Setari Cookie-uri

Ce ai face tu?


Intr-o primavara minunata, dupa o mie de dezamagiri dureroase, il intalnesti pe el. E soare..nu trebuia sa se intample asa..el era cu altcineva, dar cumva, la un moment dat privirile vi s-au intersectat si ai observat ca are ochii ca ai tai! Sunt o culoare rara!! I-ai spus..si ai creeat o legatura magica din momentul acela. Cumva, intr-un alt moment, cand muzica din apartamentul sau ii purta pe toti prietenii intr-o frenezie a dansului, ti-a furat un sarut..si in toi de noapte, in mijlocul multimii, sub o lumina obscura, iti ia mainile intr-ale lui si iti spune: "Noi doi trebuie sa incercam sa fim impreuna!! Vreau sa fii a mea, voi incerca sa te fac fericita!". Tu, insa, eziti si pleci! Nu poti crede, nu din prima zi in care v-ati cunoscut. Insa trece un timp,te intorci si..ramai. Ramai cu el mereu. Descoperi in timp ca el e genul de om care lucreaza in strainatate un timp si un altul vine acasa si "se odihneste", cheltuie banii castigati, te uiti in jur, si vezi ca nu prea a agonisit, dar iti spui "de acum va fi altfel!" Si iubirea dintre voi devine din ce in ce mai intensa, chiar daca inca nu se obisnuieste cu tine atat de repede, pentru ca fusese singur mult timp..Mai descoperi in timp un mare viciu al sau: alcoolul. Si stai langa el seri intregi, si numeri peturile de bere care nu mai au loc sub masa, si il asculti pe el, pe prietenii sai, si in final..regretele si frustrarile..te duci la culcare devreme, cu sunetul vorbelor lor in urechi..tu ai de muncit a doua zi, ei nu. Apoi iesiti in oras, bautura curge garla, si tu nu suporti sa il vezi asa, te superi in sinea ta, ii zici ca vrei sa pleci acasa, dar seara nu se termina aici. Plecati in alt bar, dansati, cade sub masa..te simti mica, ti-e rusine..plecati acasa. Pe drum iti spune despre minunea ca te-a intalnit. Iti marturiseste ca n-a mai iubit pe nimeni atat de mult..apoi se iveste o cearta din nimic. Chipurile, l-ai insela..sau n-ai fi atat de devotata pe cat spui..si te indeparteaza, si te doare! Enorm! Cum poate sa spuna deodata asa ceva! Si ajungeti acasa, dormi langa el, dar te impinge in perete, pleci in alta camera..urmeaza momente pe care vrei sa le uiti..e doar beat. Apoi va impacati, a doua zi. Totul e bine din nou, dar nu ii place ca nu pui nu stiu ce cablu nu stiu cum, si se cearta cu tine rau..nu ai grija sa pui nu stiu ce lucru intr-un anumit loc..si trece...si totul e bine din nou..pana la o noua nemultumire a sa..si asa trece timpul, cu urcusuri si coborasuri..in care tu te straduiesti sa ii demonstrezi iubirea..de fiecare data cand il superi ii lasi un trandafir rosu in usa, apoi pleci la munca..Vine ziua numelui tau. Ca de obicei familia lui pregateste un pranz minunat la care sunteti invitati..dar el nu e pregatit sa te prezinte! Si asa, tu pleci singura in parc. El regreta mai apoi. Isi da seama ca te-a ranit..si tu il ierti. Pana la urma ii cunosti familia, si devine familia ta!! Si te iubesc acei oameni, ca pe lumina ochilor..si tu ii iubesti pe ei..din suflet! Se mai intampla ceva! O alta cearta de la un motiv stupid! Nu te poti concentra la munca..o iei razna..pleci acasa..si incerci sa ii explici, cat il iubesti, cat regreti neintelegerea..dupa alte doua zile dureroase, va impacati! El pleaca! Deodata primeste un telefon si pleaca! A gasit de munca! O sa plece in Germania maine dimineata! Si ramai tu. In apartamentul gol.Cu inima in palme. Pentru el.Tu trebuie sa muncesti si sa iti termini studiile. Tineti legatura 8 luni de zile. Skype. Mess. Apar deseori motive din senin, de cearta.."de ce nu ai telefonul la tine, unde erai, cu altcineva?!!!".."eram la baie!" "n-aveam semnal!", "nu te cred!!!minti!" ..samd..Trec acele 8 luni..grele..Craciun, Ziua ta, Paste.Si ajungi la el! Lasi totul in urma si mergi la el sa incepeti o viata noua! Esti cea mai fericita! Cu siguranta a invatat ceva in tot timpul asta! Cu siguranta s-a schimbat!! Adevarul este ca va iubeati mai mult ca niciodata!!! Dar, el tot in acel punct ramasese. Bea mai mult..si nu tinea cont ce ce spui tu. Te certa de multe ori..ca ar trebui sa faci..nimicuri..in alt mod..te certa ca nu te descurci inca acolo..ca nu ai curaj destul samd..si devii din ce in ce mai nervoasa..mai suparata pe tine in primul rand..pentru ca tu iti dai toata silinta sa fii OK si super OK..dar nu prea iti iese..si la o petrecere care pana la urma a iesit bine..tu, fiinta aceea pura, bei. Bei si tu in nestire. Si pierzi sirul. Si ajungi la spital..Iti revii..dar e de neconceput asa ceva pentru tine. Te uiti in jur si vezi priviri atintite asupra ta..Si iti dai seama, ca pana aici a fost. El iti spune, ca va intelege daca vrei sa pleci..tu ii spui ca o sa te gandesti, ca nu vrei sa va faceti rau unul altuia, fara sa stiti macar, din cauza frustrarilor acumulate, a alcoolului, a nestirii..tu nu poti sa ajungi sa te distrugi..si sa ajungi in situatii atat de josnice! Era doar o discutie. Dar, iei si pleci. Pleci departe. Cu durere in suflet, pleci..Plangi zile in sir, iti moare sufletul..te suna in fiecare zi..nu raspunzi. Decizia e luata. Primesti mesaje.."Iarta-ma, dragostea mea!Stiu ca te-am facut sa suferi,am inteles ca alcoolul mi-a luat de la mine