Setari Cookie-uri

infectia cu candida asociata cu coci

secretia e albicioasa, branzoasa si urat mirositoare... mi-a spus la analiza de secretii ca e candida cu coci (bacterii de pe piele...). Ma rog, am urmat tratamente, insa rezultatul nu se vede, voi ce tratamente luati?
dibu_iulia
Postat pe 21 August 2008 12:32
si eu am avut asa ceva si am folosit un ungient si pe langa asta bai cu ceai in fiecare seara si acum nu mai am probleme dar trebuie sa ai grija la ce toalete mergi ca microbul se ia in mod special de acolo.
romynarosu
Postat pe 10 Septembrie 2008 12:41
BUNA,
SI EU AM ACEASTA PROBLEMA CA SI TINE, SI NU DE MULTE ORI M-A ADUS LA DISPERARE DIN CAUZA MANCARYMI.
DIN PACATE NU PUTEM SA SCAPAM DE ACEASTA BOALA ,PENTRU CA ESTE IN VIRUS CARE SE AFLA IN CORPUL NOSTRU SI NU EXISTA REMEDIU PENTRU EL.
ACEST VIRUS APARE IN MOMENTUL IN CARE ORGANISMUL ESTE SLABIT SI STRESAT, SI NU NUMAI.
EU AM FOLOSIT GINOZOL 400mg , DAR SAPTAMANA TRECUTA AM INTELES CA SA RETRAS DE PE PIATA SI DE ATUNCI FOLOSESK GYNOFORT ESTE O SETINGA CU CREMA CARE ESTE CEL MAI BUN TRATAMENT PENTRU MINE .ITI RECOMAND SA TE DUCI LA GINECOLOG SI SA-TI FACI O LAMA CA SA NU SE AGRAVEZE ACEASTA INFECTYE DACA O AI ( ACEA MUCOASA ALBA DEVINE GALBENA).



TE PUP SI MULTA SANATATE.
iuliana_tataru
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:34
si eu am tot pb asta , si nu o data mi s-a intamplat! Dupa recomandarea medicului m-am tratat timp de zece zile cu kleon (ovule) si spalaturi intravaginale cu Femigin B, imi trecea dar de fiecare data cand prin teren reapare. Si in ca un amanunt important, mie mi s-a spus la control ca aceasta infectie " candidoza" imi apare dupa tratament cu antibiotic...deci de cand ma ferest=c de antibiotice nu am mai avut pb, slava domnului, sau in cazul in care este nevoie urgenta de antibiotic il iau in combinatie cu nistatina.
severuus
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:41
http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16
Restul, no comment...Cititi aici si veti gasi absolut toate raspunsurile la intrebarile despre ciuperca "otravitoare"...CANDIDA! Comentariile sunt de prisos, ma bucur ca am gasit acest site si cu siguranta am inteles mai bine decat de la medicul ginecolog, care trateaza boala, dar nu iti explica si cauza...Nu te ajuta sa scapi de ea, ci doar sa o tratezi...Sa-i incetinesti evolutia. Dupa ce veti citi, veti fi de aceiasi parere cu mine.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:43
http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16, da interesant, mie imi reapare dupa fiecare data cand iau antibiotice, ma tratez de puroi in gat iar apoi de candia... hmmm, ce ma enerveaza!!!
niki4
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:50
Buna fetelor!!!aceeasi problema mi s-a intamplat si mie...anul trecut...in 2007 acelasi lucru l-am facut si eu(ovule si spalaturi cu ceai de musetel)...mi s-a spus ca e de la antibiotice sau e posibil sa fie de la vreun virus...nimeni nu stie din ce cauza apare candidoza....fiindca eu tot timpul am luat antibiotice cu vitamine....iar microb nu prea cred...ca m-am ferit de WC-urile murdare....am avut tot ttimpul grija...va pooop.
ilckutza
Postat pe 31 Decembrie 2008 02:29
dragele mele, candidoza apare dupa folosirea de antibiotice....NICIODATA SA NU FOLOSITI ANTIBIOTICE FARA "STAMICIN". ASTA MI-A SPUS GINECOLOGUL.Tratamentul este de durata si trebuie s-o faca si partenerul. Altfel se reia totul....barbatul este purtator de multe "porcarii" dar el nu simte nimik....doar ne preda noua.Aveti grija ca dak nu se trateaza candidoza....o sa apara ffffff multe complicatii in tot corpul.

