Setari Cookie-uri

Pavarotti, o personalitate controversata

Nu intentionez sa fac o biografie a celei mai mari voci pe care secolul XX a oferit-o lumii, ci doresc sa aduc un omagiu unui geniu.
A fost acuzat de catre critici de comercializare a muzicii de opera, insa datorita lui, datorita popularitatii castigata prin concertele sale cu deversi artisti ai momentului, am ajuns sa iubesc opera inca de mica, si sunt sigura ca nu sunt singurul caz.
Dupa ce i-am auzit vocea alaturi de Eros Ramazzotti, Andrea Bocelli, Celine Dion si multi altii, curiozitatea m-a impins sa vreau sa ascult si altceva...muzica care l-a consacrat. Nimic nu mai conteaza cand ascult "Caruso", "Ava Maria", "Nessun Dorma",iar muzica lui Verdi prinde viata sub vocea sa.
A fost un geniu! O voce care s-a auzit pana in ultimul moment, iar ceea ce a facut pentru copii din Kosovo si Guatemala este o lectie pe care fiecare fiecare dintre noi ar trebui sa o urmeze.
Daca pe timpul vietii m-a invata sa iubesc muzica clasica, prin moartea sa m-a invata sa traiesc fiecare clipa ca si cum ar fi ultima.
Dumnezeu sa aiba grija de tine, Maestre!

Postat pe 18 Iulie 2008 10:57
Bun subiect. Si eu il consider o personalitate deosebita care a stiut sa faca muzica de calitate cunoscuta si apreciata de persoane de diferite varste, cjiar si de tineri. Unul dintre lucrurile pe care le-am apreciat la el il constituie capacitatea de a se adapta la cei mai tineri care reprezentau alte genuri muzicale. Stiu ca a cantat si cu Celine Dion, Bryan Adams, Bono. We will miss him!

Postat pe 31 Iulie 2008 02:48
oameni buni! de ce "controversata"?!
geniu. punct.
va place O sole mio cu bryan adams? e suuuuper! dar sarajevo?
GENIU! GENIU! GENIU!
toate cele bune tuturor!
luminutza
Postat pe 31 Iulie 2008 07:51
A fost mare la propriu ºi la figurat orice vedetã poate fi controversatã la un anumit moment dat. Pãrerea mea este cã acest lucru nu poate fi evitat, dar dincolo de toate rãmâne talentul ingelabil ºi mesajul pe care îl transmite lumii.Eu îl ascult întotdeauna cu mare plãcere ºi bucurie, iar uneori nici nu mã gândesc cã nu mai este printre noi. Adevãrul cã artiºtii sunt nemuritori.
rebecka2
Postat pe 31 Iulie 2008 09:16
El a fost este si va ramane un monument, o somitate !
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 15:14

chapeau bas! mare om si mare artist!

si felicitari pentru tema de discutii aleasa! in sfarsit ceva fara sex, amante, iubiti, iar sex, iar amante si iar prostii...
bestiutza_a
Postat pe 28 August 2008 15:09
Luciano Pavarotti a ramas in memoria celor care l-au cunoscut prin vivacitatea lui desavirsita.iubea caii de rasa,pastele si vinurile bune.......Franco Zeffirelli spunea:de o parte sint tenorii iar de cealalta parte este Pavarotti!tenorul argentinian Jose Cura cel ce pare a fi urmasul lui Pavarotti spunea:"Daca Dumnezeu cauta un inger bun,are acum cea mai buna voce ce cinta pentru el.norocul lui Dumnezeu"!ar fi multe de spus si inepuizabile......dupa ce a transformat aria muzicala NESSUN DORMA in tema muzicala a cupei mondiale de fotbal di 1990 a cintat sustinind concerte cu miza umanitara alaturi de Sting,JOE COKER,MARIAH CAREY.....concerte ce au ramas in memoria a milioane de spectatori!multe se vor spune despre el si totusi sint sigura ca va ramine vesnic in inimile noastre!

Postat pe 28 August 2008 15:36
maestrul pavarotti va ramane vesnic in sufletele noastre
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 15:24
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:19
la dracu ...fato sa moara veta de nu te roportez ca deja imi zgarii dracu retina cu placa asta stricata de mesaj... ma doare-n cot de ce vrei tu dar esti penibila deja ,intreci masura si ma calci pe nervi....

dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:46
Pavarotti a fost si va ramane un mare maestru
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 12:03
Luciano Pavarotti, un geniu,care s-a ridicat la ceruri odata cu muzica sa!
Muzica sa, ne ridica in suflet, sentimente puternice, deosebite, ne face sa ne amintim ca perfectiunea exista intruchipata in unii oameni si noi putem sa retraim gratie talentelor lor,tot ce-au simtit aceste genii!
Dumnezeu sa-l odihneasca!
kudika017308
Postat pe 24 Mai 2009 23:23
sa-l lasam sa se odihneasca in pace!
yumy
Postat pe 26 Mai 2009 08:43
Intr-adevar Pavarotti a fost si va ramane pentru totdeauna un mesager desavarsit al artei! Chiar daca unii ar putea spune ca a incercat sa comercializeze muzica de calitate (asta intr-un sens negativ) el nu a facut decat sa aduca la urechiile tuturor splendoare muzicii clasice prin armonicele penetrante ale unei voci de calitate foarte bine lucrate cu o tehnica desavarsita! Capodoperele lasate in urma lui sunt convinsa ca vor ramane peste ani ,pagini de aur scrise in istoria muzicii clasice si contemporane! Fii binecuvantat acolo intre ingeri !
Dolcys
Postat pe 30 Mai 2009 17:13
De la: tinna83, la data 2009-05-30 17:13:08Intr-adevar Pavarotti a fost si va ramane pentru totdeauna un mesager desavarsit al artei! Chiar daca unii ar putea spune ca a incercat sa comercializeze muzica de calitate (asta intr-un sens negativ) el nu a facut decat sa aduca la urechiile tuturor splendoare muzicii clasice prin armonicele penetrante ale unei voci de calitate foarte bine lucrate cu o tehnica desavarsita! Capodoperele lasate in urma lui sunt convinsa ca vor ramane peste ani ,pagini de aur scrise in istoria muzicii clasice si contemporane! Fii binecuvantat acolo intre ingeri !


asa este.
de altfel daca nu facea "comert cu muzica"multi dintre noi poate nici nu am fi auzit de el.
a fost o persoana remarcabila.
eu il admir din tot sufletul...inca.
luulya
Postat pe 1 Iunie 2009 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BARBIEEEEE....UNDE ESTI?????????????????????? 47 De la: Tharr 8 Noiembrie 2010 19:47
brittany murphy dead at 32 4 De la: Tigerlily 6 Noiembrie 2012 12:08
LOCURI DE MUNCA. 8 De la: pacifista 7 Septembrie 2009 14:01
Bine ai revenit Barbie!!!!!! 79 De la: ionelaela 9 Noiembrie 2010 00:33
A murit Michael Jackson! 3 De la: wanda_love_you 17 Iulie 2009 06:21