Setari Cookie-uri

Frumusetea fizica este mai importanta decat cea interioara?

Inca din copilarie fetitelor li se inoculeaza ideea ca ceea ce conteaza cel mai mult este frumusetea, frumusetea fizica ,mai tarziu in calitate de femei constata ca acest mesaj este promovat cu toata seriozitatea prin toate mijloacele: reviste pentru femei, site-uri, televiziune(filme, muzica, reclame). Crezand ca frumusetea este doar exterioara si fizica unele femei se inhiba si devin timide, altele se simt inferioare si se straduiesc sa se faca remarcate din alte puncte de vedere tocmai pentru a fi acceptate de ceilalti insa stirile din lumea mondena ne demonstreaza ca chiar si cele mai admirate femei nu sunt intotdeauna convinse de frumusetea lor. Personal consider ca este de datoria fiecarei femei sa se ingrijeasca, sa fie fermecatoare, sa incerce in primul rand sa-si placa siesi dar daca tot timpul si energia este canalizata in acest sens sunt convinsa ca odata cu trecerea timpului vor regreta ca au neglijat sa cultive frumusetea interioara, caracterul si stralucirea data de acceptarea de sine. Voi ce credeti?

Postat pe 29 Februarie 2008 18:45
Am uitat sa va mai spun ca daca nu suntem atente la tinuta noastra, ne imbracam neglijent si nu ne preocupam de aspectul nostru fizic deci nu facem nici un efort sa fim atragatoare nici macar pentru partenerii nostri cu siguranta se va gasi o alta femeie care sa se aseze la rand pentru atentia lor.

Postat pe 29 Februarie 2008 18:55
frumusetea fizica e importanta, evident. mai greu te indragostesti de una/unu' de 150 de kg, cu cosuri pe fata si transpirat/a non stop. doar ca, un lucru care mie mi se pare evident, dar s-ar parea ca multa lume nu-l prea stie/baga in seama, frumusetea exterioara vine SI din interior. si poti fi mult mai frumoasa daca inauntru esti frumoasa si mult mai atractiva daca ai o atitudine pozitiva, vesela, optimista, increzatoare. fiind timid, nesigur, fara vlaga, te uratesti si exterior, chiar daca, strict obiectiv, criteriile frumusetii fizice, asa cum is ele definite de fiecare societate sau epoca in parte, ar fi indeplinite. si cred ca e cel putin la fel de important sa te ingrijesti de tine, si fizic, si intelectual, si afectiv. ca-s multe femei care nu se ingrijesc pentru ele, nici pentru partener, doar pentru 'ochii lumii'. si-atunci se mai mira ca mai umbla ala creanga-nu ca n-ar putea sa umble si fara motiv, da' daca mai are si motive!!!- cand ea nu se epileaza iarna, ca, na, poarta pantaloni si nu se vede, nu se penseaza saptamanal, si-i da usor-usor mustata, nu face dus zilnic si nu se cremuieste, s-aiba pielea fina, sau fata fara riduri, si umbla prin casa cu haine cu care niciodata n-ar iesi pe strada ca, deh, in casa nu conteaza...sau o vezi lalaie, nespalata pe cap de o saptamana jumate, cu fata unsa si unghiile netaiate sau, mai rau, murdare...cred ca orice om-femeie sau barbat-trebuie sa se ingrijeasca in primul rand pentru el, sa se simta bine in pielicica lui, tot timpul, nu doar ocazional, dup-aia pentru partener/a, si, in ultimul rand si nu obligatoriu, pentru restul lumii...si foarte important, sa se ingrijeasca, la fel de mult si de constant, sa aiba sufletul plin de iubire si sentimente pozitive, ca astea se vor vedea pe fata si in ochii lui, si sa-si 'ajute' si creierul sa-l faca si mai frumos, hranindu-l permanent, cu muzica, literatura, orice altceva ce-i place/il face sa se simta bine...

