help

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent help: (3 din 1 vot)

criss_a Avatarul lui criss_a

137 mesaje
Oras: pitesti

am nevoie..de un sfat...cum pot sa termin o reltie cu un barbat care ma tine langa el cu forta si amenintari...
knd l-am cunoscut..era super dulce..mai exact barbatul perfect..de aproape o luna,lucrurile s-au schimbat radical..e ff gelos,posesiv..mereu ma ameninta k daca ma despart de el o sa raman singura,k daca apar cu altcineva ma joaca-n picioare si-mi face viata calvar..daca il insel si ma prinde nu o sa-mi mai placa sa ma privesc in oglinda..asa cum se intampla acum...
i-am zis k nu-l mai suport,nu mai rezist in stresul asta si el imi da mereu replik k o sa se schimbe ..k o sa fie bine...aseara ne-am certat foarte rau si mi-a tras o palma...i-am zis k nu vreau sa-l mai vad,sa ma lase..astazi m-a sunat si mi-a zis k vrea sa vb ff serios,k o sa se schimbe..stiu ce fel de om e..si stiu k nu o sa scap prea usor de el...dar nu gasesc o modalitate prin care sa ma lase in pace...sa-si vada de viata lui,ma distruge pe mine k femeie...
Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

sincer incearca sa il ameninti ca il dai pe mana politiei daca nu te lasa in pace,nu stiu ce sa iti spun vb cu parinti tai si poate ei te vor ajuta,dar nu sta asa ca daca te-a dat o palma se poate ajunge la mai multe daca lai iertat stiu din propria experinta.te pup si multa bafta
Fosta membra Kudika.ro
Mi se pare f grav daca a indraznit sa te loveasca. Vad ca esti f tanara si probabil asta ti se pare o dovada de dragoste. Nu e. E o dovada de mare slabiciune. Ai toata viata in fata si nu merita nimeni sacrificii de genul asta din partea ta. E bine sa intrerupi orice lagatura pana nu e prea tarziu. De astfel de oamneni, din pacate, se scapa greu. Dar e posibil cu ceva mai mult efort din partea ta.

Lamureste-ne cateva lucruri: stai in aceeasi localitate cu parintii tai? ai colegi, colege cu care te intelegi mai bine? Tii la el?

Esti decisa sa te desparti definitiv de el? Crezi ca cineva din familia sau din anturajul tau te-ar putea apara in caz de nevoie? Esti hotarata ca in cazul in care te va suna ori te va cauta pt o impacare sa il respingi? Esti decisa, daca te desparti de el, sa nu il mai intalnesti de buna voie nici macat pt o explicatie? Crezi ca ai puterea de a spune "Nu!" indiferent care ar fi consecintele?
amme
Fosta membra Kudika.ro
ar mai fi niste intrebari: El cati ani are? Lucreaza undeva? Daca nu lucreaza cam cu ce anume se ocupa?
amme
Fosta membra Kudika.ro
e nasol sa dai de o asemenea persoana care sa nu te lase in pace sa iti continui viata,sa te hartuiasca..chiar dak sunt baiat,si yo am avut probleme cat de cat similare(nu implikau violenta totusi,dar nu se stie niciodata :D ),trebuia sa imi inchid telefonul ca fata respectiva sa inteleaga o data pt totdeauna ca vreau sa imi continui viata fara ea.si culmea ea a decis la momentul respectiv sa se desparta de mine.era o situatie de genu "adio,dar ramai cu mine".yo fiind de principiul "ori alba ori neagra" am inteles ca nu ma vrea si am decis sa imi caut jumatatea in alta parte,dar ea tot persevera(mailuri,mesaje..mai era un pic si venea peste mine in casa ).o asemenea situatie cum este a ta,Criss poate deveni un cosmar daka persoana care hartuieste devine de-a dreptul obsesiva..trebuiesc luate masuri rapide,sa nu se ajunga prea departe,eventual implicata politia,actionata in justitie persoana respectiva,s.a.m.d. sau gasit pe cineva care sa il "scuture" un pic pe respectivul,sa inteleaga cum stau lucrurile..fiecare are dreptul la o viata proprie!
while others march loudly with their boots on,i tread softly barefooted
matahary_11 Avatarul lui matahary_11

