Setari Cookie-uri

Hai sa vorbim de ziua celor care se iubesc

Mai sunt 2 zile pana la Ziua Indragostitilor,cred ca toata lumea s-a gandit la cadouri...inimioare,flori,ciocolata,poate chiar o masina...mai sti...o ora la masaj...eu m-am gandit la un altfel de cadou pentru sotul meu!Mie chiar imi place ziua aceasta fiind ca primesc cadou de la sotul meu,e momentul in care vad cat de bine ma cunoaste...si in fiecare an ma surprinde.Spre exemplu anul trecut m-a cerut de sotie cu inel si tot alaiul si mi-a facut cadou un telefon roz pe care mi-l doream.Anul acesta vreau sa il surprind eu cu ceva....vreau....vreau sa imi fac tatuaj cu un mesaj de dragoste pentru el.Nu sunt nebuna ci doar nebuna dupa el.As vrea sa vorbim pe tema asta...cine iubeste ziua de 14.02 si cine nu.Atatea surprize i-as face dar nu prea ma lasa spatiul...un dans,un masajsi altele ,poate la anul.V-am dat destule idei ,voi ce parere aveti?
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 09:38
Mda, dar ziua celor care nu si-au gasit jumatatea exista? Cei care de Valentine`s Day nu au cui sa faca un cadou, cu toate ca si-ar dori asta...
Atata tam-tam se face cu o zi pe care am luat-o din traditia americanilor... In caz ca nu stiti avem si noi ziua indragostitilor in data de 24 februarie, Dragobetele.
Eu sunt de parare ca atunci cand iubesti si esti fericit alaturi de o persoana, nu ai nevoie de o zi pe an in care sa iti arati iubirea... poti face asta in fiecare zi. Cadouri si surprize ii poti face persoanei iubite in fiecare zi din cele 365 de zile ale unui an...
Only_me26
Postat pe 12 Februarie 2008 10:13
Da ai dreptate in ceea ce priveste cele 365 de zile pe an...sti ce mi-a raspuns sotul meu cand l-am intrebat cu ce ocazie mi-a cumparat florile?Mi-a spus doar fiindca e joi si fiindca te iubesc.Deci ne putem arata dragostea in fiecare zi,putem primii cadouri in fiecare zi(si au fost saptamani cand chiar primeam in fiecare zi)dar de Ziua Indragostitilor e CADOUL SPECIAL punct.Only me26 nu fii suparici pe noi cele care iubim,iti vei gasi si tu dragostea sunt convinsa de asta!Trebuie sa te bucuri pentru noi ca suntem fericite si si noi la randul nostru ne vom bucura cand ne vei spune ca ti-ai gasit jumatatea!
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 10:35
:))))))))) nu sunt suparici, ma bucur foarte mult pentru cei care se iubesc.
Nu ai inteles deloc mesajul meu...

Parerea mea este aceiasi, prea mult tam-tam se face cu o singura zi...
Only_me26
Postat pe 12 Februarie 2008 10:54
lasa sa se faca....
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 11:07
intr-adevar.. este o zi speciala... pt ca noi o facem sa fie asa.. daca nu ar exista presa, televiziunea... probabil nu ne-ar incanta asa de mult...si am vedea-o simpla..
pt mine... depinde de situatie.. poate fi o zi oarecare... in care sa primesc laude, complimente, mangaieri..etc, sau poate fi o zi/seara seaca... cu griji, cu suparari... in momentul de fata cheful de a mai sarbatori Valentine's Day s-a redus.. motivul e simplu.. grijile momentului de fatza(pe care nu le expun ca nu crd ca au o asa mare importanta)... sper ca vom putea sarbatori alta data (chiar si pe 24 febr) aceasta zi...
ca o parere prieteneasca... iubirea poate fi vesnica numai in ganduri si in simtiri... dar ne exteriorizam cu alte aiureli :(.. nu mai e dragostea/romantismul de altadata :(
ImiPasa
Postat pe 12 Februarie 2008 11:09
Da am sa comentez si eu ziua aceasta, dar am putina treaba ,pt ziua sau mai bine zis pt zilele care urmeaza.ps ;sper ca sa am o veste buna de SF Va... testul de sarcina pozitiv al sotiei.

