Setari Cookie-uri

ramanem indiferenti?

Cum este mai bine sa reactionam,in cazul in care suntem martori al unui abuz?Fac referire la scandalurile 'conjugale',unde mai sunt implicati si minori.Ce ajutor poti oferi,in cazul in care femeia abuzata,refuza sa inteleaga ca ceea ce se intampla, nu tine de normalitate.
alone
Postat pe 7 Mai 2008 10:45
din pacate marea majoritate ramane indiferenta( casa omului, nu te poti amesteca!).protectie sociala_sublima_lipseste cu desavarsire!am asistat, din pacate, la o scena de violenta in familie( bataie).o prietena de-a mea i-si lua bataita in timp ce eu eram musafir. am luat-o de manuta si la mine acasa pt cateva zile(locuiau impreuna), da...s-antors de buna voie la el!nici in ziua de azi nu vb cu mine, pe motiv ca am vrut sa-i stric casa( au ramas impreuna si au si copil acum).box-ul si-l ia regulat si se pare ca s-a obisnuit asa.ca sa nu mai vb de faptul ca individul are o amanta de 3 ani si s-a dat la toate prietenele nevestei.i-as fi deschis ochii da nu merita !si uite asa m-am ales cu o prietenie pierduta pe ce motiv nu stiu.oricum, nu-s de acord cu violenta in cuplu, da nu vad cum se pate schimba mentalitatea celor care se impun cu pumnul.atata timp cat nu exista legi care sa pedepseasca aspru aceste " delicte", mare lucru nu se poate face!totdeauna femeile se-ntorc la barbatii care le violenteaza( pe motiv ca nu au unde sa se duca, ca depind financiar de ei,ca bun-rau e tatal copiilor...etc..etc).e un fel de lupta cu morile de vant, DIN PACVATE!!!nu exista adaposturi, nu exista legi care sa le protejeze.ca asa ne putem strange 200 de femei care sa militeze impotriva violentei in familie, da ce se-ntampla dupa????? problema e profunda si grava!!!cred ca trebuie inceput cu schimbarea mentalitatii oamenilor.sa nu uitam ca si consumul de alcool duce la asemenea manifestari. punct nevralgic acest subiect!

Postat pe 9 Mai 2008 16:00
"da...s-antors de buna voie la el!nici in ziua de azi nu vb cu mine, pe motiv ca am vrut sa-i stric casa" cunosc si eu specimene d-astea ,nu-mi vine sa cred cum se pot minti singure asa ...dar fiecare are ceea ce vrea,nu ?
lief
Postat pe 9 Mai 2008 16:17
asa este lief, toate femeile care iau bataie in mod regulat isi merita soarta! cu copiii e altceva ca ei saracutii inca nu stiu ce-i bine si ce-i rau si daca sunt crescuti cu violenta fizica si verbala ajung sa creada ca asa e bine. uita-ti-va ce a facut nenorocitul ala din austria!

Postat pe 9 Mai 2008 16:20
din pacte cazuri de acest gen sunt multe, mai grav e cand sunt si copii implicati in asfel de nenorociri.

Postat pe 9 Mai 2008 16:22
am fost invatata sa ofer ajutorul in asemenea situatii numai atunci cand mi se cere. Altfel.. nu ai ce cauta in viata unui cuplu. In momentul in care ea crede ca are nevoie de ajutor o sa apeleze la cineva, sunt sigura. Dar majoritatea permit aceste abuzuri si se supara daca intervii.. asa ca, ce-si face omul cu mana lui.. Din pacate pt copii nu se poate face mai nimic si asta e dureros.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 21:05
sunt multe femei care"de rusinea lumii" sau"pentru copii",tac si indura orice.nu exista un program de ocrotire a femeii maltratate si nimeni nu se implica...putine sunt femeile care pun piciorul in prag(timp in care au luat bataie la greu)...sunt situatii in care vrei sa ajuti si te trezesti ca iti reproseaza de ce te bagi?asa ca fiecare cum isi asterne asa doarme!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 10 Mai 2008 23:31
Eu stiu multe femei as cum le descrieti voi. Credeti ca raman indiferenta? Nu pot credetima. Am trecut prin mari suferinte,si am ales:decata asa prefer sa plec unde ma va duce bunul Dumnezeu. Si va zic voua ,am puterea azi sa pot privii semenii mei in fata sa le zic"eu am reusit ,deoarece am ales-deci si tu poti sa alegi,vei reusi."
OCTAIA
Postat pe 10 Mai 2008 23:54
cu riscul de a pierde prietenia persoanei in cauza , mi-e imposibil sa raman indiferenta !! daca asist la o scena in care o femeie este lovita de catre un barbat , ca o fi sau nu sotul / iubitul ei , nu pot sa raman impasibila !!mie , barbatii care lovesc o femeie imi provoaca un sentiment de scarba , amestecat cu ura , ahhhh , mi-ar placea sa fiu asa fortoasa si sa-i bat si eu , asa cum isi bat ei iubitele / sotiile / prietenele !

