Setari Cookie-uri

NUMAI VIATA NE APARTINE

Ai venit pe lume fara nimic, asa ca un lucru e sigur: nimic nu iti apartine. Ai venit complet gol, insa plin de iluzii. Acesta este motivul pentru care fiecare copil se naste cu pumnii strinsi, crezind ca aduce cu sine comori - dar miinile sale sunt pur si simplu goale. Si toti murim cu miinile deschise! Incercati sa muriti cu pumnii strinsi - nimeni nu a reusit pina acum. Incercati sa va nasteti cu miinile deschise - nimeni nu a reusit nici acest lucru. Nimic nu iti apartine, deci ce anume te nelinisteste? Nu ti se poate fura nimic, nu ti se poate lua nimic. Tot ceea ce folosesti apartine lumii. Si intr-o buna zi va trebui sa lasi totul aici. Nu vei putea sa iei nimic cu tine. Asa ca invata sa TRAIESTI si nu te mai lega de lucrurile materiale. Viata e singurul lucru care iti apartine.
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:00
frumos!!!
lydia23
Postat pe 22 Mai 2008 14:02
uf in sfarsit alt subiect,mersi oana:)pai asa e.de fapt noi nu trebuie sa ne legam de nimic material,pt ca oricand ai putea sa pierzi..ati auzit de oamenii care au bani,si vor din ce in ce mai mult?pt ca nu le ajunge ce au,chiar daca au destul,si daca au pierdut tot au luat o razna..cunosc cazuri..ce avem,de fapt nu avem.ce chestie,nu?

Postat pe 22 Mai 2008 14:07
frumos si extrem de adevarat!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 22 Mai 2008 14:07
pana nu o sa ne iubim viata destul,banii vor fii mereu number 1.

Postat pe 22 Mai 2008 14:08
si inca ceva:numai atunci cand pierzi ceva care nu ai crezut ca e important pt tine,atunci realizezi cat e de greu..ma refer la ceva material in cazul de fata.(si sentimental e la fel)

Postat pe 22 Mai 2008 14:10
involuntar, de mica eram foarte relaxata daca pierdeam ceva drag mie.. imi parea rau, poate, dar pt cateva minute.. la fel sunt si azi. Multa lume nu ma intelege. :) Am pierdut o multime de bani, telefoane mobile, ceasuri scumpe..etc. Chiar acum 3 zile am pierdut 300 de euro.. habar nu am cum.. De vreo 4 ori mi-am pierdut poseta cu toate actele si cu toi banii.. mereu aveam mania de a purta multi bani cash la mine. Nici macar o data nu mi-a parut rau.. mici regrete am avut uneori, dar sa plang sau sa sufar? Nu. Au fost cazuri in care banii pierduti erau ultimii ce-i aveam! Si trebuia sa cer de la mama sau surorile mele.. mereu m-am consolat cu gandul ca, asa a vrut d-zeu.. si ca probabil, cel care i-a gasit, a avut mai multa nevoie de ei decat mine.
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:16
eu iubesc viata.. si micile ei ,,secrete,, ,.Poate suna copilaros, dar sunt fericita ca traiesc.. ador natura, animalele.. si oamenii. Si cred ca as putea trai in orice conditii materiale.
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:17
vreti sa va dau un exemplu din viata mea?acum 2 sapt eram in parc cu iubitul meu,la un picnic.cand am vrut sa plecam,am constatat ca pierdusem cheia de la masina..nu va spun cate ore am cautat,degeaba..eram obositi..de dimineata pana la pranz..si cheile de la casa erau in masina.deci am stat afara toata ziua.bine ca mai era o cheie,si culmea ghinionului,era la taicasu care era in afara bucurestului.atat va spun ca am stat si ne am plimbat pana la 1 noaptea cand a venit taicasu. cu cheia..eram morti amandoi..cand am urcat in masina,i am multumit lui dumnezeu ca o avem,pt ca pana acum nu era asa importanta pt noi.si a doua zi am mers iar si am cautat cheia,si spre norocul nostru o gasise un om care taia iarba si a vazut ca,noi cautam ceva,si ne a intrebat ce si pana la urma am gasit si cheia.........va zic,acum nu mai il las pe el sa tina nimic in buzunar:)))eu tin tot,parca am un bebe!:)si apreciem ce avem mai mult.

