Setari Cookie-uri

CUM TRAIM?

Viata este o taina. Niciodata nu poti cataloga caracterul unui un om dupa modul lui de a-si trai viata.. Se spune ca vegetarienii sunt mai pacifisti si mai blanzi. Exista oameni care nu sunt vegetarieni, care beau, joaca carti... si ii veti gasi atit de iubitori si de umani incat veti fi surprinsi. Iar, pe de alta parte, exista fiinte care sunt strict vegetariene... Adolf Hitler era 100% vegetarian. Nu fuma niciodata, nu bea nici un fel de bautura alcoolica, se culca devreme, se trezea la prima ora - era un sfint! Daca ii urmariti doar stilul de viata, modul de a trai, era un adevarat calugar.. Si a ucis sase milioane de oameni.. Ar fi fost mai bine sa fie un betiv, un carnivor si un fumator inrait, insa un om de treaba. Nu-i asa?
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 03:03
Acu cateva zile am vz un documentar despre hitler( nici nu ma obosesc sa-i scriu numele cu litera mare) si parca au zis ca defapt au murit 50 mil de oameni. Poate 6 mil au fost doar evrei.
Lolla13
Postat pe 26 Mai 2008 03:34
Oana ...:))) salutare...bine ai revenit...chiar mi se facuse dor de tine....:))Te citez : Nu fuma niciodata, nu bea nici un fel de bautura alcoolica, se culca devreme, se trezea la prima ora - era un sfint! Daca ii urmariti doar stilul de viata, modul de a trai, era un adevarat calugar...pai cine a zis vreodata ca...calugarii sunt sfinti???? Ce trece prin stomac arata oare ce mananci, ce fumezi, ce bei ..ce fel de om esti??? Si de acord cu tine... Niciodata nu poti cataloga caracterul unui un om dupa modul lui de a-si trai viata. insa mi se pare un pic "demodata" sa nu zic irelevanta explicatia..
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 08:23
am fost un exemplu.. asa, mai ,,pe scurt,,.. :) ipotetic vorbind.. nu a zis nimeni ca sunt sfinti calugarii, dar cica duc o viata exemplara. Si de multe ori aud cand unele persoane vb despre altele.. ,,e cuminte, da-ti seama ca nu a pus strop de alcool in gura si nu a fumat niciodata!,,. Persoanele care nu consuma alcool si/sau nu fumeaza sunt percepute mai linistite si ordonate. Daca un om face tot felul de,, boacane,, si are nenorocul de a-i placea alcoolul, atunci in mod automat acele rautati sunt puse pe baza faptului ca a baut. Dar, dupa cum spuneam.. exista vegetarieni sadici si alcoolisti inofensivi.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:04
lolla.. bineinteles ca ma refer la evrei.. la urma urmei ei sunt cei pe care hitler i-a vanat pur si simplu.. acei 6 milioane de evrei au fost masacrati de el personal( sa zicem).. ceilalti au fost victime de razboi.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:06
oana, nu e vorba ca suntem sau nu in aceeasi "gasca".... eu nu am probleme sa recunosc daca o persoana are dreptate sau daca nu sunt de acord cu o persoana... de exemplu, acest subiect pe care tu l-ai deschis aici este super ok, in sfarsit ne detasam de "papucei si zdranganele"... adolf hitler avea multe probleme... era mult prea nesigur pe el in tinerete, frustrat, si mai tarziu toate aceste lucruri s-au rasfrant asupra altor milioane de oameni:( chiar va recomand un film, in cazul in care nu l-ati vazut, "der untergang", este interesant! am vazut multe documentare despre hitler si stilul lui de viata, era ipohondru si avea probleme si de identitate sexuala + comportament sexual... e ciudat ca majoritatea femeilor din viata lui au fost gasite moarte! sinucidere sau "sinucidere"... in alta ordine de idei, ca tot vorbeam de subiecte noi, este un lucru bun ca romania a obtinut din nou un palme d'or la Cannes pt categoria scurtmetraj - "Megatron" - Marian Crisan:) este un succes, la numai 1 an dupa Mungiu (lungmetraj):)

