Setari Cookie-uri

Concurs: Castiga "Magul" de Fernando Morais!

Kudika si editura Humanitas te invita la concurs! Ai sansa de a castiga una dintre cele cinci biografii “[b]Magul[/b]” de Fernando Morais, daca raspunzi la intrebarea de mai jos:

[b]Despre ce scriitor faimos a scris Fernando Morais in “Magul” si care e cartea ta preferata scrisa de acest autor?
[/b]

Castigatoarele vor fi alese prin tragere la sorti.

Concursul se desfasoara in perioada 19.04.2011 – 3.05.2011.

Vor fi luate in calcul numai raspunsurile postate in acest topic de forum si numai cate un singur raspuns postat de catre o utilizatoare.

[b]"Magul. Extraordinara viata a lui Paulo Coelho" de Fernando Morais
[/b]

"I-am spus lui Fernando lucruri pe care nu le-am spus nimanui..., nici macar mie insumi." (Paulo Coelho)

Paulo Coelho este un om universal, care a trezit interesul intregii lumi, cum putini au facut-o. O suta cincisprezece milioane de oameni i-au citit cartile, ii fac cunoscute ideile, scrierile, viziunile. Un adevarat mag al sufletului, Paulo Coelho descopera virtutile rabdarii si ale bunavointei omenesti, ale nobletii si generozitatii, ale lepadarii de sine si, mai presus de toate, ale Dragostei universale.

Paulo Coelho a experimentat si a suferit el insusi ca sa atinga virtutea absoluta a cunoasterii de sine si ca sa descopere, in ultima instanta, calea supremei purificari.

Magul este o biografie in care Fernando Morais ofera cea mai cuprinzatoare privire de pana azi asupra fascinantei existente si creatii a celui mai tradus scriitor in viata. Autorul a scris-o dupa multi ani de cercetare, in care a stat de vorba, cu talent si daruire, cu toti cei care-l cunosc pe Paulo Coelho. O poveste la care nici macar cei mai creativi scenaristi n-ar putea sa viseze.

