Setari Cookie-uri

cumsa grabesc ciclu menstrual

Buna! am si eu o problema...vreau sa plec la mare si tot nu mi sa inceput menstruatia,pe cind trebuiea de vreo 4 zile in urma sa fi aparut...,cu testul de sarcina e tot normal..e negativ...dar cum sa fac sa vina mai repede plss... cu un sfat...
maarinncik
Postat pe 17 Iulie 2009 08:42
De la: maarinncik, la data 2009-07-17 08:42:16Buna! am si eu o problema...vreau sa plec la mare si tot nu mi sa inceput menstruatia,pe cind trebuiea de vreo 4 zile in urma sa fi aparut...,cu testul de sarcina e tot normal..e negativ...dar cum sa fac sa vina mai repede plss... cu un sfat...


fugareste-l
heaven_2906
Postat pe 17 Iulie 2009 14:35
muta mobila,fa beton ,ceva......
matracucu
Postat pe 17 Iulie 2009 14:59
ceai de coada soricelului...vreo 4 cani...
_oktober_
Postat pe 17 Iulie 2009 15:19
sex
(daca a intarziat deja)


fara misto
kitty_krieger
Postat pe 17 Iulie 2009 15:39
De la: maarinncik, la data 2009-07-17 08:42:16Buna! am si eu o problema...vreau sa plec la mare si tot nu mi sa inceput menstruatia,pe cind trebuiea de vreo 4 zile in urma sa fi aparut...,cu testul de sarcina e tot normal..e negativ...dar cum sa fac sa vina mai repede plss... cu un sfat...


decat sa o grabesti mai bine inveti sa o suspenzi la vointa ;-) ...dar asta nu se face in 3 zile din pacate!
all_the_love
Postat pe 20 Iulie 2009 12:46
banuiesc k nu ai alta treaba si postezi kkturi din astea..fath s-au inventat ob-urile........ce-i asa de greu ..eventual dak chiar vrei sa-ti vina mai repede...ridica saci,ridica pietre,da-i cu capu......faci cum vrei ....penibil subiect=))=/))))scz dar....
dudu1992
Postat pe 20 Iulie 2009 12:59
am inteles ca vrei sa pleci la mare
e uite daca azi iti vine si maine tu esti pe plaja ,nici o probleme bagi un mic ob si intri in apa mai des si stai cat poti mai mult sera nu o sa mai ai nimic o sa fi curata ca zici ca nici nu ai fost sau trebuia sa fi eu asa am facut si nu styam de ce nu mai am menstruatie ,dar am aflat dupaia ca apa rece si sarata de mare
asa ca poti merge linistita
sa te distrezi la mare si pt mine
poop
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 20 Iulie 2009 13:20
pai nu zicea k vr sa plece la mare si nu ia venit...plm nu mai inteleg nimik...orcum penibil:))))))))
dudu1992
Postat pe 20 Iulie 2009 14:44
citeste mai atent(a)ce vr sa spuna tipa,vrea sa se duca la mare si nu vr sa fie deranjata de venirea menstruatiei.si nu stie cum sai vina mai repede .......intelegi tu?.....si a testul sarcina e negativ,deci...nik:Dasa k nu mai corecta aiurea oamenii k.........pff...n-ai cu cine
dudu1992
Postat pe 20 Iulie 2009 14:46
buna,cam aceeasi intrebare am si eu,pt.ca in august plec la mare pe 24 si exact atunci ar trebui sa-mi vina menstruatia,si as vrea sa stiu si eu cum sa fac sa-mi intarzie pt.ca exact in aceea perioada o sa fie.am auzit ca pot sa i-au anticonceptionale dar nu stiu cand si cum sa incep,cu cat timp inainte,etc.......mersi fain si astept si eu un raspuns urgent.
armando
Postat pe 20 Iulie 2009 16:36
daca iti vine prin 24, inseamna ca luna asta inca nu ti-a venit. ei bine, cumpara o cutie de anticonceptionale, si, luna asta, in prima zi a ciclului incepi sa bei. sa nu te sperii, ca a doua zi se opreste ciclul complet. o cutie are 21 de tablete, dupa care o saptamana pauza. dar, tu nu mai faci pauza aia, ci, incepi si a doua cutie. din cea de-a doua cutie bei pana vii de la mare. si, cand e ok si vrei sa-ti revina, nu mai bei. lasi restul din cutie nebaute. in zilele urmatoare, o sa-ti revina ciclul. sau, mai simlpu, lasa sa ai luna asta ciclu normal, si, din prima zi a ciclului din august bea anticonceptionale. dar, asa, sa nu te bazezi ca esti protejata de sarcina. iti sugerez sa cumperi o cutie, si, mai citesti si pe prostect. e foarte explicit.
kudika052063
Postat pe 20 Iulie 2009 16:44
pai luna aceasta mi-a venit la inceputul lunii si trebuie sa-mi vina si la sf.luniisi apropo de ceea ce ai spus la sf.comentariului tau ,eu am pus sterilet,asa ca nu ar fi o problema prea mare,ca nu as fi protejata de sarcina.dar oricum ceea ce mi-ai spus e incercat,cv.sigur,va merge asta?
armando
Postat pe 20 Iulie 2009 17:35
sorry, voiam sa raspund, dar am inteles altceva