12 mesaje
Oras: bucuresti

ma lasi cu amenintzarile ,stii catzi barbatzi am intalnit de genu asta
da-l darq e un terminat si un las lasa-l nu o sa-ti faca nik arata-i ca dragoste cu fortza nu se face
matahary_11 Avatarul lui matahary_11

12 mesaje

si inca ceva odata ce a ridicat mana la tn nu o sa se schimbe niciodata si o sa se repete chiar mai rau asa ca lasa-l fata mea si nu o sa se mai atinga de tn , totul este sa nu te lasi impresionata de el
eLigia Avatarul lui eLigia

16 mesaje

n-am trecut prin asa ceva, dar am vazut asta intamplandu-se unor persoane foarte dragi mie : matusa-mea si sora prietenului meu. matusa-mea a stat 14 ani cu un tip violent, afemeiat, alcoolic, protejat de o mamica vrajitoare.nici nu putea sa plece k o ameninta, o batea, o chinuia ingrozitor drept pt kare s-a ales cu 2 ulcere (dupa ce ca are numai 43kg...o mai si rupea in batai, el fiind un tip f solid)...a chemat ea politia, a plecat pe la prieteni, a venit la noi(stateam in orase diferite) si pana la urma , a plecat pt un an in italia, unde s-a refacut psihic, cat de cat fizic...era si inainte o femeie de afaceri de succes, dar odata despartita de tampitul acela, a inflorit afacerile de nspe ori...nu spun ca acum trebuie sa pleci si tu in alta tara, dar poti cere ajutorul familiei(cum a facut matusa mea), politiei, prietenilor...
Sora prietenului meu(o fata atat de frumoasa si inteligenta) a stat un an d zile cu un dobitoc!! la inceput a fost frumos, apoi si-a dat arama p fata ...fata de toata lumea...dak ea nu-i raspundea la tel..incepea sa sune p mama ei, p mine, p iubitul meu, venea la usa, s ducea la serviciul mamei ei sau suna incontinuu p fix...ajunsese biata fata sa isi tine tel inchise, sa scoata fixul din priza, sa ne puna p noi sa raspundem pt k tipu nu intelega si nu accepta k ea sa-l paraseasca(dc?pt k e nebun, paranoic, excesiv d gelos)...si pana intr-o seara knd s-a umplut paharul mamei fetei...l-a sunat si i-a interzis sa mai calce la ea in casa, s-o mai vada p fata ei, i-a facut morala si l-a alungat din casa unde alta data il primea cu drag...asta e...n-au incetat imediat agresiunile, dar s-au rarit...si de cateva saptamani, au incetat de tot(speram)...cere si tu ajutorul prietenilor, familiei, politiei chiar..pt k un om k el nu se va schimba!!...o sa incerce sa te recucereasca, sa planga dupa tine in fata ta, sa se umileasca, in cazul in care vei gasi ajutor, o sa incerce sa te faca sa te razgandesti, dar eu una cred k numai niste terapii la psiholog si niste calmante poate l-ar mai linisti...iti doresc multa putere, pt k o sa devina destul de urat...zic eu ai grija de tine!
danza

137 mesaje

tipul are 31 de ani..este genul de barbat 'smecheras'...knd l-am cunoscut eu era un tip super matur,cizelat..pacat ca dupa trecera timpului s-a schimbat la 180 de grade..faptul k a dat in mine nu mi se pare o dovada de iubire...tot ce face ma scarbeste...i-amz is k daca nu inceteaza ma duc la politie..si a zis k nu-l intereseaza ..k el plateste o amenda,dar pe mien tot nu ma lasa...e destul de aiurea..si toti cu care am vb ridica din umeri ..am incercat sa nu-i rasp la tel..sa-mi tin tel inchis,sa-l ignor ..si apoi mi-a facut scandal k am pe altcineva...si chestii gen..nu ii e frica de politie...
seiyra Avatarul lui seiyra

