Setari Cookie-uri

frumusetea- atuu sau povarã?

În zilele noastre se considerã cã frumusetea deschide ușile...Este un adevãr sau totul ține de felul în care privești lucrurile?Cand natura te înzestreazã cu un cap frumos este obligatoriu sã dovedești cã ai ceva în el sau este suficient cã îl ai?
auraslavila
Postat pe 6 Aprilie 2008 16:00
Hmm...frumuseteae un cutit cu 2 taisuri.Te poate face fericita sau..iti poate aduce multa suferinta.Si da,iti trebuie multa minte pentru a folosi frumusetea pentru binele tau.Nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic doar tu trebuie sa fii destul de desteapta sa ai numai de cistigat de pe urma frumusetii.Si in plus tot timpul trebuie sa fiiconstienta ca frumusetea si tineretea nu e vesnica.

Postat pe 6 Aprilie 2008 17:10
uneori atuu, uneori povara.

Postat pe 7 Aprilie 2008 10:11
de ce sa nu recunoastem ca deschide multe usi.

Postat pe 7 Aprilie 2008 14:06
da este adevarat k frumuseatza deschide multe usi , insa poate fi si o povara , de exemlu cand eram adolescenta , fiind draguta (si modesta p deasupra ) am avut multe probleme ... 3 baietzi ma placeau in acelasi timp si eu ... am facut alegerea cea mai prosta l-am ales p cel care nuh merita .. aste e .. mergem inainte , tot timpul am fost o fata cuminte , cu capul p umeri .. si golanasii de prin cartier mai mereu se luau de mine ... dar acum am trecut peste si consider ca toate femeile pe care Dumnezeu le-a inzestrat cu frumusete ar trebui sa-I fie recunoscatoare . Este foarte ok sa fi um pic draguta si sa ai si ceva in cap , ori unde ai merge o portitza tot timpul o vei avea deschisa :)
geanina_brunetik
Postat pe 7 Aprilie 2008 17:09
pt mine ....un blestem,(aproape) tare greu mi-a fost sa ma obisnuiesc cu acele complimente din partea barbatilor cu care am lucrat.fiind crescuta intre baieti (nu am decat o sg varisoara si cu ea nu ma intelegeam deloc) am doar un frate si o gramada de verisori ,am fost mereu mai baietoasa...cand am crescut si am prins forme....ma simteam mereu sub tirul privirilor ....bleah nici nu vreau sa imi amintesc..dar am trecut si peste asta...acu prefer sa demonstrez ce am in cap si o scurtez f scurt cand cineva incearca sa treaca o conversatie in plan mai personal sau mai intim decat cer imprejurarile,mai ales ca niciodata nu m-am vazut o "sexoasa"...
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Aprilie 2008 20:44
frumusetea are mai multe fete...primordiala e frumusetea launtrica....suflet frumos,ganduri si fapte frumoase...iar daca aceasta e completata si de frumusetea fizica,atunci nu numai ca ti se deschid toate usile ,ci pur si simplu nu mai exista usi...:)in totdeauna am sustinut" ca nu cutia cadoului e importanta ci ceea ce se afla inauntru"......cutia se invecheste,se rupe,se demodeaza,dar continutul ramane cu valoarea initiala....

Postat pe 7 Aprilie 2008 20:54
Asa este, frumusetea e trecatoare.......insa cum ne simtim noi cand ne uitam in oglinda si vedem ca suntem dragute? Este adevarat ca uneori frumusetea deschide multe usi dar trebuie sa ai si ceva in cap ptr a ramane dupa acele usi.
ruxxy
Postat pe 8 Aprilie 2008 13:58
Conteaza si frumusetea in ziua de aiz...dk nu arati prezentabil, nu ai un aspect placut... nu se uita nici naiba la tine cand vrei sa iti gasesti ceva de lucru mai ales daca vrei sa lucrezi in domeniul...relatii cu publicul:)
Si chiar daca nu ,,,, oricum trebuie sa incanti si ochiul angajatorului, nu numai cunostiintele ajuta...asta e...asa e pe al noi!!
Oricum nu iti cere nimeni sa fi superb ...dar nici nu`ti permite nimeni sa dai in gropi..:)
Si prieteni iti gasesti mai greu dk scoti numai balarii pe gura cand vorbesti...:)
CONCLUZIE: conteaza aspectul fizic...destul...dar nu intru totul
Cherry_bob
Postat pe 9 Aprilie 2008 13:46
Multumesc pentru opiniile impartasite vis-a-vis de subiectul deschis!Îmi face o reala placere sa discutam despre orice subiect!
auraslavila
Postat pe 8 Mai 2008 17:02
cred ca frumusetea fizica iti da mai multa incredere in propria persoana!