multa sanatate
rizibizi_healthy
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:40
Buna fetelor
Si eu am probleme cu aceasta candida dar din pacate la mine este putin mai grav.am facut mai multe tratamente cu diferite tipuri de ovule si antibiotic care insa aveau efect temporar,infectia recidivand ori de cate ori nu puteam sa imi intretin igiena in modul corect.Pe langa asta in rezultatele testului PAPANICOLAU mi sa descoperit ca as avea si trichomonas, coci, inflamatie,gardnerella,bacili doderlein ceea ce in cazurile voastre nu observ ca ati mentionat.Va rog mult dati-mi si mie o informatie daca ar trebui sa ma ingrijoreze aceste *plusuri*Mie una medicul la care am fost NU mi-a prezentat prea multe detalii despre aceste lucruri tot ce am aflat este de pe internet,iar la varsta de 20 de ani ajunge sa te ingrijoreze destul de mult aceste lucruri.va rog mult nu ocoliti acest mesaj si raspundeti-mi si mie daca se poate.
D_G_healthy
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:54
si eu m-am lovit de problema asta....am citit ca sunt cauze multiple care provoaca infectia....spre exemplu eu iau anticonceptionale si datorita modificarii aciditatii mediului vaginal, din cand in cand mai incearca sa apara,insa de cate ori vad ka incepe sa apara cate o schimbare imi introduc inauntru iaurt natural (fara arome sau bifidus sau alte prostii....iaurt simplu!) dimineata si seara timp de vreo 4 zile,dupa care imi dispare totul complet. De ce? pt ka iaurtul contine lactobacili,stiti....e bacteria "prieten",iar iaurtul o ajuta sa lupte cu ciuperca. inainte luam ovule LOMEXIM,cate 2 la 3 zile si trecea garantat. Insa cu iaurtul pot sa fac ce vreau!chiar daka vreau sa ma intalnesc cu prietenul meu,ma spal si dupa aia continui iar tratamentul cu iaurt! Candida poate aparea si datorita unui sistem imunitar slab, datorita antibioticelor(pt ka ele omoara toate bacteriile inclusiv pe cele prietenoase ca lactobacilul), spalaturilor vaginale (deoarece indeparteaza lactobacilul), steriletul ,gelurile de lubrifiere, si sa nu uit celebrii chilotei tanga,care aduc bacteriile din spate spre fatza.....
rilutza_rds
Postat pe 14 Ianuarie 2009 04:25
De la: D_G, la data 2009-01-05 20:54:36Buna fetelor
Si eu am probleme cu aceasta candida dar din pacate la mine este putin mai grav.am facut mai multe tratamente cu diferite tipuri de ovule si antibiotic care insa aveau efect temporar,infectia recidivand ori de cate ori nu puteam sa imi intretin igiena in modul corect.Pe langa asta in rezultatele testului PAPANICOLAU mi sa descoperit ca as avea si trichomonas, coci, inflamatie,gardnerella,bacili doderlein ceea ce in cazurile voastre nu observ ca ati mentionat.Va rog mult dati-mi si mie o informatie daca ar trebui sa ma ingrijoreze aceste *plusuri*Mie una medicul la care am fost NU mi-a prezentat prea multe detalii despre aceste lucruri tot ce am aflat este de pe internet,iar la varsta de 20 de ani ajunge sa te ingrijoreze destul de mult aceste lucruri.va rog mult nu ocoliti acest mesaj si raspundeti-mi si mie daca se poate.


