Setari Cookie-uri

Is it a beautiful day?

Sambata, 24 noiembrie 2007. Frumoasa zi. E foarte innorat si zau daca as avea chef sa ies din casa.

Primul meu post pe blog-ul meu.... Cum sa fie?... Despre ce sa fie?... Pai hai sa fie despre arta azi.

Dar nu asa, cu critici si cu o trecere in revista a ceea ce se intampla in arta din ziua de azi, etc. ci hai sa vedem daca mai avem nevoie de arta in secolul asta.

Bun. Ora 7.00. Suna ceasul. O noua zi de munca. Nu stim cum sa mai stam inca un minut, unul mic-mic de tot in plapuma calda... Dar ceasul nemilos de la mobil iti spune, cu o voce de femeie perfecta, ca a trecut ora trezirii. Of...

Ne trezim, mergem la baie, ne uitam in oglinda... vai! Mai bine nu ne mai uitam in oglinda. Pe urma bem o cafea/ceai si realizam ca ar cam trebui sa iesim pe usa. Bun. Acum incepe agitatia. Fusta asta nu merge cu bluza asta, ci cu cealalta, dar care e... of... la spalat! Atunci sa schimbam fusta. Dar e fusta preferata... :(.

Trecem la machiaj. Repede. Fondul de ten e cel mai important. Cosul asta nu se mai vindeca de doua zile. Si mi-au spus ca setul Garnier vindeca toate imperfectiunile... Putin fard, rimel, ruj, gata!

Nu vreau sa detaliez aici ce se intampla cand ajungem la serviciu. M-as plictisi rau si nu as mai termina de scris articolul de azi. E suficient sa spun ca serviciul este locul unde intalnesti toooot felul de oameni, mai mult sau mai putin educati, inteligenti, sensibili, etc. Si pentru ca suntem femei dedicate carierei, nu, stam si peste program, ca sa terminam la timp raportul ala.

Ora 19. Gata cu treaba. Plecam acasa. Cu autobuzul sau cu masina personala. E tot aia. Tot o ora vom face pana acasa (cel putin in Bucuresti). In autobuz este o inghesuiala de nedescris. In masina te injura toti idiotii care te-ar trimite la cratita in doi timpi si trei miscari.

Ajungem acasa. Ce bineeeeeeeee! Bine. Bine? Nu e chiar atat de bine. Am lasat dezordine dimineata, ar cam trebui sa strang. Sa mananc ceva... Si poate ar trebui sa spal bluza aia de care aveam atata nevoie dimineata. Cam atat, acum vreau sa ma relaxez.

21.30. In sfarsit sunt libera! Pot face ce doresc. Hai sa... sa ce? E prea tarziu de iesit in oras, mai bine vad un film. Un episod din Desperate Housewifes ar fi super. Ce bine de doamnele acelea ca nu au serviciu. Eeeeeeeeh, ce-as face eu cu timpul si cu banii lui Gaby... zzzz.... cred ca am adormit.

Cam asa decurge o zi obisnuita pentru majoritatea femeilor. Nu mai vorbesc de ecuatii in care apar soti, copii, colocatari, etc. In aceste conditii atat de armonios-romantice, unde incape arta?

Continuarea va veni diseara, trebuie sa plec acum :) Pana atunci, astept cu nerabdare comentariile voastre. Sa aveti o zi minunata :-*

Postat pe 24 Noiembrie 2007 13:22
Si maine ?? Maine cum o sa fie ??Tot ca si azi ?? Si poimaine ??/ Urasc montonia ... la mine fiecare zi e altfel fiecare dimnetza e altfel numai duminicile sunt la fel ......Sti cat de mult iubesc Duminica ??Duminica asa de linistita , de fiecare data Duminica e pace , patul se face mai mare , kipul iubitul meu e ingeresc , corpul meu se bucura de cearceafurile mototlite , gustul cafelei e mai aromat ,imbratisarile iubitului meu sunt lungi si tandre .Iubesc asa de mult Duminica si ma simt asa de fericita si de calma ,Nimic rau nu mi-i se poate intampla Duminica ....

