Setari Cookie-uri

copilaria copilului tau

ce putem face pentru a ii oferi copiilor nostri o copilarie mai frumoasa,calduroasa,o imaginatie bogata ????
sora_flory
Postat pe 30 Mai 2008 22:42
dragoste, imaginatie au ei suficienta.
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 23:52
un cadru in care sa se dezvolte singuri....sa invete ce inseamna respectul si ca nu toate le pica din cer,sa invete sa lupte pt ceea ce vor....cam in spiritul in care am fost crescuti noi,nu ca acum...cand au totul la picioare si nu au nici un tel in viata.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Mai 2008 11:10
Parerea mea este ca in primul rand trebuie sa fii prietenul copilului tau,sa-l asculti,sa-l intelegi ,sa-l ghidezi,nu sa-i impui anumite chestii(bineinteles,sa-l lasi sa aleaga ,pana la limita de a se expune vreunui pericol!!).....si sa-i oferi multa,multa dragoste!!!...sa-ti faci timp pentru el,sa simta ca nu e singur sau desconsiderat,este cel mai important!!!...sa stie ca are cu cine discuta despre orice,sa stie ca are un umar pe care sa planga sau un prieten cu care sa se bucure!!!....si sa fie respectat,chiar daca noi suntem adultii si el copilul!!!...de ce??...pentru ca in primul rand este si el un OM!!....si ,castigandu-i astfel increderea si respectul,stiind ca noi nu-i vrem decat binele si ca suntem SINGURII care niciodata nu-l vom invata de rau,comunicarea dintre noi,ca parinti,si el,copilul,eu cred ca va fi mai usoara!!!...si va spun din proprie experienta...

Postat pe 31 Mai 2008 12:02
COPII DIN ZIUA DE AZI SUNT F INTELIGENTI,TREBUIE SA NE OCUPAM SA LE DEZVOLTAM MAI MULT INTERESUL PT CEEA CE LE PLACE SI SA FACEM TOT POSIBILUL SA-I FERIM DE CURIOZITATILE DAUNATOARE,COPILARIA SA FIE COPILARIE SA SE BUCURE DE EA SI SA AIBE AMINTIRI FRUMOASE.
susu
Postat pe 1 Iunie 2008 14:14
ema ai dreptate: copii au nevoie de un cadru in care sa se dezvolte singuri. Cei care au beneficiat de asta stiu cat poate fi de pretios.
amme22
Postat pe 1 Iunie 2008 15:36
da asa este copii sunt foarte inteligenti ziua de azi si foarte activi de 5 ori mai activi decat noi,dar trebuie sa le facem fata.Cand se maresc incep sa iti scottoceasca peste tot,trage de sertare,se catara pe scaune si multe chetii,cand esti mamica pe ntru prima oara viata te invata,asa cum si eu la randul meu sunt mamika am un copilas de numai 1 an si 8 luni.
sora_flory
Postat pe 4 Iunie 2008 11:18
Sa aibe parintii langa el mereu aproape,sa-l asculti,sa ii acorzi toata atentia...sa ii fi aproape si sa-l indrumi pe un drum bun

Postat pe 9 Septembrie 2008 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cauta leacul in natura 3 De la: diana1981 22 Aprilie 2009 17:29
cum se scrie corect? 15 De la: daiana_m8 2 Decembrie 2013 18:15
unde putem manca sanatos si gustos? 10 De la: ralu_zar 3 Iunie 2009 18:13
JOC NOU PATRU LITERE= A DOUA INCERCARE= 4058 De la: cotyca 14 Ianuarie 2011 13:10
desene animate 72 De la: yumy 17 Iulie 2010 08:08