o consultatie la ginecolog, tratamentul sa fie urmat si de prietenul tau, si un tratamentr neturist pentru echilibrarea aciditatii, cresterea imunitatii. numai ca pe acesta il pot indica numai daca am si alte detalii despre boala ta. astept sa mai vorbim... daca doresti, site-ul imi va remite mesajele tale..
camiflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:14
De la: niki4, la data 2008-11-27 18:50:50http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16, da interesant, mie imi reapare dupa fiecare data cand iau antibiotice, ma tratez de puroi in gat iar apoi de candia... hmmm, ce ma enerveaza!!!


pot sa te ajut recomandandu-ti ceva pentru imunitate, ca sa nu mai faci puroi la gat si sa nu mai fie nevoie sa iei antibiotice, numai ca vreau sa stiu ce anume microb iti tot provoaca tie puroiul, ce tratamente urmezi, idfeal ar fi ca in perioada terapiei cu antibiotice sa te speli in zona vaginala exclusiv cu apa bicarbonatata, fara sapun, si de mai multe ori pe zi sa faci si gargare cu apa bicarbonatata ( o lingurita bicarbonat de sodiu - de la alimentara- in 250ml apa fiarta si racita)
camiflorea
Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:18
te rog mergi neaparat la o cosultatie la ginecolog,pt ca la tine sunt mai multe probleme de rezolvat,nu ignora,sanatate
adi_xy2004
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:04
Culmea,candida apare si dispare,anul trecut la lama nu a mai iesit,anul asta a iesit iarasi ,iar tratament,iar nervi si tot asa,eu cred ca nu dispare definitiv niciodata,multe femei au probleme de genul asta si niciuna n-a zis ca s-a rez.definitiv.
babalica
Postat pe 13 Martie 2009 09:57
Salutare!Candida(albicans),o ciuperca sau un fung care traieste in diverse zone umede ale corpului ,fara a provoca probleme.In general factorul declansator este antibioticul,poate fi transmis partenerului prin contact sexual.Se poate localiza;vaginal,cavitatea bucala,cutele umede ale pielii.Simtomele sunt;genital-inrosire,mincarime,secretie alba groasa.La barbati;preputul si capul penisului sunt rosii si inflamate.De evitat pantalonii stramti,costum de baie ud,talcul parfumat,daca se poate evitarea lenjeriei intime cat mai mult(ventilatie).Pt.remedii aceasta este adresa de contact;stevensegal83@yahoo.com
ivanescu
Postat pe 14 Martie 2009 10:36
De la: camiflorea, la data 2009-01-26 17:18:02
De la: niki4, la data 2008-11-27 18:50:50http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16, da interesant, mie imi reapare dupa fiecare data cand iau antibiotice, ma tratez de puroi in gat iar apoi de candia... hmmm, ce ma enerveaza!!!


pot sa te ajut recomandandu-ti ceva pentru imunitate, ca sa nu mai faci puroi la gat si sa nu mai fie nevoie sa iei antibiotice, numai ca vreau sa stiu ce anume microb iti tot provoaca tie puroiul, ce tratamente urmezi, idfeal ar fi ca in perioada terapiei cu antibiotice sa te speli in zona vaginala exclusiv cu apa bicarbonatata, fara sapun, si de mai multe ori pe zi sa faci si gargare cu apa bicarbonatata ( o lingurita bicarbonat de sodiu - de la alimentara- in 250ml apa fiarta si racita)
Pentru aceste pb,un tratament care este 1005 eficace,atat pt candida cat si pt rosu din gat, este cura cu TRANSFER FACTOR PLUS,un produs natural ce poate stimula activitatea sistemului imunitar cu pana la 437% !!!! Din aceasta cauza,sistemul imunitar poate combate toate ciupercile,parazitii,bacteriile,virusurile(mai putin HIV care este un virus "mutant") sau chiar celule canceroase !!! este un complex de ingrediente naturale cu proprietati imunostimulatoare foarte puternice,scos pe piata dupa ani de cercetari si peste 50 milioane de $ bagati in cercetare !!! merita sa va informati asupra lui : http://video.google.com/videoplay?docid=1583247202509668294 sau http://www.4life-romania.ro/produse.html sau https://media.4life.com/us/pdf/pps/TFPlusTriFactor_0907.pdf
irina4life
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:15

cel mai comod tratament ptr candida sint niste capsule 100% naturale din mai multe plante pe care le inghiti la intervale de timp si pe care trebuie sa le le ia si partenerul , deoarece candidoza se transmite prin contact sexual.