Postat pe 12 Februarie 2008 12:56
Wow super Grizzly,ma bucur pentru voi,sper ca ai sa ne spui si noi!Si eu as vrea sa anul viitor cadoul meu pentru sot sa fie la fel ca al tau!Cred ca e cel mai frumos cadou!
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 13:30
O poezie pentru toti cei care se iubesc,sau doar iubesc pe cineva(mama,frate etc):

"Acest sentiment de dragoste pe care il am pentru tine,
Un sentiment atat de puternic, atat de special, atat de nou.
Imi dai in fiecare zi darul fericirii,
Nu am stiut niciodata ca ar putea fi asa.
Mi-ai dat dragoastea ta indiferent de pretul platit,
Cu inima mea in grija ta, nu ma voi pierde niciodata.
Sau nu ma voi intreba niciodata ce inseamna da fapt dragostea,
Pentru ca acum stiu ca inseamna atat de multe lucruri:
Intelegere si depasire a tuturor momentelor bune sau rele,
Impartirea emotiilor, indiferent daca sunt triste sau fericite.
Sa fii aici unul pentru altul si la tristete si la bucurie,
Unul langa altul pentru tot restul zilelor.
Singura mea dorinta este sa fiu cu tine, dragostea mea,
Pentru fiecare zi ma rog cerului,
Ca sa-ti amintesti mereu de sentimentele mele pentru tine.
Un sentiment atat de puternic, atat de special, atat de nou."

Si bineinteles si pentru iubitul meu sot!
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 14:12
cata bucurie si tam-tam pentru o zi de 2 lei imprumutata din afara, tare sunt curios daca sunteti asa entuziasti si de "Dragobete"-> sarbatoarea pur romaneasca echivalenta fabulosului si mirobolantului 14 februarie.
smecta
Postat pe 12 Februarie 2008 16:36
buna liliana...scuze,am cam intarziat....observ ca majoritatea celor care au comentat sunt cam nepasatori in ceea ce priveste dragostea....de ce sarbatorim o zi luata de la altii...cum o sa fim in ziua de dragobete...etc....bai fratilor...dragostea este universala...trebuie traita in fiecare clipa a vietii...deci daca ar mai fi 100000000...de zile ale dragostei...preluate din diferita zone ale globului...eu le-as serba pe toate...de ce??...pentru ca trebuie sa iubesti pentru a trai si sa traiesti pentru a iubi...fara dragoste ai trait degeaba,chiar daca ai de toate...dragostea te implineste in viata..te face sa fii mai bun,mai fericit,mai tolerant,mai sexxy,mai intelegator,mai relaxat,maiiiii...etc....oare banii te fac sa te simti toate la un loc...sau functiile inalte...eu una,nu cred..cel putin pe mine,nu...stiti probabil vorba: unde dragoste nu e,nimic nu e!!!....deci haideti sa ne bucuram de dragoste in fiece clipa!!!!...pentru ca daca vrem,putem...totul depinde de noi...putem face orice cand iubim..totul ni se pare usor...totul e roz sau rosu(cand iubesti intens)...vorba aceea:daca vrei,poti...si stiti de ce spun astea si nu mi-e rusine??...pentru ca la aproape 40 de ani traiesc aceeasi dragoste ca acum 21 de ani ,cand l-am cunoscut pe sotul meu(sa-mi traiasca!!!)...ne iubim la fel ca in prima zi..poate chiar mai mult...pentru ca acum subtem mai maturi si am inteles mai bine ce inseamna a iubi...pe langa placerile intime,dragostea inseamna si sacrificiu ,si dedicatie ,si intelegere ,si comunicare ,si devotament ,si placerea de a-l avea pe cel pe care-l iubesti langa tine tot timpul ,si....multe....asadar IUBITI-VA MUUUULT SI PENTRU TOTDEAUNA!!!!....CIAO!!

Postat pe 12 Februarie 2008 19:02
In sfarsit am pe cineva de aceeasi parere cu mine, Etta esti cea mai tare!Si eu as sarbatorii toate zilele indragostitilor chiar daca ar fi 1000000 de zile!
butterflylili
Postat pe 13 Februarie 2008 08:41
ImiPasa,de acord cu tine -pacat (de ceea ce se intampla vreau sa zic)
lief
Postat pe 13 Februarie 2008 13:51
de acord cu etta, mai ales ca acest lucru nu dauneaza sanatatii, poate un pic buzunarului,dar pentru cineva drag o floare nu e scumpa
lief
Postat pe 13 Februarie 2008 13:58
adevar graiesti lief...dragostea nu va dauna niciodata nimanui...si nici buzunarului...pentru ca atunci cand daruiesti ceva,cuiva drag...valoarea nu conteaza si nici nu se simte,cand e vorba de valori mai mari...pentru ca IUBESTI...cat despre flori...ele sunt cadoul meu preferat pe care doresc sa-l primesc..sotul meu m-a cucerit cu flori...si toti prietenii stiu ca atunci cand este ziua mea,este necesara o floare drept cadou...cine ofera flori este un om sensibil si bun..la fel ca si florile pe care le ofera...si apropo...fiul meu de 14 ani si-a cheltuit alocatia(i-am mai dat si eu ceva)pentru a oferi maine cate o floare colegelor lui...din proprie initiativa...ceea ce a facut si anul trecut...aici nu e vorba de dragoste...dar este un inceput in maturizarea lui catre un barbat sensibil si romantic( aschia nu sare departe de trunchi!!!)...si sunt manndra de el!!!...asadar...IUBITI-VA MULT!!!...ciao!!!

