Setari Cookie-uri

reincarnarea

Eu cred in karma, in suflet si in reincarnare, eu cred ca sufletul se reincarneaza in diferite trupuri pentru a putea evolua si pentru a se purifica. Ce parere aveti despre karma, suflet, reincarnare?
serghey1976
Postat pe 11 Aprilie 2008 01:06
am citi o carte care ce numeste "tanatonautii" din pacate un suflet"bun" a uita sa mi-o inapoieze si nici macar autorul nu il mai stiu uite daca o sa o gasesc prin librarie sa la anticariat ...putem avea o discutie pe tema aia ,mai ales ca acolo se trateaza intr-adevar ...calatoria sufletului.numai...putina rabdare sa vad cum dau de cartea cu pricina,poop
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Aprilie 2008 08:59
subiect greu!!!cred ca fiecare dintre noi are karma lui despre reincarnare... nu prea cred in asa ceva.recunosc nici nu m-am straduit sa ma documentez in domeniu, ca nu am fost interesata.

Postat pe 11 Aprilie 2008 09:58
nu stiu ca sa spun despre reincarnare,dar eu cred ca un sambure de adevar exista in orice pe lumea asta!!!....nu ca ma consider un exemplu,dar pe mine ma cheama Casandra si nu de putine ori(pot spune ca foarte frecvent)mi se intampla ceea ce i se intampla si zeitei cu acelasi nume:zeita Casandra a fost zeita prezicerilor,condamnata de zeul Apollo sa nu o creada nimeni deoarece i-a respins dragostea....ea a prezis in zadar caderea Troiei,fara a fi crezuta de nimeni....si ca ea a fost!!....ei,acelasi lucru mi se intampla si mie!!!....inca din copilarie le spuneam colegilor ca ni se va da lucrare dintr-o anumita lectie,nu ma credeau,si era ca mine.....sau daca deschideam cartea undeva,de acolo eram ascultata la lectie....acum,sotul meu chiar imi spune:gandeste-te bine inainte de a deschide gura,ca stii ca ai gura aurita!!...si fiul meu,bineinteles dupa ce nu imi de crezare,imi zice:mai mami,da'cata dreptate ai avut!!....acestea sunt lucruri minore(nici nu mi-as dori sa "prevad"dezastre) dar ne fac sa ne punem intrebari...si cine stie???...poate,cu timpul ,vom descoperi si raspunsuri....

Postat pe 11 Aprilie 2008 11:07
cica s-a descoperit ca omul isi foloseste doar 2 la suta sin creier, cine stie ce are restul de 98 la suta... poate daca foloseam mai mult din creier stiam si ce se intampla dupa moarte. dar asa suntem, incat viata noastra sa fie o continua intrebare. si eu ma gandeam la posibilitatea reincarnarii, si de multe ori spuneam '' eu as vrea sa fiu o pisica, sau o pasare, sau un tigru,sau...'' ori mai spuneam '' cred ca intr-o viata anterioara am fost caine ....'' chiar mai stau uneori si ma uit la pisica mea si spun'' of...ce bine era daca eram in locul ei '' . cred ca subiectul asta ne depaseste pe toti, si nu putem decat sa ne dam cu parerea. sper sa nu apara vreun budist pe-aci sau altcineva ca sa se complice lucrurile.