e un tratament FORTE in 27 zile dupa care nu mai ai probleme . Se numeste FORMULA CANDIDA si se gaseste pe www.bestlife-naturiste.ro

nu mai trebuie unguente, si spalaturi vaginale , e mult mai simplu tartamentul asta .
jeanetta
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:59
DRAGA D.G. BACILII DODERLINE TREBIUE SA FIE PREZENTI IN MOD NORMAL IN FLORA VAGINALA.EI PROEJEAZA VAGINUL DEASCENSIONAREAINFECTIILOR SPRE PARAMETRE,TROMPE OVARE SI UTER! GYNOFORTUL MERITA INCERCAT,O SPUN DIN PDV PROFESIONA!PUP SUCCES
stefanescu_marina25
Postat pe 5 Iunie 2009 08:02
Buna , am o oferta pentru tine daca te intereseaza ,pentru candida , trimite email la andreidavid1@yahoo.com .
andreidavid1
Postat pe 14 Iunie 2009 23:07
De la: irina4life, la data 2009-04-01 21:15:52
De la: camiflorea, la data 2009-01-26 17:18:02
De la: niki4, la data 2008-11-27 18:50:50http://www.candidasite.com/candida-issue.php?type=lissue&id=16, da interesant, mie imi reapare dupa fiecare data cand iau antibiotice, ma tratez de puroi in gat iar apoi de candia... hmmm, ce ma enerveaza!!!


pot sa te ajut recomandandu-ti ceva pentru imunitate, ca sa nu mai faci puroi la gat si sa nu mai fie nevoie sa iei antibiotice, numai ca vreau sa stiu ce anume microb iti tot provoaca tie puroiul, ce tratamente urmezi, idfeal ar fi ca in perioada terapiei cu antibiotice sa te speli in zona vaginala exclusiv cu apa bicarbonatata, fara sapun, si de mai multe ori pe zi sa faci si gargare cu apa bicarbonatata ( o lingurita bicarbonat de sodiu - de la alimentara- in 250ml apa fiarta si racita)
Pentru aceste pb,un tratament care este 1005 eficace,atat pt candida cat si pt rosu din gat, este cura cu TRANSFER FACTOR PLUS,un produs natural ce poate stimula activitatea sistemului imunitar cu pana la 437% !!!! Din aceasta cauza,sistemul imunitar poate combate toate ciupercile,parazitii,bacteriile,virusurile(mai putin HIV care este un virus "mutant") sau chiar celule canceroase !!! este un complex de ingrediente naturale cu proprietati imunostimulatoare foarte puternice,scos pe piata dupa ani de cercetari si peste 50 milioane de $ bagati in cercetare !!! merita sa va informati asupra lui : http://video.google.com/videoplay?docid=1583247202509668294 sau http://www.4life-romania.ro/produse.html sau https://media.4life.com/us/pdf/pps/TFPlusTriFactor_0907.pdf

Eu as vrea o stimulare cu 450 %,cum as putea realiza asa ceva?
enemgabriel
Postat pe 15 Iunie 2009 08:18
buna eu iti recomand sa te duci la un dermatolog de boli venerice.eu ma confrunt cu nenorocita asta de candida de 12 ani ,mi-a aparut de la antibiotice ,iar mie imi reaparea pe fiecare luna dupa terminarea menstruatiei a fost un cosmar pt mine devenise o obsesie acum 2 luni m-am dus la un dermatolog si mi-a dat un tratament foarte puternic numai cu antibiotice atat mie cat si prietenului meu,sper sa nu-mi mai reapara ...dar am schimbat tot.... lenjerie 100% bumbac nu mai folosesc ob-uri gelul intim sa aiba ph-ul corespunzator am gasit unul foarte bun SEBAMED cu ph-ul de 3,8 se gaseste numai in farmacii care costa 42RON ....toate cele bune
helenita5
Postat pe 17 Iunie 2009 02:14
De la: alinaiulia, la data 2008-08-21 12:32:51secretia e albicioasa, branzoasa si urat mirositoare... mi-a spus la analiza de secretii ca e candida cu coci (bacterii de pe piele...). Ma rog, am urmat tratamente, insa rezultatul nu se vede, voi ce tratamente luati?


