Setari Cookie-uri

credeti in iubiri ``pe neve``?



Povestea unei picaturi de roaua

Motto : “ Eu cred c - a fost iubire – adevarata ; Tu crezi c - a fost o scurta nebunie ? “
- lui -
Era noapte . Prea noapte . Trecutul meu tesea reminiscente cenusii de toamna . Ochii mi s - au inchis , iar amintirile se roteau ca intr - un joc al ielelor . Tacere … Te priveam . Ne zambeam . Ochii tai imi sopteau cuvinte fara sunete . Buzele tale vorbeau fara cuvinte . Fericire . Am adormit ca un copilas nevinovat in acele brate pe care le iubeam , privind acei ochi care ma cheama si azi , sarutand aceleasi buze a caror dulceata o simt si acum .
Eram doi ingeri . Ne iubeam . Acolo , in ceruri , eram atat de fericiti , incat fiecare clipa parea de cristal … Dar ne - am trezit intr - o dimineata , unul in bratele celuilalt si am observat picaturi de roua peste intregul nostru Paradis . Durere . M-ai mangaiat si mi - ai soptit : “ Vom fi mereu in micul nostru Paradis ! ” Ai sarutat buzele acelea pline de roaua , ochii aceia umezi … M - ai imbratisat si mi - ai spus ca orice picatura de roua este semnul unui nou inceput . Si am murit impreuna .
Frenezie.
Ieri am inviat : (de fapt , m - am trezit la cruda realitate ! ) TU , aceeasi iluzie pe care am sperat s - o transform in Ideal , roua aceea incolora , fara iz de speranta , trupul tau Rebel … Toate mi - au deschis ochii inchisi atata vreme ( si totusi niciodata prea mult ) . Erai acoperit de roua . Ti - am sarutat ochii , obrajii , buzele … Roua aceea avea un gust usor sarat … Te - am privit si te - am intrebat ce se intampla …
“ De asta numai esti a mea ! Pentru ca ai fi fost si tu la fel daca mai continuam . Iar eu nu puteam sa - ti vad ochii aceia de inger plini de roua si nu puteam saruta buzele acelea cu gust ciudat . Eu vreau sa le tin minte ca odinioara , dulci … prea dulci ! ”
Tacere .
N - am inteles nimic . Voi intelegeti ??? Azi insa … stiu totul : cand am murit , roua s - a transformat in lacrima , iar lacrima LUI e azi roua tuturor trandafirilor . De aceea avea un gust usor sarat . Picatura de roua s - a nascut din lacrima LUI . Doar pentru MINE .
Te iubesc , Rebel fugar ! Te iubesc pentru ca ai dat nastere fericirii si Nefericirii , te iubesc pentru ca desi separati , mi - ai lasat ca amintire … POVESTEA UNEI PICATURI DE ROUA . Nu te voi uita niciodata , pentru ca te gust in fiecare dimineata .
SFARSIT.
MONICA BERCEANU
( CRED CA 2004 )


Scrisa pt " un vis" , cum imi place sa spun .. intr-o copilarie care nu mi-a dat niciodata speranta ca intr-o zi visul meu va deveni realitate ... si cu atat mai putin ca atunci cand va deveni , daca va deveni , va fi un vis spulberta inainte de a fi incercat macar sa`l transform in realitate ...
ceea ce ma " kinuie " acum este realitatea in care traiesc "EXISTA IUBIRI CARE NU MOR NIICODATA"

Postat pe 7 Decembrie 2007 23:28
oare nu mor niciodata ? cred ca atunci cand intalnesti persoana ideala uiti si cand te-ai nascut :D

Postat pe 30 Iulie 2008 09:52
nu cred ca poti gasi persoana ideala in realitate, de aceea i se spune IDEALA ca este ceva spre care tindem. Ceea ce pot spune cu certitudine este ca sunt persoane care odata intalnite, iti dai seama ca vor lasa o amprenta-n viata ta, motiv ptr care acceptam sa facem concesii si devenim, cateodata, de nerecunoscut fiind dispusi sa schimbam si ceea ce n-am fi acceptat altfel.
puiut_77
Postat pe 30 Iulie 2008 12:09
nu mai visati fetelor,persoana ideala nu exista,iar atiunci cand credem ca am gasit-o,totul se transforma!
alb_bastru
Postat pe 30 Iulie 2008 13:40
In zilele noastre nu cred ca exista dragoste adevarata,nici iubirea ideala.Totul tine foarte putin.......si moare....
eclau
Postat pe 14 Septembrie 2008 02:07
Sa iubesti un om "pe neve" se poate doar atunci cand exista o cale de a purta o discutie, o corespondenta, cu aceea persoana.
Iubesti felului lui de a gandi, de a vorbi, orice, sunt multe moduri si motive de a iubi un om dar nu poti face dragoste cu un om "pe neve".
Eu cred ca exista o mare diferenta intre iubire si dragoste.
getaiuliana
Postat pe 14 Septembrie 2008 08:18
De la: getaiuliana, la data 2008-09-14 08:18:54Sa iubesti un om "pe neve" se poate doar atunci cand exista o cale de a purta o discutie, o corespondenta, cu aceea persoana.
Iubesti felului lui de a gandi, de a vorbi, orice, sunt multe moduri si motive de a iubi un om dar nu poti face dragoste cu un om "pe neve".
Eu cred ca exista o mare diferenta intre iubire si dragoste.


si? continua? vorbeste mai mult despre acea diferenta dintre iubire si dragoste
ralukiss
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:45
De la: alb_bastru, la data 2008-07-30 13:40:02nu mai visati fetelor,persoana ideala nu exista,iar atiunci cand credem ca am gasit-o,totul se transforma!


