Setari Cookie-uri

Nastere pe cale naturala sau cezariana?

Cumnata mea a nascut cu anestezie epidurala si a fost bine.Nu a avut dureri foarte mari.Daca e copilulo mare sau nu ai dilatatie suficienta te taie dar toate patesc asa, te coase si se inchie la loc,nu-ti face griji, cand va veni pe lume cel mic vei uita de tot.
Nastere usoara!!!!!!!!
vera11
Postat pe 11 Noiembrie 2008 22:53
BUNA SEARA.SOTIA MEA A NASCUT PRIN CEZARIANA A ADORMI-TO [IA PUS MASCA].ARE UN AN SAPTAMINA VIITOARE DE CIND A NASCUT .SE SIMTE FOARTE BINE,SA REFACUT REPEDE DUPA NASTERE .DACA NASTI NATURAL E MAI RAU [ AICI DEPINDE DE PERSOANA ].CUMNATA MEA A NASCUT NORMAL DAR A FOST GROAZNIC,A TAIATO DAR NU PUTEA DELOC SA STEA PE SCAUN CA OMU,CIND I-SI FACEA NEVOILE O USTURA DE MUREA,SI PINA SA REFACUT A DURAT CITEVA LUNI BUNE. EU AS RECOMANDA CEZARIANA DUPA CITE AM AUZIT DE LA SOTIE SI PRIETENI.

Postat pe 11 Noiembrie 2008 23:05
Cezariana sunt deacord cu ea cand este neaparat nevoie,dar sa recurgi la asta ca sa scapi de durere,sa nu-ti strici pasarica sau mai stiu eu ce,zau ca asta este moft!
Parerea mea!
De ce spun asta?
Nu contest ca sunt dureri mari,stiu,am si eu doi copii,dar cred ca nu te mai simti cu adevarat femeie,nu mai ai satisfactia aia ca te-ai chinuit pana l-ai scos.
Si inca un argument,pierzi doua lucruri importante pe care nu le vei uita NICIODATA in viata,primul scancet si prima imagine a lui.
Iar implinirea vine cand il pui la san pt prima data.
Este parerea mea,nu ma injurati!!!
Alexandra09
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:27
De la: meliralu, la data 2008-07-26 18:52:19 felicitari tuturor mamicilor indiferent cum au nascut.EU am nascut pe cale naturala in 1997 primul baiat la 7 luni cu2,400g, iar al doilea la termen cu4,900g, pot sa spun cu mana pe inima ca daca ar fi sa mai nasc odata tot pe cale naturala as face fara nici un fel de anestezic
Bravo!