Draga mea, in afara tratamentelor date de medic, in paralel iti recomand sa folosesti si produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LADY ANION(LOVE MOON) ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LADY ANION (LOVE MOON) : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort). Relatii : loapersonal@yahoo.com si 0745.074.755

De asemenea trebui sa tii un regim fara lactate si dulciuri si sa nu fii constipata.
O seara buna
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 18 August 2009 20:25
Pentru o igiena intima optima va recomand produsul FEMINAKIT.

www.argint-coloidal.ro

Bye
Beni_healthy
Postat pe 12 Septembrie 2009 16:20
deci odata tre s afaci tratam pt coci cu Zanocin 2 cutii,acesta merge pe mai multe tipuri de coci,stafilococi,imfectii cu clamidia,dupa care tratezi candida atat medicamentos cat si cu ovule uite asa...iei o cutie de orungal si zilnic cate 4 comprimate in 2 reprize dimineata 2 seara 2 timp de o sapt cu pauza 3 sapt timp de 3 luni consecutiv,iar de 2 ori pe sapt iti iei crema vaginala pe baza de butoconazol sau nistatin .Niciodata sa nu iei ovule care merg pe mai multe tipuri de bacterii,e cea mai mare greseala.
Candida se trateaza mai greu de aceea necesita tratament indelungat,nu e suficient sa iei 2 comprimate ci incearca schema de care ti-am vorbit.In paralel sa iei si un antihepatotoxic pt ca (zanocinul si orungalul e toxic) pe baza de extract de papadie Silimarin,3 pe zi si inca o cutie de bacterii benefice coruplui pt refacerea florei bacteriene din intestin si col,Bioptron respectiv Gynofillus ambele sunt pe baza de bifidus essensis,si lactobacilus
De obicei candida creste ca volum cand imunitatea scade,deci evita dulciurile care le intretin dezvoltarea,fainoasele,si consuma acrituri si lactate,usturoi,ceapa, evita spalatul si irigatiile vaginale si mai ales baile cu spuma,sau detergenti altii decat cele pt igiena locala pe baza de acid lactic,musetel,schimba-ti des lenjeria,si mai ales foloseste lenjerie de bumbac,sa pastrezi organele genitale uscate,evita ciorapii stransi,blugii stransi...si multe altele carele intretine mediul umed
andreaV
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:08
In speranta ca va va fi de folos iata cateva informatii despre :

CANDIDOZA

-Aparitia micozei vorbeste despre un organism obosit si cu imunitatea la pamant.
-Un organism sanatos lupta singur cu micoza.
-Majoritatea femeilor sunt afectate la un moment dat de aceasta infectie, insa dupa tratament, de multe ori simptomele reapar.


Generalitati
Candidoza la nivelul zonei vaginale este primul lucru la care se gandesc femeile atunci cand aud de termenul "vaginita". Candidoza este produsa de o specie de ciuperci numita Candida. Candida populeaza in mod normal vaginul dar si cavitatea bucala si tractul digestiv atat la femei cat si la barbati.
In cazul unui organism sanatos, microorganismele cu rol de protectie existente in flora vaginala mentin un ph acid care stopeaza dezvoltarea bacteriilor patogene. In mod normal, candida exista pe tegumentele si mucoasele organismului. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului este dezechilibrata (diminuata). Flora saprofita de candida (care se gaseste in mod nomal in organism) se transforma intr-o flora patogena.

