Setari Cookie-uri

INDIVIDUL SI SOCIETATEA..ACELASI LUCRU?


Nimeni nu a acordat o atentie prea mare individului, si aceasta este cauza fundamentala a tuturor problemelor. Insa datorita faptului ca individul pare atit de mic si societatea atit de mare, oamenii au impresia ca societatea poate fi schimbata, dupa care individul se va schimba la rindul lui. Dar lucrurile nu stau deloc asa, caci "societatea" nu este altceva decit un cuvint; exista numai indivizi, nu exista societate. Societatea nu are suflet, in cadrul ei nu se poate produce nici o transformare. Schimbarea este posibila numai in cazul individului, indiferent cit de mica ar fi aceasta. Si odata ce invatati cum sa schimbati individul, acest lucru poate fi apoi aplicat asupra tuturor indivizilor, de pretutindeni. Eu cred ca intr-o buna zi vom avea o societate care sa fie in deplina armonie, care sa fie mult mai buna decit toate ideile pe care creatorii de utopii le-au produs de mii de ani. Realitatea va fi cu mult mai frumoasa. Exista o uriasa diferenta intre a fii plin de incredere si a fi naiv; cu toate acestea, linia de demarcatie este foarte subtila. A fii naiv inseamna a fii ignorant. A avea incredere este cea mai inteligenta actiune care poate exista. Iar simptomele pe care trebuie sa vi le amintiti sunt urmatoarele: ambii vor fii inselati, ambii vor fii pacaliti, insa persoana care e naiva se va simti inselata, se va simti pacalita, se va enerva, va incepe sa nu mai aiba incredere in oameni. Naivitatea ei se va transforma, mai devreme sau mai tirziu, in neincredere. Persoana plina de incredere va fi si ea inselata, va fi si ea pacalita, insa nu se va simti ranita. Va fi, pur si simplu, plina de compasiune fata de cei care au inselat-o, care au pacalit-o, iar increderea ei nu va fi zdruncinata. Increderea sa nu se va transforma in neincredere fata de omenire. Acestea sunt simptomele. La inceput, amindoi par a fi la fel. Insa, in cele din urma, calitatea de a fi naiv se transforma in neincredere, iar calitatea increderii devine, din ce in ce mai mult, incredere, compasiune, intelegere a slabiciunilor omenesti. Increderea este atit de pretioasa incit fiinta este gata sa piarda totul, insa nu si increderea.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 12:06
Societatea exista prin prisma indivizilor...si indivizii se mai schimba ce-i drept..mai imbatranim ..mai facem riduri ..da ...daca ai vorbit de schimbare de mentalitate..atunci ..te inteleg...ca spusei si eu acelasi lucru ...Nu traiesti in jungla de unu singur ..traiesti in societate..formata din indivizii ..printre indivizi ..Si da..in rest..de acord cu tine.. :)))
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 13:01
"Societatea nu are suflet" total de acord. Si cum nu am face, intotdeauna vor exista indivizi care nu vor fi acceptati de societate.Insa exista intrebarea, cine nu accepta: invididul societatea, sau societatea individul?

Postat pe 30 Mai 2008 13:14
pai din moment ce societatea nu are suflet.. cred ca individul e de vina pt tot
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 13:24
si pentru a fi acceptat, individul trebuie sa se schimbe? Sa devina sau sa se prefaca ca este ceea ce de fapt nu e? Nu se formeaza atunci o societate cu o fata falsa?

Postat pe 30 Mai 2008 13:35
Desi pina la urma... tot individul decide, sa se schimbe sau nu, sa fie acceptat sau nu :)

Postat pe 30 Mai 2008 13:36
in mod normal nimeni nu ar trebui sa fie ,, acceptat,, sau nu.. de catre cine? Cine suntem noi sa-i spunem altuia cum si ce ar trebui sa faca pt a fi ,,acceptat,,? Nu ar trebui ca fiecare sa putem fi asa cum simtim, fara a fi nevoiti sa ne prefacem? Cine face toate regulile astea? Si cu ce drept? Sa se inteleaga ca nu ma refer la legi si incalcarea lor.. ma refer la posibilitatea unui individ de a fi exact ceea ce simte si isi doreste.. Daca TOTI am fi capabili sa privim in interiorul nostru atunci ne-am da seama ca nu suntem in masura sa ,,acceptam,, sau nu pe cineva.
oana81
Postat pe 30 Mai 2008 13:43
Bravo Oana ....adevarat :)))
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 13:49
societate fara individ nu poate exista ,iar individ fara societate ,,,,, un salbatic,,,,sunt "sinonime ",parerea mea
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PETITIE adresata adminilor forumului Kudika! 153 De la: guru_ion 4 Martie 2014 00:20
buna voua la totii 15 De la: petre_boss 5 Martie 2014 15:38
Telefoane dual sim 2 De la: mitura 6 Aprilie 2011 00:26
Cine doreste o pisicuta abandonata? 3 De la: koribaby 10 Iulie 2010 15:00
compatibilitati 1 De la: kudika015356 23 Aprilie 2009 11:06