Postat pe 3 Iulie 2008 15:14
Nice fetelor..insa eu,cu tot cu rutina mea...nu prea ma regasesc :)

Postat pe 12 August 2008 22:11
Ha, comentariul asta il pastrez in arhiva mea personala!...

Credeam ca numai eu sunt asa, ca numai eu am probleme d-astea! Iti multumesc, ArtaProArta, chiar si pt un topic de acum cateva luni!...

As vrea eu sa continui ce a inceput ea: CAND SA MAI AI TIMP INTR-O ASTFEL DE ZI SA FACI CE-TI PLACE?? CAND SA TE DEDICI TIE, CA SA TE CUNOSTI, SA STAI O JUMA DE ORA, NU ZIC O ORA INTREAGA DE VORBA CU TINE?...
CAND SA MAI AI TIMP DE HOBBY-urile TALE CARE TE RECONFORTEAZA ATAT DE MULT???

Raspunsul este: fiecare hotaraste daca vrea sa fie o victima a programului pe care i-l impune societatea. Nu inteleg. Si acum 10, 20, 30 de ani se muncea. Chiar mai bine de atat, ca acum. De ce trebuie sa stam la serviciu de la 9 pana la 6, 7 sau chiar 8 seara????
Aceleasi lucruri pe care le facem in 12 ore, le putem face si in opt ore!!!
Unde pui ca angajatul pleaca putin mai odhinit si se va putea concentra mai bine a doua zi.

IN FOLOSUL CUI E MUNCA ASTA CARE NE FACE SCLAVI?...
Ni se arunca pe la nas tot felul de iluzii - ca suntem de succes, ca luptam pentru performanta, dar uitam ca, in tot acest timp cat muncim si ne dam sufletul pt lucruri mai mult sau mai putin abstracte, SUFLETUL NOSTRU SUFERA. SUFERA DUPA PUTIN TIMP CU EL INSUSI.

Cand ai timp pentru tine si te cunosti stii exact ce vrei de la viata si nimeni nu te poate manipula.

Postat pe 25 August 2008 10:18
sa stii ca ai descris foarte bine rutina din viata mult prea multora!!!
nu e placut sa stii ca te trezesti in fiecare dimineata la aceeasi ora ca faci acelasi lucru!!!
am hotarat acum ceva timp sa fac si altceva, adica:
in drum spre servici, stau aproape de servici asa ca merg pe jos, am decis sa observ fiecare om cu care ma intalnesc sa zambesc frumos si sa ma amuz cre e beat de la prima ora, care e mai agitat ca nu mai reuseste sa mearga cu aceeasi viteza pe stada mea ca e limita de viteza de 30, sa dau buna dimineata la toti cei care ma intalnesc in curtea unitatii in care lucrez, sa pun cafeluta la facut si sa descid calculatorul de pe birou si sa ma uit pe lista de sarcini, as nu mai trimit mail-uri doar cu atas ci sa scriu si cateva cuvinte, sa le urez la toti cei cu care vb la tel " o zi buna", astept sa vina primavara si vara sa pot aduce un ghiveci cu flori de care sa am grija aici la birou....
si sa uit sa vad ce se mai discuta pe kudika!!!!
acum ajung acasa si ma opresc la catel care flutura bucuros din codita si pisicul care se tot plimb printre picioarele mele, mananc ceva, ma spal, ma schimb, astept sa vina iubi dupa mine sau ma duc eu la el, jucam carti, remy si cu colegul lui de apartament si cu sora'mea care se agita ca ir a fost atata agitatie la servici si mai gatim ceva daca ni se face foame sau ne iutam la un film...
si plec tarziu spre casa, ori ma duce el ori plec cu un taxi....
nimic nu conteaza mai mult decat sa stii ca ai cu cine imparti o cana de cafea sau de ceai si o vorba buna!!!!