Simptome
La femei, infectia cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- usturimi in timpul urinarii
- dureri in timpul contactului sexual
- scurgeri branzoase-albicioase
- inrosirea si inflamarea labiilor mici.
Aceste simptome se intensifica inaintea menstruatiei.

La barbati, infectia micotica cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- inrosirea si inflamare
- depuneri albicioasa si branzoase pe gland
- mici bubite rosii pe gland (iritatii).
Secretia albicioasa se poate extinde la perineu, la plicile inghinale, interfesier unde tegumentul se poate inflama. Deseori candidoza provoaca cistite, pielite, uretrite.
Candida se poate transmite in timpul actului sexual. Chiar daca partenerul nu prezinta manifestari, tratamentul trebuie urmat intrucat exista riscul reinfectarii. Pe durata tratamentului trebuie evitate contactele sexuale (chiar si cele protejate).

Factori de risc
Factorii de risc pot fi:
- un tratament recent cu antibiotice. De exemplu, in cursul unui tratament cu antibiotice pentru o infectie, este distrusa flora saprofita ce mentine un echilibru al candidei in organism. Astfel, aceasta se dezvolta prea mult si determina aparitia unei infectii.
- diabetul zaharat necontrolat datorita persistentei nivelului crescut al glucozei in sange si in urina este favorizata aparitia acestei afectiuni.
- sarcina cu modificarea nivelurilor hormonale.
Alti factori implicati:
- contraceptivele orale
- tulburari ale sistemului imun
- tulburari endocrine sau tiroidiene
- terapia costicosteroida.

Tratament
Candidoza se trateaza de obicei prin administrarea pe cale intravaginala a medicamentului. Acesta se poate prezenta sub forma unei creme sau a unor ovule. In multe dintre cazuri este necesara si administrarea orala de medicamente antimicotice.
Preparatele medicamentoase se vor folosi in aplicatii locale. Urmatoarele medicamente sunt eficiente in tratamentul vulvovaginitei candidozice:
- clotrimazol, care se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi timp de 7 zile, putandu-se prelungi pana la 14 zile in cazurile refractare la tratament) sau ovule vaginale (un ovul pe zi timp de 7 zile sau 2 ovule pe zi timp de 3 zile)
- miconazol, ce se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi intravaginal, timp de 7 zile) sau ovule (1 ovul pe zi timp de 5-7 zile)
- ketoconazol, ce se administreaza fie oral (1 capsula pe zi timp de 5 zile - avantajul tratamentului oral este acela de eradicare a rezervorului de candida din tractul gastrointestinal) fie sub forma de ovule (un ovul pe zi intravaginal timp de 5 zile)
- nistatin, ce poate fi administrat sub forma de ovule (un ovul pe zi timp de 7-14 zile) sau oral.
In general, vulvita candidozica raspunde la administrarea de creme, in timp ce pentru vaginita candidozica este preferabila administrarea de ovul intravaginal.
Bolnavele cu vulvovaginite recurente sunt greu de tratat. Infectiile recurente sunt rezultatul:
- scaderii imunitatii
- reinfectiei.
Nu exista o schema terapeutica fixa pentru infectiile recurente. Unele studii au sugerat necesitatea tratamentului oral pentru a distruge candida de la nivelul tractului digestiv, scazand astfel incidenta recurentelor.
In principiu, in cazul vulvovaginitelor candidozice recurente se recomanda:
- terapie locala imediat inainte de menstruatie, doua cicluri succesive
- nistatin oral sau ketoconazol oral
- terapie locala cu unul dintre preparatele respective timp de 7-14 zile
- tratamentul partenerului cu aplicatii locale de creme de 1-2 ori pe zi.