Postat pe 29 Februarie 2008 22:28
frumusetea fizica e trecatoare!deci nu uita sa iti creezi o frumusete a sufletului caci aia nu se vestejeste niciodata!
sincera
Postat pe 2 Martie 2008 13:33
in niciun caz frumusetea fizica nu este mai importanta ca cea interioara.sunt strans legate.nu ati observat ca daca ne simtim bine interior,aratam bine si la exterior?sunt foarte strans legate,nu se poate una fara cealalta

Postat pe 2 Martie 2008 13:36
Asa este. Frumusetea interioara este strans legata de cea exterioara.Numai ca, prima data suntem catalogate pentru
frumusetea exterioara si apoi pentru cea interioara.
Trebuie sa avem grija sa aratam bine si in exterior si in interior.
Din cand in cand trebuie sa facem ceva pentru sufletul nostru.
Sa fiti frumoase. :)

Postat pe 3 Martie 2008 09:40
Frumusetea exterioara este foarte importanta,dar exista foarte multe femei frumoase,ceea ce le deosebeste este frumusetea interioara.
criss003
Postat pe 4 Martie 2008 00:48
daca esti o nesimtita care numai a femeie nu arata, sigur stai prost si cu frumusetea interioara. reciproca nu e valabila. dar daca vorbim de relatii si barbati...primul lucru remarcat la o femeie e frumusetea exterioara si apoi cea interioara. aveti grija de voi, fiti frumoase, sexy si cu un suflet cel putin linistit. daca nu aveti grija de voi, cel mult va alegeti cu amici. dar nu cu iubiti sau soti. aspectul conteaza si asta e.

Postat pe 4 Martie 2008 10:13
EU CRED CA EXISTA O LEGATURA INTRE FRUMUSETEA FIZICA SI INTERIOARA,CUM A MAI SPUS CINEVA MAI INAINTE FRUMUSETEA EXTERIORA DEPINDE MULT SI DE CUM TE SIMTI TU.SI IN PLUS SA FIM SINCERI CA ARE F MARE IMPORTANTA ASPECTUL FIZIC DE MULTE ORI E MAI APRECIATA UNA CU PICIORELE PANA IN GAT DECAT UNA CU TREI FACULTATI DAR CARE NU ARATA CINE STIE CE!NU SPUN ACUM CA TOTII PRIVESC ASPECTUL FIZIC DAR MAJORITATEA DA.SUNTETI DE ACORD?

Postat pe 16 Aprilie 2008 11:13
si eu am apreciat de multe ori mai intai aspectul fizic, fara sa realizez asta. o fizionomie simetrica, un par stralucitor, buzele carnoase, gene lungi, ma rog, ati inteles ideea.... e de prisos sa spun ca lucrurile ne fac sa avem o parere buna de cineva la prima vedere chiar daca nu cunoastem acea persoana si nu ii stim valorile. cu timpul iti dai seama daca persoana respectva are ceva in capsor. daca nu are sau chiar are un dovleac in loc de cap....atunci pt mine se schimba situatia....oricat de angeli/angelica ar parea persoana aia...se poate urati foarte rapid in ochii mei pana la dezgust daca e prea superficial/a si se crede buricul pamantului. din proprie experienta spun ca un mare + este si frumusetea ce radiaza dinauntru. asta te face cu adevarat irezistibil. si nu sunt vorbe goale. cei care nu inteleg ce spun, sau mai ales nu simt, nu stiu ce este a "emana" frumusete si nu o sa simta niciodata .... sunt oameni superficiali din pct meu de vedere. deci = cu 0 = un corp ce ocupa spatiu degeaba pe Terra. va pot da exemple daca doriti :D

Postat pe 17 Aprilie 2008 20:45
Impactul vizual pe care o persoana il are asupra alteia este, intr-adevar, extrem de important...insa importanta lui e trecatoare...
Din pacate uitam acest lucru ... si ne pierdem admirandu-l pe celalalt...admirandu-i frumusetea fizica...
Dragilor, dragelor, dar ce gust ramane in momentul in care descoperi ca sub o infatisare ,,traznet'' se ascunde un suflet gol?! Cu fiecare clipa, dupa, printre cioburile oglinzii care s-a spart, putem privi si dincolo de aparenta frumusete...
Fiecare mod de a privi o alta persoana are varsta lui...cand suntem inca foarte tineri ne atrage mai mult frumusetea fizica. Pe masura ce timpul trece si cumulam experienta de viata, suntem interesati mai mult de frumusetea interioara a unui om...
Pentru mine, personal, frumusetea interioara e mai mult decat importanta... Pentru defectele si neajunsurile fizice exista remedii...pentru infirmitatea sufleteasca nu stiu sa se fi descoperit inca...

