Setari Cookie-uri

Campanie ant-medici

In ultima vreme, toata presa a purtat aceasta campanie impotriva medicilor. Pentru orice rau de pe lumea asta, precis e medicul de vina. Nu zic, or avea ei probleme cu punctualitatea si netul, dar chiar inumani nu sunt.

Ce voiam sa spun: poate ati auzit de cazul acela, in care un barbat i-a taiat gatul unui medic in varsta de 53 de ani, fiindca nu i-a scris o reteta mamei sale. Listele cu medicamente s-au schimbat [lucru care se intampla dupa starea vremii in sistemul din tara asta nenorocita], iar femeia a fost rechemata peste cateva zile, pentru ca in momentul ala , medicul de familie NU AVEA CUM ca ii faca reteta minunata.
Motiv pentru care, medicului i-a fost taiat gatul cu un cutit mare de bucatarie.
Si ce mi s-a parut strigator la cer a fost dezinvoltura criminalului care spunea ceva de genul: da, domne. N-o vrut sa-i faca reteta. /Si ce, pt asta l-ati omorat? /Da, bineinteles. Cum adica?!

Astia suntem. Niste salbatici.
Oare nu am cunoscut nici un medic care sa ne fi ajutat? Nici unul care sa ne fi tratat durerile? de ce ii amintim in povestile noastre doar pe cei la care n-o sa ne mai intoarcem niciodata, daca oricum nu mai avem de-a face cu ei?
SiBlondeleGandesc
Postat pe 18 Iulie 2008 03:19
vad cu tristete ca aici nu s-a obosit nimeni sa raspunda . pey cum la asa subiecte fierbinti sa vorbim si de lucruri normale ? te felicit pentru topic ai perfecta dreptate sunt si medici care ne-au ajutat dar cum pe acest site colcaie rautatea , invidia si frustrarea logic ca nu va aminti nimeni de un om de calitate . pe aici pare=se ca trebuie sa fii repetent , analfabet , vulgar sa ai priza la public . imi place si userul logic ca si blondele gandesc am o sora blonda si isteata foc ca si tine de altfel . ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni si tineri de calitate . succes in cariera viitoare si in viata . eu plec de pe site ca m-am saturat de ce e pe aici . adio .

Postat pe 28 Iulie 2008 01:02
eu sunt studenta la facultatea de medicina deci o sa fiu medic dar lasand asta la o parte am fost operata acum vreo 6 luni de apendicita la un spital judetean,iar medicii s-au purtat extraordinar cu mine fara sa stie ca sunt la medicina sau chestii de gen.am fost tratata intr-un fel care m-au uimit sincer si pe mine pentru ca auzisem ce se spune in general despre medici si comportamentul lor.in plus nu am avut absolut nici un fel de problema de vindecare in 3-4 zile mi-am revenit si am fost super ok desi starea in care am venit la spital era deplorabila.deci ceea ce vreau sa accentuez e ca nu toti medicii sunt la fel si nu toti se poarta "inuman" cu pacientii cum spunea si domnisoara de mai sus.intr-adevar am vazut pe acest site multa prostie si incompetenta dar nu poate sa poarte toata lumea o discutie k-lumea.la sex si crime suntem primii pe cand,asa cum spune si luciana,la lucruri normale nu se inghesuie nimeni,poate de aia suntem o tara anormala.numai bine va urez fetelor aveti grija de voi:*
digital_chocolate
Postat pe 29 Iulie 2008 14:11
Si eu imi doresc sa fiu medic si inca unul bun pana nu demult imi doream sa raman in scumpa si minuntata Romanie unde ma minteam si inca ma mint singura ca ceva se poate schimba..cred ca si sistemul este de vina incepand de la ministrul sanatatii si pana la brancardier,dar si pacientii sunt la fel de responsabili adica si medicii sunt oameni si trebuie intelesi si mai ales respectati in plus ne plangem ca ni se cere mita de cate ori mergem la medic dar oare nu noi i-am invatat asa nu noi suntem cei care le bagam spaga pe gat chiar daca uneori nu ni se cere?dar si multi medici uita ca au ales meseria asta si au facut un juramant pt a ajuta oamenii indiferent de statutul social,de etnie,de religie etc. si ca ea ar trebui facuta pt ca iubesti oamenii...vina e undeva la mijloc si pana se gaseste o solutie greseli majore se intampla