Postat pe 13 Februarie 2008 14:56
apropo de subiectul acesta,de parere aveti de baietii care la inceputu relatiei aduc flori,sunt atenti,pe masura ce trece timpu si sunt siguri de relatie (cred eu acesta fiind motivu) nu ii mai intereseaza acest aspect decat cu prilej aniversar - daca le spui,vin a doua zi cu un buchet sa te multumeasca (ca o datorie se simte) si nu prea are farmec ,mai ales ca era vorba de gest ca semnal de alarma- ar putea la fel de bine sa vina cu o ciocolata,invitatie la teatru,etc ,dar nu florile ca obligatie in ziua urmatoate dupa care...se asterne linistea
lief
Postat pe 13 Februarie 2008 15:02
ce-i drept.. asa se intampla in ziua de azi.. rar mai gasesti persoane care sa te asalteze cu flori.. sau obiecte "de arta" ce incununeaza placerea..simtirea.. totul se duce cu timpul.. nu mai e aceeasi iubire ca la inceput.. si asta oare sa fie vina noastra.. a femeilor?! nu cred... pt ca noi suntem cele ce mentin euforia in relatie.. dragostea vesnica... pe cand ei se dau ba cu munca.. ba cu ...alte alea... si atunci... care e concluzia?! nu-mi ramane decat sa spun ca... Iubirea e vesnica.. nu tb aratata mereu.. cu toate ca doare lipsa faptelor.. :)
Felicitarile mele etta70 ... ma bucur ca sunt persoane care sunt fericite... si care "inspira si expira copilaria" uitata de altii...
ImiPasa
Postat pe 13 Februarie 2008 15:29
ce pot sa va spun este ca eu am in acest moment 3 vaze pline cu flori...2 cu crini si una cu trandafiri...si nu a sosit ziua de Valentine's...si la mine in casa nu exista sa lipseasca florile...indiferent de anotimp...si nu mi le cumpar singura....am uitat,am si o zambila in ghivecel...deciii...si sa stiti ca iubirea trebuie aratata de cate ori ai ocazia...mie cel putin nu-mi este suficient SA STIU ca ma iubeste..pentru ca nu sunt ghicitoare sa stiu ca ma iubeste mereu...trebuie sa vad ca ma iubeste...pentru ca,intradevar,lipsa faptelor doare si cand stii ca te iubeste,daramite cand nu...ah, si sa stiti o chestie: urasc sa mi se aduca flori cand suntem suparati si sotul meu respecta acest lucru..de ce?...pentru ca florile exprima gingasie,fericire..deci atunci cand sunt suparata nu vreau sa nu ma pot bucura de ele si de sentimentele pe care le reprezinta...sau,doamne-fereste,sa le rup...asa ca..FITI FERICITI SI FIE CA DRAGOSTEA SA INVINGA INTOTDEAUNA!!!...P.S.: multumesc pt.aprecieri...valoreaza foarte mult pt. mine...si as dori ca toate femeile sa fie fericite ca mine.....va pup