Sa ne traiasca copiii si sa fie sanatosi!
Alexandra09
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:31
Buna, parerea mea este sa nu pleci pentru a naste undeva asa departe de casa, este nevoie sa ai pe cineva in preajma ca sa iti mai aduca una-alta. Eu am nascut pe 13 dec 2007 si la fel am zis toata sarcina ca eu sunt cea mai speriata femeie din lume cu nasterea. Am fost asa se stresata toata perioada de 9 luni cum voi naste, si daca o sa se intample ceva? Ma gandeam ca daca nasc normal nu voi avea puterea sa rezist sa aduc copilul pe lume, iar cu cezariana eram si mai speriata de ce voi face eu operata, cine ma ajuta cu copilul.
Dupa cateva plecari la spital pt internare, ca imi trecuse termenul(aveam 41 sapt si ceva) a ramas ca pe 13 dec cand faceam 42 sapt sa ma interneze, iar acolo mi-a spus doctora ca eu nu nasc... poate peste vreo 5-6 zile. M-a apucat o spaima.. mai ales ca aveam o burtica mare. Cert e ca m-a internat si mi-au facut 3 injectii in burtica cu ceva calciu, si am baut ulei de ricin, iar seara la 9 m-a controlat doctora si mi-a spus ca am dilatatie 2, si nu crede sa nasc eu natural, ca imi face cezariana a doua zi. Insa la 9:20 deja nascusem, am avut 5 contractii pe masa de nasteri... atat. Nu am avut nici o durere de burta, travaliu.. cum se spune, si mi-au spus ca de la calciul ala am sarit de travaliu prelungit.Deci se poate discuta cu doctorul sa te ajute cu ceva injectii, chiar dc nu ti-a sosit momentul. I-am auzit primul tipat, si ma uitam la ea cum o stergea si ii leaga buricutul.Mai mult a durat cusutul decat nasterea la mine. Si sunt o fericita, am o fetitza sanatoasa si plina de viata.Nu va faceti griji viitoarelor mamici! Fiecareia i se da cat poate duce, iar in momentele acelea, chiar exista ceva care te face sa iti schimbi toata parere, iti doresti sa faci totul bine sa iasa copilul sanatos, si ai mai mult optimism. Eu zic ca ne intareste D-zeu in momentele acelea.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:24
eu am nascut in spania cu epidural,a fost ok dar incetineste dilatarea si a trebuit sa semnez o hartie cum ca sunt de acord sa imi puna epiduralul si cu posibilele sale efecte secundare.ma doare spatele daca ma aplec mult dar in rest e totul ok.a meritat pt ca nu am simtit durerile nsterii.cand erau deja mai mari eu am cerut sa mi-l puna si chiar si asa nu mi-a amortit de tot picioarele.aici toate femeile il vor.dar nu stiam ca se poate si in romania cu epidural,dar in cluj?pt ca 100 km de la reghin sunt pana in cluj.ma intereseaza pt ca al 2-lea copil probabil il voi naste in tara cand ne intoarcem cu totul acasa.
Marina_20
Postat pe 18 Noiembrie 2008 00:58
De la: flory79, la data 2008-11-18 00:58:35eu am nascut in spania cu epidural,a fost ok dar incetineste dilatarea si a trebuit sa semnez o hartie cum ca sunt de acord sa imi puna epiduralul si cu posibilele sale efecte secundare.ma doare spatele daca ma aplec mult dar in rest e totul ok.a meritat pt ca nu am simtit durerile nsterii.cand erau deja mai mari eu am cerut sa mi-l puna si chiar si asa nu mi-a amortit de tot picioarele.aici toate femeile il vor.dar nu stiam ca se poate si in romania cu epidural,dar in cluj?pt ca 100 km de la reghin sunt pana in cluj.ma intereseaza pt ca al 2-lea copil probabil il voi naste in tara cand ne intoarcem cu totul acasa.

epidurala se face la orice spital din tara tre sa vb cu dr. si se rezolva
hixipixi
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:04
De la: Alexandra09, la data 2008-11-13 21:27:21Cezariana sunt deacord cu ea cand este neaparat nevoie,dar sa recurgi la asta ca sa scapi de durere,sa nu-ti strici pasarica sau mai stiu eu ce,zau ca asta este moft!
Parerea mea!
De ce spun asta?
Nu contest ca sunt dureri mari,stiu,am si eu doi copii,dar cred ca nu te mai simti cu adevarat femeie,nu mai ai satisfactia aia ca te-ai chinuit pana l-ai scos.
Si inca un argument,pierzi doua lucruri importante pe care nu le vei uita NICIODATA in viata,primul scancet si prima imagine a lui.
Iar implinirea vine cand il pui la san pt prima data.
Este parerea mea,nu ma injurati!!!


