Setari Cookie-uri

Despre celulita si zatul de cafea

la mine e o problema, nu prea am zat, eu nu beau cafea, iar mama acum bea o cafea la 2 zile de cand s-a imbolnavit...asa ca imi raspundeti voi cum va mai merge...celulita!!!

Postat pe 29 Mai 2008 20:53
nici eu nu beau cafea dar o sa stau la panda la cafea fratelui meu:D
lydia23
Postat pe 30 Mai 2008 09:22
incerc si eu combinatia asta de zat de cafea cu ulei de masline . nu am prea multa celulita dar nici nu vreau sa-nceapa sa-si faca de cap pe corpul meu ....va pup fetelor
razdinu
Postat pe 30 Mai 2008 09:58
da,am auzit si eu de chestia asta cu zatul.....dar nu mi-e clara o chestie...inteleg ca dupa, ramane pielea ft fine....insa ajuta la eliminarea celulitei? din cate stiu, celulita asta nu se lasa cu una cu doua.....doar prin impachetari sa dispara? nu prea cred.....dar cred ca voi incerca..macar ajuta la exfoliere :D
lauria
Postat pe 30 Mai 2008 10:22
Si nu uita de alimentatia sanatoasa.

Postat pe 10 Iunie 2008 11:13
e f bun zatul de cafea. Dupa dus ma dau cu un pic de ulei de masline pe care il am intr-un recipient cu spray si apoi frec cu putin zat de cafea sa indepartez celulele moarte de la suprafata pielii apoi dau cu apa calduta ..sa se duca zatul de cafea si ma sterg direct fara sa mai dau o data cu sapun sau gel de dus. Uleiul de masline e mult mai bun pt. hidratare si emoliere decat orice lotiune din comert, iar zatul de cafea un exfoliant f bun ca orice alt scrub dar e natural fara conservanti si chimicale.
Josie
Postat pe 10 Iunie 2008 17:44
Celulita eu zic ca se tine bine in frau si daca exista o alimentatie sanatoasa: fara prea multa carne, dulciuri, sau E-uri, margarina sau sucuri carbogazoase. De asemenea celulita se intalneste mai des la persoanele cu kg in plus. Cel putin la mine daca ma mentin undeva la 55-56 kg mie numai bine, daca pun 2-3 kg in plus isi face aparitia si celulita.
Josie
Postat pe 10 Iunie 2008 17:45
*mi-e:D
Josie
Postat pe 11 Iunie 2008 01:20
Buna...legat de lupta impotriva celulitei:sincer pe langa o alimentatie sanatoasa e foarte important sa bei multe lichide, cu inghitituri mici, si sa faci miscare....eu am incercat si continui sa folosesc metoda cu zatul de cafea+ulei de masline dar asociez acest tratament cu exercitii Pilates (program avansat 20 min+20 min pt abdomen+ 20 pt coapse&fese)...se vad rezulate dar nu va asteptati sa fie peste noapte...si un lucru care l-am invatat pana acum: GANDITI POZITIV... daca te gandesti ca nu merge si nu scapi de celulita, nu vei scapa...sper sa foloseasca cuiva sfaturile mele, modeste de altfel...numai bine tuturor si bafta ;o)
Iubire_pt_munte
Postat pe 17 Iunie 2008 12:22
fetele aici pot sa ajut!!
cafeaua chiar ne fiarta dupa un dus, folotia ca pe un scrub sau chiar impachetari face minuni. va sigur.
se poate face o data pe saptamana si scrub cu sare inainte de o crema foarte hidratanta.
personal deoarece am fost cam grasut intrun timp,am folosit chir nesscafe deoarece era gratis la cantina.
asa ca va trebuie decat cineva sa va dea cu cafea pe curut in dus:):):):):):)
spor la munca

Postat pe 17 Iunie 2008 18:39
Intreadevar este un bun exfoliator al celulelor moaret, dar doar atat,nu exista miracole. Eu seara de seara aveam zat strans de la 5 cafele, timp de 20 de min. in baie imi masam zonele afectate, si pe buna nu am avut nici un rezultat. Sunteti bautoare de cafea incercati macar petru curatirea pielii, altfel nu se merita.Astept alte idei
pitikapui
Postat pe 18 Iunie 2008 20:23
Buna fetelor,
se stie ca in general cafeaua are efecte anticelulitice pt ca are in componenta nu stiu ce subst. care imbunatateste mult aspectul pielii.Insa zatul ... nu stiu zau. Am citit ca e bun pt exfoliere dar nu pt celulita.
Insa eu va sfatuiesc altceva: luati orice crema de corp (cat mai naturala) in care sa puneti o fiola de cafeina (se gaseau la farmacie, poate se mai gasesc)
Eu am facut treaba asta si imi faceam in fiecare seara masaj pe zonele afectate cam 10-15 minute
Si chiar a lucrat !
diamaria
Postat pe 19 Iunie 2008 15:40
celulita celulita........am inteles si cu zatul de cafea.....dar exercitiile astea pilates...unde pot sa le gasesc......adik sa vad si eu miscarile....ce miscari se fac....sau alt fel de exercitii.....m-ar interesa pt fese...fund...si abdomen.........
camygogu
Postat pe 19 Iunie 2008 15:58
Cauta ''Pilates'' pe DC si o sa gasesti.
Draca
Postat pe 25 Iunie 2008 19:26
Msajul cu zaþ de cafea nu ajutã decât la eliminarea progresivã a stratului de sebum ºi a celulelor descuamative dar nu elimina celulita.