Postat pe 8 Mai 2008 19:35
eu nu va inteleg pe cele care afirmati ca frumusetea fizica e o povara pt voi..aiureli..nu am auzit niciodata pe cineva sa spuna ca si-ar dori sa fie mai urata decat e! Evident ca e un atu..acuma depinde de fiecare in ce mod o exploateaza si ce vrea sa obtina cu ajutorul ei. In mod absolut frumusetea iti da mai multa incredere in propria persoana FIZIC vorbind..nicidecum nu te face sa te crezi mai desteapta. Iti deschide usi numai in momentul in care dupa usile alea e nevoie si de ,,putin aspect,, pt ca poate merge miss univers sa se angajeze la laboratorul de fizica nucleara si in mod sigur nu o angajeaza nimeni,oricat ar fi ea de irezistibila! In schimb daca job-ul e ,,cu fatza la lume,, se schimba povestea. Iar daca pt acelasi job aplica 2 fete destepte, una frumoasa si cealalta mai putin, probabil cea mai frumoasa va castiga. Asa ca nu va plangeti de atata frumusete si fiti bucuroase ca v-a inzestrat natura
oana81
Postat pe 8 Mai 2008 19:47
Nu cred ca poate spune cineva ca frumusetea e ca un handicap...frumusetea e un dar de la Dumnezeu.Frumusetea este o calitate in orice imprejurare,haideti sa fim serioase...chiar nu ne place sa primim complimente pe strada??? Cu totii tindem sa atingem perfectiunea in materie de frumusete.Clar si fara discutii:FRUMUSETEA ESTE UN ATUU

Postat pe 8 Mai 2008 22:11
Este un atu dar si o povara, nu sunt frumoasa dar sunt draguta iar stiu pe propia piele ca frumusetea in anumite cazuri poate fi o povara. Dar in majoritatea timpului e bine sa fi frumos, asta e adevarul, te simti bine cand pe strada intoarce un barbat capul dupa tine. eu una asa ma simt.
alinacraciun
Postat pe 9 Mai 2008 16:49
Depinde din ce unghi este privit acest atuu al unei femei frumoase. Este usor din exterior de judecat. Cu totii isi imagineaza ca o femeie frumoasa are toate sansele, este fericita, obine ce vrea, este multumita si asa mai departe. Nimic mai fals. Ca soarta oricarei femeii, si soarta femii frumoase depinde de sansa. Nu fac parte din categoria persoanelor "pretioase" si sunt constienta de atuul infatisarii mele. Si sunt recunoscatoare pentru asta. Dar nu pot trece cu vederea cat de multa suferinta mi-a adus. Nu pot trece cu vederea faptul ca nu pot avea prietene adevarate pentru ca mai devreme sau mai tarziu apare invidia, frustarea, oricat de binevoitoare si nevinovata as fi eu. Nu pot uita "tonele" de gelozie starnite. Nu pot uita cu ce greutate am fost accepata intr-un mediu similar "laboratorului de fizica nucleara" pentru ca mi se spunea in fata ca sunt eu frumoasa, ma imbrac bine, dar asa ... cu stiinta .. imposibil sa ma pricep serios la ea .. desi le puteam da lectii tuturor celor de acolo. Am constatat ca trebuie sa inveti sa iti porti "frumusetea" si sa ii inveti si pe ceilalti sa iti respecte frumusetea. Nu trebuie ca femeie sa fii neaparat insipida, cu defecte, sau dizgratioasa ca sa fii cu adevarat capabila sa faci ceva si mai ales sa poti fi catalogata drept cuminte, serioasa, muncitoare, credincioasa, loiala, hotarata, curajoasa. Si o femeie frumoasa poate fi asa si inca mai poate avea si puterea de a se ridica cu adevarat deasupra celorlalti. Da, frumusetea deschide usi, dar trebuie invatat ca ea trebuie dublata de inteligenta, intelepciune, altfel tot timpul va fi un pret de platit. Sa fiti iubite si apreciate cu adevarat.