Postat pe 2 Iulie 2008 15:33
eu spun ca o femeie frumoasa e in primul rand o femeie ingrijita. degeaba are sani mari, par lung etc etc daca este exagerat machiata (dermatograf pe buze &altele), neepilata sau prost pensata. frumusetea vine si din apelul la micile tertipuri cosmetice (a se studia vedetele, care in nici un caz nu sunt perfecte, ci doar.. bine lucrate) http://www.youtube.com/watch?v=u9IeXynC8o4
anda_007
Postat pe 17 Iulie 2008 11:48
sunt de acord k frumusetea fizica e mai importanta decat cea interioara.bineinteles k toate femeile ar fi frumoase dak s-ar ingriji.sunt multe femei care nu se ingrijesc si asta e foarte rau k daia barbati intorc capu' dupa o femeie frumoasa...deci ar trebui sa mai viziteze saloanele din cand in cand,sau dak nu isi permit totusi sunt atatea modalitati de ingrijire pe care le pot face acasa.sa nu uitam k dak mergem la un interviu conteaza foarte mult tinuta si felul tau de a fi.multi tin cont de felul in care apari la un interviu imbracata, iar k cineva sa ajunga sa iti vada si frumusetea interioara mai intai de toate trebuie sa ajunga sa te cunoasca.sa vorbeasca cu tine...asa k stiti k prima impresie conteaza!!!
fabiola_faby
Postat pe 29 Iulie 2008 22:57
De la: sincera, la data 2008-03-02 13:33:40frumusetea fizica e trecatoare!deci nu uita sa iti creezi o frumusete a sufletului caci aia nu se vestejeste niciodata!
ai mare dreptate in ceea ce spui
albinuta24
Postat pe 29 Iulie 2008 23:13
O intrebare cu un raspuns greu de dat in cateva cuvinte, insa este o intrebare care necesita un studiu aprofundat. Problema insa, zic eu, sta in faptul ca in Iubire, Creatorul ne-a facut pe toti egali si mai cu seama pretentiosi, adica in fiecare din noi zace ascuns un estet, cu alte cuvinte iubim frumosul sau mai bine zis punem accentul in primul rand pe aspectul fizic. Apreciem in mai mare masura frumusetea fizica care cu siguranta este primul argument in alegerea partenerului(ei).
V-ati intrebat cu siguranta de ce conteaza acest argument? Eu nu stiu si nici nu caut sa gasesc o explicatie rezonabila, insa din punctul de vedere al barbatilor inteleg acest aspect.Prin definitia MASCULITATII, Barbatul trebuie sa fie insotit de o femeie "model", pentru a se face remarcat in societate, si cand spun societate, nu inseamna de pilda o bere cu baietii la barul de cartier din coltul strazii.
Nu stiu, si repet nici nu caut explicatii, cu atat mai mult din punctul de vedere feminin, de ce si ele pun accentul pe atractia fizica.Poate imi dati voi fetetor, va rog niste raspunsuri!
Nu ar trebui oare, in general vorbind, sa cautam frumusetea interioara, aceea frumusete care nu se degradeaza, acea frumusete spirituala, sa cautam sa cunoastem si sa intelegem intai caracterul si nu corpul ? Dar, ma rog, era doar un pct. de vedere, foarte subiectiv, tocmai de aceea nu doresc sa va influentez propria gandire si ratiune.
O scuza rezonabila ar fi sa zicem aceea ca: "... creierul uman nu poate iubi ceva abstract, fara forma, el are nevoie minim de o informatie, fie ea si vizuala, pe care sa se sprijine intregul sau proces de analiza si procesare a datelor..." .
Nu ar fi oare mai corect, nu zic rational, sa luam in calcul ca frumusetea fizica, fie ea mostenita sau nu genetic, chiar daca este o calitate, este totusi trecatoare si nu poate fi considerata o virtute, precum o calitate morala?
Evident, nu vreau sa dau sfaturi si repet nici sa generalizez, deoarece fiecare este liber sa aleaga dupa propria vointa. Totusi, ganditi-va bine, calculati si cugetati inainte de a alege, asta daca alegerea voastra este pe o perioada bine determinata de timp, daca alegeti, frumusetea sau inteligenta!.... Sau ar mai fi o solutie, cu siguranta de mii de ori mai buna, alegeti varianta trei, si anume : "sa fie bazat(a)! ", iar daca pe langa aceasta mai are si frumusete, atunci e un semn clar ca trebuie sa va treziti ! BUNA DIMINETA!
.......................................................................................................................................................