Postat pe 13 Februarie 2008 16:13
ai f mare dreptate !
lief
Postat pe 13 Februarie 2008 16:35
sunt persoana care s egandeste mai intai la cei din jur si apoi la ea insasi... bvoo etta70.. esti o femeie puternica.. ai avut curajul de a te impune cand a trebuit... eu sufar de o mica problemutza.. "timpul care lipseste pt a trai iubirea".. nu avem timp unul de altul decat f rar... cauza...munca.. din cauza ei nu ai timp nici sa respiri.. din cauza ei... uiti de ce mai traiesti.. din cauza ei.. o sumedenie de nervi... pe care nu-i lasi acolo.. ii aduci acs.. asta se intampla peste tot.. fericiti fie cei ce nu sufera de boala numita "job"..nu am trait intr-un mediu cu finante prea multe.. sotul meu a trecut prin multe cu familia lui... acum incercam sa ne facem rostul in viata... pe baza materiala.. pt un trai bun pt noi si bebelu(sau bebei :) ) care va fii pe viitor... si sunt convinsa ca asta e singurul motiv pt care nu reusim sa fim aproape...impreuna... si cu frica...spun ca voi continua sa iubesc :)
ImiPasa
Postat pe 13 Februarie 2008 22:49
In Romania nu exista "Valentine's Day", ci doar Dragobete. De ce toti se arunca sa uite ca suntem romani, cu tot raul asta pe care il vedem in jur (pentru ca oamenii vad ce e rau mult mai usor)??? De ce trebuia sa preluam de pe alte meleaguri ceea ce nu ne apartine si sa o cinstim cu asa mare bucurie. Acum cateva zile le'am intrebat pe colegele mele (care topaiau si faceau mare scandal ca vine Valentine's Day) daca stiu ce e Dragobetele si cand se sarbatoreste. Mi s'a raspuns cu mare schimonosire a fetei in marea lor incercare de a "procesa" in creier denumirea Dragobete. Deci oameni pe care eu la varste de peste 20 ani le consider cat de cat mature, nu stiu ce e aia, iar copii de clasele 1-4 sar in sus cand vine Valentine's Day. Cum ramane cu noi? Maine poimaine se renunta si la Martisor, pentru ca nu mai e la moda...Eu astept cu nerabdare Dragobetele care vine cu un cadou din partea iubitului meu. Valentine's Day, pentru mine nu exista decat in alte tari, dar sunt romanca si nu renunt la Dragobete pentru Valentine's Day...

Si...de ce nu se traduce sarbatoarea asta daca tot a ajuns si in mintea celor mai mici? De ce tot asa i se spune? In te tara ne aflam?
kukla23
Postat pe 13 Februarie 2008 23:34
in tara tuturor posibilitatilor :)
lief
Postat pe 14 Februarie 2008 11:12
draga mea kukla23,nimeni nu spune sa inlocuim Dragobetele cu Valentine'Day,ci sa la sarbatorim pe amandoua...si ori de cate ori e vorba de dragoste....si chiar vezi un rau in a fi indragostit???..pentru ca atunci cand esti indragostit vei sarbatori tot timpul dragostea!!!....si romanii din alte tari????...sunt romani,dar traiesc in alta tara,nu in Romania...deci ei ar avea dreptul sa sarbatoreasca Valentin'Day,pentru ca traiesc in America,de exemplu,nu???...in opinia ta...si sa uite de Dragobete????...si haideti ca in acesta problema "sa nu mai fim ata de romani" pt ca ,in definitiv,DRAGOSTEA ESTE UNIVERSALA!!!

Postat pe 14 Februarie 2008 12:32
draga mea ImiPasa...chiar si "numele "care l-ai ales pt acest site spune cat de mult iti pasa de ceilalti...dar nu lasa ca aceasta calitate sa se intoarca impotriva ta....asa gandeam si eu cu ceva timp in urma(ma refer in principal la sotul si baiatul meu):traiesc prin ei si pentru ei!!...ei,sa stii ca nu-i chiar asa....pentru ca fiecare avem viata noastra,daruita de D-ZEU...si stii,pentru a putea iubi si a-ti pasa de cei din jur,trebuie intai sa te gandesti LA TINE....TU esti prima persoana de care trebuie SA-TI PESE...pentru ca asa vei putea fi frumoasa pt sotul tau(apropo,ati fost 2 miri extraordinari...felecitari!!!)....sanatoasa pentru a-ti intretine familia....relaxata pentru a putea trai iubirea(si sexul...da ce nu???)....etc...si in privinta job-ului....offfff...ma doare cand aud tineri ca voi,care se iubesc si doresc din tot sufletul sa-si intemeieze o familie,ca nu au timp de dragoste din cauza acestui lucru!!....eu nu zic sa nu va duceti la servici...dar nu il puneti pe primul plan...TREBUIE sa va faceti timp pentru voi....pentru ca timpul trece...merge inainte,nu inpoi....daca nu acum,cand???....veti constata,mai tarziu,ca ati pierdut cei mai frumosi ani...exista,uneori si dragoste la batranete,dar...nu e ca la tinerete...si eu am un sot care si acum are un servici cu program 15 ore pe zi,dar am reusit sa-l fac sa-si dedice timp si familiei(uneori am apelat si la ai impune sa vina mai devreme acasa!)facandu-l sa intelega ca adevarata satisfactie si implinire este in familie,in iubire,langa cei care-i sunt ADEVARATII PRIETENI SI SUSTINATORI....asta daca nu ai si tu acest microb al job-ului nonstop...in viata trebuie sa alegi calea de mijloc,daca vrei sa fii fericit....cate putin din toate...pt ca prea mult rau dauneaza...dar si prea mult bine(ce folos daca ai bani-garla,dar nu ai timp sau cu cine sa te bucuri de ei???...sau ce folos ca,datorita banilor multi ai uitat sa fi om???..etc..)...deci..iubita mea...gandeste-te in primul rand la tine,pt a putea sa-ti pese de ceilalti...si..TRAIESTE DRAGOSTEA ACUM...succes

