Setari Cookie-uri

Cum sa-mi recuperez buclele?

Dragele mele,
Poate a trecut careva dintre voi prin experienta mea. Eu m-am nascut cu parul cret si foarte des cu mult mult volum, dar cand s-a inventat placa de par am cazut si eu in pacat si am inceput sa-mi intrept parul. Intre timp m-am vopsit blonda si imi intindeam parul ocazional. Dupa o vreme am observat ca parul meu nu se mai onduleaza la fel, ba chiar isi pierduse din volum. Initial am ignorat aspectul asta, fiind indragostita de look-ul meu cu par lung si perfect drept. Si asa au trecut cam 8 ani :) Parul meu deja nu mai semana deloc cu ce aveam odata. M-am hotarat sa nu ma mai vopsesc, crezand ca de acolo provine problema, mai ales ca primisem vestea ca sunt insarcinata si ma gandeam ca e momentul ideal sa renunt la vopsit. Dar la indreptat parul nu am renuntat. Cam de 3-4 ori pe luna il indreptam..... Si uite asa timpul a trecut, bebe a venit pe lume, mi-a iesit vopseaua din par.... Dar buclele nu au mai inviat si momentan parul meu pare ca vrea sa se onduleze o idee dupa ce il spal, dar a doua zi e fara vlaga, drept, mat, lipsit de volum.... Am incercat diferite produse unele profesionale, altele bio, fara silicon, parabeni etc... masti facute acasa, dar nimic, nici o schimbare.
Nu am mai pus mana pe placa de 2 luni si sincer nu cred ca o voi mai folosi in viitorul apropiat, nu de alta, dar nu mai e nevoie din moment ce parul meu nu se mai onduleaza. Sincer imi este foarte dor de buclele mele rebele si mai am in suflet o mica speranta ca vor reveni la viata! Va multumesc ca mi-ati citit povestea! Andreea
kudika049508
Postat pe 27 Octombrie 2015 12:32
Iti recomand sa incerci sampon ce contine Keratina fiind cel mai indicat pentru parul ondulat. Are efect de hidratare si ofera protectie iar buclele tale vor fi mai matasoase si mai bine definite.
Personal folosesc doar acest gen de sampon.
kudika_988778
Postat pe 27 Octombrie 2015 12:49
Poti sa-mi recomanzi si un sampon anume? Iti multumesc
kudika049508
Postat pe 27 Octombrie 2015 13:21
De la: kudika049508, la data 2015-10-27 13:21:56Poti sa-mi recomanzi si un sampon anume? Iti multumesc



Magazinele tip "Plafar" sau orice farmacie iti pot oferi informatiile dorite, conteaza si "PH-ul" tipului tau de par!!
kudika_15804
Postat pe 27 Octombrie 2015 13:45
De la: kudika049508, la data 2015-10-27 13:21:56Poti sa-mi recomanzi si un sampon anume? Iti multumesc


Folosesc produsele de la wella si syoss de care sunt multumita ,uneori folosesc samponul de la elvital ce contine collagen pt volum .Alaturi de orice sampon , nu trebuie sa lipseasca balsam-ul din aceeasi gama.
Important este sa alegi samponul in functie de tipul de par pe care-l ai :uscat ,gras sau normal ,iar toate aceste indicatii se afla pe prospectul produsului respectiv .
Toate astea le stii si tu :)
kudika_988778
Postat pe 29 Octombrie 2015 12:58
Multumesc mult de sfaturi! Sper sa-mi recuperez in scurt timp buclele! :)
kudika049508
Postat pe 30 Octombrie 2015 11:14
Am trecut si eu prin asta si acum, dupa 2-3 ani de nemultumiri in care am incercat uleiuri,tratamente,sampoane..(degeaba),am aflat ca spuma pt par cu putere mica(eu am de 3) folosita pe parul umed si uscat cu feonul dupa,increteste.Ma feream de spuma pt par crezand ca imi suviteaza parul si se vede pielea capului,nu este asa.Inca un truc ar fii fardul de ploape aplicat pe scalp in locurile necesare,dupa nuanta parului,inlocuieste parul :D
kudika_972772
Postat pe 16 Noiembrie 2015 00:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau par drept :D heeeelp! :( 26 De la: mihaitza932 3 Octombrie 2018 16:17
hello 3 De la: G_Bogdan 25 Februarie 2009 22:34
Cum imi decolorez parul?? 3 De la: wtf_doyouwant 16 Octombrie 2013 20:00
Mi se ingrasa foarte repede parul ! 14 De la: yumy 11 Ianuarie 2012 11:47
daca cautati o coafeza buna va recomand salonul 4 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:39