Concursul este organizat de Humanitas, iar toate obligatiile de natura fiscala sau de orice alta natura intra in sarcinile acesteia.
concursKudika
Postat pe 19 Aprilie 2011 11:21
Morais a scris despre Paulo Coelho in cartea sa "Magul"; iar cartea mea preferata este "11 minute", deoarece cu cat cunosti mai mult ceea ce iubesti, cu atat iubesti mai mult. "Daca as mai ramane o zi, as mai ramane un an, iar daca as mai ramane un an n-as mai pleca niciodata. "
zur
Postat pe 19 Aprilie 2011 14:22
Paulo Coelho iar cartea preferata"Alchimistul"
"Mereu îþi faci prieteni noi ºi nici nu trebuie sã stai cu ei zi de zi. Când ne vedem tot timpul cu aceleaºi persoane, ele ajung sã facã pânã la urmã parte din viaþa noastrã. ªi cum ele fac parte din viaþa noastrã, încep sã vrea sã ne-o schimbe. Dacã nu eºti aºa cum vor, se enerveazã. Fiindcã toatã lumea are o noþiune exactã despre cum trebuie sã ne trãim viaþa. ªi nimeni nu ºtie cum trebuie sã-ºi trãiascã propria-i viaþã."
vitamina_c
Postat pe 19 Aprilie 2011 15:13
Cel despre care a scris Morais este Paulo Coelho, iar cartea mea preferata este Veronika se hotaraste sa moara.
josephine_andreea
Postat pe 19 Aprilie 2011 16:56
Fernando Morais a scris despre Paulo Coelho, iar cartea mea preferata scrisa de acesta este ,,Alchimistul''.
alelove
Postat pe 19 Aprilie 2011 17:50
Despre Paulo Coelho a scris Morais. Cartea mea preferata a lui Coelho este Zahir.
adaluci
Postat pe 19 Aprilie 2011 17:53
Renumitul personaj din Magul este Paulo Coelho. Cartea preferata citita si scrisa de el este "La raul Piedra am sezut si am plins".
Adyda
Postat pe 19 Aprilie 2011 19:45
- despre Paulo Coelho ;
Mi-a placut foarte mult "11 minute"
veronicadrobota
Postat pe 19 Aprilie 2011 19:56
Scriitorul faimos despre care a scris Fernando Morais in “Magul” este Paulo Coelho. Cartea preferata a autorului este "Chato, o Rei do Brasil".
blackgloves
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:34
Buna ziua,
Magul de Fernando Morais este povestea vietii lui Paulo Coelho.
Dintre cartile lui Coelho, cred ca le-am citit pe toate la un moment dat, prima imi vine intotdeauna in minte ca impact, ca aproape de viata: "La raul Piedra am sezut si am plans".
Pryanka
Postat pe 20 Aprilie 2011 03:18
Fernando Morais a scris in cartea sa "Magul" despre autorul Paulo Coelho. Cartea mea prferata de Coelho este "Vrajitoarea din Portobello".
Oranginne
Postat pe 20 Aprilie 2011 07:47
Fernando Morais a scris in cartea sa "Magul" despre autorul Paulo Coelho. Cartea mea prferata de Coelho este "Vrajitoarea din Portobello".
Oranginne
Postat pe 20 Aprilie 2011 07:47
Paulo Coelho. Mi-a placut mult Alchimistul.
Ancunash
Postat pe 20 Aprilie 2011 07:52
Fernando Morais a scris despre viata lui Paulo Coelho in cartea sa "Magul", iar cartea care mi a placut este "Invingatorul este intotdeauna singur", a lui Coelho
annutza_24
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:05
Morais a scris despre Paulo Coelho in cartea sa "Magul"; iar cartea mea preferata este "11 minute"
iuliaiulia
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:10
Paulo Coelho
Tare mult mi-a placut "Veronica se pregateste sa moara".
AndreeaRodica
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:12
Morais a scris despre Paulo Coelho in cartea sa "Magul".Cartea preferata este Anotimpul fructelor de mango de Amulya Malladi
yulik_4_u
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:18
A scris despre Paulo Coelho , iar cartea mea preferata este"Unsprezece minute"
tensy1987
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:20
Morais a scris despre autorul Paulo Coelho, iar cartea mea preferate scrisa de Coelho este "Diavolul si domnisoara Prym" >>>>>>"Dacã ni s-ar da prilejul sã cãdem în ispitã, pânã la urmã am ºi cãdea. În funcþie de condiþii, fiinþele umane de pe pãmânt sunt dispuse sã facã rãu."
andi_pinky
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:28
In cartea "Magul" de Fernando Morais este vorba despre Paulo Coelho, cunoscutul scriitor brazilian ale carui carti au fost traduse in 67 de limbi, precum "Alchimistul".
In ciuda succesului cartii "Alchimistul", cartea mea preferata scrisa de Paulo Coelho este "Veronika se hotaraste sa moara", deoarece in interiorul cartii se vorbeste despre cei care nu intra in tiparele considerate normale de catre societate; se vorbeste despre nebunie si despre nevoia de a descoperi un alt mod de viata a acelor oameni care se confrunta cu prejudecatile celorlalti fiindca gandesc diferit.
kudika021887
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:43
Paulo Coehlo
kudika384665
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:49
Cartea este despre Paulo Coelho,scriitorul meu preferat dealtfel.Desi imi este foarte greu sa aleg fiindca toate cartile sale sunt geniale,trebuie totusi sa aleg Alchimistul fiindca este cartea care mi se potriveste in momentul asta al vietii.
selena_jolie_grace
Postat pe 20 Aprilie 2011 08:59
Morrais a scris despre Paulo Coelho iar cartea mea preferata este ''11 minute''o poveste care merita citita
marinaruxandra
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:01
In cartea "Magul" de Fernando Morais vorbeste despre Paulo Coelho, iar cartea preferata a acestuia este ”Veronika se hotaraste sa moara"
miiikyyy
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:05
In Cartea "Magul" Fernando Morais a scris despre Paulo Coelho. Cartea mea preferata scrisa de Fernando Morais este "Olga".
JustAnotherOne
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:19
Paulo Coelho, "11 minute"
amargarota
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:21
Paulo Coelho
kbio94
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:29
Morais a scris despre Paulo Coelho (un scriitor genial); cartea preferata este "Vrajitoarea din Portobello"
michellle
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:29
Paulo Coelho iar cartea preferata este 'Diavolul si domnisoara Prym'.'
al3cu_stelista
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:30
Cartea srisa de catre Fernando Morais "Magul" este despre Paulo Coelho,
cel din urma fiind unul dintre scriitorii mei pereferati.
Desi imi este foarte greu sa aleg fiindca toate cartile lui Paulo Coleho sunt geniale, va trebui sa aleg cartea "Alchimistul" deoarce a reusit sa ma transforme la un moment dat.
Am recitit-o in timp inca de 2 ori cu acelasi nesat !
anypopovici
Postat pe 20 Aprilie 2011 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Ivyshop.ro si Kudika.ro: castiga acum 2 vouchere de 500 RON oferite de IvyShop.ro! 762 De la: kudika379879 28 Octombrie 2013 06:23
Cel mai neinspirat cadou de Craciun primit vreodata 477 De la: dana_mv 7 Ianuarie 2009 01:07
Castiga unul din cele 3 pachete cu Ulei de Argan BIO de la Organique! 372 De la: concursKudika 30 Aprilie 2012 10:16
Redecoreaza-ti camera cu Dulux ! 146 De la: concursKudika 16 Martie 2011 16:20
Castiga una din cele doua rochii semnate Catalin Botezatu oferite de Quelle/Quick24 703 De la: nistorroxana 25 Noiembrie 2010 15:40