Postat pe 11 Aprilie 2008 12:05
mie subiectul mi se pare extrem de interesant...Eu am fost la un curs de yoga, nu am mers f mult pentru ca intr-o zi "marele initiat- Bivolaru" a venit sa ne impementeze mantra( adica un sunet) pentru meditatie, imi imaginam ca un guru este plin de iubire...dar nu a fost asa, figura lui nu mi-a inspirat nimic divin, evoluat, nu avea lumina(asta se intampla prin 94-95), din cauza ca am fost dezamagita de prezenta lui am renuntat a mai merge la yoga...dar revenind...inainte de al cunoste lucram cu 2 yoghini un barbat si o femeie, care ne initiau, miscare, exercitii, respiratie, relaxare...intr-o sedinta de relaxare, eram intinsa pe podea cu fata in sus, muzica era super...deodata am simtit cum ma ridic si m-am vazut cumva de sus, m-am speriat, m-am ridicat, imi era frica si nu intelegeam ce se intampla, pana atunci nu ma intrebasem daca avem si altceva decat trup...atunci mi s-a relevat pentru prima data existenta sufletului...intr-o alta sedinta de relaxare m-am trezit intr-o biserica imensa pe o masa era trupul unei persoane moarte iar o femeie plangea la capataiul lui...m-am apropiat si am vazut-o pe feciara Maria si pe masa era Domnul Isus, a fost soc pentru mine, dar meditatie, relaxarea imi permitea sa pot iesi din corp si sa merg intr-un alt timp si loc, multe lucruri ciudate mi s-au intamplat...am inceput sa citesc despre reincarnare si am ajuns la concluzia ca un suflet pentru a ajunge in sferele evoluate alaturi de divinitate are nevoie de evolutie si nu poate sa se desavarseasca intr-o singura viata...de multe ori avem senzatia ca ni s-a mai intamplat lucrul respectiv, sau ca o anumita pers pe care deabia am cunoscut-o, o simtim ca si cand o stim de o viata...Rudolf Steiner a scris cateva carti cu ideei interesante, el numeste TEOSOFIE studiul, cercetare, trairile sufletului...astept sa mai vorbim...pooop
serghey1976
Postat pe 12 Aprilie 2008 01:00
sunt de parerea ca reincarnarea nu exista.religia mea spune:omul dupa ce moare,trupul elibereaza sufletul,care asteapta in purgatoriu,ziua judecatii,si in dependenta de faptele pe care le-a facut pe pamant este chemat in rai sau in iad,deci cred ca reacarnarea nu este tocmai ce ne prevestesc cartile sfinte:biblia,tora,quranul.parea mea:)
lunaa80
Postat pe 12 Aprilie 2008 19:21
EU NU CRED IN REINCARNARE ,NU EXISTA DOVEZI SI NICI NU-MI POT IMAGINA CA AM FOST ALTCINEVA INTR-O ALTA VIATA ANTERIOARA
wdy
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:59
Reincarnarea este o sansa, e trist ca un suflet sa se nasca o singura data si sa fie condamnat dupa o singura viata, a unui singur trup, la viata sau la moarte vesnica...si apoi mai este o intrebare esentiala...daca intr-adevar nu exista reincarnare, daca sufletul se naste si pe urma isi asteapta ziua judecatii...CUM SI DE UNDE SE NASC ATATEA SUFLETE???...caci omul nu exista de azi de ieri...stand sa ne gandim ca Dumnezeu creeaza suflete de atatea mii de ani va dati seama ce aglomeratie ar fi in sala de asteptare a zilei judecatii...
Nu este dovedit?, pai nimic pe lumea asta(ce nu reprezinta materia) nu este dovedit si cu toate astea credem, cercetam, discutam, speram...
Reincarnarea reprezinta sansa sufletului pentru a indrepta greseala trupului...
serghey1976
Postat pe 13 Aprilie 2008 08:01
WDY, LUNAA 80...despre karma ce parere aveti? Ne nastem cu destine predestinate? Ne facem singuri viata, cu bune si cu rele? Exista momente in care putem schimba cursul vietii noastre?
serghey1976
Postat pe 13 Aprilie 2008 08:04
noi oamenii in anumite situatii actionam intr-un mod,in altele altfel,dar rezultatul va fi acelasi....ce ne da dumnezeu aceea traim,ce poveri sau bucurii avem de dus,toate sunt de la dumnezeu...intotdeauna oamenii si-au pus intrebarea :daca nu faceam asa dar faceam altfel,cum avea sa fie viata azi?doar dumnezeu unul stie...unica ce putem controla,este desfranarea,ispita si pacatul...de acestea omul trebuie sa se fereasca orice-ar fi...eu cred ca karma e acelasi suflet,iar aura pozitiva,este echivalenta unui suflet curat,plin de fapte bune...
lunaa80
Postat pe 13 Aprilie 2008 18:02
Sunt destul de confuza in legatura cu metempsihoza, sunt unele elemente si evenimente care chiar ma lasa impresionata si-mi dau seama ce mica sunt si ce putine lucruri stiu.Este la fel de probabila reincarnarea, ca si alte valori, pe care lumea occidentala le intelege cu greu, sau daca le intelege, le priveste ca pe un "trend" sau ceva inedit, in loc sa priveasca sacralitatea lucrurilor.
Circe
Postat pe 13 Aprilie 2008 19:26
Eu nu stiu daca o fi sau nu reincarnare insa cred ca e destul de plictisitor sa te nasti, sa mori, iar te nasti, iar mori, etc. Mie mi se pare ca lumea asta nu e pentru oameni. Uneori e prea greu de trait, prea mult de luptat, prea multa rautate, invidie, si cam putine lucruri frumoase si vesele, desi daca ma uit in urma vad, la fel ca si voi, ca parca ce a trecut a fost frumos - asta din cauza ca greul se uita usor iar timpul face ca lucrurile sa para mai usoare. Chiar daca am reusit in majoritatea lucrurilor pe care mi le-am propus, nu as mai vrea sa mai am inca o data de dat examene, nu mai vreau sa mai caut si intr-o alta viata locuri de munca ori un salariu mai bun, nu mai veau sa fiu atenta sa nu fac nimanui rau din greseala ori din placere. Nu mai vreau alte incercari la care m-ar supune o alta viata. Consider ca una singura imi ajunge. Simt ca nu am ajuns aici pentru distractie ci pentru a invata ceva ceva. Ce? Nu stiu. Daca ar fi asa mi-as dori sa invat repede ce am de invatat si sa nu ma mai intorc.
amme22
Postat pe 13 Aprilie 2008 20:52
E posibil sa existe reincarnarea, nimeni nu poate spune cu certitudine. Ce stiu sigur este ca nu mi-as dori sa existe si nici nu vad un sens demn de luat in calcul. Daca vrei sa evoluezi si sa te purifici, nu o poti face aici si acum, in viata aceasta? Am vazut un status care mi-a placut: "YOU ONLY LIVE ONCE, BUT IF YOU DO IT RIGHT, ONCE IS ENOUGH".