chiar nu stiu cu cat timp inainte (2 saptamani? )
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2009 18:18
De la: kudika052063, la data 2009-07-20 16:44:41daca iti vine prin 24, inseamna ca luna asta inca nu ti-a venit. ei bine, cumpara o cutie de anticonceptionale, si, luna asta, in prima zi a ciclului incepi sa bei. sa nu te sperii, ca a doua zi se opreste ciclul complet. o cutie are 21 de tablete, dupa care o saptamana pauza. dar, tu nu mai faci pauza aia, ci, incepi si a doua cutie. din cea de-a doua cutie bei pana vii de la mare. si, cand e ok si vrei sa-ti revina, nu mai bei. lasi restul din cutie nebaute. in zilele urmatoare, o sa-ti revina ciclul. sau, mai simlpu, lasa sa ai luna asta ciclu normal, si, din prima zi a ciclului din august bea anticonceptionale. dar, asa, sa nu te bazezi ca esti protejata de sarcina. iti sugerez sa cumperi o cutie, si, mai citesti si pe prostect. e foarte explicit.


crezi ca asa usor se iau anticonceptionale?!alea nu se iau din auzite alea se iau dupa un control la doctor,asta daca nu vrei sa te ingrasi cat o balena ,sau daca nu vrei sa ti se faca rau
APA DE MARE E CEL MAI BUN LUCRU CARE TE FACE SA ITI TREACA MENSTRUATIA SAU VITAMINA K
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 20 Iulie 2009 20:14
De la: armando, la data 2009-07-21 10:24:42uite,sa stii ca nu la toata lumea actioneaza la fel,apropo cu chestia cu ingrasatul de la anticonceptionale.si mai spun cv.la mine de ex.nu a mers asta,am luat si eu cv.timp si nu s-a observat nimik din reactiile adverse care scriu in prospect.o asistenta de la ginecologie mi-a spus ca daca vreau sa-mi intarzie menstruatia fac in felul urmator: inainte sa-mi vina cu aprox.10 zile tb.sa i-au anticonceptionalele yasminesi o sa-mi intarzie vreo 2 sapt.


iei toata folia nu?
andy_zanika
Postat pe 21 Iulie 2009 18:32
vin rosu,aspirine.