De ce ? este un mod de a spune ca persoana potrivita este cea pe care vrem noi sa ramana potrivita!
elenagheor
Postat pe 14 Septembrie 2008 13:10
ei bine , eu care nu cred in dragoste la prima vedere .... m-am indragostit pe " neve " !!! bizar, pt o persoana educata si cu.. pretentii ca mine, si care, mai ales ... nu crede ca tot ce zboara se mananca !!!! dar, am corespondat putin cu un barbat necunoscut din Canada. M-a convins sa-i dau nr de tel si vocea lui profunda m-a impresionat imediat, a fost atat de direct, de placut , de acaparator... prima conv. a durat 3 ore. La sf ei ... eram " pierduta "
adymih
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:30
ei bine , eu care nu cred in dragoste la prima vedere .... m-am indragostit pe " neve " !!! bizar, pt o persoana educata si cu.. pretentii ca mine, si care, mai ales ... nu crede ca tot ce zboara se mananca !!!! dar, am corespondat putin cu un barbat necunoscut din Canada. M-a convins sa-i dau nr de tel si vocea lui profunda m-a impresionat imediat, a fost atat de direct, de placut , de acaparator... prima conv. a durat 3 ore. La sf ei ... eram " pierduta "
adymih
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:30
De la: eclau, la data 2008-09-14 02:07:11In zilele noastre nu cred ca exista dragoste adevarata,nici iubirea ideala.Totul tine foarte putin.......si moare....

nu as zice ca nu exista iubire adevarata..exista, dar e mai rara....ideala nici intr-un caz.nu exista om ideal ci exista persoane care te completeaza pe tine si devii un tot intreg. asa ca ....fetelor...nu visati la ceva ideal ci la o dragoste adevarata , pura bazata pe incredere .
tasa20
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:43
Idealul nu exista insa persoana de care ne indragostim nu trebuie sa fie perfecta pentru ca nu e nimeni perfect .Important e sa ne completam unul pe altul ,sa ne iubim si sa fim fericiti chier daca fericirea nu dureaza prea mult ,,E mai bine sa iubesti si sa pierzi decat sa nu fi iubit deloc ,,Alfred Tennyson
marinela_diana
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:44
e pe aici un topic cu " povestioare" sau cv de genu !:)
Sabrina_Nede
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:32
Ba da, in zilele noastre inca exista iubire adevarata....mai exista, mai sunt cupluri care se iubesc frumos si cu adevarat....o spun din experienta....lumea din jurul meu se iubeste cu adevarat..........si poti sa te iubesti cu adevarat chiar daca nu e el cel pe care l-ai visat/asteptat. Intr-adevar exista pericolul ca iubirea asta adevarata sa se transforma in altceva...ce-o fi.....sa se diminueze si asta e poate, cazul cel mai fericit....mai bine o diminuare decat o transformare in ura, gelozie, greata, durere........si toate astea din cauza dezamagirilor, problemelor de orice fel, care, se pare, inevitabil apar. Dar asta nu inseamna ca nu a fost reala pana in punctul respectiv.

Am trait, in urma cu 4 ani, cea mai frumoasa si pura poveste de iubire, nu puteam si nici acum nu pot sa exprim in cuvinte ce simteam si ma gandeam ca daca m-as fi casatorit atunci si as fi avut un copil s-ar fi nascut dintr-o dragoste realmente unica, o dragoste care, atunci, credeam ca o sa dureze "pana ce moartea ne va desparti".Dar n-a fost asa. Inevitabilul de care scriam mai sus s-a produs: a intervenit prima dezamagire, si a doua si apoi diminuarea iubirii. Acum nu-mi pot expica cum dintr-o dragoste imensa ramane, pe parcurs mai putin. Ce trebuie sa facem in situatia aia? Am facut un compromis mergand mai departe? Sustin ca a fost o dragoste reala imensa si inca mai este dar "diluata", "diminuata"........Nu interesaza povestea mea, am scris-o poate mai mult sa ma descarc