Tratamentul se efectueaza concomitent la ambii parteneri sexuali. Tratamentul cu antimicotice trebuie sustinut si de o foarte buna igiena locala prin spalaturi zilnice (chiar de mai multe ori pe zi) cu sapunuri care sunt neutre sau bazice, spalaturi in care s-a dizolvat bicarbonat de sodiu (chiar din cel alimentar - 2 - 3 linguri dizolvate in apa), solutii antiseptice pentru spalaturi vaginale din comert.
Profilaxie
Recomandari:
- poarta haine lejere facute din materiale naturale (bumbac, lana, matase) si evita umiditatea in zona genitala
- evita purtarea pantalonilor prea stransi
- nu utiliza irigatorul vaginal (acesta distruge flora bacteriana saprofita)
- limiteaza utilizarea deodorantelor feminine
- limiteaza utilizarea tampoanelor la perioadele cand acestea sunt strict necesare
- schimba-ti hainele umede (in special costumul de baie), cat de des posibil
- evita baile cu apa fierbinte
- spala lenjeria in apa fierbinte
- urmeaza o dieta bine echilibrata
- consuma iaurt si evita painea si produsele de panificatie
- daca suferi de diabet zaharat, mentine-ti glicemia cat mai aproape de valoarea normala.
Daca remarci aparitia unor infectii cu candida repetate, consulta-ti medicul. Este necesara efectuarea unor teste pentru a fi excluse anumite afectiuni.

Masuri generale
-Cel mai eficient si pe termen lung tratament remediu, il reprezinta dieta.
Ca orientare generala:
1. tratezi toate focarele de infectii
2. te hidratezi bine... 2 litri de apa, ceai de Echinaceea de 2 ori pe zi, sucuri naturale, fara zahar si NU acidulate ! ( este preferabila apa deoarece in structura celulei se gaseste APA, nu sucuri, ceaiuri, supa! Astfel organismul va elimina toxinele)
3. alege alimentele care intaresc imunitatea – cel putin 5 portii de fructe si/sau legume pe zi ( o portie este reprezentata de un fruct de marime mijlocie, un bol de cirese sa zicem, o felie de pepene, etc..). Consuma fructe care contin putin zahar (mere , grapefruit), cereale integrale (contin zinc, care ajuta la intarirea imunitatii), proteine de origine vegetala ( lapte de soia, tofu..)
Ca o paranteza aici trebuie sa amintesc faptul ca proteinele de origine animala (lapte, branza, carne, oua) creeaza o usoara acidifiere a sangelui, ceeace favorizeaza aparitia candidei dar, printre altele si a osteoporozei, dar aceasta este alta poveste!
4. scade , sau renunta la consumul de zahar si dulciuri rafinate
5. mananca BACTERII BUNE : un iaurt probiotic de exemplu! (eu personal nu am de ce sa ii fac reclama, dar activia cred ca este bun. Daca mai gasiti si altele foarte bine!)
6. daca va este mai usor, folositi un supliment alimentar probiotic (de exemplu Jarro-Dophilus sau Acidophilus)
7. incearca aromele antibacteriene – ceapa este recunoscuta ca un veritabil antibiotic si antifungic, iar usturoiul are proprietati antibacteriene (nu le ocoliti deoarece intaresc imunitatea!)
8. gargara cu bicarbonat de sodiu.. pentru a schimba PH-ul local... sau spalaturi locale.. si nu se mai dezvolta micoza
9. trebue sa faceti tot posibilul sa aveti scaun. zilnic
10. de tinut KG.. la control !
kristina007
Postat pe 21 Februarie 2010 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Astmul si sarcina 11 De la: office_salinasusesi_ro 18 Februarie 2010 23:37
Medic bun 3 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 12:36
APARAT PENTRU TESTARE DIAGNOSTICARE SI TRATAMENT INCLUSIV CANCER 1 De la: healthy006304 23 Decembrie 2009 14:04
Eu am un baietel de 7 ani,am auzit ca exista un vaccin contra meningitei?,ati facu careva copilului vostru?Eu am avut meningita si nu vreau sa patesca si baiatul meu la fel,eu am avut noroc in comparatie cu ce mi se putea intampla... 4 De la: office_salinasusesi_ro 25 Iunie 2010 08:37
insarcinata sau nu?:( 3 De la: pitique_blondine 12 Noiembrie 2009 20:29