Tehinica se numeºte Peeling prin Gomaj ºi sepoate realiza foarte bine cu orice cremã abrazivã sau bureþi abrazivi ºi presupune apicarea în prealabil a cremelor abrazive urmatã de masarea intensã ºi prelungitã fapt ce duce la creºterea vascularizaþiei la nivelul tegumentului ºi implicit la creºterea penetrabilitãþii diferitelor substanþe cu acþiune anticeluluiticã.

În consecinþa pentru a avea acþiune asupra celulitei orice
tehnicã de Gomaj (masaj cu zaþ de cafea, mãnuºã sau burete abraziv, cremã abrazivã, gel de duº cu adaos de partcule abrazive sau chiar mãlai în amestec cu cremã sau sãpun lichid) trebuie sã fie urmatã obligatoriu de aplicarea unor creme active anticelulitice, hidratante, vitaminizante, hrãnitoare(seruri antcelulitice,creme, loþiuni, geluri, uleiuri, nãmoluri, argile, alge marine, etc.), iar la final de o cremã grasã (ulei de mãsline)pentru a reface filmul lipidic fiziologic al pielii.

Substanþele active anticelulitice trebuie sã stea în contact prelungit cu pielea de aceea este util ca aplicarea lor sã se asocieze cu metode de împachetare-înfãºare sau chiar contenþie elasticã acolo unde este cazul.


gilili
Postat pe 27 Iunie 2008 01:14
de acord cu gilili :)
lauria
Postat pe 27 Iunie 2008 12:08
da, e bine de stiut. Multumesc!
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 15:55
sunt in acord total cu gilli.zatul de cafea nu face altceva decat sa exfolieze pielea "moarta" iar uleiul de masline nu are rolul decat de a hidrata.frecusul ala ,mai puternic sau nu,facut cu zatul de cafea va scapa de celulita.dar pe langa asta mai contribuiti si cu un pic de sport si o alimentatie echilibrata.
gabytzoi
Postat pe 5 Iulie 2008 02:32
Interesant,o sa incerc si eu sa vad ce efecte are:D

Postat pe 5 Iulie 2008 10:07
multe lucruri sunt bune...sfaturi da toata lumea dar ceva impotriva lenei si poftei de mancare stie cineva??? nu de alta da ca sa scapi de celulita e nevoie de sport si alimentatie echilibrata iar eu una nu prea reusesc sa le fac pe amandoua...din pacate!!
i7_ana
Postat pe 7 Iulie 2008 09:31
vai ce tareeeee!!!!
de cand incerc sa gasesc un tratament eficient impotriva celulitei...
o sa incerc si eu...si promit ca revin sa va zic ce rez am obtinut...o zi faina fetelor...:*
coco87mademoiselle
Postat pe 10 Iulie 2008 17:42
Buna fetelor! Eu am facut de cateva ori gumaj cu zatul de cafea dar fara impachetari. Foloseam zatul pt exfoliere si apoi ma masam cu SUPLIFORM si urma impachetarea. In aceeasi perioada mergeam si la masaj si va pot spune ca am scapat cam 80% de celulita. Doar trebuie sa avem rabdare si sa tinem acest tratament macar cate 12 zile la rand si sa nu disperam. Asta sa intamplat anul trecut, chiar i-mi facusem niste picioare f slabute. Eu am incercat multe creme chiar f scumpe pana am facut si 12 injectii la cate 150 euro fiecare, deci va dati seama ce disperata eram si nici nu m-am gandit ca o cremusoara de 5 lei poate face minuni. Anyway va scriu toate acestea pt ca stiu cum e sa nu te simti bine cu felul cum arati (eu sunt chiar obsedata) si vreau sa va dau o speranta. Eu cred ca acest tratament e bun pt fiecare doar poate pt unele dintre noi trebuie mai mult timp. Eu m-am luptat vreo 7-8 luni anul trecut si ma masam cu ciuda. Nu ma uitam in fiecare zi in oglinda sa vad efectul pt ca altfel as fi aruncat cremele, am avut rabdare. Nu e f comod sa stii ca ai acest program in fiecare seara si nu e nici f frumos sa dormi noaptea impachetata ca un extraterestru dar asta e. Dragele mele, nu disperati, exista solutii. Eu am 37 de ani, lucrez la birou (deci stat pe scaun) si sunt din fire pofticioasa. Daca poftesc sunculita de porc, cat de putin dar trebuie sa mananc. Am facut mult sport in trecut, am dansat mult si in general am fost f energetica. Seman cu mama la conformatie care are vreo 87 kg acuma, deci stiu ce ma asteapta. Nu stiu daca am omis ceva, dar va spun din suflet ca am intervenit ca sa va dau o speranta ca se poate repara. Sperand ca am reusit sa va iveasca un zambitel pe buze, va doresc spor la treaba si un weekend placut!!!