Postat pe 9 Mai 2008 19:36
ai dreptate enia.. totusi eu sustin ca, pana la urma frumusetea nu e o povara..depinde de fiecare cum o accepta si cum stie sa o pretuiasca..am avut si eu destule ,,probleme,, din cauza asta dar pana la urma mi-am dat seama ca de fapt nu eu am o problema ci altii care sunt plini de prejudecati. Nu ma consider neaparat o femeie frumoasa dar sunt constienta ca atrag atentia foarte repede. Am avut si eu prietene la care am tinut enorm si care m-au facut sa sufar atunci cand au inceput sa ma ocoleasca pe motiv ca, daca suntem in acelasi grup si iesim impreuna, eu le ,,suflu,, involuntar toti baietii. Dar am realizat ca de fapt problema e la ele.. le-am iertat si eu am continuat sa fiu mandra de aspectul meu fizic. Pot chiar spune ca in ziua de azi le inteleg.Cand m-am angajat la banca directorul a fost putin mirat de prezenta mea acolo dar in scurt timp a devenit foarte incantat de prestatia mea. In schimb, in momentul in care cunosteam pe cineva nou si spuneam unde lucrez raspunsul era ,, daaa? lucrezi in bancaaaa? nu esti genul.. ,,,. Subscriu la ce ai spus tu..trebuie sa inveti sa-ti porti frumusetea si sa faci pe ceilalti sa ti-o respecte.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 09:12
eu nu sunt cea mai frumoasa din grupul meu de prieteni dar recunosc ca nu o data le-am invidiat pe cele mai atractive. Si fara motiv intemeiat pt ca prietenele mele sunt foarte de treaba.. nu e vina lor ca sunt mai dragutze! Intr-adevar sunt multe fete care profita de aspectul lor pt a castiga favoruri sau se considera superioare dar astea sunt snoabe. Nu inseamna ca toate sunt la fel. Din pacate multe ca mine, daca vedem o fata frumoasa intr-un post bun sustinem ca probabil se culca cu seful decat sa recunoastem ca poate fata aia chiar e capabila. Si toate astea din invidie..pt ca am crea si noi sa avem aceleasi calitati fizice. Macar eu recunosc. Dar in mod absolut sunt multe frumoase, destepte, modeste si sociabile. Frumusetea, daca sti sa o apreciezi, este clar un atuu.

Postat pe 10 Mai 2008 09:59
FRUMUSETEA::hmmmm, oare sa vb despre ... ori sa o simtim pe ea?.Frumusetea CEA cu multe fete ,cum spunea cineva mai sus ,o privim cu ochii si o simtim cu inima .Demulte ori este inselatoare, asemenea vorbelor MIEROASE .Astazi la servici am constatat ceva uluitor,un copilas de un an jumatate si un baietel de 27 de ani ......DA nu va mirati a fost o lectie de viata fantastica .Cu o dragoste primara de parinte -copil am asistat la cea mai frumoasa privire de FRUMUSETE INTERIOARA.Defapt nu stiu sigur daca parinte -copil ........ori cine poate sti ca nici cea mica nici baiatul nu pot dialoga verbal .....a mica inca nu a invatat sa vb iar baiatul deja a inceput sa uite ....ESENTIALUL ;A luat fetita in brate a privito si imbratisarea a fost cu atata gingasie si tandrete de rar am putut asista la asemenea privire induiesatoare.Fetita un copilas normal SI PE DESUPRA SI FRUMUSICA FIZIC , baiatul este unul din elevi mei care este bolnav ,cu severe probleme de handicap ,mental-locomotor etc,am ramas "masca "colegele tipau la mine sa nu las fata sa nu-i faca ceva ........eu cu fetita in brate am mers la el si i-am lasat instinctul si FRUMUSETEA INTERIOARA SA VAD CE REACTIE AU AMANDOI.AM avut CURAJ sa las fetita atarnata de gatul lui , parca incremenise toti stiind agresivitatea lui ,(si nu este prea frumos din cauza boli lui)copila la strans cu caldura si nu sa deslipit de la gatul lui mult timp.La servici la mine am parte de asemenea scene memorabile in fiecare zi AM CEI MAI FRUMOSI COPIII IN GRIJA din pacate eu si parinti lor mai vedem asta RESTUL ...numai mila fata de ei le mai DESCHIDE USA ...MII DE SCUZE despre FRUMUSETEA care o vad eu .Dar si asta este una din FETELE FRUMUSETII.
rodeena_vitan
Postat pe 10 Mai 2008 15:48
de cele mai multe ori atu :D