perfect deacord cu tine
eu dupa atatia ani nici nu mai stiu cum a fost(doar ca era nasol in acele momente?
hixipixi
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:06
eu am nascut in spania cu epidural,a fost ok dar incetineste dilatarea si a trebuit sa semnez o hartie cum ca sunt de acord sa imi puna epiduralul si cu posibilele sale efecte secundare.ma doare spatele daca ma aplec mult dar in rest e totul ok.a meritat pt ca nu am simtit durerile nsterii.cand erau deja mai mari eu am cerut sa mi-l puna si chiar si asa nu mi-a amortit de tot picioarele.aici toate femeile il vor.dar nu stiam ca se poate si in romania cu epidural,dar in cluj?pt ca 100 km de la reghin sunt pana in cluj.ma intereseaza pt ca al 2-lea copil probabil il voi naste in tara cand ne intoarcem cu totul acasa.




buna ninuta,se face la cluj,dar mi se pare putin cam departe,am auzit de curand ca se face si la bistrita,deci e ceva mai aproape ,oricum din cate am inteles cat de curand se va face si la mures,sper.........

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:36
buna laura din reghin.
dar la reghin nu se face?am auzit ca e tare naspa spitalul si medicii nu sunt ok.tu ce zici?
Marina_20
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:49
buna laura din reghin.
dar la reghin nu se face?am auzit ca e tare naspa spitalul si medicii nu sunt ok.tu ce zici?



nu,din pacate la noi in oras nu se face,si e adevarat spitalui e putin cam............nu stiu ce cuvant sa-i gasesc,dar din cate am inteles nici la targu mures nu se face inca,sau cel putin eu asa am auzit,daca sti ceva te rog anunta-ma si pe mine.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:15
sincer dupa ce am vazut filmul Awake si am citit diverse comentarii postate de femei care au nascut prin cezariana si au trait un calvar de'a lungul intregii operatii,si stiu ca sunt sanse de una la 500 sa fii constient sub anestezie, as opta pt nasterea pe cale naturala dar in apa..nu am nascut dar mi'au spus multe prietene ca e mai usor
otilia3012
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:52
uite un subiect care are darul de a ma scoate din staniol...daca este vb de sarcina normala, mama si copil sanatos, nu inteleg de ce unele opteaza pt cezariana...frica de durere? poti lucra cu ea,exista anestezie...cezariana la cerere, programata, este un act de lasitate si egoism,ne gandim numai la noi, la durerea nostra etc...a discutat vreodata cineva si cu un neonatolog inainte de a opta pt operatie? stiti cu cat este mai periculoasa pt copil? pt ca exista si un copil in toata treaba asta! nu doar propria persoana! in momentul in care te-ai decis sa devii mama, iti asumi riscuri, toata viata! cand copilul tau va fi bolnav sau va avea o problema, ce vei face? vei cere sa fii adormita si trezita cand totul a treut si te astepti sa -ti fie pus copilul in brate sanatos si fericit...cate dintre noi citesc despre transformarile care au loc in organismul nou nascutului in timpul nasterii si in primele ore de viata? ginecologul recomanda, in primul rand pt tine, dar de copil cine se ocupa ?
ma iertati daca am fost dura,nu am atacat pe nimeni personal...

Postat pe 3 Decembrie 2008 08:34
De la: oktober, la data 2008-12-03 08:34:54uite un subiect care are darul de a ma scoate din staniol...daca este vb de sarcina normala, mama si copil sanatos, nu inteleg de ce unele opteaza pt cezariana...frica de durere? poti lucra cu ea,exista anestezie...cezariana la cerere, programata, este un act de lasitate si egoism,ne gandim numai la noi, la durerea nostra etc...a discutat vreodata cineva si cu un neonatolog inainte de a opta pt operatie? stiti cu cat este mai periculoasa pt copil? pt ca exista si un copil in toata treaba asta! nu doar propria persoana! in momentul in care te-ai decis sa devii mama, iti asumi riscuri, toata viata! cand copilul tau va fi bolnav sau va avea o problema, ce vei face? vei cere sa fii adormita si trezita cand totul a treut si te astepti sa -ti fie pus copilul in brate sanatos si fericit...cate dintre noi citesc despre transformarile care au loc in organismul nou nascutului in timpul nasterii si in primele ore de viata? ginecologul recomanda, in primul rand pt tine, dar de copil cine se ocupa ?
ma iertati daca am fost dura,nu am atacat pe nimeni personal...