iubirea vietii mele, iarta-ma si da-mi o ultima sansa! Nu voi mai bea! Vreau sa am grija de tine!!" Si familia ta nici nu mai vrea sa auda de asa ceva! Prietenii iti spun ca nu se va schimba niciodata. Si vine dupa tine!!! Vine si iti ia obrajii in palmele sale..si iti sterge lacrimile ce nu mai inceteaza sa curga..si iti spune..iti jura..ca va fi altfel. Si tu ii spui ca in timp...poate vei avea puterea asta..Dar nu..nimeni nu te sfatuieste sa faci pasul inapoi, sa ii dai acea ultima sansa...si continui sa il iubesti, cu tot sufletul tau! Nu te intelege nimeni "DE CE!!!!?" Si continui sa primesti mesaje..si iti promiti ca nu ii mai raspunzi..dar nu poti..reusesti insa sa iti schimbi numarul de telefon! Si azi, vrei sa il stergi definitiv din viata ta..Crezi ca faci bine???Sufletul tau e la el inca...Daca s-ar schimba...cu adevarat??? Daca...Ce faci? Il stergi din viata ta si iti urmezi calea inainte??? Sau...ii dai acea sansa..??? Spune-mi...ce ai face tu, sa fii eu...???
blackladyrose
Postat pe 14 Noiembrie 2014 13:54
De la: blackladyrose, la data 2014-11-14 13:54:58
Intr-o primavara minunata, dupa o mie de dezamagiri dureroase, il intalnesti pe el. E soare..nu trebuia sa se intample asa..el era cu altcineva, dar cumva, la un moment dat privirile vi s-au intersectat si ai observat ca are ochii ca ai tai! Sunt o culoare rara!! I-ai spus..si ai creeat o legatura magica din momentul acela. Cumva, intr-un alt moment, cand muzica din apartamentul sau ii purta pe toti prietenii intr-o frenezie a dansului, ti-a furat un sarut..si in toi de noapte, in mijlocul multimii, sub o lumina obscura, iti ia mainile intr-ale lui si iti spune: "Noi doi trebuie sa incercam sa fim impreuna!! Vreau sa fii a mea, voi incerca sa te fac fericita!". Tu, insa, eziti si pleci! Nu poti crede, nu din prima zi in care v-ati cunoscut. Insa trece un timp,te intorci si..ramai. Ramai cu el mereu. Descoperi in timp ca el e genul de om care lucreaza in strainatate un timp si un altul vine acasa si "se odihneste", cheltuie banii castigati, te uiti in jur, si vezi ca nu prea a agonisit, dar iti spui "de acum va fi altfel!" Si iubirea dintre voi devine din ce in ce mai intensa, chiar daca inca nu se obisnuieste cu tine atat de repede, pentru ca fusese singur mult timp..Mai descoperi in timp un mare viciu al sau: alcoolul. Si stai langa el seri intregi, si numeri peturile de bere care nu mai au loc sub masa, si il asculti pe el, pe prietenii sai, si in final..regretele si frustrarile..te duci la culcare devreme, cu sunetul vorbelor lor in urechi..tu ai de muncit a doua zi, ei nu. Apoi iesiti in oras, bautura curge garla, si tu nu suporti sa il vezi asa, te superi in sinea ta, ii zici ca vrei sa pleci acasa, dar seara nu se termina aici. Plecati in alt bar, dansati, cade sub masa..te simti mica, ti-e rusine..plecati acasa. Pe drum iti spune despre minunea ca te-a intalnit. Iti marturiseste ca n-a mai iubit pe nimeni atat de mult..apoi se iveste o cearta din nimic. Chipurile, l-ai insela..sau n-ai fi atat de devotata pe cat spui..si te indeparteaza, si te doare! Enorm! Cum poate sa spuna deodata asa ceva! Si ajungeti acasa, dormi langa el, dar te impinge in perete, pleci in alta camera..urmeaza momente pe care vrei sa le uiti..e doar beat. Apoi va impacati, a doua zi. Totul e bine din nou, dar nu ii place ca nu pui nu stiu ce cablu nu stiu cum, si se cearta cu tine rau..nu ai grija sa pui nu stiu ce lucru intr-un anumit loc..si trece...si totul e bine din nou..pana la o noua nemultumire a sa..si asa trece timpul, cu urcusuri si coborasuri..in care tu te straduiesti sa ii demonstrezi iubirea..de fiecare data cand il superi ii lasi un trandafir rosu in usa, apoi pleci la munca..Vine ziua numelui tau. Ca de obicei familia lui pregateste un pranz minunat la care sunteti invitati..dar el nu e pregatit sa te prezinte! Si asa, tu pleci singura in parc. El regreta mai apoi. Isi da seama ca te-a ranit..si tu il ierti. Pana la urma ii cunosti familia, si devine familia ta!! Si te iubesc acei oameni, ca pe lumina ochilor..si tu ii iubesti pe ei..din suflet! Se mai intampla ceva! O alta cearta de la un motiv stupid! Nu te poti concentra la munca..o iei razna..pleci acasa..si incerci sa ii explici, cat il iubesti, cat regreti neintelegerea..dupa alte doua zile dureroase, va impacati! El pleaca! Deodata primeste un telefon si pleaca! A gasit de munca! O sa plece in Germania maine dimineata! Si ramai tu. In apartamentul gol.Cu inima in palme. Pentru el.Tu trebuie sa muncesti si sa iti termini studiile. Tineti legatura 8 luni de zile. Skype. Mess. Apar deseori motive din senin, de cearta.."de ce nu ai telefonul la tine, unde erai, cu altcineva?!!!".."eram la baie!" "n-aveam semnal!", "nu te cred!!!minti!" ..samd..Trec acele 8 luni..grele..Craciun, Ziua ta, Paste.Si ajungi la el! Lasi totul in urma si mergi la el sa incepeti o viata noua! Esti cea mai fericita! Cu siguranta a invatat ceva in tot timpul asta! Cu siguranta s-a schimbat!! Adevarul este ca va iubeati mai mult ca niciodata!!! Dar, el tot in acel punct ramasese. Bea mai mult..si nu tinea cont ce ce spui tu. ...............................................................................................