Postat pe 11 Iulie 2008 18:58
adica aplicai zatul, peste zat crema sau n-am inteles eu bine, ca asa nu se potriveste, si SUPLIFORM ce pret are?

Postat pe 12 Iulie 2008 16:47
'si nici nu m-am gandit ca o cremusoara de 5 lei poate face minuni' ... banuiesc ca era vorba de Supliform .
Josie
Postat pe 13 Iulie 2008 19:42
eu mi-am cumparat Supliform si pretul este de la 8 lei in sus, chiar 9, 10 lei

Postat pe 14 Iulie 2008 17:18
gili,treaba cu zatul nu e ca e exfoliant si vezi-doamne, ce exfoliaza arde si celulita. initial, de zat s-a scris aici pentru ca e de cafea si are cafeina(doh..) si in foarte multe creme se gaseste substanta asta. nu e ca si cum ai da cu malai sau creme exfoliante...
chibritzel
Postat pe 26 Iulie 2008 16:53
Am citit cu interes fiecare mesaj dar asa cum zicea si cineva mai sus mi-e cam lene sa le fac.
Se ofera cineva???
Tre sa fac si multa miscare sau ceva sport,iar eu in ultimul timp nu am prea facut de asta a aparut celulita.Inainte eram foarte activa.
Asa ca sa dispara ca prin farmec fara prea mare efort!
justangelme
Postat pe 30 Iulie 2008 17:42
ok,ok,ok,am citit toate astea pana acum,si am vazut cateva puncte de vedere.dar,spre exemplu,eu fac miscare zilnic(dintre care 30-40 de abdomene,pana si sex 5,6ori/saptam)jobuul meu e numai de stat in picioare,merg zilnic ceva drum pana la job si inapoi acasa,am o dieta mai mult vegetariana cu cel mul 2mese pe zi,paine,paste,prajituri f.rar,f.multe fructe,consum de apa destul(sunt"rea"de caldura si beau multa apa)...si totusi am celulita destula!si cand zic destula,e destula.Ce.as putea urma?a,precizez ca la 1,70m inaltime e vro 76kg.Ce.as mai putea face?fara tratamente,creme...ca astea n.au nici un efect.Sa fie stresul principala cauza?
BusuMary
Postat pe 31 Iulie 2008 03:41
chibritzel zatul contine cofeina nu cafeina sunt doua lucruii total diferite

cofeina impiedica absorbtia mineralelor de catre organism, cum ar fi fierul, accelereaza ritmul in care calciul este pierdut de catre articulatii si sistemul osos.

cafeina este (1,3,7-Trimethyl-2,6-purindion sau, pe scurt, 1,3,7-Trimethylxanthin) face parte din grupul purinelor, ca ºi teofilina ºi teobromina. De mentionat ca se gaseste si in zatul de cafea in cantitati mici care nu pot actiona asupra celulitei prin tehnica de gomaj.
gilili
Postat pe 6 August 2008 23:55
am citit pe o sticla de coca cola cum k ar contine cafeina.....sa inteleg k pe langa tehnica de gomaj cu zat de cafea (care contine cofeina) ar fi buna si o baie in coca cola??????
corinn
Postat pe 12 August 2008 01:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diete 8 De la: kudika_21150 3 Septembrie 2013 12:57
Atrenament optim pentru conditionare metabolica (slabire) 8 De la: cioxy 12 Iunie 2009 21:43
Vreau sa slabesc:(( 11 De la: Catterpiller 10 Decembrie 2013 07:06
5 Trucuri pentru slabire 1 De la: Terapii_Naturale_1 30 Mai 2012 20:43
Vreau sa slabesc repede si usor! 45 De la: Andra_______________ 23 Ianuarie 2015 07:50