dar ai perfecta dreptate.mai ales cu lasitatea,frica dureri.parerea mea ,fara acele dureri nu m-as putea simti implinita ca mama.
scuze,dar este parerea mea,fara sa vizez pe nimeni
Alexandra09
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:11
Acum cred ca situatia e diferita de la o sarcina la alta.
De ex nasa mea de cununie a optat pt nastere normala si a regretat mult ulterior. A trebuit sa treaca prin 2 travalii false si unul veritabil de 8 ore si in plus din cauza ca capul copilului a fost destul de mare s-a rupt....dak intelegeti ce vreau sa spun. A mai trebuit sa fie cusuta de 2 ori la interval de 1 luna pt ca cusatura refuza sa se prinda. Nu mai e necesar sa spun ca a trebuit sa renunte la viata sexuala pt mult timp si nici acum nu e vindecata complet dupa 5 luni.In consecinta regreta f mult ca nu a ales cezariana.
Pe de alta parte am auzit de nasteri naturale foarte simple si mame care cheama doctorul pt ca simt ca scapa copilul din burta si nasc in 5 minute. Fiecare cu ce soarta are...
romanticbabe
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:37
Imagineaza-ti ce se intampla daca refuza sa se prinda cusatura de la operatie!

Imi pare rau pt ea, intr-adevar sunt si asemenea cazuri, dar pt bb a fost cel mai bine!

Nu stiu unde a nascut, dar la noi se practica epiziotomia tocmai ca sa nu te rupi...ma rog, situatii si si situatii


Multa sanatate!

Postat pe 12 Decembrie 2008 19:51
De la: oktober, la data 2008-12-12 19:51:04Imagineaza-ti ce se intampla daca refuza sa se prinda cusatura de la operatie!

Imi pare rau pt ea, intr-adevar sunt si asemenea cazuri, dar pt bb a fost cel mai bine!

Nu stiu unde a nascut, dar la noi se practica epiziotomia tocmai ca sa nu te rupi...ma rog, situatii si si situatii


Multa sanatate!

e normal sa se faca epiziotomie,mie mi se pare logic si foarte normal,nici eu nu inteleg de ce unii medici refuza sa o faca.
si mie mi s-a facut si a durat mult pana mi-am revenit,adica sa nu mai simt asa tare durerea,cam dupa 4 luni am putut sa ma bucur de relatiile sexuale cu sotul,dar sincer,acum au trecut mai bine de 5 luni si inca putina durere mai simt cateodata.dar nu as fi vrut cezariana dintr-un capriciu ci doar daca ar fi fost probleme pt bebe.multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut probleme.
Marina_20
Postat pe 15 Decembrie 2008 01:24
Buna! Eu am nascut cu cezariana din cauza ca nu mam dilatat mai mult de 3 cm si am avut dureri doar 5 zile si in timpul asta singura miam ingrijit si baietelul... Iara cicatricea e foarte mica si cu timpul se micsoreaza mai tare pot purta costum de baie din 2 bucati ca nu se vede
Heavenly_angel
Postat pe 30 Aprilie 2009 04:34
Si eu astept un baietel luna viitoare si chiar daca imi e foarte frica sunt hotarata sa nasc pe cale naturala
Anonima_007
Postat pe 22 Mai 2009 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pentru iubitorii de animale 35 De la: cristinxxx 16 Aprilie 2011 16:42
Copilarie sau Seriozitate?! 4 De la: kudika_14236 16 August 2012 20:10
Mancare libaneza!!Stie cineva retete? 17 De la: gabby_j 30 Martie 2009 13:09
ce nu ati accepta ..?? 110 De la: Roco 14 Iulie 2009 12:51
Vacanta pe timp de criza :D 4 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iulie 2010 19:38