Postat pe 11 Mai 2008 21:15
c4t4 cred ca pe toate ne scarbesc astfel de oameni.
dar, ce faci cand femeii respective i se pare normal sa accepte violenta partenerului?
chiar este o problema grava a societatii romanesti.
si mai grav este ca nu face nimeni nimic.
toata lumea inchide ochii.
ce fac autoritatile?
nimic!
caz concret:
am o vecina care e in situatia asta. sot betiv si violent.ea, a acceptat toata viata comportamentul brutei.
de cateva ori a facut plangere la politie.
ce a facut politia?
ia dat amenda, care s-a platit tot din casa, normal.
intrebarea este cine-i vinovat?
femeia. pentru ca accepta sa fie tratata asa.
majoritatea gandesc'vai, dar unde sa ma duc?'
si sub pretextul asta accepta orice, de la niste barbati care nu merita sa aiba o familie.
ramanem indiferenti? da.
pentru ca nu poti sa te amesteci in familia altuia.
si daca o faci degeaba o faci, pentru ca femeii respective i s-a inoculat ideea ca este normal sa fie abuzata. este grav, dar din pacate asta-i realitatea!

Postat pe 12 Mai 2008 11:22
da, ma scarbesc barbatii care fac asta dar si femeile care accepta.
sa va mai spun un caz:
intr-o zi eram pe centru. unt tip a inceput sa o bata pe prietena sau sotia in plina strada.
a intervenit un domn. cine credeti ca a sarit imediat cu gura??
femeia! ia zis domnului respectiv'Ce te bagi domne dumneata?'
normal ca barbatul respectiv nu a mai zis nimic si a plecat mirat.eu una am ramas stupefiata!
va intreb eu acum nu-si merita soarta femeia aia?
eu zic ca da!!! cu varf si indesat!

Postat pe 12 Mai 2008 11:30
femeia abuzata este victima unei societatii indiferente, chiar daca astazi ii intindem mana, maine ii intoarcem spatele suntem prea preocupati de problemele noastre personale iar ea ramane singura, debusolata...e suficient ca unei singure persoane sa i se intample asta iar celelalte nu vor mai avea curajul sa faca ceva, isi vor accepta tacute "soarta", afirmam doar ca nu-i corect dupa care plecam mai departe...daca intr-o zi ni s-ar cere sa donam o suma pentru centrele de institutionalizare a femeilor abuzate am astepta de la altii( cei care au suficient sa-si permita) sa faca primul pas, fiecare dintre noi permite abuzul constient sau inconstient, educatia copiilor nostri incurajeaza abuzul(daca el te-a lovit, jignit nu fi "fraier" loveste-l, jigneste-l si tu)...este un subiect mult prea delicat si deosebit de amplu, toti suntem vinovati iar cei care intr-adevar fac ceva sunt foarte putini...din pacate
serghey1976
Postat pe 13 Mai 2008 01:29
Este o decizie grea,cel putin,pentru mine.Eu consider ca o femeie,se complace in acesta situatie, din cauza neincrederii in propria persoana.Ceea ce am incercat eu sa fac,a fost sa o conving ca merita mult mai mult.Fara sa insist prea mult,in ideea de a-si parasi sotul....mai mult..nu stiu....si LIEF are dreptate...'cu spartul casei'....mai cunosc si situatii de genul asta...
Cred ca trebuie sa multumim lui Dumnezeu,ca ne-a ferit de situatia de victime si ne-am confruntat doar cu situatia de 'martori'...desi intr-un fel,doare la fel de rau...
alone
Postat pe 14 Mai 2008 16:19
in primul rand persoanele agresate trebuie sa se hotarasca daca au nevoie de ajutor si sa fie fie decise sa-si schimbe viata.ca alfel nu se pate face nimic. cate cazuri de femei batute de barbati care refuza sa depuna plangere impotriva lor cunoasteti sau a-ti auzit?duium pe tate drumurile! de cate ori nu a-ti auzit: bun rau, betiv, e al meu, am casa si copii cu el, nu pot sa-l las! vorbim vorbe ca solutia nu e in mana noastra.

Postat pe 14 Mai 2008 16:35
Nuj..parerea mea este k...intotdeuna trebuie sa te gandesti cu cn duci o viata cu cn ai laes sa fii.....ce fel de om este...sa l cunosti bine inainte sa iei o decizie...si mai ales nu suport k cnv sa ma calce in picioare nu kred asha cv se va intampla...molt norok..
LoLiTaM
Postat pe 9 August 2008 21:33
dom`le, nu e bine intotdeauna sa te bagi fiindca de multe ori si-o fac cu mana lor.vrei sa ajuti, sa ii faci un bine si idioata aia tot la dansul se intoarce, desi aproape ca a desfigurat-o.nu pot intelege si pace.nu are unde sa se duca?ba da!!!sunt centre speciale pt femeile abuzate.la rude, la prieteni, la vecini!aia care abuzeaza femeile trebuie invatati minte, dati pe mana legii!da ce poti face cand femeia nu vrea?nici la doctor nu se duce sa isi scoata certificat medico-legal!chemi politia macar o amenda sa ii dea la nenorocit si ea il apara in fata politistilor si zice ca ea e vinovata!apoi ce sa-i mai faci ?
mkdisk
Postat pe 18 Decembrie 2008 12:32
Daca cunosti pe vreuna care face asa, ar trebui sa nu-i mai "cultivi" amicitia... Te enerveaza degeaba. Pana la urma... e viata pe care si-a ales-o... Cand sunt implicati si copiii e insa foarte-foarte trist...
Dor_a
Postat pe 18 Decembrie 2008 12:52
.........

Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stim sa iubim? 288 De la: Muse__ 6 Mai 2014 11:44
crestin vs musulman 111 De la: iiiiiiiiio 5 Aprilie 2015 20:45
Martorii lui İehova 14 De la: selin32 18 Iunie 2013 16:57
Ce sa fac ca sa nu fiu geloasa? 83 De la: kudika368982 6 Martie 2014 15:19
Franta si minciunile Islamiste 28 De la: kudika_991915 29 Noiembrie 2015 22:13