BIGUT
Postat pe 1 August 2008 10:52
frumusetea exterioara este importanta l inceput...cand vezi o persoana si vrei sa o cunosti,remarci mai intai aspectul fizic...nu ai cum sa o observi p cea interioara...totusi cred k se pune prea mult accent pe frumusetea asta trecatoare,pt ca din aceasta cauza tot mai multe persoane devin complexate si vor sa fie ca si vedetele pe care le vad la tv.o prietena de-a mea manca doar un covrig pe zi ca sa slabeasca(desi nu era grasa,era doar mai facuta,ca sa zic asa) si a facut ulcer...nu ar trebui sa conteze atat de mult cum arati,doar sa fii ingrijita si sa te aranjezi...nu prea exista femei urate,ci doar nu stiu sa se puna in valoare...si atunci cand decizi sa-ti unesti viata cu cineva,nu vei ramane cu frumusetea langa tine.
si l fel si l barbati...sufletul trebuie sa fie frumos...ce faci cu modelul langa tine,dc nu ai ce vb cu el sau se poarta urat?
nu ar trebui sa pretuim atat lucrurile efemere...
Aleys
Postat pe 2 August 2008 21:05
Frumusetea exterioara ar trebui sa se completeze cu cea launtrica.Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place.
aleera
Postat pe 3 August 2008 00:44
Bine spus, aleera. Frumusetea fizica este foarte importanta, aproape la fel ca cea interioara. Pt o relatie de lunga durata sau o casnicie, este foarte important ca aspectul fizic sa nu se deterioreze extrem de mult, sa nu uitam ca sotii nostrii iubesc si felul in care aratam exact cum si noi suntem mandre sa avem soti frumosi si ingrijiti.

Postat pe 3 August 2008 00:58
Bine spus, aleera. Frumusetea fizica este foarte importanta, aproape la fel ca cea interioara. Pt o relatie de lunga durata sau o casnicie, este foarte important ca aspectul fizic sa nu se deterioreze extrem de mult, sa nu uitam ca sotii nostrii iubesc si felul in care aratam exact cum si noi suntem mandre sa avem soti frumosi si ingrijiti.

Postat pe 3 August 2008 00:58
Frumusetea interioara dupa mine este cea care ar trebui sa conteze cel mai mult mai ales la o femeie,deoarece frumusetea fizica este primul dar pe care natura ti-l da si primul pe care ti-l ia asta nu inseamna ca trebuie neglijata cred ca daca avem grija de frumusetea exterioara ne respectam in primul rand pe noi numai ca in anumite cazuri devine o obsesie.

Postat pe 3 August 2008 20:55
frumusetea interioara se reflecta pe chipul oricarui om....nu exista om urat..................daca un om are insusiri sufletesti deosebite si tu reusesti sa i le descoperi atunci pentru tine omul acela e un om frumos..............si oricum ce e frumos pentru mine pentru celalat poate ca nu....gusturile nu se discuta.....
butterly
Postat pe 21 August 2008 00:07
frumusetea interioara se reflecta pe chipul oricarui om....nu exista om urat..................daca un om are insusiri sufletesti deosebite si tu reusesti sa i le descoperi atunci pentru tine omul acela e un om frumos..............si oricum ce e frumos pentru mine pentru celalat poate ca nu....gusturile nu se discuta.....
butterly
Postat pe 21 August 2008 00:07
hmm..
nu-mi placea deloc de cineva ....
pe urma am inceput sa-l cunosc, sa-l admir...si culmea a inceput sa ma atraga si fizic!
ciudat!
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 03:35
Frumusetea interioara primeaza. Asta nu inseamna k trebuie sa fii neglijent cu aspectul tau. Am avut o relatie cu un tip care nu era frumos, dar aveaacel ceva, era deosebit plus f bun in pat

Postat pe 21 August 2008 05:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suvite blonde 3 De la: rashela 30 Iunie 2011 20:08
Pink Daisy 1 De la: CutiePatootie 5 Iunie 2010 10:14
FRUMUSETE?... 5 De la: vol_claudia 10 Martie 2009 12:45
Anunt special 2 De la: bestdevilinside 3 Februarie 2009 19:29
O dantura perfecta. 79 De la: Lucia38 11 Iulie 2009 09:40