Nu se va schimba niciodata!!!Nu te minti singura!!!Alcoolul este unul dintre cei mai mari dusmani ai omului!!!!!Si sa iti mai spun ceva,atunci cand iubesti o persoana ,faci totul pentru acea persoana,incluzand schimbarea raului in bine,te inhami la o munca asidua pentru corectarea greselilor si orientarea spre alte preocupari si sentimente,benefice acelui cuplu!!!!!Restul....sunt povesti!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Noiembrie 2014 14:02
De la: blackladyrose, la data 2014-11-14 13:54:58
Intr-o primavara minunata, dupa o mie de dezamagiri dureroase, il intalnesti pe el. E soare..nu trebuia sa se intample asa..el era cu altcineva, dar cumva, la un moment dat privirile vi s-au intersectat si ai observat ca are ochii ca ai tai! Sunt o culoare rara!! I-ai spus..si ai creeat o legatura magica din momentul acela. Cumva, intr-un alt moment, cand muzica din apartamentul sau ii purta pe toti prietenii intr-o frenezie a dansului, ti-a furat un sarut..si in toi de noapte, in mijlocul multimii, sub o lumina obscura, iti ia mainile intr-ale lui si iti spune: "Noi doi trebuie sa incercam sa fim impreuna!! Vreau sa fii a mea, voi incerca sa te fac fericita!". Tu, insa, eziti si pleci! Nu poti crede, nu din prima zi in care v-ati cunoscut. Insa trece un timp,te intorci si..ramai. Ramai cu el mereu. Descoperi in timp ca el e genul de om care lucreaza in strainatate un timp si un altul vine acasa si "se odihneste", cheltuie banii castigati, te uiti in jur, si vezi ca nu prea a agonisit, dar iti spui "de acum va fi altfel!" Si iubirea dintre voi devine din ce in ce mai intensa, chiar daca inca nu se obisnuieste cu tine atat de repede, pentru ca fusese singur mult timp..Mai descoperi in timp un mare viciu al sau: alcoolul. Si stai langa el seri intregi, si numeri peturile de bere care nu mai au loc sub masa, si il asculti pe el, pe prietenii sai, si in final..regretele si frustrarile..te duci la culcare devreme, cu sunetul vorbelor lor in urechi..tu ai de muncit a doua zi, ei nu. Apoi iesiti in oras, bautura curge garla, si tu nu suporti sa il vezi asa, te superi in sinea ta, ii zici ca vrei sa pleci acasa, dar seara nu se termina aici. Plecati in alt bar, dansati, cade sub masa..te simti mica, ti-e rusine..plecati acasa. Pe drum iti spune despre minunea ca te-a intalnit. Iti marturiseste ca n-a mai iubit pe nimeni atat de mult..apoi se iveste o cearta din nimic. Chipurile, l-ai insela..sau n-ai fi atat de devotata pe cat spui..si te indeparteaza, si te doare! Enorm! Cum poate sa spuna deodata asa ceva! Si ajungeti acasa, dormi langa el, dar te impinge in perete, pleci in alta camera..urmeaza momente pe care vrei sa le uiti..e doar beat. Apoi va impacati, a doua zi. Totul e bine din nou, dar nu ii place ca nu pui nu stiu ce cablu nu stiu cum, si se cearta cu tine rau..nu ai grija sa pui nu stiu ce lucru intr-un anumit loc..si trece...si totul e bine din nou..pana la o noua nemultumire a sa..si asa trece timpul, cu urcusuri si coborasuri..in care tu te straduiesti sa ii demonstrezi iubirea..de fiecare data cand il superi ii lasi un trandafir rosu in usa, apoi pleci la munca..Vine ziua numelui tau. Ca de obicei familia lui pregateste un pranz minunat la care sunteti invitati..dar el nu e pregatit sa te prezinte! Si asa, tu pleci singura in parc. El regreta mai apoi. Isi da seama ca te-a ranit..si tu il ierti. Pana la urma ii cunosti familia, si devine familia ta!! Si te iubesc acei oameni, ca pe lumina ochilor..si tu ii iubesti pe ei..din suflet! Se mai intampla