Setari Cookie-uri

tuse seaca , posibil si alergica, diagnosticata ca bronsita

De la: GabrielaCri, la data 2009-01-12 00:06:59Buna. Eu am de ani de zile o tuse seaca cand racesc.. Adica dupa ce se trateaza raceala raman cu acea tuse seaca ce ma apuca si noaptea,e ingrozitor. Am facut cand eram mica tratament cu bronhovaxom dar nu l-am dus pana la capat,adica dupa prima folie am intrerupt si cred ca asta a fost o probl,am ramas cu traume pana in ziua de azi. Am luat un spary pt gat se numeste Bioparox si ma dau cu el cand tusesc sau inainte preventiv pt a putea dormi. Calmeaza gatul imediat,cred ca e vb de aceeasi tuse. Il poti incerca,bafta.


Dar Gabriela, eu am observat ca pastilele sunt mai slabe, nu isi faceau atat de repede efectul - de fapt nu aveau nici un efect - in cazul meu. Mult mai de valoare mi s-a parut Bronhovaxomul picaturi.

Si iarasi avea efect benefic si rapid un decoct (pe cand eram copil), un decoct din nuci indulcit cu miere (zahar). Se fierb nucile (usor crapate) in apa ... pana scade apa cam la una sau 1/2 cana de apa.
Si ceaiul din coji de ceapa bine spalate in prealabil.

Eu folosesc acuma, de la Boiron, pastilele homeopate HOMEOGENE ori de cate ori apare o usoara jena in gat, 2 pastile urmate de cate una la fiecare ora. Se sug, si in cateva ore dispare durerea de gat. Le iau totusi o zi sau chiar doua in cazul in care NU le-am luat de la primele semne de durere in gat si, astfel NU AM MAI FOST RACITA de ani ... La fel procedez si cu cei mititei. Copiii mei de la 3 ani sau poate chiar mai devreme au luat aceste pastile sau CORIZALIA, de la aceeasi firma, de indata ce le curge usor nasul. Imediat dispar simptomele, astfel ne mai ajungand mucii in gatul copiluli de unde mai apoi incepe toata ... problema. De la muci incep apoi durerile de gat si mai departe tusea. Asa ''tai raul de la radacina''!

Aceste pastile contin niste virusi in cantitati infinitezimale in zahar. Sunt dulci, usor de luat (se sug sublingual) si eficiente ca si un vaccin.

Tot de la Boiron se gaseste si vaccinul pe cale bucala - OSCILOCOCCINUM; tuburi de granule de zahar cu anumiti virusi in cantitate infinitezimala pentru primele simptome de gripa, sau luate preventiv in perioadele de risc cum este toamna si primavara, sau chiar pentru tratamentul gripei, alaturi de tratamentul specific gripei dat dvs. de catre medic.

Sanatate, cu preventie!
Simply_i
Postat pe 23 Septembrie 2009 09:58
Si eu am o tuse destul de suparatoare seaca si ma apuca in special in zona fumului de tigara,fiind nefumatoare e deranjant...nu pot respira aer cald sa nu mai vorbesc de ceata...o am am de mai bine de un an si ceva luni si tocmai ieri dintr-o problema din cauza curentului am ajuns la urgente si acolo mi-a facut si raze la plamini.A scris pulmon normal insa doamna doctor a spus sa ma duc mai bine la clinica tbc ca acolo se rateaza tot ce are legatura cu plamanii.e posibil sa am un ast bronsic?
omidutu
Postat pe 23 Septembrie 2009 10:12
Pentru seretide as putea sa va ajut eu pe cei care urmati tratamentul. Am de vanzare la jumatate de pret 2 flacoane concentratie 50/500, sigilate si in valabilitate. Cine e interesat ma poate contacta pe e-mail aditza_cool06@yahoo.com Sau la telefon 0723367469.
aditza281
Postat pe 16 Februarie 2010 15:52
Ati incercat cu produse apicol(mai putin polen)? Otetul din miere de albine este recunoscut a vindeca alergiile.

Ca sa nu mai spun de ceaiul de ceapa, siropul de ridiche neagra, zeama de lamiie cu miere pentru tuse.
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 19:46
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 14 Martie 2010 14:25
sa traiesti ! intra pe google si cauta reteta vindecatoare Djuna Davitasvili pentru bolile de plamani.
kudika412508
Postat pe 11 Iulie 2011 12:38
Buna ziua!

Baietelul meu are ceva asemanator.Are o tuse seaca , violenta, si se manifesta si ziua si noaptea. Pulmonar nu are nicio problema , iar pe partea de ORL totul este normal.
Sunt convinsa ca este alergic (deocamdata nu stiu la ce anume, in ianuarie este programat pentru teste).Lui ii trece tusea foarte repede cu Aerius sirop.
Imi doresc sa-ti fie de folos raspunsul meu.Stiu cat de suparatoare este aceasta tuse.
Numai bine si multa sanatate!
kudika489066
Postat pe 25 Decembrie 2011 00:34
Fetelor, de ce nu incercati remedii naturale? Am avut 2 saptamani o tusa seaca de nu mai puteam. Am incercat ridiche cu miere, amestec de lapte, miere si unt seara inainte de culcare si ziua luam siropul Prospan pe baza de iedera. Acum sunt ok. Nu stiu ce m-a ajutat dar am scapat. Sanatate tuturor!
kudika_999806
Postat pe 18 Ianuarie 2016 11:49
Fetelor, incercati pentru tusa seaca siropul Prospan pe baza de iedera si seara inainte de somn amestec din lapte cald cu miere si unt. Sanatate!
kudika_1000615
Postat pe 31 Ianuarie 2016 02:09
Pentru tusa seaca ti-as recomanda amestecul de lapte cald cu miere si oua plus siropul Prospan, natural pe baza de iedera. Noua ne-a recomandat medicul de familie si ii sunt foarte multumita. sanatate!
kudika_1001220
Postat pe 9 Februarie 2016 23:15
Incearca siropul Prospan pe baza de iedera .Noua ne-a recomandat medicul si suntem foarte multumiti. Este natural si chiar ajuta!
kudika_1001220
Postat pe 1 Martie 2016 01:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUZA TUTUROR PROBLEMELOR: STRESUL! 3 De la: laramira 3 Iulie 2011 18:51
miscare involuntara ureche 4 De la: camiflorea 30 Martie 2010 22:11
discopatie cervicala 2 De la: dany657 2 Mai 2010 19:10
sa fie rinichi sau ovarele 8 De la: 51160 6 Ianuarie 2010 16:53
APA VIE ,este o APA restructurata informational si energizata 3 De la: ene_m_gabriel 19 Decembrie 2009 19:55