Postat pe 23 Iulie 2009 15:45
De la: armando, la data 2009-07-21 10:24:42uite,sa stii ca nu la toata lumea actioneaza la fel,apropo cu chestia cu ingrasatul de la anticonceptionale.si mai spun cv.la mine de ex.nu a mers asta,am luat si eu cv.timp si nu s-a observat nimik din reactiile adverse care scriu in prospect.o asistenta de la ginecologie mi-a spus ca daca vreau sa-mi intarzie menstruatia fac in felul urmator: inainte sa-mi vina cu aprox.10 zile tb.sa i-au anticonceptionalele yasminesi o sa-mi intarzie vreo 2 sapt. [/quote


la tine nu sa manifestat ca ai un organism mai altfel
dar eu iau logest sunt slaba si inca foarte ,o prietena de a mea ea si ea si cand a inceput sa le ia sa facut tripla si nu glumesc la mine nu au avut reacti adverse in schimb la ea da
eu iau de 5 ani pastilele astea.Am luat si eu novinette inainte si mi sa facut rau pt ca doctorul nu ma consultat mi-a pus niste intrebari de toata jena ceva de genu:cand mi-a venit prima oara ,cati ani are prietenul meu,si dac stie mama si tata ,si dupa o luna am zis ca mor de rau ce imi era
faceti cum vreti dar ganditi-va la sanatatea voastra
scz de greseli poop
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 24 Iulie 2009 21:48
de ce e jenant sa te intrebe dr ginecolog cand ti-a venit prima oara?
_oktober_
Postat pe 24 Iulie 2009 22:14
De la: _oktober_, la data 2009-07-24 22:14:02de ce e jenant sa te intrebe dr ginecolog cand ti-a venit prima oara?


nu ma refer ca e jenant sa te intrebe doctorul cand ti-a venit prima data ma refeream ca intrebrile au fst de toata jena pt ca da ok pui intrebari cand ti-a venit prima data dar nu daca stie mama si tata sa cati ani are prietenul meu nu cred ca conteaza varsta prietenului meu pt a prescrie niste pastile ;eu cred ca e nevoie de consultatie ginecologica ,ca sa isi poata da seama de contraindicatiile ,pt a nu ti se face rau sau a te ingrasa

eu vreau sa spun ca nici un fel de pastile trebe luata de capul nostru,mai ales asa ceva
ar mai fi un gand ,daca nu sunt compatibile si nu isi fac efectul si in cel mai rau caz femeia iaia care a luat asa de capul ei ,din auzite ramane gravida si mai naste si un copil cu probleme .......
Haideti sa zicem DOAMNE FERESTE ! Dar am intalnit cazuri de genul
infine fiecare face ce vrea ,eu scriu aici cea ce stiu si cea ce am patit si eu ,si ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoasa ,nu sunt grasa ,si nici copil nu am inca
poopicci
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 26 Iulie 2009 01:46
scuze pt greseli ,si inca ceva imi doresc sa fac un copil ,nu acum dar cand va veni vremea si sper din tot sufletul sa fie sanatos
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 26 Iulie 2009 01:48
spunea cnv mai sus ca sa incerci ob-uri. Eu am fost la ginecolog si i-am spus cam ce parere are despre ob-uri si mi-a raspuns ca nu sunt igienice ptr ca te poti infecta etc etc. iar despre anticonceptionale... mai bn lasa ... ele sunt facute cu un scop... ptr a nu ramane insarcinata... . ma rog faceti cum vreti.
dudulina19
Postat pe 26 Iulie 2009 13:37
Buna maarinncik!

