Setari Cookie-uri

Libertatea de a fi insuti...

Oare stim cu adevarat sa apreciem libertatea? Avem dreptul la libera exprimare si, totusi,de ce atunci cand deschidem gura ne dovedim plini de venin, lipsiti de toleranta si compasiune? Avem dreptul sa iubim si,totusi, de unde atata ura, violenta, invidie? Avem dreptul sa traim. de ce desconsideram viata? Am uitat de noi, am uitat de cei din jur , am uitat de prietenie? Cand am uitat ca avem unul dintre cele mai importante drepturi :libertatea de a fi tu insati/insuti, cu defectele si calitatile tale, pentru ca nimeni nu este perfect pe aceasta lume?
sweetadryana
Postat pe 11 Iulie 2008 12:37
vrei sa ne iubim....prieteneste?

Postat pe 11 Iulie 2008 13:02
libertate avem cat ne permite legea :P. insa din ce in ce mai multi oameni se ascund dupa o masca doar ca sa treaca prin haosul vietii....uneori oamenii sufera atat de mult ca intr-o zi se hotarasc sa nu mai fie aceiasi ca inainte....cu "masca" lor ranesc pe altii, si aceia la randul lor devin ca "dascalul" lor...si tot asa, e un lant continuu, dar sa nu excludem din subiect pe cei care se nasc sa fie invidiosi ,sa urasca sau sa fie violenti....acei oameni sunt bolnavi, si din pacate trebuie ca societatea noastra sa ii accepte.
Trist e ca devenim egoisti, si trecem pe langa raul care zace sub nasul nostru.
Draga adryana, ajungem sa uitam de noi, de felul cum eram in adolescenta, de puritatea si naivitatea noastra, si totul din cauza ca avem responsabilitati, avem o viata da trait pt ca din acest motiv ni s-a oferit, si trebuie sa supravietuim, pt ca traim intr-o jungla, si ca sa supravietuiesti trebuie ca fara mila sa "mananci" pe altii...

Sad but true!!
micky_ai
Postat pe 12 Iulie 2008 13:32
libertatea......ehe....e o un subiect fragil.........intr-o lume ca a noastra parca am uitat ca suntem liberi......ca putem sa neuitam la cer fara sa cerem voie...........ca putem sa ii iubim pe cei dragi fara sa dam socoteala nimanui......ca putem sa traim cum vrem...ca daca vrem ne putem bate joc de propria viata..nu ne impiedica nimeni....putem face tot ce vrem....sau vrem ceea ce e permis sa facem........libertate nu poate exista in afara legii........insa acum avem prea putina...atat de putina incat de ne indoim de sensul ei...
butterly
Postat pe 20 August 2008 23:31
cred ca unora le este frica de cine sunt, poate sunt prea complexati, sau poate le este frica sa nu li se faca rau si de aceea prefera sa faca rau.
percem diferit lucrurile care ni se intampla...
putem face aproape orice...dar nu punem pret pe lucrurile care conteaza...si nu suntem capabili sa incercam sa aflam mai multe despre altii, ii judecam dupa primele impresii..
repet - cred ca ne este frica de noi.
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 00:44
Libertatea este ceva relativ. Exista bariere, exista o societate, o anumita gandire. Unii sunt influentati de lumea din jur si nu pot fi ei insisi..asemenea patului procustian

Postat pe 21 August 2008 01:40
Libertatea.. Cel mai de pret lucru al nostru si practic unul dintre putinele care ne apartin cu adevarat. Tot ceea ce ne permite sa fim liberi este bun.. tot ceea ce ne ingradeste libertatea in orice fel, este rau. E atat de simplu!

Postat pe 21 August 2008 03:28
Namaste. cu sg. mentiune. Singurele ingradiri acceptabile sunt cele autoimpuse.

Postat pe 21 August 2008 03:34
In totalitate de acord cu tine Albinuta33.

Postat pe 21 August 2008 03:36
libertatea cred ca poate fi o sansa, daca inveti sa faci alegerile bune pentru tine.
pacat este ca unii iau libertatea altfel, si in loc sa profite de ea, sa se bucure de ce ofera ea, fac...exact pe dos.
morticia_adams
Postat pe 21 August 2008 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac? 7 De la: kudika147925 3 Iulie 2012 06:59
dilema mare.ajutor!!! 26 De la: lumos 31 Ianuarie 2010 10:34
Sf Mihail si Gavril 1 De la: mihapic73 5 Noiembrie 2009 22:56
Cele mai PENIBILE / CIUDATE / AMUZANTE momente/intamplari in timpul unui interviu!!! 14 De la: dark_princes 27 Septembrie 2009 09:09
el taur....eu capricorn 5 De la: helenita5 1 Iulie 2009 21:46