Setari Cookie-uri

iubirea in comuniune cu natura

Imi are bine ca ne putem exprima ideile si impartasii parerile legate de anumite subiecte prin intermediul acestei echipe.KUDIKA.referitor la subiectil iubire vreau sa adaug o idee mai larga a mea..
Iubirea constituie un tonus fundamental care lumineaza si tulbura in acelasi timp doua suflete ingemanate, doua sentimente care urmaresc, hotarasc si implinesc destinul fiintei umane.
Sentimentul de iubire este ca o evadare din realitatea brutala ce ne inconjoara, un izvor al entuziasmului neintrerupt in fata frumusetiilor vietii.Dorinta noastranse indreapta catre o iubire statornica, ideala in asocierea maretiei cu frumusetea firii.
Atunci cand iubesti, sentimentele se amplifica,totul in jur se transforma intr-o poveste, o frumusete,o bogatie de lumini,culori si miresme.Intr-o asemenea situatie, luminozitatea si culorile cresc,florile infloresc,ploaia dispare..norii se duc,metafora primaverii devenind frecventa.
Iubirea cu timpul devine un''cult al sentimentului si al fanteziei creatoare" transformandu-se in poezie,suprimand limitele si legile experientei concrete, oferind constiintei si imaginatiei un camp nemarginit, acordand spiritului individual libertatea si capacitatea unui loc neingradit cu starile sufletesti si propriul eu.
Prin poezia ce se oglindeste in sufletul oameniilor e mai ametitor decat vazul direct.De aceea poetii patrund in adancimile infinite ale sufletului, descifrand trairi dincolo de zona subconstientului.
Prin iubire incercam sa recurgem la ironie pentru a spulbera desartele iluzii, pentra a arata inconsistenta lor, caci, de indata ce se izbesc de realitate se destrama.
onyoana09
Postat pe 24 Noiembrie 2007 20:38
buna oana... uite imi plac oamenii care nu se tem sa vorbeasca frumos despre iubire si sunt idealisti... din pacate in ziua de azi, eu cel putin vad numai fete/femei care vor sa para baietii si nu mai au sufletul lor de fata/femeie! si asa se pierde tot!

Postat pe 14 Iulie 2008 20:42
Total de acord cu tot ce e scris mai sus.

Postat pe 8 Decembrie 2008 11:42
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 22:59
hehe cred ca ai uitat de cealalta fata cand iubirea nu leaga doua suflete ci doar pe unu in timp ce celalat zburda nepasator... si iubirea asta nu e cu nimic mai prejos, desi nu e asa inaltatoare... poate scrii ceva la fel de frumos si despre asta :P
selket
Postat pe 25 Iunie 2009 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copii nostrii si educatia in scoli. 49 De la: Cassey 15 Mai 2009 10:50
Anulare amenda RATB 21 De la: Libeloo 28 Iunie 2013 09:18
buna 3 De la: Barbie30_ 30 Mai 2011 02:31
FENG SHUI 3 De la: valy90 19 Noiembrie 2010 21:25
:p 5 De la: Barbie30 29 Septembrie 2010 10:57