Postat pe 14 Februarie 2008 13:02
usor de spus..greu de facut... am sa incerc sa-ti urmez sfatul :)... dar cu siguranta iti spun ca nu va avea nici un efect.. in romania..munca e pe primul loc.. daca vrei sa supravietuiesti...rautatilor :)... despre tine, cred ca esti o persoana energica, plina de calitati pozitive, si cu chef de viata mereu.. dar cum treci peste grijile de zi cu zi?!
ImiPasa
Postat pe 14 Februarie 2008 14:15
exista griji doar daca ti le faci...eu una sunt casnica...avem un singur salariu(cei drept,bunicel,cat sa traim decent...nu sa ne facem de cap...am strans si eu din dinti uneori)...si atata timp cat nu pot ajuta material,sunt si trebuie sa fiu pozitiva in gandire,sa-mi ajut ASTFEL familia(lucru invatat tot de la sotul meu)...deci gandeste pozitiv(chiar si cand ti-e greu)...elibereaza-te de probleme si binecuvanteaza-le cu dragoste....nu te mira...eu asa am facut cand am avut greutati: am zis cu voce tare sau in gand "Ma eliberez de cutare lucru sau situatie si-l binecuvantez cu dragoste" de cate ori simteam nevoia....si sa stii ca da rezultate...este o pozitivare a subconstientului...acest subconstient care ne conduce mereu...si cand o ia pe partea negativaaaa...e dezastru....deci GANDESTE POZITIV SI FII OPTIMISTA si ai sa vezi ca greutatile vor fi mai usoare sau chiar vor disparea....si sa nu mai spui niciodata: o sa spun cu frica...ca voi mai iubi!!!...nu...spune CLAR SI TARE ca o sa iubesti mereu...fara iubire nu avem nimic...si fara respect...fruntea sus!!...ne mai auzim

Postat pe 14 Februarie 2008 16:37
Le multumesc tuturor celor care au scris la acest subiect.Toti avem dreptul la o parere ca sarbatorim sau nu Ziua Indragostitilor toti suntem oameni,trebuie sa ne acceptam.Traim intr-o lume mereu in cautare de nou,de frumos si poate ca acesta zi multora le aduce fericire!Va pup pe toti si va doresc sa va bucurati de fiecare clipa a vietii fie ca e 14.02 sau 24.02.
butterflylili
Postat pe 15 Februarie 2008 10:01
wow, ce discutii !!! cata iubire amestecata cu lacrimi si intelepciune.
san
Postat pe 29 Februarie 2008 20:07
NU TREBUI SA ASTEPTI SF VALENTIN CA SA ARATI CELUI DE LANGA TINE CAT DE MULT IL IUBESTI.............IN FIECARE ZI TREBUIE SA IL IUBESTI NU DOAR O DATA PE AN....................SI CADOURILE SE FAC SI SE PRIMESC TOT IN FIECARE ZI,NU O DATA PE AN,...........DAR MA ROG FIECARE CU PAREREA LUI..............

Postat pe 31 August 2008 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
revel 2009 7 De la: Anelisze 24 Decembrie 2009 20:08
LA MULTI ANI !!! 6 De la: CRACIUN_FERICIT 25 Decembrie 2011 13:52
buna 8 De la: ad_83 27 Decembrie 2010 16:05
Ce v-a adus Mosul? 6 De la: erikahd2008 24 Februarie 2009 20:47
Scrisori catre Mos Craciun 85 De la: kudika070812 27 Decembrie 2010 20:02