Postat pe 3 August 2008 20:23
Da,dar ar trebui sa vedeti cum se comporta medicii din alte spitale,cum ar fi cel din Bacau,unde nici nu te baga in seama daca nu ii vari o bancnota de 50 ron,si vb serios,nu as avea nici un motiv sa mint.Si asta se intampla inclusiv la urgente.am avut multi cunoscuti internati in spital si toti mi-au zis acelasi lucru,inclusiv mama mea.Oricum fetelor..succes in orice ati face!!!

Postat pe 4 August 2008 00:32
Unii dintre medici nici nu pot fi numiti oameni. Hai sa nu uitam de cazurile in care au fost dati jos oamenii din Salvare si lasati sa moara pe margiena drumului. Hai sa fim seriosi, cu cateva exceptii, daca nu-i dai banul nici nu se uita la tine.

Sa va zic ca o prietena de-a mea din Videle era insarcinata in 9 luni, trecuse termenul si s-a dus la o cretina de medic ginecolog (stiuta de toti drept criminala), dar asta e, ea era de garda atunci si respectiva a trimis-o acas zacandu-i ca-i totul bine si sa astepte? Si fatul era mort de o saptamana in uter, intrase in putrefactie si trei zile mai tarziu prietena mea era sa moara de septicemie? Hai sa fim seriosi, asta e sistemul, dezumanizat. Si ca sa fii doctor trebuie sa fii inuman, ca daca stai si bocesti la patul fiecarui pacient innebunesti intr-o luna. Problema e ca ei au transformat dezumanizarea dint-un sistem de autoaparare intr-o arma impotriva pacientilor saraci.
Kathara
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:14
De la: SiBlondeleGandesc, la data 2008-07-18 03:19:42In ultima vreme, toata presa a purtat aceasta campanie impotriva medicilor. Pentru orice rau de pe lumea asta, precis e medicul de vina. Nu zic, or avea ei probleme cu punctualitatea si netul, dar chiar inumani nu sunt.

Ce voiam sa spun: poate ati auzit de cazul acela, in care un barbat i-a taiat gatul unui medic in varsta de 53 de ani, fiindca nu i-a scris o reteta mamei sale. Listele cu medicamente s-au schimbat [lucru care se intampla dupa starea vremii in sistemul din tara asta nenorocita], iar femeia a fost rechemata peste cateva zile, pentru ca in momentul ala , medicul de familie NU AVEA CUM ca ii faca reteta minunata.
Motiv pentru care, medicului i-a fost taiat gatul cu un cutit mare de bucatarie.
Si ce mi s-a parut strigator la cer a fost dezinvoltura criminalului care spunea ceva de genul: da, domne. N-o vrut sa-i faca reteta. /Si ce, pt asta l-ati omorat? /Da, bineinteles. Cum adica?!

Astia suntem. Niste salbatici.
Oare nu am cunoscut nici un medic care sa ne fi ajutat? Nici unul care sa ne fi tratat durerile? de ce ii amintim in povestile noastre doar pe cei la care n-o sa ne mai intoarcem niciodata, daca oricum nu mai avem de-a face cu ei?