Postat pe 22 Mai 2008 14:19
da oana,mai rar oameni ca tine,asa sa nu se supere..ca eu,recunosc ma enervez foarte tare daca pierd ceva.sunt cam posesiva si stiu ca nu e bine,ca vorba ta oricand poti sa pierzi..uite puiu meu e asa.a pierdut 2000 de dolari din buzunar si nu sa enervat.da eu da:))hi hi hi.asta e viata.parca traim numai pt a face bani..stiu ca e trist,dar fara ei nu poti face cam nimic in ziua de azi..

Postat pe 22 Mai 2008 14:25
absolut..ai nevoie de bani pt a trai.. normal ca si eu ma supar, luna ..ideea e ca-mi trece foarte repede! Ma gandesc ca nu are rost sa-mi amarasc mai tare sufletul, cand oricum nu pot da timpul inapoi.. am pierdut si gata.. nu mai pot face nimic.. Mai bine incep sa ma gandesc cum sa fac sa rezolv problema sau sa fac rost de alti bani :))
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:37
frumos spus,uite despre zodia mea se pune ca suntem mult prea legati de trecut(nu te lua dupa profil pt ca nu mi-am scris acolo data exacta de nastere pt ca ma enerveaza sa o stie toata lumea).pe undeva,am citit ca avem tendinta de a ne agata de trecut ca de un colac de salvare si ca pastram cu sfintenie toate prostioarele care ne amintesc de cate ceva.poate cum ai spus si tu pe lume venim goi si plecam tot goi,dar cat de frumos e sa ai ce sa lasi in urma....amintiri placute si neplacute....si pasiunea de a trai viata asa cum e,cum ai spus tu oamenii ca oamenii nu te inteleg pt ca nu iti pasa ca pierzi lucruri materiale,pe mine nu m-au inteles de ce mi-am revenit atat de repede dupa o altfel de pierdere.ideea este ca nu mi-am revenit,dar mi-am amintit cu placere doar de clipele placute traite alturi si atunci mi-a fost mai usor sa.....las sa treaca durerea,pt ca de fiecare data ma pufneste rasul cand imi amintesc de trecut....de amintiri placute.asta ca o paralele legata de zodii.
cat despre bani....sau obiecte ...au fost unele dupa care mi-a parut rau si chiar am plans dupa ele(cand mama mea a daruit toate hainutele mele de bebe am plans ca dupa o persoana draga,si am urlat pana m-a lasat sa pastrez plapumioara cu care ma invelea in patut) altele a caror pierdere m-a lasat rece telefoane,acte si portofele...o gramada.dar a idreptate de noi depinde cum umplem golul dintre nastere si moarte nu de cei din jurul nostru .
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Mai 2008 15:19
eu una,daca as avea acum o avere enorma,as calatori si as ajuta pe cei care trebuies sa fie ajutati....caci cu asta ramai de la viata...lemneleee!!!...nu te ingropi cu ele....exact ca si tine ,oana,niciodata nu am plans dupa un obiect pierdut...dar dupa o clipa de fericire pierdutaaa!!!....poate plang si acum...sau dupa o persoana draga....

Postat pe 22 Mai 2008 16:04
Unul care e cica un castigator, care lupta pentru ceea ce-si doreste, ar spune ca astea sint lamentari ieftine ale unui pierzator, care se ascunde in spatele filozofiilor de genul asta pentru a-si masca slabiciunile. Un "mare" luptator, povesteam zilele trecute despre el si despre bataia lui de joc.
Foarte frumos spus Oana, asta da lectie de viata. Daca oamenii ar reusi sa invete sa traiasca si sa nu mai dea atata importanta materialului, ar fi mult mai fericiti. Am cunoscut genii, care erau fericite intr-o garsoniera de 30 mp si nici nu parea sa le pese daca o aveau sau nu. Pentru acestia mult mai important era sentimentul acela de implinire. Erau impacati cu sinesi si fericiti ca pot oferi lumii valori. Am cunoscut si celalta catergorie de oameni, parveniti, chinuiti de goana dupa avere si bani, oameni care n-au apucat sa se bucure niciodata de agoniseala, pentru ca erau vesnic in cautarea altor averi materiale si nu mai aveau timp sa se bucure de ceea ce aveau.