Ziceati ca "idealul" nu exista. Eu nu sunt de parerea asta. Cred ca EL/EA exista exact asa cum il/o vrem noi, doar ca nu l(-am) intalnit(-o). Ma refer aici la "idealul" fiecaruia. Fiecare dintre noi viseaza la altceva decat celalalt. Ce e ideal pt tine nu e ideal pt mine si invers. De fapt aici e "idealul subiectiv" al fiecaruia.Poate sunt naiva, dar......this is it, this is me....just me:-)
vivienleigh
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:40
De la: alb_bastru, la data 2008-07-30 13:40:02nu mai visati fetelor,persoana ideala nu exista,iar atiunci cand credem ca am gasit-o,totul se transforma!
cleo_
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:48
De la: alb_bastru, la data 2008-07-30 13:40:02nu mai visati fetelor,persoana ideala nu exista,iar atiunci cand credem ca am gasit-o,totul se transforma![/quote


SE POATE TRANSFORMA IN CEVA FRUMOS. DEPINDE DE PERSONAJE...
EU AM INTALNIT PERSOANA IDEALA IN VIZIUNEA...DAR NU A DURAT MULT RELATIA
NU TB SA-TI PIERZI SPERANTA, NU SE STIE CAND SI UNDE POTI INTALNI JUMATATEA TA...
cleo_
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:54
O persoana ideala prin definitie, universal valabila,sigur ca nu exista,insa poti tu insuti sa-ti construiesti un ideal! Pentru fiecare din noi,persoana ideala e altfel...Unele defecte ale persoanei iubite,tachinate din cand in cand devin chair simpatice! "Perfectiunea" poate fi chiar langa tine,trebuie doar sa o descoperi...Nu vei fi niciodata fericit,daca vei fi intr-o continuare continua a perfectiunii! Bucuriile mici ale vietii iti vor da o satisfactie mare.
janice18
Postat pe 15 Septembrie 2008 13:48
De la: Ralukiss, la data 2008-09-14 09:45:21
De la: getaiuliana, la data 2008-09-14 08:18:54Sa iubesti un om "pe neve" se poate doar atunci cand exista o cale de a purta o discutie, o corespondenta, cu aceea persoana.
Iubesti felului lui de a gandi, de a vorbi, orice, sunt multe moduri si motive de a iubi un om dar nu poti face dragoste cu un om "pe neve".
Eu cred ca exista o mare diferenta intre iubire si dragoste.


si? continua? vorbeste mai mult despre acea diferenta dintre iubire si dragoste
getaiuliana
Postat pe 16 Septembrie 2008 18:53
Sunt prea multe de spus legat de diferenta intre iubire si dragoste. Asta-i parerea mea.Iar aici nu este loc si nici timp nu am pentru aceasta.Dar cine vrea gaseste si singur care sunt diferentele intre iubire si dragoste, are nevoie doar de timp.
getaiuliana
Postat pe 16 Septembrie 2008 18:58
nu stiu daca poate fi numita dragoste sau iubire pe neve,tot ce stiu este ca ai posibilitatea sa cunosti pe cineva,sa nu mai ai emotii sau temeri ,sa vorbesti deschis,pentru ca omul ala nu te stie,nu te vede.O voce spune multe.Vorbesc cu cineva de 8 luni la telefon,pe mail,ore intregi........abia asteptam sa ne intalnim,putem spune k avem o relatie,si dak a rezistat atata timp......
lalele
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:20
ce inseamna neve?

Postat pe 30 Septembrie 2008 22:37
inseamna ca nu ai vazut-o niciodata pe persoana in cauza..........prescurtare de la 'pe nevazute'
dienuta_nou
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:44
nu cred in iubiri pe "neve" .... mie imi place sa simt sa ating sa vad sa pipai bine si pe urma sa spun iubire.... altfel e totul o joaca si e inteleasa ca atare....

dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:46
De la: heaven_gate, la data 2008-09-30 22:37:50ce inseamna neve?

e femininul de la nevi
googoodoll
Postat pe 30 Septembrie 2008 22:47
ms

Postat pe 30 Septembrie 2008 23:56
De la: googoodoll, la data 2008-09-30 22:47:38
De la: heaven_gate, la data 2008-09-30 22:37:50ce inseamna neve?

e femininul de la nevi

Postat pe 30 Septembrie 2008 23:56
googoodoll
Postat pe 30 Septembrie 2008 23:57
nb somnik de voie vise fara bashini.....sa fie erotice

Postat pe 30 Septembrie 2008 23:59
Nu cred in asa ceva! Toar ca tu i-ai atribuit persoanei respective anumite calitati pe care u vrei ca acel EL sa le aiba. Sau Ea...
dafffne
Postat pe 1 Octombrie 2008 01:42
Nu cred deloc in iubiri pe neve, chit ca au fost si persoane care si-au gasit partenerii de viata pe net, etc...am incercat o data, din curiozitate, dar mi-a lasat un gust amar. Uneori se gasesc tot felul de ciudati care practica asa ceva

Postat pe 1 Octombrie 2008 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kisss 13 De la: carmenavram2001 21 Mai 2009 14:58
Cum sa o sarut 30 De la: kudika_23825 30 Mai 2013 05:56
ONE SIZE ? 6 De la: Summer_ 11 Iunie 2010 02:36
despre viata 16 De la: BEL_AMY1 10 Ianuarie 2011 20:18
prea mult folosita " feminitate".... 128 De la: SweetDadyD 9 Septembrie 2009 09:02