monotonia depinde doar de felul in care luam lucrurile si de felul in care stim sa facem din fiecare clipa de viata un moment in care apreciem ca suntem sanatosi iubiti si apreciati!!!!
betterrr
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:09
suna ceasul...Dumnezeule...deja ora 7:30...dat jos din pat, "tarat" pana la baie...dus scurt, ca nu e foarte mult timp, spalat constiincios pe dinti(pentru asta se gaseste timp) , privit in oglinda....doamne ce mi-as "zgarmani" bubita aia, dar nu se poate pt ca ma inrosesc toata si degeaba pun pudra dup-aia, dat repede cu un pic de rimel/eventual un creion....mers spre bucatarie in pas grabit, 2 felii de paine, un pic de unt, sunca/branza...eventual o rosie...dat drumul la filtrul de cafea.intre timp pregatit "pachetelul" propriu si al sotului.....pfff....parca nu aveam chef de chiftelute azi..dar asta este..oricum nu am timp sa fac altceva...pus cafea in cana...intre timp "trag" de al meu barbat sa se dea jos din pat....cat se duce el sa se dusuiasca imi caut hainele..in afara faptului ca nu pot sa ma imbrac cu ce vroiam eu pt ca afara ploua constat ca am flecurile de la pantofii preferati tocite...asta e...iau altii, pun pantofii in punga-poate ajung la un cizmar..sau poate nu...bem cafeau, mancam painicile...hopa sus in masina.
dat drumul la casetofon...la primul stop peste 50 de secunde dam repede cu un pic de ruj..perfect..mergem mai departe..ajuns la birou...o cafea mica si o tigara impreuna cu fetele..o barfulita scurta....
munca munca munca.....se face ora 6..seful vine cu o noua idee...hai sa vedem cum o putem concretiza...oh doamne...si eu vroiam sa fac de mancare...asta e...vad eu....ora 19..gata...ajunge...am mancat o chifteluta si 2 mere toata ziua..imi "chioraie" stomacul...merg acasa, dar, trebuie sa ma opresc in piata..oare ce gatesc azi...inca nu sunt hotarata, cumpar in mod haotic tot imi imaginez ca mi-ar trebui pentru pregatit cina....ajung in fata blocului, ma dau jos din masina, scot din portabagaj milioane de plase...urc scarile cum numai o femeie "incarcata" stie..ajung sus, bag cheia in usa, deschid, fug repede in bucatarie si trantesc plasele jos(injur-optional)....ma asez pe scaun obosita.al meu sot se ofera sa ma ajute sa fac de mancare...doar ca nu am chef nici sa scot tigaia din dulap..ce sa mai zic de facut mancare....ii spun sa-si comnade o pizza sau sa manance ce mai e prin frigider...fac un dus...parca e mai ok..acum ma pot apuca de facut ceva bun de papa pt maine....ora 23...cred ca ar trebui sa ma culc....eh...ne uitam la mircea badea...si somn usor..peste cateva zile e week-end :D
MissMe2
Postat pe 21 Aprilie 2009 14:08
marea mea problema e ca nu pot sa-mi fac timp pentru mine. dupa serviciu ma ia fi-meu in betze si va da-ti seama ........... as vrea un timp si pentru mine si nu reusesc sa-l am. asa k va pup fetelor si degeaba ne rostogolim noi, k serviciul, casa, copii tot ne aduc monotonia...nu ai ce face. ceea ce ne salveaza e week-endul. deci traiasca week-endul.
cristi_nne
Postat pe 22 Aprilie 2009 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
m-a distrus complet.. 38 De la: geo150291 12 Septembrie 2009 23:30
unde putem manca sanatos si gustos? 10 De la: ralu_zar 3 Iunie 2009 18:13
idei de surprize pentru el/ea 14 De la: PRALEA_ 21 Octombrie 2011 16:00
Forumistii "fara fata" 21 De la: iulia_little 24 Februarie 2008 08:11
Facultate de Comunicare si Relatii Publice?! 1 De la: BluOndA 9 Aprilie 2011 16:32