Sintem goi pe pamint, atat timp cat nu realizam ca goliciunea fizica nu e atat de jenanta ca cea dinauntru nostru. Sintem goi cand nu putem oferi dragoste si intelegere celor din jur, sintem goi cand nu sintem capabili sa iubim si sa iertam, sa ne ascultam aproapele. Si sint ata de fericiti cei ce daruiesc si fericirea cea mai mare, le este bucuria de pe chipul celui ce primeste.
Martina
Postat pe 22 Mai 2008 16:44
Imi place topicul. Banii pe care ii am imi ofera avantaje, nu vreau sa fiu ipocrita. Dar cel mai mult ma bucura ca ii pot ajuta pe cei din jurul meu, ca pot contribui la bunastarea si fericirea celorlalti. Asta ma implineste sufleteste si imi da cele mai mari satisfactii. E o confesiune frumoasa Audi si stil, o recomand cu caldura. Va pupic.

Postat pe 22 Mai 2008 16:51
Mai mai mai ..fetelor ..se pare ca ne-am strans acilea toata "rasa pura" ..imaculata sulfeteste..si cu o contributie enorma la bunastarea si fericirea celorlalti...:)) Sa mai fie oameni ca noi ??? Sigur ca da..e plina lumea de astfel de oameni ..si de aia nu se plange nimeni de saracie..si de boala..si de nacazuri ..pentru ca ...iei doar lemnele dupa tine ...
Hai sa fim seriosti si realisti pentru o secunda...Chiar filozofam aiurea-n tramvai ... Sunt de acord cu tot ce spune Oana ..daca am trai intr-o lume ideala ...
Oana ..materialul nu e important ..dar hai sa nu fim ipocriti ...nu e important atata timp cat dispunem de el ...Eu am un copil pe strada ..cu 4 frati si partini saraci ...Plangea intr-o zi ..ca a pierdut niste bani ..o suma infima ...i-am spus si eu acelasi lucru ..ca banii nu conteaza...important e ca e el teafar si nevatamant..si atata timp cat esti sanatos le faci pe toate...Stiti ce mi-a zis?? Si daca nu sunt sanatos??? Si cum sa am grija de suroiara mea mai mica care urla de foame ..?? Ce sa fac??? Ei ce sa faca???? Sa se gandeasca ca si asha nu ia nimic cu el in pamant?? Atunci de ce mai muncim ..sa-i ajutam pe altii ?? Hai sa fim seriosi...Ii ajutam daca avem de unde...daca nu ...ne vedem de ale noastre...
Voi cele pentru care materialul nu va intereseaza ..duceti-va in munti mamica...si ddonati-va toti la banii la copii orfani si oameni bolnavi ...si gata..
Deci materialul conteaza..si nu te ducicu el in pamant..dar il lasi mai departe...la copii tai ...care probabil o sa aiba posibilitatea sa ajute la randul lor datorita voua..care ati avut material sa le lasati ..
Hai va pup ..o seara placuta..
mia_mia
Postat pe 22 Mai 2008 20:05
Draga mea, nu cred ca vreuna dintre noi spune ca materialul nu conteaza, dar ne mijloceste dor obtinerea unui trai, fara spiritual. Daca oamenii ar reusi sa faca diferenta si sa-si impuna o limita decenta intre material si ceea ce conteaza de fapt, am trai intr-o lume frumoasa in care adevaratele valori conteaza. O lume in care nu exista saraci sau bogati ci oameni pur si simplu. N-ar mai exista copii flamanzi pe strazi, batrani bolnavi si singuri parasiti prin azil, etc. Daca am stii sa apreciem ceea ce conteaza, am vedea totul cu alti ochi. Ideal? Nu stiu ce sa zic...E ideal sa tinzi spre perfectiune, chiar daca n-o vei atinge niciodata. Insa cea mai mare bucurie a mea, este sa vad ca exista oameni care stiu sa aprecieze ceea ce conteaza. Poate sintem visatoare sau romantice, sintem diferiti, e firesc. Dar trebuie sa existe un echilibru, nu? E tare frumos subiectul Oana si as putea sa scriu o luna despre asta. Ganduri bune.