ceva! O alta cearta de la un motiv stupid! Nu te poti concentra la munca..o iei razna..pleci acasa..si incerci sa ii explici, cat il iubesti, cat regreti neintelegerea..dupa alte doua zile dureroase, va impacati! El pleaca! Deodata primeste un telefon si pleaca! A gasit de munca! O sa plece in Germania maine dimineata! Si ramai tu. In apartamentul gol.Cu inima in palme. Pentru el.Tu trebuie sa muncesti si sa iti termini studiile. Tineti legatura 8 luni de zile. Skype. Mess. Apar deseori motive din senin, de cearta.."de ce nu ai telefonul la tine, unde erai, cu altcineva?!!!".."eram la baie!" "n-aveam semnal!", "nu te cred!!!minti!" ..samd..Trec acele 8 luni..grele..Craciun, Ziua ta, Paste.Si ajungi la el! Lasi totul in urma si mergi la el sa incepeti o viata noua! Esti cea mai fericita! Cu siguranta a invatat ceva in tot timpul asta! Cu siguranta s-a schimbat!! Adevarul este ca va iubeati mai mult ca niciodata!!! Dar, el tot in acel punct ramasese. Bea mai mult..si nu tinea cont ce ce spui tu. Te certa de multe ori..ca ar trebui sa faci..nimicuri..in alt mod..te certa ca nu te descurci inca acolo..ca nu ai curaj destul samd..si devii din ce in ce mai nervoasa..mai suparata pe tine in primul rand..pentru ca tu iti dai toata silinta sa fii OK si super OK..dar nu prea iti iese..si la o petrecere care pana la urma a iesit bine..tu, fiinta aceea pura, bei. Bei si tu in nestire. Si pierzi sirul. Si ajungi la spital..Iti revii..dar e de neconceput asa ceva pentru tine. Te uiti in jur si vezi priviri atintite asupra ta..Si iti dai seama, ca pana aici a fost. El iti spune, ca va intelege daca vrei sa pleci..tu ii spui ca o sa te gandesti, ca nu vrei sa va faceti rau unul altuia, fara sa stiti macar, din cauza frustrarilor acumulate, a alcoolului, a nestirii..tu nu poti sa ajungi sa te distrugi..si sa ajungi in situatii atat de josnice! Era doar o discutie. Dar, iei si pleci. Pleci departe. Cu durere in suflet, pleci..Plangi zile in sir, iti moare sufletul..te suna in fiecare zi..nu raspunzi. Decizia e luata. Primesti mesaje.."Iarta-ma, dragostea mea!Stiu ca te-am facut sa suferi,am inteles ca alcoolul mi-a luat de la mine iubirea vietii mele, iarta-ma si da-mi o ultima sansa! Nu voi mai bea! Vreau sa am grija de tine!!" Si familia ta nici nu mai vrea sa auda de asa ceva! Prietenii iti spun ca nu se va schimba niciodata. Si vine dupa tine!!! Vine si iti ia obrajii in palmele sale..si iti sterge lacrimile ce nu mai inceteaza sa curga..si iti spune..iti jura..ca va fi altfel. Si tu ii spui ca in timp...poate vei avea puterea asta..Dar nu..nimeni nu te sfatuieste sa faci pasul inapoi, sa ii dai acea ultima sansa...si continui sa il iubesti, cu tot sufletul tau! Nu te intelege nimeni "DE CE!!!!?" Si continui sa primesti mesaje..si iti promiti ca nu ii mai raspunzi..dar nu poti..reusesti insa sa iti schimbi numarul de telefon! Si azi, vrei sa il stergi definitiv din viata ta..Crezi ca faci bine???Sufletul tau e la el inca...Daca s-ar schimba...cu adevarat??? Daca...Ce faci? Il stergi din viata ta si iti urmezi calea inainte??? Sau...ii dai acea sansa..??? Spune-mi...ce ai face tu, sa fii eu...???
....cred ca bautura ,e pe primul plan la el...............nu vad cum ai sa traiesti o viata cu acest om......... ,sper in timp sa nu devina si violent.......
NEGRUTTTT
Postat pe 14 Noiembrie 2014 14:15
De la: blackladyrose, la data 2014-11-14 13:54:58
...Ce faci? Il stergi din viata ta si iti urmezi calea inainte??? Sau...ii dai acea sansa..??? Spune-mi...ce ai face tu, sa fii eu...???