Postat pe 26 Mai 2008 09:55
asa e.. a avut o copilarie grea, violenta, pt ca tatal lui ii lovea si pe el si pe mama lui.. si crede-ma ca sunt de acord cu tine in legatura cu ,,papucei si zdranganele,,
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 10:02
si legat de "ce trece prin organismul nostru".... ce sa zic, bunicul meu a baut toata viata foarte mult, inca mai bea, este alcoolic... din fericire, tipul de om care bea numai acasa la el si dupa, imediat, merge la culcare, fara scandaluri, fara scene de genul "bea in bar si nu mai gaseste drumul spre casa" ... la varsta de 75 de ani e sanatos tun! pe de alta parte, am avut un unchi care nu a baut, nu a fumat, nu facea excese alimentare, nu avea stres major in viata... si totusi a murit la 37 de ani de cancer la ficat, pe care i le-au descoperit la 32 de ani... mai sunt si cazuri de acest gen, din pacate!

Postat pe 26 Mai 2008 10:11
Apropo de Hitler... as vrea foarte mult sa vizitez lagarul de la Auschwitz. Am auzit ca trebuie totusi sa iti faci ceva curaj inainte, dar ca se merita sa vezi! Si alex, am vazut Der Untergang, este foarte misto... am vazut un documentar de curand pe Discovery, in care se vorbea de faptul ca Hitler avea multe frustrari sexuale si ca sunt zvonuri ca in timpul acelor discursuri interminabile in fata natiunii, numai asa putea avea orgasm:) interesanta este si relatia cu nepoata lui care s-a si sinucis... cu toate ca homosexualii faceau parte din "target-ul" lui de exterminare, se pare ca si el a avut relatii cu barbati. Fara dar si poate, Hitler este un personaj...
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:08
La Auschwitz au murit 6 milioane evrei, 5 milioane rusi, 2-3 milioane sarbi, plus alte cateva sute de mii din randul altor natii.Ca sa nu mai vorbim de cei care au murit pe campul de lupta sau torturati de ss-isti.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 11:20
daca va uitati la topicul cu "idei de bucatarit", o sa vedeti cate persoane mananca carne in fiecare zi, sau cel putin asa spun, ca azi am gatit reteta "x" si "y" care este pe baza de carne... nu stiu, eu cred ca totul in viata trebuie facut cu limita, de la distractie, pana la mancare ... eu nu pot sa ma las de carne, asa ca am adoptat "metoda ceausista"- carne in week-end:)))) si ca sa revin la ideea de inceput a discutiei de mai sus, da, eu cred ca niciodata nu poti cataloga caracterul unui un om dupa modul lui de a-si trai viata...
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:25
Eu cred ca poti cataloga un om dupa modul in care isi traieste viata, pentru ca modul in care isi traieste viata nu se refera numai la ce mananca, ci si la comportamentul fata de ceilalti. Asta mi se pare esential cand judeci caracterul unui om.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 11:29
daa.. intre alte natii, au fost si rromii...
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:29
evident... comportament, modul de a gandi, totul face parte din imaginea completa a unei persoane...
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:31
ufff.. aparentele inseala atat de tare!
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 11:37
da asa e... aparentele sunt o problema, si am invatat sa nu imi mai fac o parere definitiva la prima vedere despre o persoana... pt ca niciodata nu se stie, poate o persoana care la prima vedere este morocanoasa, tacuta etc, dupa descoperi ca este super ok, si invers... am cunoscut persoane care la prima vedere pareau super ok, si dupa se dovedeau a fi mitomani, sau mult prea frustrati din anumite puncte de vedere...
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 11:44
Titlul mi se ok...cum traim in prezent..si pentru viitor...Despre Hitler ..Oana nu pot sa spun decat Don't worry about the people in your past, there is a strong reason why they are not in your future!:)))))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:00
;)))) ai dreptate mia
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 12:01
Ce-mi place cand ne intelegem bine Oana ...:))))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:25
asa-i mia? ;) si eu zic la fel.. cel mai important e sa-si dea lumea seama ca o posibilitate nu o elimina pe alta.. amandoua putem avea dreptate.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 12:45
Eiii ..nu ma las..si iti zic..ca o posibilitate mai buna..o poate elimina pe una mai putin buna....si dreptatea de cele mai multe ori e undeva la mijoc ..in anumite situatii ...ori e de partea cuiva...ca la tribunal ...doi se bat..dar intotdeauna unu castiga..:))) Sa te mai zgandar putin ..:)))))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 13:18
nu ma zgandari mia.. cand se bat 2 castiga intotdeauna unul.. din nefericire de multe ori castiga cel care are mai putina dreptate. Pt simplul fapt ca asa se considera de cuviinta . Cati oameni atatea posibilitati! Si poate toate bune.. pt ca, dupa cum spuneam mai demult, ce e bun pt mine nu e neaparat sa fie bun si pt tine.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 13:26
Eu inchei aici ..pentru ca ..consider ca s-a spus ce era de spus...poate cu un alt exemplu ..ma bag.. :))) Hai s-aveti o zi buna..
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 13:32
ce repede se incheie un subiect mai interesant... si despre papuci se vorbeste de 5 zile, cel putin! nu e bine asa mai fetelor, vad ca cele din "clan" nu se baga aici, la un subiect mai serios... le e frica, poate invata ceva nou si e periculos!!!!