Martina
Postat pe 22 Mai 2008 22:35
uite na ca pt mine conteaza materialul,evidentca are importanta...dar nu in masura in care sa ma faca sa depind de el.imi plac toate nimicurile ep care le stranf si nu am habar ce sa fac cu ele,pana si "biletele"trimise prin clasa a 10-a in liceu le mai am intr-un colt uitat prin casa.nu ma indur sa le arunc pt ca imi aduc aminte de trecut .... cred ca daca asi pierde bani nu prea mi-ar pasa la fel de mult de cum mi-ar pasa daca asi pierde ...aceste mici legaturi cu trecutul.
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Mai 2008 22:43
am impresia ca unele nu prindeti esenta mesajului meu.. nu am spus nici o clipa ca partea materiala nu conteaza in viata.. am spus doar ca nu e cea mai importanta parte.. munceste pt a trai.. nu trai pt a muncii
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 22:49
asa da....dar nu ma referam la tine ci la mia insa uneori oana am certa impresia ca ma ingrop in munca pt ca a devenit un fel de refulare pt mine,nu pt a castiga ci pt ca sunt probleme carora nu le fac fata decat obosindu-ma fizic pana la epuizare...asta asa ca echilibru intre minte si fizic.stiu ca e o tampenie dar asta e modul meu de a trece peste "baiuri"....revenind totusi....cand spui ca doar viata ne apartine ...poti te rog sa aprofundezi ideea???imi place si asi vrea sa vad cum vezi tu asta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Mai 2008 23:03
de esti bogat sau sarac,tot o cruce ai la cap si nu duci din asta lume,decit hainele pe tine.
mari58
Postat pe 22 Mai 2008 23:23
Sintem legati prin diverse lucruri de trecut. Le pastram uneori cu sfintenie, pentru ca sint proiectia unor emotii traite, dragi. Sint ancorele care ne arunca din cand in cand, sufleteste, intr-o etapa a existentei. Sintem legati iremediabil de oameni pe care i-am intalnit. Pastram amintiri, care ne mangaie sufletul.
Ema, la un moment dat, fiecare dintre noi refuleaza in ceva, unii in munca, altii in alte cele. Nu esti singura. Simti uneori sa muncesti pina la epuizare. Si eu fac asta. Dar cred ca e de fapt un soi de fuga din fata realitatii. Incerci sa-ti tii mintea si sufletul departe de "durere". Probabil ca e un fel de a-ti ocroti sufletul, e modul fiecaruia de a se tine departe de ceea ce-l face sa simta "durere". Aberez?
Martina
Postat pe 22 Mai 2008 23:40
ideea mea e putin mai diferita.. mai complexa.. nu cred ca pot sa explic total si exact ce vreau sa spun cu mesajul meu.. la fel cum stiu ca multi nu o sa inteleaga sau sa accepte ce spun eu.. dar ideea principala e ca nu e ok sa fim atasati de lucruri materiale care nu sunt de fapt ale noastre.. ai un teren.. poti spune ca e al tau? Nu.. e al pamantului.. ai o casa pe care ai cumparat-o.. dar de fapt ai inchiriat-o pe parcursul vietii tale, pt ca nu poti lua nimic cu tine.. au trait sute de oameni inainte in ea(poate) si vor trai la fel de multi dupa.. si toti vor considera ca e ,,a lor,,.. hrana nu e a ta, apa nu e a ta, aerul nu e al tau..toate sunt pt toti.. au existat inaintea ta si vor exista si dupa.. e foarte bine sa apreciezi materialul si sa ai grija de el.. dar nu te atasa prea tare. Daca trebuie sa dai cuiva care are nevoie, da.. uita ca ,, e al meu, nu-l dau,,. Da tot ce poti si iti permiti, pt ca adevarata fericire din asta provine.. din a-i face fericiti pe altii. Este o vorba,, tot ce dai iti dai tie,, si eu cred in ea. am trait-o pe pielea mea..Si mai este o vorba.. ,,nu astepta multumiri,,.. Trebuie sa ne ocupam de corpul si sufletul nostru.. ele sunt cu adevarat ale noastre. Sa nu uitam sa traim.. Se spune ca frumusetea vine din interior nu-i asa? Sa intelegem ca important e prezentul. uitati-va la animale, pasari, cer, ocean.. sunt atat de simple si totusi perfecte.. Nici un animal nu strange mancare, nu-si face 3 adaposturi, nu sufera de depresii.. raurile nu au nici o harta care sa le indrume si totusi toate ajung sa se reverse in mari.. niciodata nu gresesc drumul.. nu-mi spuneti ca oamenii nu pot fi la fel. Daca si-ar descoperi sufletul cu adevarat, si-ar da seama ca de fapt, nu are nevoie decat de natura pt a fi fericit. De strictul necesar..