143 mesaje
Oras: iasi

E destul de naspa situatia ...insa politia nu ii da doar o amenda ... ii poate da si ordin de restrictie daca spui ca te temi pentru siguranta ta ...iar incalcarea unui ordin de restrictie ..poate insemna si inchisoare din cate stiu eu ..asa ca mai bine mergi si vorbeste la politie .
Iubirea,las-o libera…daca e ta, sta langa tine; daca a plecat ,inseamna ca nu a fost niciodata a ta.
Fosta membra Kudika.ro
mai lasa-ma cu chestia asta: "nu ii e frica de politie"
Sa-ti spun ceva despre oameni rai: TOTI au o teama de ceva; cauta si descopera acea teama, apoi profita de pe urma descoperirii tale.
Spui ca e genul "smecheras". In cazul asta fii sigura ca are lucruri despre care nu ar fi foarte incantat sa se afle si sa se cerceteze. Unii au impresia ca daca cunosc un trepadus din politie au facut gaura-n cer. In politie nu lucreaza numai un singur om.
Dupa cum am mai spus: daca esti foarte hotarata sa te desparti pleci si nu te mai intorci nici cu amenintari, bocete ori alt fel de santaj. Pregateste-te sa-l infrunti cu orice pret si pe orice cale.
In cazul in care te mai loveste mergi la medicina legala, povesteste-le despre ce e vorba si obtine de la ei o fisa cu constatarile pe care le-au facut. Posibil sa treaca si cateva zile de spitalizare care conteaza f mult in ochii judecatorilor. Obtine un ordin de restrictie si afla cum poti sa-l bagi la racoare. DOAR AFLA - nu e indicat sa pui in practica (pt ca il vei inrai); lasa-l sa stie ca intotdeauna mai e ceva de pierdut; vei putea intoarce roata in favoarea ta si de cate ori va incerca sa te caute TU vei fi cea care ameninta.
Ma repet deoarece consider ca e f important: Odata ce vei pleca NU TE MAI INTOARCE pt ca va fi mult mai rau
amme

1 mesaj

ufff...criss..povestea ta este foarte trista...am avut prietene care au fost in aceeasi situatie ca a ta..si acelasi raspuns li se dadea din partea lor..POTI SA TE DUCI LA POLITIE CA NU MI-E FRICA ...pai mai animalelor ce sunteti..cum sa dai tu intr-o fata asa de nebun ca vrei tu?..pai cu cine ti-ai impartit sentimentele?..derbedeule.....si tu dai in ea....sincer pe oameni de genul acesta..i-as impusca..eu cu mana mea...
draga mea..politia te va ajuta....nu este vorba de o amenda cum spune el...un mandat de resrtictie ca nu se va mai atinge de tine..nu te va mai deranja...si daca nu se tine de ele...ahaaaaaaaaaaa.....stii unde se va duce?....o sa te vada in dungi draga mea..iar tu vei fi fericita..deci misca-ti funduletul la politie si sa ne spui ce s-a mai intamplat....

Nu ai pe nimeni cine sa te ajute?.prieteni ..familie..bla..bla..bla...

Bafta..si mare..mare..grija ai de tine....
Fosta membra Kudika.ro
uitasem ceva: in cazul in care esti hotarata sa actionezi, taci si faci. Nu il informa pe el ca te vei adresa politiei ori justitiei sau mai stiu eu cui. Nu il pregati cu nimic pt ce va urma. Ia-l prin surprindere sa nu aiba timp sa gandeasca.
Daca tii la el si crezi ca nu poti trai fara, mai bine stai acolo decat sa te fatai in toate partile, pt ca ce am spus eu are efect doar o data; daca scenariul se repeta devine un balci in care nu mai crede nimeni. Si veti trai fericiti pana la adanci si rapide batraneti...ale tale, nu ale lui (pt ca el o sa mai ingroape multe)
amme

1 mesaj

De la: criss_a, la data 2008-06-26 13:30:32 am nevoie..de un sfat...cum pot sa termin o reltie cu un barbat care ma tine langa el cu forta si amenintari...
knd l-am cunoscut..era super dulce..mai exact barbatul perfect..de aproape o luna,lucrurile s-au schimbat radical..e ff gelos,posesiv..mereu ma ameninta k daca ma despart de el o sa raman singura,k daca apar cu altcineva ma joaca-n picioare si-mi face viata calvar..daca il insel si ma prinde nu o sa-mi mai placa sa ma privesc in oglinda..asa cum se intampla acum...
i-am zis k nu-l mai suport,nu mai rezist in stresul asta si el imi da mereu replik k o sa se schimbe ..k o sa fie bine...aseara ne-am certat foarte rau si mi-a tras o palma...i-am zis k nu vreau sa-l mai vad,sa ma lase..astazi m-a sunat si mi-a zis k vrea sa vb ff serios,k o sa se schimbe..stiu ce fel de om e..si stiu k nu o sa scap prea usor de el...dar nu gasesc o modalitate prin care sa ma lase in pace...sa-si vada de viata lui,ma distruge pe mine k femeie...