Postat pe 11 Mai 2008 22:35
eu nu cred ac frumusetea e o povara
frumusetea se gaseste in fiecare persoana numai ac este perceputa diferit d ecei din jur,
pysoyas
Postat pe 28 Iunie 2008 12:40
Frumusetea si uriciunea sunt atribute cu sens complex.Daca ne referim la cea exterioara adica la infatisarea noastra se pot antama niste criterii.Depinde de pregatirea si instinctul fiecaruia de a le discerne,clasifica,promova etc.Eu ca pictor voi vedea frumusetea acolo unde ceilalti se vor grabi sa treaca cu vederea calitatile si profunzimile ei.Ca si uritul.Nimeni nu ne impiedica sa vedem si sa discernem frmusetea fie dupa criteriile noastre fie dupa ceilalti alaturindu-ne lor.Este important sa avem parerea nostra in concordanta cu noi insine pentru a ne simti bine in pielea noastra.

Postat pe 10 Iulie 2008 11:12

Postat pe 17 Iulie 2008 15:56
Frumusetea fizica intotdeauna va fi un atuu, chiar daca asta nu inseamna ca are o importanta decisiva.

Postat pe 17 Iulie 2008 18:10
Cu siguranta un atuu. Cu atat mai bine de cei care stiu sa o completeze cu cea interioara, valorificand-o si mai mult in acest fel.

Postat pe 26 Iulie 2008 23:07
masterat dar fara diploma de femeie...
Comentarii pe articolul De ce nu se ingrijesc femeile?
Trimis de alexhag la 29 Iulie 2008, ora 10:58
In ultimul timp sunt in contact cu multe fete tinere...ceea ce imi face placere caci tinerete este un atribut plin de calitati si elanul ei este benefic.Dar nu pot sa fiu bucuroasa pentru o anume mentalitate care le reduce pe multe tinere la fi performante doar profesional...Ca femei de cele mai multe ori ramin la nivelul unor fetite rasfatate si incapabile pentru viata de cuplu.La 25 de ani eu cred ca trebuie sa sti sa faci un menaj sau daca nu ai timp sa sti sa te ajuti cu o femeie de menaj dar nu poti lasa casa in care traiesti ca o cocina si tu sa iesi frumoasa si ingrijita pe usa lasind in urma ta mizeria si dezordinea.Sunt alaturi de vita destul de stresanta a acestora si le dau o mina de ajutor dar le vad destul de impiedicate la multe din aceste atribute ale femeii.E bine sa sti ce crema e buna sa te epilezi dar tot atit de bine e de stiut ca la 35 de grade vara,nu poti lasa gunoiul nedus din casa citeva zile,ca florile trebuiesc udate si storurile trase,legumele stau mai bine in frigider decit pe linga el ,vasele nespalate mai multe zile si lasate in chiuveta,dau un aspect urit, etc.Motivul ca nu e timp nu e valabil daca vrei sa ai calitati de femeie si nu de copil neajutorat care atunci cind petreci sfirsitul de saptamina cu prietenul nu astepti sa faca el cartofi prajiti si daca te roaga de ceva clatite tu sa-i spui nu sunt mama ta,desi el plateste concediul la mare!Si mai sunt multe de spus dar cred ca si voi a-ti observat aceste atribute la mai multe fete si daca mama lor nu le-a aducat in sensul acesta nu e tirziu sa afle cite ceva de la cele care stiu ca a fi femeie nu inseamna doar ingrijirea de sine ci si a ce te inconjoara!Nimic nu e mai frumos decit o fata care e ingijita si te invita la o prajitura facuta de ea in casa ei unde este curat si ordine.Restul e o chestiune de timp si de cistigul respectului celor din jur...Cum credeti???