oana81
Postat pe 23 Mai 2008 00:04
in mod sigur unora va pare absurd ce am scris eu.. cele pt care a face bani e primordial in viata.. dar eu vad altfel lucrurile.. si lupt zilnic pt o lume mai buna si mai corecta.. lumea e f nedreapta. Si chiar daca schimbi o picatura .. mic cu mic se face mare. Asta e conceptia mea.
oana81
Postat pe 23 Mai 2008 00:18
Sunt de acord ca trebuie sa luptam pt. a trai intr-o lume mai buna si mai corecta si acest lucru poate deveni realitate doar cand noi insine ne vom schimba. In legatura cu lucrurile materiale e un citat in Biblie superb: "Nu te ingriji de ziua de maine caci ea se va ingriji de ea insasi". Sper ca nu am distorsionat prea tare fraza. Memoria mea lasa de dorit uneori :) Noapte buna.

Postat pe 23 Mai 2008 00:33
Ma uimiti pe zi ce trece ... :)) cateodata raman placut surprinsa ...altadata ...mai putin ....
Ai spus Oana ...citez..Trebuie sa ne ocupam de corpul si sufletul nostru.. ele sunt cu adevarat ale noastre. Pai daca mergi pe premisa de mai sus ..din mesajul tau ...cred ca te contrazici ...parerea mea... As putea filozofa in contiunare...corpul e al tau .??? Daca stai cu chirie si in el??? Ca nu-l ei cu tine ..sufletul pleaca din corp...da?? Probabil ca se "reincarneaza" altcineva in el ...Cutoate ca nu cred in reincarnare...daca tot filozofam ..putem sa punem si asha problema..nu?? Sufletul ...putem sa spunem ca apartine lui Dumnezeu..el ni-l da..si tot el ni-l ia ..ca dupa sufletul se duce la Doamne Doamne ....
Nici eu nu am sustinut ca materialul este tot ..sau ca este ratiunea de a trai ..Dar probabil ca e unul din importantele lucruri ... Pentru Iussy de exemplu ..materialul este cel mai imprtant in momentul de fata..Cred ca sunt multi care l=ar ajuta..dar probabil ca nu=-l au ..ca l=au pierdut ..:)) si nu prea i-a durut nicaieri ...Munca face parte din una din atributiile tuturor ...si prin urmare..facerea de bani ...Daca nu era asha de imprtant ..probabil ca ne sapam o gradina ...ne puneam toti niste zarzavat..ne cresteam o gaina .,.si traim fericiti pana la adanci batraneti ...