esti cumva medic? sa fim seriosi....doamne fereste sa ajungem la medic...mama mea a suferit un infarct acum un an, si am stat cu ea in spital 2 luni...si credeti-ma ca am fost martora la toate mizeriile care se intampla acolo...mi-e scarba...de medici...ne omoara cu buan stiinta...si doamna de mai sus a dat un exemplu....nu este elocvent ...de ce nu ne amintim de zecile de cazuri de malpraxis? au murit oameni nevinovati din cauza incompetentei medicilor...oameni care s-au dus sa se opereze de apendicita, sau amigdalita, fete tinere care au vrut doar un implant cu silicon...eu as introduce pedeapsa capitala...si daca ar fi mai multe cazuri de atacuri sau crime in randul medicilor vinovati de astfel de omoruri, cred ca s-ar gandi de doua ori inainte de depune juramantul ala, si a deveni doctori.eu personal, daca un medic ar fi vinovat de moartea copilului sau a unui membru al familiei mele,cred ca l-as omori cu mana mea.imi distrug viata, dar macar l-am omorat pe el, si am salvat alti oameni.
yunita
Postat pe 22 Octombrie 2008 09:16
bv JuSt MeG ai perfecta dreptate in ceea ce priveste spitalul din Bacau.Eu una am o problema in ceea ce priveste medicina.ffff multa lumea a murit pe paturile de spitale din cauza lor.Numai la tv vedem ff multe numai zic cele care nu sau auzit.Vb la general nu zic ca nu sunt si doctori ff buni dar si la aia BANUL vb ca traim in romanai.De unde si-au facut ataia vile si majoritatea au cabinete particulare,pt ca nu au salari fff mari....?isi fac pe saptele oamenilor.Numai zic ca daca vii din strainatate si vrei sa faci si tu un control general te gasresc ei cu ceva si incep prin a te trimite la alti colegi de-ai lor binenteles tot la cabinete particulare ca in spital niciunul nu te trimite ca sa te cojobeasa de bani carezand ca tu ai facut bani aia ca ei din mita nu prin munca cinstita.asta e parerea mea.mult succes celor care vor sa se faca medici.
baffy
Postat pe 23 Octombrie 2008 18:40
De la: luciana77, la data 2008-07-28 01:02:02vad cu tristete ca aici nu s-a obosit nimeni sa raspunda . pey cum la asa subiecte fierbinti sa vorbim si de lucruri normale ? te felicit pentru topic ai perfecta dreptate sunt si medici care ne-au ajutat dar cum pe acest site colcaie rautatea , invidia si frustrarea logic ca nu va aminti nimeni de un om de calitate . pe aici pare=se ca trebuie sa fii repetent , analfabet , vulgar sa ai priza la public . imi place si userul logic ca si blondele gandesc am o sora blonda si isteata foc ca si tine de altfel . ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni si tineri de calitate . succes in cariera viitoare si in viata . eu plec de pe site ca m-am saturat de ce e pe aici . adio .



Pai si tu in loc sa vorbesti pe subiect ai luat o pe aratura bine de tot !

Adevarul e ca medicii din Romania sunt sub orice critica, pe langa faptul ca nu stiu sa respecte pacientii si i iau la per tu din start, nu conteaza ca e tanar sau varstnic ce conteaza cu nerusinare inainte ca doar e doctor si si permite orice! Asta ca fapt divers, ce se mai intampla dupa poate fi mai jalnic! Cam asta e parerea mea despre medicii din Romania! Exceptie fac clinicile private, unde am fost eu am fost tratata frumos!
pussyk
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:28
Intotdeuna mi-au displacut generalizarile si campaniile de denigrare. Oricum, eu consider ca adevarul se afla undeva la mijloc. Sunt medici si medici, profesori si profesori, preoti si preoti samd. Unii isi fac de ras meseria si isi merita reputatia urata, altii-din contra-fac cinste profesiei. Eu personal nu ma pot plange de aceasta categorie profesionala si nu pentru ca as fi intalnit doar oameni deosebiti in bransa ci pentru ca, avand rude in spital, nu am avut niciodata probleme, slava Domnului.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 11:20
De la: Adela12, la data 2008-11-01 11:20:34Intotdeuna mi-au displacut generalizarile si campaniile de denigrare. Oricum, eu consider ca adevarul se afla undeva la mijloc. Sunt medici si medici, profesori si profesori, preoti si preoti samd. Unii isi fac de ras meseria si isi merita reputatia urata, altii-din contra-fac cinste profesiei. Eu personal nu ma pot plange de aceasta categorie profesionala si nu pentru ca as fi intalnit doar oameni deosebiti in bransa ci pentru ca, avand rude in spital, nu am avut niciodata probleme, slava Domnului.





