fost oficiata in aceste locatii! Din cate am inteles de la miri,au gasit foarte greu un preot care sa accepte oficierea cununiei religioase in aer liber! Iar cand l-au gasit, preotul le-a cerut sã facã slujba înainte de apusul soarelui, asta a fost singura interdicþie! Si probabil o "donatie" ceva mai consistenta catre Biserica :)


Posibil!!!!


posibil ca adunarea ta papala sa fi omorat oameni
kudika_991915
Postat pe 28 Noiembrie 2015 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cununia religioasa 8 De la: Alexandra_Dinca_2 28 Noiembrie 2015 13:43
bronzate inainte de nunta :P 25 De la: cevaliber 24 Octombrie 2010 20:56
Unde e locul 6? 1 De la: aly26 24 Iunie 2008 21:42
Incorectitudine 2 De la: kentutza 2 Iulie 2008 22:03
croitorie retusuri 1 De la: Dobre_Emilia_1 6 Februarie 2012 11:26