Aici ar trebui sa posteze cineva ..care nu se crede "idealul" de om ..si probabil ca Iussy va da peste nas la toti ..in momentul de fata..Asha ca munciti ..pretuiti materialul ...si nu numai ...ca asha probabil ca-i pretuiti si pe cei pe care-i puteti ajuta cu el ..Suparati-va cand pierdeti banii ...si ganditi-va ca puteati sa mai ajutati "un suflet" cu ei...Fiti mai practici ..si mai putin boemi ...Sfatul meu ...tine-ti de bani ..ca sa stiti pe cine sa ajutati mai bine...faceti banii ...ca sa aveti cum sa va ajutati copii mai departe..Si da..nu traiti pentru banii ...doar munciti pentru ei ...:)) si pretuti...ca doar nu munciti de pomana...
mia_mia
Postat pe 23 Mai 2008 07:59
ai dreptate oana in ceea ce spui,de multe ori am simtit pe pielea mea cat de dor imi e sa simt aer curat in plamani in loc de noxele orasuli,sa umblu desculta cu rucsacul in apte pe coclauri in loc s aumblu pe tori prin oras....partea praosta este ca o mai si fac.prietenii au spus ca nu sunt intreaga la cap cand mi-am dat jos bocancii si i-am agatat de rucsac si asa am urcat pana sus pe Piatra Mare.camd am spus ca sunt legata de material ma refeream la toate prostiorele care imi aduc aminte de cate ceva,de fapt sunt transpunerea in plan material a amintirilor mele si cand se pierde sau se distruge cate una e ca si cum asi pierde o parte din mine insami,la asta m-am referit la material.cat despre case bani conturi averi etc....azi le ai si mane nu...doar amintirile frumoase sau urate imi raman.am incercat din rasputeri sa ma lupt cu firea mea rebela si sa ma "supun" societatii dar inca nu am reusit....tot "chemarea salbaticiei " e mai puternica.tot mi se rupe sufletul cand vad un melc cu cochilia zdrobita,un liliac "vandalizat" pt florile sale,o lacrima de copil ma face pe mine sa plang....dar....asa suntem doar unii dintre noi ,incercam sa facem ce putem pt a AJUTA dar uneori simt ca nu e de ajuns....
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Mai 2008 08:04
Bey io zic sa ne apucam de scris niste carti ..ca poate nu-s de ajuns astea care-s scrise deja ...:)))Toti avem momentele nostre de "relax" in natura...nu zic nu ..material aici presupun ca inseamna bani ...nu biletelele pe care mai toate le pastram ...ca doar sunt amintiri frumoase...
Nu trebuie sa ne supunem societatii ...dar in ea traim ..si ca atare macar adaptarea ar trebui sa primeze.. Si niciodata nu e de ajuns sa ajutam ..probabil ca fiecare dintre noi ajuta cumva pe cineva ..nu contest asta..unii mai mult ca altii ...
Si ma leg de animale..ca sunt "experta" ...Afla Oana ca si animalele astea fara constiinta..strang de mancare...isi fac un cuib...altele migraza si-si fac si cate 3..asta cu depresia nu stiu ..ca nu-s psiholog de animale...:))
si parerea mea este ..ca daca postezi un "citat"si cum spuitu "nu cred ca pot sa explic total si exact ce vreau sa spun cu mesajul meu.. la fel cum stiu ca multi nu o sa inteleaga sau sa accepte ce spun eu..."trebuie sa stii sa-l argumentezi ..ca vorbe de duh stim toti sa zicem dupa cum bine vezi ..si nu te scuza ca nu-l intelegem noi ..unele dintre noi (eu in particular) ...ca-l inteleg..insa nu-s de acord cu el .. Daca nu stii sa-l explici tu ..uite ca incercam sa-l explicam noi ..(vezi ce am scris eu mai sus) la care adaug...:)) Lasi si dupa tine ..nu pentru tine..dar lasi ..si lasi material si spiritual ...Ei mie mi-ar place sa las si material copiilor mei ..sa nu traiasca pe strada..(in natura) ..desculti si vai de capu lor ..si cand ii nasc...sa am ce sa le ofer..ca o gura de aer iau ei singuri ..ca aerul nu e al nostru ...sa fie oare de ajuns???? :))
mia_mia
Postat pe 23 Mai 2008 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Experiente cotidiene 1 De la: casey_cat 21 Februarie 2010 19:15
cine spune ce e bine si ce nu??? 15 De la: dontworibehapi 30 Aprilie 2009 08:49
Vacanta pe timp de criza :D 4 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:38
Copiii indigo 103 De la: 23 Iunie 2013 09:23
''Sfantul '' Constantin 15 De la: yumalai 14 Aprilie 2010 09:26