Desparte-te URGENT!
Ignora-l, suna politia, cheama-ti prietenii, sa te ajute, sa-l ameninte saa te lase in pace.
Doamne, situatia ta e ingrozitoare. Nu inteleg de ce ai asteptat atat de mult, nu-mi pot inchipui ca un om se schimba atat de radical in asa scurt timp (o luna???).
Spune-i sa te lase in pace, ca nu ai pe altul, dar ca nu-l mai vrei nici pe el. Exprima-te o data in mofd clar si dupa aceea fa tot posibilul sa eviti o noua intalnire, chiar si cu ajutorul organelor de politie.

Aici nu e vorba de dragoste, ci de posesie. barbatul asta are nevoie de ajutor psihiatric, e cazut in cap, si tu stii deja (slava Domnului) ca nu ai cum sa-l ajuti.

Promite ca se schimba, ar nu se va schimba, crede-ma si evita-l, in maxim 2 saptamani te vei simti ELIBERATA!!!
Retrage-te un timp, pana se calmeaza dupa ce ai terminat-o cu el.

Cred ca aici pe forum toate ti-ar da acelasi sfat, sau este cineva care spune: te iubeste, de aia e gelos, ramai la el si nu-i mai da motive de gelozie, ca tu esti cea care provoci? Nu, pun pariu ca asta e exact ce-ti reproseaza el: ca tu doresti neaparat sa-l inseli, te ameninta ca tu nu cumva sa ai curajul nici sa te gandesti la alt barbat, la alta varianta. ... Si prin asta te pierde, de fapt te-a pierdut deja, din moment ce ceri ajutor din "afara".

Partenerul tau in loc sa te ajute, te doboara. Radiaza-l din viata ta.

137 mesaje

mersi mult pentru sfaturile voastrea!am vb cu parintii mei..si tati knd a aflta nu a avut o rectie tocmai placuta..l-a sunat..l-a facut cu ou si otet..si i-a zis k daca nu a avut nimeni ac de cojocul lui pana acum,si-a gasit nasul..deci..se poate spune k am scapat de el va pup dulce pe toate si ms mult mult

137 mesaje

mersi mult pentru sfaturile voastrea!am vb cu parintii mei..si tati knd a aflta nu a avut o rectie tocmai placuta..l-a sunat..l-a facut cu ou si otet..si i-a zis k daca nu a avut nimeni ac de cojocul lui pana acum,si-a gasit nasul..deci..se poate spune k am scapat de el va pup dulce pe toate si ms mult mult
Fosta membra Kudika.ro
De la: criss_a, la data 2008-06-26 13:30:32 am nevoie..de un sfat...cum pot sa termin o reltie cu un barbat care ma tine langa el cu forta si amenintari...

o solutie ar fi sa il dai in judecata pt hartuire si sa obtii un ordin de restrictie...schimba nr de telefon, sterge orice lagatura....
simonik_1592 Avatarul lui simonik_1592

2 mesaje

draga mea sunt in aceiasi situatie ca si tine..de fapt pot sa zic ca e mai rau...numai ca la mine de la o palma sa ajuns la batai ingrozitoare si umilinte ...iar eu acum m-am despartit de el..dar ma ameninta in continuare ca daca ma prinde ma omoara ,k ma taie pe fata...a zis ca pune lumea sa isi bata joc de mine...sfatul meu este sa o termini cu el pana nu e prea tarziu....(eu am stat aproape 4 ani de zile langa un dement ,un tampit si un om de 2 bani.nu puteam sa fac un pas fara ca el sa stie,nu puteam sa am o prietena nu puteam sa ies undeva deoarece imi interzicea si era extrem de gelos;unde mai pun ca trebuia sa ma imbrac numai cum ii placea lui...adika nu ma puteam aranja un pic dearece zicea ca sunt cu**a);acum imi este greu ..pentru ca ma ameninta ,dar am ajutorul parintilor...iar daca vad ca nu inceteaza apelez la politie...trebuie sa ies eu cumva din asta...asa ca scumpa mea..renunta pana nu este prea tarziu..cati au zis ca se schimba si uite asa sunt femei care si-au pierdut tineretea si viata langa niste barbati violenti,dementi,gelosi,alcoolici etc.asa ca iti urez multa bafta