Veti adora aceasta negresa tavalita prin sos de ciocolata!
Foto interior si prima pagina: negresa cu sos de ciocolata si nuca de cocos, Shutterstock
Timp de preparare: 1 ora
Dificultate: redusa
Ingrediente:
- 5 oua
- 250 g zahar
- 250 g faina
- 150 ml lapte
- 250 g unt sau margarina
- 4 linguri cacao
- 1 plic praf de copt
- 3 plicuri zahar vanilat
- esenta de rom (dupa gust)
Pentru sosul de ciocolata:
- 1 ciocolata cu lapte/neagra
- 150 ml lapte
- 250 g margarina
- 200 g zahar
- esenta de rom
- nuca de cocos rasa
Foto: negresa cu sos de ciocolata si nuca de cocos, Shutterstock
Mod de preparare:
Intr-o craticioara,pe foc mic,se topeste margarina cu zaharul.Se adauga cacaoa si laptele.Se lasa pe foc sa dea doar cateva clocote, pana se topeste tot zaharul.
Din acest sos oprim 18 linguri. Dam deoparte.
Restul de sos se amesteca, cu mixerul la viteza mica, cu albusurile batute tare, ca la bezea. Se adauga apoi galbenusurile,faina in ploaie,vanilia,esenta de rom si praful de copt stins in putin otet. Este bine ca in momentul in care adaugam faina sa dam la o parte mixerul si sa folosim o paleta cu care sa amestecam prin rasturnare, usor.
- Tarot Online: Previziuni și etalări zilnice.
- Petrecerea de Halloween acasă: Cum să fii gazda perfectă fără să te stresezi
- 40 de rețete de post - idei delicioase pentru o alimentație sănătoasă
- RUSALKA, regizat de Claudiu Mitcu, cu Maia Morgenstern în rolul principal, va avea mai multe proiecții în cinema din 16 sept
Se toarna intreaga compozitie intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se coace la cuptor cca. 40 de minute la foc mediu.
Tava are latimea de 24 cm si lungimea de 32 cm.
Dupa ce s-a racit putin prajiturica se taie in cuburi si o tavalim in sosul de ciocolata si apoi prin cocos.
Sosul de ciocolata:
Intr-o craticioara,pe foc mic,se topeste margarina cu zaharul.Se adauga cacaoa,laptele si ciocolata rasa. Se lasa pe foc sa dea doar cateva clocote.
Peste acest sos adaugam si cele 18 linguri ramase de la prajitura.Adaugam esenta de rom si lasam sa se racoreasca.
Fiecare cub de negresa il trecem prin sosul ciocolatos si apoi prin nuca de cocos rasa.
Pofta buna !
Va astept pe blog pentru mai multe retete usoare !
calatorii-culinare-adina.blogspot.ro
O reteta propusa de: Adriana Dumitru (Adriana_Dumitru_1) pentru Garbo.ro