Din cate am inteles i-ai dat foarte multe sanse .
Ce as face eu , daca as fi in locul tau ?... m-as intreba : si cu mine cum ramane ? Lupti sa muti un munte din loc , nu vei reusi , dar il poti ocoli , nu iti ramane altceva de facut.
In cazul in care nu ai taria de a -l lasa , intr-o buna zi vei fi ca el , ceea ce ai mentionat in povestea ta , ca ai abuzat si tu de alcool.

..."si la o petrecere care pana la urma a iesit bine..tu, fiinta aceea pura, bei. Bei si tu in nestire."....

Gandeste si ia decizia corecta ! In momentul in care ceri ajutor , sentimentul iubirii este inlocuit cu cel a compasiunii , nu face confuzie intre ele !

kudykkka
Postat pe 15 Noiembrie 2014 12:37
nimic nu se va schimba.lasa timpul sa decida. daca escrissa fiti impreuna asa va fi/daca nu,ocupa-ti timpul cu servici plimbari iesiri mai dese cu prietenii si o sa vezi k sa o intalnesti si un barbat care o sa te iubeasca cu adevarat.o relatie se sudeaza in timp.nu stiu cati ani ai
krizantema
Postat pe 15 Noiembrie 2014 18:41
Ai ajuns în spital ?

Te cred cã este greu sã-l pãrãseºti, dar ce altceva ar mai putea sã te convingã ?

Ai ajuns (de fapt ai trecut de) momentul în care cuvintele nu mai conteazã, trebuie sã treci la fapte ºi sã iei mãsuri !
Robbin
Postat pe 16 Noiembrie 2014 04:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suntem fericiti? de ce? 17 De la: ironia 28 Februarie 2011 22:14
Oare mai gasim prieteni adevarati ? 1 De la: kudika164886 14 August 2011 14:42
Cum parere aveti de vindecarea cancerului? Care este tratamentul cancerului? 25 De la: loana16 24 Octombrie 2011 00:01
Kudika va ureaza La multi ani! 78 De la: amigoss 8 Ianuarie 2010 23:18
stresdul acumulat inaintea examenelor 14 De la: ritailie 19 Mai 2008 23:33