Cred ca problema de avea ciclu inainte de a merge la mare nu e o problema . Daca erai nascuta la mare si trebuia sa mergi la munte , fara a te impiedica aceasta mica proiblema a exstentei ciclului la fix , adica cand ai tu nevoie , crezi ca era o metoda garantata de a petrece timpul cum crezi tu ?.... Nu-ti face probleme , mai toata lumea pe care o cunosc nu stie secretul rezolvarii acestei probleme... Deci , asteapta , rabda , ..... Poate o consultatie medicala te va ajuta , poate dai peste un medic care stie cum se poate rezolva problema poate chiar si fara sa platesti... Fiecare cu norocul lui...
ElainaD
Postat pe 26 Iulie 2009 13:49
De la: dudulina19, la data 2009-07-26 13:37:50spunea cnv mai sus ca sa incerci ob-uri. Eu am fost la ginecolog si i-am spus cam ce parere are despre ob-uri si mi-a raspuns ca nu sunt igienice ptr ca te poti infecta etc etc. iar despre anticonceptionale... mai bn lasa ... ele sunt facute cu un scop... ptr a nu ramane insarcinata... . ma rog faceti cum vreti.

+ reglarea ciclului menstrual
+ ca tratament in chistul ovarian
Mai studiaza...
Lucia38
Postat pe 26 Iulie 2009 13:52
medroxiprogesteron pastile ptr a-l intarzia cu cateva zile. ob-urile nu te ajuta daca te simti rau si ai dureri.
DayC
Postat pe 26 Iulie 2009 14:06
dar grija mare ca mareste sansele de a ramane insarcinata.
DayC
Postat pe 26 Iulie 2009 14:08
incearca ORGAMETIL dak stii ca trebuie sa-ti vina ciclu cand vei fi la mare , cu cateva zile inainte sa-ti vina ciclu ..sau nah ..cam in orice moment..itzi amana ciclu atatea zile cate le iei+3 zile ;)Distractzie placuta la mare!!
Ellena_B
Postat pe 26 Iulie 2009 21:30
Buna !

Problema ciclului medical cred ca poate fii rezolvata gandindu-ti propriul corp, analizadul. Mi-am amintit ca cineva mi-a spus ca odata ca cineva a rama singura si tot sperand sa nu piarda timpul degeaba a gandit viata in fel si chip. Apoi, bineinteles ca singura nu a gasit nici o explicatie certa nici macar la ciclu. Dar o observat ca amintindu-si viata , momentele semnificatve din viata ei , a constatat ca ciclul ii venea ca urmare a viselor sale erotice sau a u nor asemenea clipe din viata ei...
Ajunsese de stia cu precizie cand simtea abdomenul sau daca ii vine ciclul sau se intampla altceva cu ea... Problema e veche dar cred ca poate fi incercata metoda.
ElainaD
Postat pe 27 Iulie 2009 16:39
Daca te mai intereseaza.....exista niste pastile/pilule, pe care le poti lua din farmacie, care grabesc sau intarzie ciclul cu cateva zile. Poti intreba de ele. Mie mi-a luat antrenorul, inainte de un concurs (sport) important. Ii drept acuma cv timp in urma.

Si pt restul care vb de ob-uri....is f ok, dar dk ai dureri si tot felul in timpul menstruatiei, pe astea nu le poti opri cu OB.
beti26
Postat pe 5 August 2009 15:34
parerea mea e k n ar trb sa iti fc atatea griji,pt k e ceva normal,poate dk n ai menstruatie te simti u mai bn,eu cunosc pers kre au fost la mare sau la piscina in timpul menstruatiei,tot c trb sa fc e sa iti schimbi absorbantul mai des,stai in apa kt vrei sh dupa iti schimbi absorbantul sh [poti intra din nou,multe fete fc asa.
kudika056203
Postat pe 5 August 2009 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!!!! 11 De la: kudika429723 4 Septembrie 2011 12:50
Femeia gemeni si barbatul sagetator......cum e ? 16 De la: banel 5 August 2009 13:26
capricorn- leu, capricorn-scorpion 5 De la: ABeby 15 Septembrie 2009 16:49
EU FECIOARA EL BERBEC 2 De la: popovici 20 Iulie 2010 09:07
ati fii in stare sa donati 1 euro pt un caz umanitar??? 3 De la: geo_reincarcat_iara 13 August 2010 10:08