Postat pe 6 Iulie 2008 02:54
Cum ar fi sa ne imaginam ca omul este o entitate energetica care traieste vesnic, iar incarnarea este doar manifestarea lui in spectrul vizibil ?
dusa
Postat pe 5 August 2008 11:24
De la: dusa, la data 2008-08-05 11:24:44Cum ar fi sa ne imaginam ca omul este o entitate energetica care traieste vesnic, iar incarnarea este doar manifestarea lui in spectrul vizibil ?


Postat pe 5 August 2008 12:26
Nu cred in reincarnare desi am citit multe despre!!Mai mult imi place sa citesc despre magie...:))

Postat pe 4 Septembrie 2008 19:22
nu stiu ce sa cred.... si nu vreau sa ma gandesc pt ca sunt mult mai multe lucruri importante si nu merita sa imi umplu memoria cu presupuneri inventate de oameni :)
my_chocolat
Postat pe 11 Septembrie 2008 09:04
daca ar fi sa ma reincarnez as vrea sa fiu o pisica ca doar are 7 vietii :))

Postat pe 11 Septembrie 2008 17:04
serghey draga, stii mel lu eminem? :)))
ai o sg sansa;)
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:46
bernard werber, titlu original "les thanatonautes". Se continua cu imperiul ingerilor.
laura_stochita
Postat pe 6 Martie 2011 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:D 1 De la: q_Yna 5 Noiembrie 2009 17:41
Caut disperat pe GYORGY BORBALA din ODORHEIU SECUIESC 3 De la: kudika512025 28 Martie 2012 22:10
va este frica de anul 2012??? si despre cipul inplantat..sub piele 69 De la: kokean 18 August 2010 06:55
Copiii indigo 103 De la: 23 Iunie 2013 09:23
Sunteti impacati cu voi? 37 De la: Aderyne 29 August 2009 00:13