Postat pe 26 Mai 2008 17:01
Am incheiat aici subiectu ..pentru ca mi se pare "neinteresant"..nu stiu de ce ma faceti sa ma repet tot timpu .. ..nu am vrut sa jignesc pe nimeni ..dar stiu destula istorie despre Hitler..nu mai imi trebuie..cat despre exemplul Oanei ..pueril ...si treaba cu ce mananci ..ce faci ..chiar nu vad cum poate arata modul de viata al unui om ..Eu fumez de-mi sar capacele...cu beutura stau mai prost ..ca nu duc...mananc cat pot de sanatos..si nesanatos..ca ma duce silueta...dorm 8 ore pe nopate ..daca nu imi e administrat vreun "medicament" ...dar am grija sa recuperez somnul pierdut...Ei alex mama...cum traiesc eu din autobiografia asta a mea???? Uite un subiect interesant...sa vad cat de perspicace esti:)))mrrrrrr
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 17:09
nu cred ca poti cataloga un om numai dupa ce mananca,sau ce vicii are,asta nu prea are mare importanta,dar daca stii sa citesti in ochii cuiva,poti sa vezi ce caracter are,asta se poate vedea si din gesturi sau vorbele pe care le spune.,parerea mea:))))))))))
sonia111222
Postat pe 26 Mai 2008 17:19
sa stii ca e un subiect serios siii...foarte adevarat!!.....eu is betiva...ca ma-mbat de bucurie!!!(m-am si imbatat o data ,in tineretile mele,si tiiii....fuse tare bine,pana la faza cu "adu ligheanu" si apoi cu adormitu'!!)....carnivora sunt get-beget...si de tigari nu ma apucai,ca mi se par nefolositoare ...le inlocuii cu sex....ca e mai bun....da',daca vreau(desi nu vreau),pot sa ma apuc si de tigari.....vezi mai alex ca io corespund???....da'daca tu nu ma vrei???....si in plus ti-am aratat ca stiu si gramatica....da' daca tu nu ma vreeeei...las'ca poate te vreau eu,ce zici???....hai, ma, sa facem pace,pace/intreee...tine si un harem deee...domnisoare educate,culte si cu simtul umorului cum suntem noi!!!( nu zisei varianta originala:pace,pace /intre 2 dobitoace-desi noi n'avem drept avatar un animal- ca sade urat)....daaa???...

Postat pe 26 Mai 2008 17:30
etta mama,daca intr-adevar e un om de caracter,va face pace cu tine,nu se poate altfel:)))))))))
sonia111222
Postat pe 26 Mai 2008 17:35
multam,sonia!!...si te imbratisez cu dor...si jeleeee....pup...

Postat pe 26 Mai 2008 17:40
etta esti bestiala ,,,,,,,,te iubesc,,,[sa nu inteleaga hahalerele altceva]]........
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ati spune daca?... 12 De la: danyuly 17 Octombrie 2008 11:49
Rugaciune 2 De la: kudika_1008078 1 Mai 2016 08:04
PENTRU DOAMNA PROFESOARA 41 De la: Kathara 20 Iulie 2009 20:16
Ca tot e criza... Castiga un ban in plus! 1 De la: elena787 3 Iunie 2009 11:30
VOTEAZ-O PE MAYA..Nepotica mea :* 1 De la: iulmari 16 Martie 2009 18:20