Raporteaza limbaj inadecvat

Postat pe 29 Iulie 2008 11:08
Frumusetea da este un atu clar dar ce te faci daca acea frumusete este insotita de un suflet urat si un caracter infect? uneori aspectul te poate ajuta mult in viata dar te poate foarte bine dezavantaja ca femeie vb
poti fi frumoasa de pica dar fara creier cu neuroni inactivi si suflet recesi poti fi uratica dar cu un suflet de aur si creier cu neuroni in stare perfecta de functionare
frumusetea si tineretea sunt trecatoare nu uitati
bafta fetelor
alex_sh07
Postat pe 30 Iulie 2008 17:16
1. vigilentza!: uneori frumusetzea tzi se urca la cap, narcisism, mod curios de a interactiona cu ceilalti (adik se gandeste ca merita un piedestal etc), si chiar s-ar putea ca modestia si iubirea sa fie puse la incercare, uneori se trezeste orgoliul, deh, sunt diferite chestii care pot sa apara.
2. Atu - prin comparatie cu ceilalti/celelalte (femei sexy )? hm ... miros de ,,competitie"
3. povara pt cine? pt cel frumos sau pt cei din preajma? n-au auzit pe nimeni pana acum sa se planga: ,,ah! o iubesc atat de mult si frumusetea ei e o povara atat de grea p mine - abia o duc"
4. din cauza ca cineva e frumos poti lua ,,plasa" dar te si potzi indragosti
5. ti-este drag, na, pur si simplu

Postat pe 20 August 2008 19:03
e un atuu dar mai ales o povara pentru ca lumea te catalocheaza drept fitoasa si sau proasta ei bine nu-i asa deloc!! plus ca fetele sunt invidioase pe tine si te barfesc dar in acelasi timp te si imita cu nesimtire desi te barfesc apoi daca ai prieten te suna mereu devine disperat nu poti scapa de el ba mai mult daca alti se uita dupa tine face crize de gelozie si multe altele dar ma abtin .....parca ma simt mai bine
andreea121
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:50
desi e o pova, nu mare ci extrem de mare (la fel ca banii ori puterea) - e mai bine sa o ai!

iar o femeie frumoasa pe cat poate atrage pe atat poate sa si respinga; doar s-au vazut multi barbati care au ales intre o femeie foarte frumoasa si una mai putin frumoasa pe cea din urma!...din frica, se stie de ce!

Postat pe 15 Septembrie 2008 15:14
Poate fi o povara. La toate colturile auzi ca ocupi acea functie pentru ca ai vreo legatura cu sefu' sau persoanele ce au functii mai mari decat tine sau colaboratorii iti fac avansuri.
Dar recunosc de nu aratam asa nu ajungeam sa am acel job.Intai am fost hosstes si asa mi s-a propus sa ma angajez. Intru in contact cu foarte multe persoane si imaginea conteaza. Dar daca nu stiam sa vorbesc cu multe tipuri de persoane pierdeam job-ul.
La inceput m-a deranjat faptul ca eram privita ca o fata frumoasa.Si am inceput sa ma neglijez, sa ma uratesc prin tot felul de metode ( de auzeam ca nu imi va sta bine cu vreo nuanta in par repede imi faceam culoarea respectiva), eram masculina si transanta. Apoi am realizat ca atitudinea conteaza. Poti sa fi feminina si sa traiesti in lumea barbatilor. Poti sa-ti dovedesti cunostintele si imbracata frumos si aranjata...
E foarte bine sa fi frumoasa. Ti se ofera multe sanse...
dafffne
Postat pe 27 Septembrie 2008 00:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ne mentinem de sarbatori ? 2 De la: zzeennyy 22 Decembrie 2008 22:24
CREMA PROFESIONALA ANTICELULITICA ANESI EFECT RAPID 0 De la: 8 Martie 2010 11:50
Poti recunoaste o persoana frumoasa pe dinafara si urata pe dinauntru sau invers? 105 De la: 18 August 2014 20:57
piercing'urile noua moda. 9 De la: ankuu 5 Decembrie 2009 16:06
pilates 4 De la: alexandraprecub 26 Februarie 2009 11:41