eu am avut ocazia sa ajung prin spitale prin diferite ipostaze, intr-adevar nu poti generaliza, am fost tratata diferit de fiecare data, ca a fost mai bine, ca a fost mai rau...uneori de acelasi medic...nu scuz pe nimeni, dar nici nu vreau sa dau cu piatra...mi-am pus sperante in medicii de maine: sa ajungi rezident pe ginecologie e ft greu, ft mult de invatat, si banii parintilor nu ajuta intotdeauna; am vazut astfel de rezidenti si mi-au facut o impresie buna, am avut ocazia sa-i vad "la treaba' si a fost ok...in orice caz, nu putem pune toti medicii in aceasi oala, fiecare padure are uscaturi...in plus, trebuie sa recunoastem ca, suntem "montati" din start pe o linie negativa cand urmeaza sa dam ochii cu un medic, cu un cadru medical, din cauza unor povesti pleci de acasa cu gandul "na las' ca am auzit cutare si cutare, dar cu mine nu o sa le mearga, eu voi fi cazul acela care le va inchide gura, le dau eu peste nas" etc...

Postat pe 3 Noiembrie 2008 08:03
eu nu-i plang pe medici....nici de bani nici de nimic...iar medicii de familie sa-mi fie cu iertare....castiga cat nu va inchipuiti si nu transpira prea mult...retetele le dau dupa ureche....la copii e dezastru. a racit putin antibiotic -de la primul pana la ultimul copil acelasi sirop dovada ca reprezentantii medicali isi fac bine treaba.....cine lucreaza in sistem cunoaste multe...

otto_otto2000
Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:18
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:35
exact...cine e din sistem stie mai multe...si bune, si rele...

Postat pe 30 Decembrie 2008 11:03
cred ca in orasele mari e ceva mai bine "ai de unde alege un medic bun" in orasele mici vin toate rebuturile... nu trebuie sa generalizam, nu toti sunt "prosti" estista si medici cu suflet, am intalnit si de astia multi dar asta in iasi, in botosani sincer daca gasesti 1/100 buni
pe mine pers era sa ma omoare o .... din cauza amigdalelor... ce sa-i mai ceri...n-am cuvinte
ariana25
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:15
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 10:46
bravooooooooo
laramira
Postat pe 3 Iulie 2011 18:32
De la: SiBlondeleGandesc, la data 2008-07-18 03:19:42In ultima vreme, toata presa a purtat aceasta campanie impotriva medicilor. Pentru orice rau de pe lumea asta, precis e medicul de vina. Nu zic, or avea ei probleme cu punctualitatea si netul, dar chiar inumani nu sunt.

Ce voiam sa spun: poate ati auzit de cazul acela, in care un barbat i-a taiat gatul unui medic in varsta de 53 de ani, fiindca nu i-a scris o reteta mamei sale. Listele cu medicamente s-au schimbat [lucru care se intampla dupa starea vremii in sistemul din tara asta nenorocita], iar femeia a fost rechemata peste cateva zile, pentru ca in momentul ala , medicul de familie NU AVEA CUM ca ii faca reteta minunata.
Motiv pentru care, medicului i-a fost taiat gatul cu un cutit mare de bucatarie.
Si ce mi s-a parut strigator la cer a fost dezinvoltura criminalului care spunea ceva de genul: da, domne. N-o vrut sa-i faca reteta. /Si ce, pt asta l-ati omorat? /Da, bineinteles. Cum adica?!

Astia suntem. Niste salbatici.
Oare nu am cunoscut nici un medic care sa ne fi ajutat? Nici unul care sa ne fi tratat durerile? de ce ii amintim in povestile noastre doar pe cei la care n-o sa ne mai intoarcem niciodata, daca oricum nu mai avem de-a face cu ei?
Da ,intradevar au fost....acum sant doar escroci ordinari ce fac o afacere din viata si sanatatea oamenilor !!!!!
cristinxxx
Postat pe 3 Iulie 2011 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endocrinolog 14 De la: ema_rice 7 Mai 2010 16:26
ginecologi buni - unde? 66 De la: OanaTrifu 22 Februarie 2020 19:01
un doctor ptr mine 2 De la: Shhh 13 Februarie 2010 20:41
Contentie gresita? 1 De la: kudika_15324 30 August 2012 19:57
Cine imi poate recomanda un medic alergolog? 3 De la: RUY_BLAS 3 Iulie 2011 19:00